На 1 септември 1939 г. германски войски нахлуват в Полша, което дава началото на Втората световна война (1939-1945). Тя завършва с победата на страните от антихитлеристката коалиция. Актът за безусловна капитулация на Германия е подписан на 8 май 1945 г. Актът за капитулация на Япония, която се включва във войната след нападението на Пърл Харбър на 7 декември 1941 г., е подписан на 2 септември 1945 г., припомня БТА.
Във Втората световна война са въвлечени 61 държави (повече от 80 процента от населението на Земята), мобилизирани са около 110 млн. души. Загиват над 50 млн. души.
В бюлетина на БТА четем:
Берлин, 1 септември 1939 г. /ГТА/ Фюрерът отправи до германската войска на 1 септември 1939 г. следната заповед: „Полската държава отказва мирното уреждане на добросъседските отношения, което аз желаех, и призовах към оръжие. Германците в Полша се преследват с кървав терор и се изгонват от огнищата им. Редица нарушения на границата, които една велика нация не може да понесе, доказват, че поляците не искат да зачитат границите на Райха. За да се тури край на тая лудост, никое друго средство не ни остава освен да отговоря на насилието с насилие. Германската войска ще се бие с най-голяма енергия за честта и жизнените права на германския народ. Очаквам всеки войник, в духа на великата и вечна традиция на Германия, да изпълни дълга си докрай. Спомняйте си винаги и при всички обстоятелства, че сте представители на великата националсоциалистическа Германия. Да живее нашата нация и нашият Райх.“
***
Варшава, 1 септември 1939 г. /ПТА/ Германските въздушни нападения, които станаха нощес и тая сутрин, бяха извършени без предупреждение с явното намерение да се всее терор и паника всред гражданското население на беззащитните градове. Тоя опит не успя, тъй като населението показа отлична дисциплина, хладнокръвие и твърда воля да се защитава срещу нападателя.
***
Варшава, 1 септември 1939 г. /ПТА/ На 1 септември 1939 г. сутринта въоръжените сили на германския Райх започнаха враждебните действия срещу Полша. Полската граница бе премината на няколко места, както откъм Източна Прусия, тъй и откъм германския Райх. Германските войски нападнаха полския гарнизон във Вестерплате, в Данциг (Гданск), който отблъсна това нападение. Германските аероплани извършиха няколко въздушни нападения срещу Краков и градовете в Горна Силезия, а именно Ченстохова, Чев, Фук, Гродно, като бомбардираха тия градове.
Нападението започна няколко часа след като полският посланик в Берлин уведоми германското правителство за благосклонното становище на полското правителство спрямо усилията на английското правителство за запазване на мира. Нападението срещна твърдата воля за защита на цялата полска нация, която ще защитава свободата си, правата си и честта си.
***
Варшава, 1 септември 1939 г. /ПТА/ Досега са отбелязани следните нападения: 1. едно нападение срещу Мишинец с въздушни бомбардировки на града, както и на Граево, Хожеле, Нордварзов; 2. в Горна Силезия едно нападение между Ноймителвалден и Рихтал на юг от Остров; 3. едно въздушно нападение срещу Познан в 7 часа тая сутрин; 4. едно нападение, започнато по направление на Лешно в Познания; 5. завземането на пограничния пост Сбашин от германски войски; 6. едно нападение с участие на танкове в сектора на фронта на Краща; 7. едно нападение на един пехотен полк с танкове срещу Люблинец, Тарновски, Гури; 8. на фронта Глайвиц Ратибор нападение с танкове, обграждащо Микулово; 9. въздушна бомбардировка на Краков; 10. въздушна бомбардировка на Катовице; 11. безуспешна бомбардировка на гарата и тунела близо до Краков; 12.- нападение с танкове към Закопане, идещо откъм Словакия; 13. – между 5 часа и 6 ч. 45 м. германските войски преминаха германската граница между течението на Висла и Дойчелау; 14. въздушна бомбардировка в Чев и нападение на моста на Висла. 15. едно нападение срещу Встерплате в Данциг, отблъснато от гарнизона; 16. едно нападение между Флобер и река Нотец (Найзе) в полска Померания; 17. едно нападение с танкове в областта Смилов, в Познания.
***
Париж, 1 септември 1939 г. /Хавас/ Във Франция е обявена обща мобилизация. Обявено е военно положение. Първият ден от общата мобилизация е 2 септември.
***
Вашингтон, 1 септември /Хавас/ Председателят Рузвелт бе уведомен тази сутрин в 2ч. 50 м. по телефона от г-н Бидъл, посланик на Съединените щати във Варшава, и от г-н Бълит, посланик в Париж, че германските войски са влезли в Полша. Председателят издаде заповеди да бъдат уведомени веднага за това шефовете на войската и на марината.
***
Лондон, 3 септември 1939 г. /Ройтер/ В речта си, произнесена в 11 ч. 15 м. пред радиото, министър-председателят г-н Чембърлейн заяви между другото: "Ние сме във война с Германия. Г-н Хитлер може да бъде спрян само със сила."
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм