Украйна пред двойна заплаха, ако Русия превземе Покровск

Украйна пред двойна заплаха, ако Русия превземе Покровск

Автор: Кийт Джонсън, Foreign Policy

Последната руска офанзива в Донецка област заплашва с евентуалното падане на град Покровск, а това е свързано както с военни, така и с икономически рискове за Украйна.

Покровск, някога оживен град с население от 80 000 души, е мишена на руската офанзива, която започна през юли и всеки ден се приближава с няколко километра. Градът служи като ключов логистичен и транспортен център за украинските военни операции в източната част на страната и е врата към завладяването на останалата част от Донецка област. А също така, може би, към още по-големи завоевания, като Днепър, четвъртият по големина град в Украйна преди конфликта.

Но падането на Покровск може да има още по-коварен ефект върху способността на Украйна да продължи да воюва. Градът е източник на голяма част от въглищата, използвани в стоманодобивната и металургичната промишленост на страната, която някога е била гръбнакът на украинската икономика и все още е вторият по големина сектор, въпреки че производството е спаднало до по-малко от 1/3 от предвоенните нива.

Металургичният кокс е от съществено значение за производството на чугун, той захранва повечето от старите стоманодобивни пещи на Украйна и значителна част от нейния промишлен износ. Здравата стоманодобивна промишленост плаща и голяма част от данъците, което помага за финансирането на икономиката, която в момента гладува.

"Без стоманодобивни заводи украинската икономика ще загине. Това е много, много важна част от икономиката", казва Станислав Зинченко, генерален директор на украинската индустриална консултантска фирма GMK Centre.

Руските войски се опитват да засилят атаките сега, преди есенното разваляне на времето и липсата на листа по дърветата да усложнят напредването на механизираните и пехотните части. Експертите твърдят, че битката за Покровск може да се проточи с месеци, а обсадата ще бъде подобна на продължилата с месеци битка за Бахмут.

Въпреки че Покровск вече е загубил част от стойността си като украински транзитен център, тъй като пътищата на север и изток почти не функционират, той все още служи като възпиращ фактор за по-нататъшни руски завоевания в Донецк.

Загубата на града "би била от оперативно значение, но много зависи от цената, която украинските военни ще поискат" от руските сили в предстоящата битка, казва Майкъл Кофман, старши сътрудник в програмата "Русия и Евразия" на Фондация "Карнеги" за международен мир.

Ако Покровск падне и руските войски запазят инерцията си, това може да послужи като трамплин за по-нататъшно руско настъпление, казва той. В този случай градът ще бъде окупиран от руските сили, а това ще затрудни създаването на нова отбранителна линия за защита на останалата украинска индустриална база на запад.

"След загубата на Покровск до Павлоград остават все по-малко подходящи райони за създаване на отбранителна линия", смята Кофман.

Ако руските войски достигнат до западната част на Покровск, освен открития път към Днепър ще има и друг проблем - рискът за основния източник на украински металургични въглища. Той се добива наблизо дори по време на войната.

За украинските доменни пещи от стар тип коксовите въглища са ключова част от производството на желязо, от което се произвежда стомана. Без евтини местни доставки на въглища Украйна няма да има друг избор, освен да се насочи към още по-скъп внос.

Това може и да не означава намаляване наполовина на останалото национално производство на стомана, както прогнозират някои, но ще означава още по-големи трудности при конкуренцията на световния пазар на стомана, който вече е изкривен от огромния китайски свръхкапацитет и малките маржове, казва Зинченко,

За сектора, който представлява близо 6% от БВП на Украйна и повече от два пъти по-голям дял от износа, икономическата заплаха от руската офанзива е реална.

Източник: dnes.dir.bg

 

 

Коментари

  • Ghost

    13 Окт 2024 15:55ч.

    Потресаващо е че Украйна изнася сурова стомана, а чака някой да и издяла снаряди. Войната и Пазара явно са несъвместими.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    13 Окт 2024 16:53ч.

    Не е чак толкова потресаващо - снарядите не се произвеждат от металургията, а от отрасъла след нея. Виж там, провери какво е състоянието на машиностроенето в Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    13 Окт 2024 18:14ч.

    Липсата на листа по дърветата : " боже упази "

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ако....

    13 Окт 2024 16:08ч.

    Ама то "ако...." няма. Ще се изтеглят на стратегически отбранителни позиции и пак наново.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мечо

    13 Окт 2024 16:16ч.

    Историята се повтаря.Ако отворите БГ-вестници от 1943-44 година,ще срещнете същите фрази"Германските войски отстъпиха на по благоприятни позиции за отбрана" или " отстъпиха зад Днепър в отбранителните съпръжения подготвени преди това".Първите отстъпления са малки и леки,докато се превърна в бяг към Берлин.Та и сега е така до отбраната на КИИВ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    13 Окт 2024 16:26ч.

    Нема се пуашите. Ватата три години три села не мое превземе, че сега един град ли. Ехеер, Мацква е пред нас, счетоводителят чака за отписване. Нали, Евролайнмужиккмет?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    13 Окт 2024 16:52ч.

    Интересно, авторът дали може да обясни с какво работят новите доменни пещи?! Изобщо на тези от dnes.dir.bg трябва да им се забрани да се занимават с журналистика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    13 Окт 2024 17:03ч.

    " създаването на нова отбранителна линия за защита на останалата украинска индустриална база на запад" Някой да не се залъгва все още, че на краварите и марионетният им кървав режим му пука за хората?🤣🤣🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кокси

    13 Окт 2024 17:28ч.

    Западът ще изгуби последния бастион на самостоятелните работещи мощности на черната металургия. Оттук нататък ги чакат само недоимък, глад и студ пред лицето на отпочващото велико новокартелиране на световната икономика от БРИКС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дрън дрън бриксини

    13 Окт 2024 18:23ч.

    Що не си още в Русия по силата на Закона на Путин за мигрантите бежанци ? Нямало нито един българин... Или ако не ти държи да те мобилизират, - оди бегай в Индия ! Да ядеш мишки и да си переш гащите в Ганг ! Или в Китай, да ти сложат камера в клозета и над леглото ! Бегай в ЮАР ? Или във фавелите на Сао Паоло ! Благоденстваш в "либерасткия" ЕС, ама не пропускаш да го плюеш и кълнеш !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кокси

    13 Окт 2024 18:28ч.

    Ти не можеш отвън и с манипулирана и манипулираща статистика на потребителските показатели да ми пред-определяш благоденствието. Нито пък да ме пращаш там, където аз лично решавам дали и за какво да ходя. Благоденствието е усет и качествено състояние на преживяване и обживяване, а не манипулация откъм някаква имагинерна и самоовластяваща се инстанция, разпростираща и упражняваща калпавата си милюцинерска власт си единствено посредством биг дейта и доноси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мечо

    13 Окт 2024 18:31ч.

    Аз съм Българин.Защо да ходя по чужбините,като скоро и ние тръгваме към БРИКС-а?Ти като евронещо защо не си в США-то?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що не си още...

    13 Окт 2024 19:51ч.

    ... Евро-Атлантическа въшка станал? А само една подпръцкваща гнида? Защо ли - гледай зеленото Нищо и направи сравнение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ламбо

    13 Окт 2024 21:12ч.

    Ти пък,кой знае къв цървул си в живота...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александър

    13 Окт 2024 18:27ч.

    Абе разликата между македонците и украинците на интелигентно ниво е една и съща ! Ползват ги като маши а те се вземат за велики !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • шумеро-александрист

    13 Окт 2024 18:31ч.

    Добре че са били тези двата незаменими народа, че да има кой първи да колонизира Луната и да изкопае Черно море.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    13 Окт 2024 18:57ч.

    Това, че ще се загубят тези промишлености не е ли "зелен преход"? Защо да е опасност?! Направо си е късмет за Украйна, че ще минат на вятър и слънце. В България затваряме Мариците и без да има войски около Димитровград и Стара Загора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    13 Окт 2024 19:06ч.

    Да вдигнем глава и погледнем по напред - дококото е известно, там някъде са и залежите от литий. Нали се сещате кой ще ги продава? Щото вече ще са си негови? Шолци едва ли ще се разтича за кокс, ама за литий...де да знайш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    13 Окт 2024 19:57ч.

    Украйна, производство, икономика, данъци, пълни глупости. Украйна се издържа от 50 държави във всяко отношение. От началото на войната до сега Украйна е получила 380 милиарда долара като помощи. Точно толкова е и БВП на Украйна за същият период от време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боко

    13 Окт 2024 20:08ч.

    Усраинците ако си мислят, че сега е страшно, като свърши войната ще разберат... а чакай забравих, че ние сме ги осиновили и ще им караме ток, вода, храна, гориво и ще им плащаме кредитите. А няма значение тогава. Така се прави!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кали

    16 Окт 2024 12:36ч.

    БЕЗ вода - тя е продадена на приятеля на тиквата, натаняхууууууу.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи