Патриарх Даниил за старостилците: Решението на ВКС отваря вратите за множество разделения в обществото ни. Държавата сама се довежда до състоянието на обърканост

Патриарх Даниил за старостилците: Решението на ВКС отваря вратите за множество разделения в обществото ни. Държавата сама се довежда до състоянието на обърканост

Автор: Павлина Живкова, "Труд"

"Чрез това решение се допуска смесване или дублиране на юридически лица в правния свят, а от тук смесване на религиозни институции в обществото. Това води до объркване сред вярващите. Старостилната църква има претенциите, че е изразител на православното вероизповедание в България. Тяхното самоотделяне от единството на Българската православна църква преди тридесетина години се случва именно поради схващането им, че БПЦ е престанала да бъде изразител на православото вероизповедание.

Следователно, от една страна Законодателят признава източноправославното вероизповедание за традиционно в България, признава ролята на БПЦ за държавния и обществения живот. Постановил е със закон, че БПЦ - Българска патриаршия е изразител на православното изповедание в България. И от друга страна, Върховният касационен съд, като орган на държавна власт, признава друг изразител на това вероизповедание, който в обществото отрича възможността БПЦ да е изразител на православното вероизповедание и заявява себе си за такъв. Виждате до какво объркване сред народа ще доведе това решение.

Освен това, то отваря вратите за регистрация на произволен брой такива религиозни групи. В един момент това ще доведе тези групи да имат претенции за равнопоставеност с БПЦ при взаимодействие с държавните институции, например при освещаване на бойните знамена на 6 януари. Чрез това решение на ВКС, държавата сама се довежда до състоянието на обърканост да не може да различи коя от тези групи, които е регистрирала всъщност, е Православната църква, чиято роля самата държавата е оценила и закрепила в законодателството.

Но най-печалното е, че това решение на ВКС отваря вратите за множество разделения в обществото ни, което е пагубно."

На прага на Новата година потърсихме българския патриарх Даниил за разговор за вярата и предизвикателствата пред Българската православна църква. Питаме и за изненадващото решение на ВКС да регистрира Българска православна старостилна църква.

- Ваше Светейшество, в дните на рождественските и новогодишни празници сме. Приятна, празнична емоция завладява всички ни. Как православният християнин посреща тези светли празници?

- Раждането на Спасителя по плът е повратен момент в историята на човечеството и на цялото творение. В личността на Господ Иисус Христос, достойнството на човека е издигнато до богосиновство - „на всички ония, които го приеха даде възможност да станат чеда Божии“ (Йоан 1: 12). Това е велико нещо! Св. апостол Павел казва, че око не е виждало, ухо не е чувало и на човеците на ум не е идвало това, което Господ е приготвил за тези, които Го обичат. Действително, за ограничения човешки ум тайната на Боговъплъщението е непостижима, но в същото време Господ ни е дал възможност и ни призова реално да участваме в тази тайна.

Православните християни знаем от опит, че делата на милосърдие и безкористната любов, която проявяваме към човеците чрез действието на Божията благодат ни обновяват и преобразяват. Затова се стремим да се преборим с неверието и маловерието си, с отчуждението и страховете си, с користолюбието и завистта си, със злопаметството и омразата си, с всички злини в нас, които препятстват да вкусим радостта от чистия живот в Христос, споделен с човеците около нас.

Затова, при подготовката за Рождество Христово, както и за другите църковни празници, ние се каем, изповядваме греховете си пред свещеника в тайнството Покаяние и изповед, молим Бога да ни помогне да преодолеем слабостите си, борим се с тези слабости. Така се подготвяме с покаяние, пост и молитва да вкусим от Божествената трапеза - да се причастим с Пречистите тяло и кръв Христови повреме на светата Литургия.

Така, ние реално благодарим на Бога за Неговата велика милост да стане Човек и затова че ни е дал възможност да участваме в неговия Божествен живот - по думите на Св. апостол Петър - да бъдем причастници на Божественото естество (срв. 2 Петър 1: 4).

- През тези празнични дни българите най-вече са съсредоточени към битовия момент на празнуване, приготвяне на празничните трапези. Как да се издигнем над битовото и да обърнем поглед към духовното, за да изживеем наистина един по-духовен празник?

- От опит знаем, че колкото и вкусна да е храната и колкото и обилно да се храним, вкусът и обилието преминават безвъзвратно и в същото време не могат да нахранят душата с истина и със смисъл, от които тя има насъщна нужда. Заради истината, човек е готов да търпи лишения, а с лъжи, дори да е заобиколен от охолство, човек съзнава блудкавостта на това охолство. Нещо повече, ако съвестта ни изобличава в някоя неправда, която сме извършили било спрямо Бога, било спрямо човеците, то колкото и вкусна да е храната, тя ни горчи и не можем да u се зарадваме, не може да ни утеши.

От друга страна, искрените взаимотношения, Христовата любов в семейството и сред приятелите, дава сили и подкрепа на човека, така че и по-бедната трапеза носи истинска радост в душата.

Тази закономерност идва да ни покаже, че има взаимовръзка между нашите мисли и постъпки спрямо околните от една страна и това какво има в душите ни - от друга. Храната спомага за празничното настроение, но не може да го създаде.

- Изминаха шест месеца от Вашия избор за Патриарх. С какви чувства и мисли приехте високата отговорност да оглавите БПЦ?

- С покорство на Божията воля и гласа на Църквата. Със съзнание на своята немощ. С упование и молитва към Бога да ми помага в отговорното служение, което ми е възложил.

- Какви са предизвикателствата пред висшия клир и БПЦ?

- Да съумеем да засвидетелстваме превъзходството на братския живот и единството в Христа. Това е най-важно. Всичко останало произтича от искреността, единството и Христовата любов помежду ни.

- Струва ли ви се, че ролята на Църквата в българското обществото днес е твърде ограничена и възможно ли е това да се променя в бъдеще?

- Не мисля, че ролята на Българската православна църква в обществото е ограничена. През последните години, становището на БПЦ по обществено значими въпроси, какъвто бе въпросът за нератифицирането на т. нар. Истанбулска конвенция от нашата държава, бе от съществено значение. Добре е да кажем, че Православната църква се ползва с най-високо обществено доверие сред институциите в страната. През цялата история на своето съществуване - от основаването си преди две хиляди години до днес Православната църква, и в частност БПЦ - БП, е била стабилизиращ обществото фактор с незаменими функции за устоите на обществените нрави.

Същото важи и днес, защото в съвременния свят не остана друга институция освен Църквата, която да свидетелства за основните истини, важни за самото съществуване на човека. Редица съвременни идеологии свеждат човека до продукт на случайността, поощряват невъздържания стремеж към наслада и комфорт без да отчитат разрушителните последици от това за вътрешния, душевния образ на човека.

- Има ли сфери, в които полето на действие на Църквата и държавата се покриват и в които области те могат да си взаимодействат?

- Кратко време след покръстването на народа ни при свети цар Борис, настъпва „Златният век“ на българската книжнина и култура. Взаимодействието между държава и Църква по онова време, а и по-късно дава изключително благодатни плодове за обществото, от които се ползваме до днес.

Днес живеем в светска държава, но и днес тя има нужда от добросъвестни, верни служители във всички сфери на държавния живот. Обществото има нужда от честни и добросъвестни държавници, съдии, лекари, учители, военнослужещи, търговци - въобще има нужда от честни добросъвестни човеци. А щом има нужда, то тя следва да създаде условия за възпитанието на подрастващото поколение и на всички човеци в държавата в тези добродетели. Българската православна църква има доказан принос в това отношение. Следователно, Църква и държава могат и следва да си взаимодействат. Такова взаимодействие може да се осъществява например в образованието чрез изучаване на предмета Религия православие; в съдебната система, здравеопазването, армията - чрез въвеждане института на капеланството; в сферата на социалните услуги, въобще във всички сфери на държавния и обществения живот.

- Светът не сваля поглед от военните конфликти, от случващото се в Украйна. Чуваме песнопението на ангелите: „Слава във висините Богу и на земята мир, между човеците благоволение“. Как може да бъде постигнат този мир?

- Мирът, който възвестяват ангелите в Рождественската нощ е преди всичко мирът между човека и Бога. По Своето човеколюбие, Бог преодоля бездната на разделението, като стана Човек. Преодоля бездната на враждата на грешния човек към Бога, като изтърпя враждуването на човеците и се моли за тях. Преодоля бездната на човешкото непокорство, като се покори на Бога „дори до смърт и то смърт кръстна.“ (Филип. 2: 8), за да ни даде Своя мир.

Душите ни се нуждаят от този свръхестествен мир от Бога, за да получат сили за нелицемерна вяра, сили за да проявяват блага воля към човеците, да бъдат състрадателни, дори към тези, които проявяват враждебност към тях. Това е реален начин за постигане на мир и в обществото и между държавите.

- Нарекохте безродници онези, които искат да преименуват катедралния храм „Ал. Невски“, а от Атлантическия клуб поискаха извинение от вас. Как ще решите този конфликт?

- Интервюто за БНР е публикувано на сайта на радиото и е достъпно за всички. Там няма такова нещо, никого не съм нарекъл безродник.

Въпросът има преди всичко своите канонични и сакраментални измерения. Името на храма е дадено при свещенодействия - полагането на основния камък и после при освещаването на храма. Става дума за едно богослужебно последование, което може да бъде сравнявано със Светото Кръщение на човека. Извършено веднъж, според устава и правилата на Църквата, това Св. тайнство никога не се повтаря. По същия начин повторно освещаване на съществуващ, вече веднъж осветен с конкретно име храм, не се извършва.

- Какви проблеми може да предизвика решението на ВКС за регистриране на Българска православна старостилна църква?

- Чрез това решение се допуска смесване или дублиране на юридически лица в правния свят, а от тук смесване на религиозни институции в обществото. Това води до объркване сред вярващите. Старостилната църква има претенциите, че е изразител на православното вероизповедание в България. Тяхното самоотделяне от единството на Българската православна църква преди тридесетина години се случва именно поради схващането им, че БПЦ е престанала да бъде изразител на православото вероизповедание.

Следователно, от една страна Законодателят признава източноправославното вероизповедание за традиционно в България, признава ролята на БПЦ за държавния и обществения живот. Постановил е със закон, че БПЦ - Българска патриаршия е изразител на православното изповедание в България. И от друга страна, Върховният касационен съд, като орган на държавна власт, признава друг изразител на това вероизповедание, който в обществото отрича възможността БПЦ да е изразител на православното вероизповедание и заявява себе си за такъв. Виждате до какво объркване сред народа ще доведе това решение.

Освен това, то отваря вратите за регистрация на произволен брой такива религиозни групи. В един момент това ще доведе тези групи да имат претенции за равнопоставеност с БПЦ при взаимодействие с държавните институции, например при освещаване на бойните знамена на 6 януари. Чрез това решение на ВКС, държавата сама се довежда до състоянието на обърканост да не може да различи коя от тези групи, които е регистрирала всъщност, е Православната църква, чиято роля самата държавата е оценила и закрепила в законодателството.

Но най-печалното е, че това решение на ВКС отваря вратите за множество разделения в обществото ни, което е пагубно.

- Ваше Светейшество, според Вас какъв е пътят, по който човек може да съхрани мира в своята душа и да го предаде и на околните, за да могат да се преодолеят и преминат бурите на този свят и век?

- Опазваме мира в сърцата си, като пазим вярата си и се стараем да имаме мир с Бога и човеците около нас. Тоест, изследваме съвестта си, каем се и изповядваме греховете си. Стараем се да сме внимателни и да постоянстваме в молитвата. Да живеем живота на Църквата, да участваме в светите тайнства, да раздаваме милостиня според силите си. Това е начин да придобиваме и да опазваме Христовия мир, който сме получили от Бога. А по този начин помагаме и на околните, както Свети Серафим Саровски казва: „Придобий мирен дух и хиляди около теб ще се спасят.“ Защото Христовият мирен дух идва и може да остане в нас, не с думи, а с начин на живот. Бог да ни помага в това отношение!

- Какво е Вашето послание за Рождество Христово и настъпващата Нова година?

