Западът промени Русия, като бомбардира Югославия

Западът промени Русия, като бомбардира Югославия

Автор: Тимотей Бордачев, програмен директор на дискусионен клуб "Валдай". Превод: Владислав Наков

Агресията срещу Югославия преди 25 години бележи завършването на „края на историята“ и един от факторите, които определиха по-нататъшното развитие на руската външна политика. САЩ и Европа върнаха историята в обичайния ѝ ход на насилствено разрешаване на противоречията.

На 24 март 1999 г. започна следващата “Студена война”, както е определена от писателя Джордж Оруел, който въвежда термина. На 24 март се навършва четвърт век от началото на агресията на НАТО срещу Югославия през 1999 г. В резултат на 11-седмичната военно-въздушна операция на Съединените щати и техните европейски съюзници, броят на военните и цивилните жертви от страна на народа на Югославия възлиза на хиляди хора, огромен брой военни и цивилни обекти бяха унищожени и Федерална република Югославия загуби контрол над част от своята суверенна територия. Пред смаяната световна общност, която само няколко години по-рано вярваше, че краят на “Студената война” може да донесе всеобщ мир и просперитет, се появи Западът, такъв, какъвто е бил през 500-те години на своята грабителска политика към всичко живо. Впечатлението беше не по-малко шокиращо и в Русия - тук мнозина за първи път осъзнаха, че дори страната да има ядрено оръжие, подобни методи могат лесно да бъдат приложени и срещу нея.

Агресията на НАТО срещу Югославия стана най-убедителното доказателство за неспособността на Запада да постигне това, което видният историк Едуард Кар определи като „политическа промяна“, т.е. мирното приспособяване на водещите държави към нов баланс на силите. Разполагайки с всички възможности да постигнат триумфа на либералния световен ред в рамките на международното право, САЩ и Западна Европа отново избраха революционен сценарий за развитие на събитията. Фокусът на който беше потискането на несъгласието, а не желанието за постигане на съгласие с несъгласните. Така западните държави подписаха смъртната присъда на същия този „свят, основан на правила“, в чиято необходимост продължават да убеждават всички останали. За Вашингтон атаката срещу беззащитна европейска страна отбеляза края дори на теоретичните опити да стане глобален хегемон, а за Западна Европа това означаваше отказ от независимост в световните дела.

Няколко години преди това европейците се опитваха по всякакъв начин да уверят другите, че краят на конфронтацията със СССР ще донесе дългоочаквания мир в Европа и тяхното обединение по своята същност е способно само на мирно разрешаване на спорове. Оказа се, че това не е така и правителствата на водещите страни от Европейския съюз – Франция и Германия – много активно подкрепяха САЩ в бомбардирането на континенталния съсед. Именно френските военновъздушни сили извършиха повече полети, за да ударят Югославия през пролетта на 1999 г., отколкото дори американските. Европейците лесно се отказаха от идеята си за мирен възход и под друга форма не можеха да играят самостоятелна роля. Подобно развитие не беше съвсем неизбежно. Нещо повече, мирният край на “Студената война” се превърна в уникален край на такава напрегната конфронтация в историята на човечеството. Всички големи войни от миналото са завършили с нечия победа и нечие поражение.

В Студената война нямаше победители и губещи, което означава, че предпоставките са по-големи от всякога нов световен ред да не бъде създаден на базата на преобладаващата мощ на малка група държави. В края на краищата това исторически стана причина за несправедливост по отношение на интересите на другите и, като следствие, следващата обща военна конфронтация. САЩ и Европа обаче избраха да поемат по най-консервативния път и се обявиха за победители, тоест върнаха историята в обичайния й ход на насилствено разрешаване на противоречията. Агресията срещу Югославия бележи завършването на „края на историята“, провъзгласен от западните публицисти в края на 80-те години. В крайна сметка не възникнаха нови правила на играта - и агресията отново беше обявено за най-надеждния начин за решаване на политически проблеми. Всичко, което последва бомбардировките на югославските градове, вече беше „завръщането на историята“ в най-неугледната й форма. Останалата част от света взе това под внимание и по-нататъшното им поведение се различаваше само в собствената им оценка за възможностите за устояване на западния натиск в бъдеще. Някои решиха, че са твърде слаби, че дори няма шанс за съпротива. Някои, обаче, като Китай и Индия, започнаха подготовка, за да бъдат възможно най-устойчиви на западния натиск. През март 1999 г. започна следващата "Студена война" в смисъла, който писателят Джордж Оруел въвежда термина и го дефинира - ред, основан на противопоставянето на тясна група държави срещу всички останали страни по света.

Трагедията на Югославия се превърна в един от най-важните фактори, които определиха по-нататъшното развитие на руската външна политика по най-малко три причини.

Първо, Русия, неспособна да защити сърбите от западната агресия, разбра, че нейното мнение няма да бъде отчитано дори по най-фундаменталните въпроси. Драматичното обръщение на президента Борис Елцин в нощта преди бомбардировките на НАТО срещу Югославия символизира опит за обръщане на хода на историята. Доста неудобно, но си заслужава от гледна точка на честността към себе си. Обръщането самолета на Евгений Примаков, прелитащ над Атлантическия океан за посещение в САЩ, през същата нощ, вече беше явно предизвикателство към всемогъществото на Запада, което ускори естественото движение на историческия процес. 

Второ, отношението към мястото на Европа в световната политика претърпя сериозна корекция. Русия традиционно гледа на Запада не като на единен вътрешен организъм. Векове наред сме били във война със западните държави, но това винаги се е случвало в условия на вътрешно разцепление. Русия можеше да разчита на подобно разцепление след Студената война, когато Европа много говореше за своята стратегическа автономия и независима роля в световната политика. Но агресията на НАТО срещу Югославия стана решение и действие на това, което сега наричаме „колективен Запад“, тоест организъм, споен заедно от едни и същи интереси, ценности и строга блокова дисциплина. В това си качество Съединените щати и Европа се противопоставиха на останалата част от човечеството, включително на Русия. Тук нямаше „слабо звено“ и Русия трябваше да започне да се придвижва към признаването на този факт във външната си политика. 

И трето, дойде разбирането, че Западът е готов във всеки един момент да използва брутална сила срещу тези, които са по-слаби, но дръзват да изразят собственото си мнение. За почти всички страни по света агресията срещу Югославия се превърна в убедително доказателство, че е по-добре да „бъдат сдържани“ и да приемат неизбежното зло и насилие от страна на САЩ и Европа. В интерес на истината дори Китай, чието посолство в Белград беше унищожено на 7 май 1999 г. от американска ракета, предпочете да си “държи устата затворена”. Но тогава Пекин имаше нужда от американски инвестиции и технологии. 

В случая с Русия се оказа различно - тук демонстративното презрение на Запада към международното право и суверенитета на народите се превърна в повратна точка в опитите за „договаряне“ с нашите исторически опоненти. Причината е, че в Русия, поради цивилизационни особености, не можеха да се съгласят с унизителното положение.
Но Западът, както всички видяха през пролетта на 1999 г., не предложи други алтернативи освен „унижение или война“.

Тогава Русия започна постепенно, първо на психологическо, после на икономическо и военно ниво, да се подготвя за втората алтернатива. И нямаше никакво значение дали след 11 септември 2001 г. Русия ще се присъедини към Г-7, нови партньорства с Европейския съюз или сътрудничество със Съединените щати: стратегическият вектор на отношенията вече беше определен.

Източник: russiancouncil.ru

 

 

Коментари

  • Коки

    23 Март 2024 8:45ч.

    Поне знаем че Явор Дачков е копейка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ти нали си знаеш пола

    23 Март 2024 8:53ч.

    Това е достатъчно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Към Коки

    23 Март 2024 10:10ч.

    А бе, тъпанар, да кажеш нещо по написаното в статията?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Със сигурност всички разбраха, че Коки е дебил.

    23 Март 2024 13:24ч.

    Копейкин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Независимо Косово-САЩ проект,

    23 Март 2024 8:48ч.

    , развързва всякъв сепаратизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    27 Март 2024 8:56ч.

    ..................... промени само вкуса на краставичките към водката на дядя Боря !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коварният план на насилието отново на ход - да очакваме ли терор над евростолици, уж като отговор на Русия, а всъщност ...

    23 Март 2024 8:49ч.

    А всъщност коварен план на антихуманистите, злосторниците, разбойниците, които се самопогубиха в ЛЪЖАТА и чрез насилие и страх ще се опитат да запазят властта си?! Констатацията на Бордачев, на историческите факти и на всички истински анализатори е повече РЕАЛНА И ЗЛОВЕЩА: ............. "САЩ и Европа върнаха историята в обичайния ѝ ход на насилствено разрешаване на противоречията!" ............. Позор, позор, позор за насилието и примитивизма. След теракта над Москва може да има терактове над ЕС и ще манипулират обществото, че това е отмъщението на Русия, срещу която "европейците" нещастни трябва да се бия понеже е враг!?! Коварството на злото да убива да разрушава за да съхрани власт и богатство. Вечно презрение и позор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пропагандата е била зловеща

    23 Март 2024 8:56ч.

    Да разформироваш и Варшавския догово,р и СИВ. Да пуснеш вълка с овчата кожа у дома. Пропагандата е най-страшното психологическо оръжие

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    27 Март 2024 8:57ч.

    Избирането на юдея Михаил Гарбер за президент бе тотална грешка !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • знайко

    23 Март 2024 11:18ч.

    Лош опит да се намери някакво идеологическо обяснение - Елцин, драматизъм, цивилизации и т.н. Присъдата на историята е друга - съветския безроден елит (или пък обратното, произлизаше от един точно определен род), презираше искрено народа си и предаде 300-годишна империя за селски имения в Англия и вили на Боденското езеро и в Калифорния. Плюс надеждата, че Запада ще ги пусне на масата като равноправни (макар и в края на масата, но равноправни). Югославия им показа, че никъде няма да ги пуснат, освен като досадни туристи. После Ирак, Либия и т.н. - всеки път им показваха, че нямат дори съвещателен глас. На една част им писна и се писаха "национално-отговорна" буржуазия и сега водят война на изтребление с бившата си губерния (!!!) и с Източна Европа и Германия, които бяха 100% под техен контрол. Другата част са готови на договорняци за някой върнат замразен долар и възможност за селфита по европейските курорти. Жалка история!!! И ако Путин и хората около него искаха да покажат, че са обърнали тази срамна страница, трябваше да разчекнат Горбито и шпионската му мрежа с два коня в пряко предаване по телевизията, а не да мънкат глупости.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    23 Март 2024 11:48ч.

    Кафеджийска задълбоченост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какъв знайко бре, ти си Алангро отвсякъде.

    23 Март 2024 13:22ч.

    Смешник си ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • знайко

    23 Март 2024 19:40ч.

    Предполагам, че се подмокряш като видиш Путин, но истината е че той навря по затворите истинските патриоти като Квачков, Стрелков и т.н. Той не си мръдна пръста за милиони руснаци в близката чужбина, а напълни федерацията с таджики и друга измет. И каква изненада - таджиките били терористи?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • daa

    23 Март 2024 11:21ч.

    Попал украинец на небо - Господи, почему ты дал Русским всё: нефть, газ,...богатства всякие, промышленность,шо они много делают оружия,снарядов ,танки,самолеты, ракеты, ... а нам ничего? Бог отвечает: - Я вам всё это давал... Украинец: - Когда?! Бог: - Когда вы были Русскими.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    23 Март 2024 12:02ч.

    А бомбите над Грозни 3 години по-рано кого събудиха?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    23 Март 2024 13:04ч.

    Правиш ли разлика между двата случая или просто "вий що бийте негрите"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо НАТО бомби и отрови Балканите с обеднен уран?!

    23 Март 2024 12:59ч.

    80 000 тона бомби! Касетъчни бомби! И радиоактивни бомби с обеднен уран с дълъг срок на разпад предизвикващи - 1) Ракови заболявания; 2) Стерилитет; 3) Вродени тежки заболявания на зародишите - човешки, животински и растителни! Каква невиждана омраза към Животът на Балканите, за да отровят почвата, водата, гората, животни, растения и човеци. И нахалното НАТО после насилствено изнуди балканските държави да подпишат договори за членство в съюза на войнолюбците. Уж за отбрана, на кого бе, атлантици платени продажни подлоги, за които парите са по-важни от живота на ближните?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    23 Март 2024 13:32ч.

    Западът разпарчетоса Титова Югославия наш отколешен враг и освободи насила присъедините Словения и Хърватия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Елена Руменова Ефремова

    23 Март 2024 18:31ч.

    Знам, че ненавиждат баща ни Румен-5710,но на 26.03 и на 05.04 ще има ч. П. от немски и югославянски психиатри и хипнотерапевти-г-н, Асеновградски "декани"! 1...6...0...0...ще успея

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    25 Март 2024 15:33ч.

    Лъжи от начало докрай. Нямало победители и загубили в Студената война ! ?!? А защо СССР се разпадна ? Ланският сняг ли го пребори ? И тези жертви неизброими - къде ги мярна, как ги зафиксира ? И радиоактивни бомби ? Къде ? Този текст е за хора примитивни, които нямат и 8-и клас образование. Навремето им викаха Стенвестник .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • born

    26 Март 2024 18:33ч.

    западът е кълбо от тении в тялото на света

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи