Джоузеф Джеймс Роугън е американски комик, ММА коментатор и подкастър
Изпълнителният директор на "Спотифай" Даниъл Ек застана зад Роугън, който привлича по 11 милиона слушатели на всеки свой епизод. В обръщение към служителите на компанията господин Ек каза: „Нашата работа не е да диктуваме темите и разговорите, които тези автори искат да има в техните шоу програми.“
Зад кулисите обаче компанията е свалила записи на епизоди, според уебсайта JREMissing. Това решение доведе до обвинението, че платформата скришно налага цензура.
Множество предавания са били записани преди 270 лекари и учени да обвинят 54-годишния коментатор, че насажда дезинформация в предаванията си, атакувайки задължителното ваксиниране.
Сред липсващите епизоди са и такива, включващи интервюта с крайнодесни експерти като основателя на Proud Boys Гавин Макинс, конспиративния теоретик Алекс Джоунс и провокатора Майло Янопулос.
Последният набор от 70 епизода беше свален в петък. Те включваха плеяда от звезди от шоубизнеса, които също предизвикаха спорове. Сред тях беше комичката Ейми Шумър, която беше обвинена в расизъм през 2016-а заради свое видео, пародиращо Бионсе.
Друг комик, попаднал под цензурата на Спотифай, беше Бил Бър, който по време на свой монолог в шоуто Saturday Live Night обвини белите жени, че са похитили „будното движение“.
Адни Дик, комик, също отпадна от платформата. Миналия ноември бе съобщено, че е арестуван по обвинение в домашно насилие в Лос Анджелис. Певецът Мейнард Дж. Кийнан беше обвинен от анонимна почитателка, че я е изнасилил, когато е била на 17 – обвинение, което той яростно отрече, описвайки го като „отвратително“ и компрометиращо движението „mee too”.
Друг от изтеглените епизоди включва интервю с Илиза Шлезинджър, с откровено сексуално съдържание и нападки срещу други комици, което също предизвика остри спорове.
За някои от останалите свалени епизоди се твърди, че са съдържали оскърбителен език, включително и употребата на „Н-думата“ (негър – б.пр.), както и термини, обиждащи хората с увреждания.
Нито Роугън, нито Спотифай обаче пожелаха да дадат обяснения.
През уикенда Роугън се опита да смекчи някои от противоречията, като се извини за използването на расистки език в по-ранни епизоди. Той публикува видео в Инстаграм, в което признава, че „дори и той намира за ужасни“ компилациите от клипове на певицата Индия Арие, която също изтегли съдържанието си от Спотифай.
Той обаче добавя, че компилацията, съдържаща клипове от последните 12 години, е била „извадена от контекст“, какъвто създава например дискусията за оскърбителния език, използван от чернокожите комици, като Ричард Прайър. Защитавайки спонтанността на шоуто си, Роугън добавя: „Обещанието ми към вас е, че ще дам всичко от себе си и ще се опитам да балансирам тези противоречиви гледни точки между различните хора, така че евентуално да намерим по-добър поглед върху нещата.“
Консерваторите се впуснаха в защита на Роугън през уикенда. Коментаторът Бен Шапиро написа в Туитър: „На никого от хората, които в момента нападат Джо Роугън, не му пука за това, което той е говорил в миналото. Това е просто една възможност за активистите да унищожат човек, който не обслужва институционалните интереси и чиято аудитория надвишава тяхната. Съвсем просто е.“
Писателката Ребека Кофлър каза, че цензурирането на Джо Роугън е „тактика от времето на Съветския съюз“. В коментарна рубрика в Ню Йорк Поуст тя развива позицията, че „добронамерените авторитаристи искат „да ви защитят“ от лошото влияние на мошеници като Роугън“.
Журналистката Кристъл Бол публикува в Туитър: „Това решение ви показва, че тази гадост цензурата не е лява или дясна. Тя е авторитарен натиск за пълен контрол над словото. Те мразят Роугън, защото той не е контролиран от корпоративните медии.“
Междувременно в Канада платформата за дарения GoFundMe изпитва проблеми заради решението си да блокира даренията за „конвоя на свободата“, който изразява протеста на шофьорите на камиони срещу Ковид-рестрикциите.
Решението на платформата за набиране на средства да възпрепятства даренията за организаторите на протеста беше окачествено от Джордан Питърсън като „най-ужасният акт на корупция в новата история на Канада“. GoFundMe съобщи, че даренията за „Конвоя на свободата 2022“са достигнали 10 милиона канадски долара (7,9 млн USD), от които около 10 процента отиват за организаторите на протеста. Останалите пари ще бъдат върнати на дарителите, които са подали формуляр за връщане или ще бъдат преразпределени за други благотворителни кампании. От платформата добавят, че протестите са били предвидени като мирни, но са се превърнали в насилнически и с това са нарушили условията за получаване на дарения. „Имаме доказателства от силите на реда, че доскоро мирната демонстрация е преминала в окупация, с полицейски рапорти за насилие и други противозаконни действия“, добавят от GoFundMe.
Друга платформа, GiveSendGo, каза, че ще извърши нарушение и ще приема дарения за конвоя. Кметът на Отава Джим Уотсън обяви извънредно положение в щата в неделя за справянето с окупацията на протестиращите шофьори на камиони. Той обясни, че мярката е в отговор на „сериозната опасност и заплаха за сигурността и безопасността на жителите, които продължаващите демонстрации налагат и подчерта нуждата от подкрепа от други юрисдикции и правителствени нива.“
Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова
Източник: telegraph.co.uk