- През настъпващата 2025 година от Рождество Христово да благодарим на Бога за Неговата велика милост към нас, че не ни изоставя, а като снизходил до нашата нищета, промисля за нашето спасение. Нека да благодарим, а не да сме безразлични. Нека се постараем да придобиваме Христова вяра и смирение, кротост и милосърдие. По този начин ще се убедим, че Христовото иго е благо, а бремето Му леко. Нека Му се доверим и да не бъдем двоедушни. Тогава ще видим, че и за нас, като вярващи в Бога, всичко, което е полезно за душите ни ще бъде възможно.

Бог с нас! За много и благословени години!

Нашият гост

Българският патриарх Даниил е роден през 1972 г. в гр. Смолян. Основно и средно образование получава в своя роден град, след което се записва да следва “Английска филология” в Софийския университет. Постриган е за монах през 1999 г. от своя духовен старец - Неврокопския митрополит Натанаил. Завършва Богословския факултет на Софийския университет. В продължение на седем години служи в САЩ като викарен епископ на българския митрополит там. През 2018 г. е избран за Видински митрополит, а след кончината на Българския патриарх Неофит през 2024 г. е избран за Български патриарх.

Коментари

  • Проблемът се нарича "Европейски съюз". Членството на България в тази престъпна организация е отровно за нас.

    02 Яну 2025 11:13ч.

    ЕСПЧ е само едно от безбройните проявления на еврейската отрова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    02 Яну 2025 19:01ч.

    Априлското въстание е избухнало на 20 април, а го честват на комунистическия 1 май !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1 май е чикагски празник, бе сульо

    02 Яну 2025 23:12ч.

    виж откога и защо 1 май е празник с такъв смисъл, аман от софиянци расли по разни дупки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    02 Яну 2025 23:32ч.

    Да ме прощава Твореца за това което ще кажа, малко е цинично, но с циници по друг начин не се разговаря. Разликата между Вяра и Църква е като между Дупе и Гащи. Едното без другото може, решете вие кое :-) , но е хубаво да са две и да си пасват. Периодично дупето си сменя гащите, не за друго ами, защото се износват. Но и новите следва да пасват на дупето а не да са много големи или пък тесни. И.т.н. в тоя дух, за разликата ;-) . Za biblejskite Иначе за "глобалната" църква работата е по друга, викат и ЮСИСИ, или "Бизнес ас Южуал" :-) . БПЦ май тръгва в тая посока като Мормонската Църква, дадох ви нещо от Марта, баща и е бил виден експерт по Мормонството. :-) Нама да се повтарям да не става досадно. https://www.youtube.com/watch?v=AxDfBpcjKgs https://www.youtube.com/watch?v=0ECc7RH0ChM

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    03 Яну 2025 0:21ч.

    Еех, г-н Някой, не е зле писането да се предшества от четене. Дори значението на думата "Църква" не ти е ясно. Ето какво казва Сам Христос за Църквата: "и Аз ти казвам: ти си Петър[a], и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да ѝ надделеят; 19 и ще ти дам ключовете на царството небесно, и каквото свържеш на земята, ще бъде свързано на небесата; и каквото развържеш на земята, ще бъде развързано на небесата." Матей 16:18-19. Църквата е живо тяло с глава Христос. Една, Свята, Съборна и Апостолска. Православна Църква. Неизкривена. Непроменена. Истинна. Тази от която никога няма да се отделим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    03 Яну 2025 0:36ч.

    Ами чета различни работи, изглежда не са от правилните ;-) . Тялото(личната църква) и Майнда :-) едно и също ли са или не. Освен това Четвероеванглието(четирите сезона на годината по Календар, от 12 месеца - 12-те апостола и т.н. ) се тълкува от всеки по своему. Така, че цитата ви е с вашата си интерпретация. Например съществува нещо наречно кирилианова "фотография", да не говорим за хипотезата издигната от такива като https://www.youtube.com/watch?v=5A8K0kbkmBk А "бодито" легалното, което не плаща данъци не е ясно от кого е ;-) . За това ви написах Юсиси-то П.П. Дори не повдигам въпроса за това, че зрението има доста ограничен честотен диапазон. Вие например виждате ли радиовълните на вашия мобилен телефон, това не означава ли, че сте сляп ;-) . Поне в тоя диапазон от да речем 1.8 GHz ;-) . Kak може сляп да обяснява на зрящи, освен ако не е Куизъц Хадерах, ако сте чели Дюн ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодарности за точното интервю с патриарха ни

    02 Яну 2025 11:20ч.

    Ако сме източни, няма как повече да се подчиняваме безропотно и без ответни изисквания на/към силите, назоваващи се западни. В това е собствено есхатологичният момент. Когато Бог е на твоя страна отвътре и те конкретизира отвътре, не може повече да оставаш безразличен към организацията, която натиска да те предопределя отвън. Противното би си оставало безпаметно производство на фантазъм, в името на който не се изпълнява Волята Божия, а волята на сили откъм този свят. Ала "Моето царство не е от този свят", повелява Спасителят ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    02 Яну 2025 11:26ч.

    Вивиане, чети тука анализа и доводите на специалиста по канонично право (човекът е професор, не само монах) - и тук не става дума за институцията (според земните посоки) а за ориентацията (ако изобщо ти е ясно в мистичен смисъл какво е Ориент) в духа: https://glasove.com/komentari/peristeriyskiyat-mitropolit-grigoriy-v-balgariya-ne-mozhe-da-ima-poveche-ot-edna-pravoslavna-tsarkva

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тебе те знаем за чие монополно положение се бориш отдавна

    02 Яну 2025 11:53ч.

    Да, разбрах, ти си от хората, които са готови даже и Истината да разпънат заради името й. Да вземем тогава и най-големият православен празник Easter да го преименуваме на Wester, и все по същите конюнктурни причини, влизащи в "доводите" ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "конкурента среда" е термин, използван от непеошници и нямащ нищо общо с темата

    02 Яну 2025 11:57ч.

    Да не бъде, хора можеш да изискваш демагогски да бъдат поставяни в "конкурентна среда", ама Бог няма как, защото той е автентичен и недостижим именно като Единствен, Неповторим и Сам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бог работи преди всичко за своите

    02 Яну 2025 12:02ч.

    Към момента не наблягаме на специфика на конфесии, а на спецификата на геополитическия и даже есхатологичния момент. За Божиите ли работи ли ще мислим преди всичко в тия решителни дни или ще водим пак безпредметни спорове относно човешките?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Формулировката "източно православие"

    02 Яну 2025 12:11ч.

    е по принцип неудачна. Православната църква е една съборна църква, всякакви обозначавания от типа на "източно" и някакво си "западно" нямат място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не е неудачна, а дълбоко мистична

    02 Яну 2025 12:12ч.

    Но за това сега няма да спорим...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ами не си прав

    02 Яну 2025 12:19ч.

    Геополитиката не е като текущата политика. Тя е другоразмерен логос (както казва Дугин) и нейното конкретизирано превъплъщаване не е откъм обичайната злободневна театралност, а само в извънредната събитийност на есхатологичната Божия благодат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Православието е

    02 Яну 2025 12:30ч.

    дълбоко мистично, спор изобщо според мен няма! Това не означава, че трябва да се разделя на "източно" и някакво друго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    02 Яну 2025 12:35ч.

    Дугин? По добре чети Вандам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Държавата сама …"

    02 Яну 2025 12:26ч.

    Само суверенна държава с горд народ може нещо сама да направи. България в НАТО и ЕС вече не е такава, а българите се меркантилизират и обезличават (освен че се топят).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дечо Пора

    02 Яну 2025 12:26ч.

    Явно и тука тече църковен майдан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • държава на мафията

    02 Яну 2025 12:28ч.

    Няма как да отлепим дъното без тотално изриване на корумпираните и зависими съдебна с-ма и висшите и органи и всички регулатори, които непрекъснато нарушават Конституцията и действат по заповед на тези, които са ги овладяли и им плащат за това. Всички се обявиха против решението на поръчковото ВКС освен ПП/ДБ и двете ДПС-та, а това означава мнозинство за отхвърляне на антибългарското решение на корумпирания ВКС чрез промяна на закона и това ще е лакмус за всички българи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да преценим

    02 Яну 2025 13:44ч.

    Пусни линк с "доказателствата", засега другите ти обвинения, които преди обед разобличихме убедително, ще ги оставим без внимание!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борислав

    02 Яну 2025 13:50ч.

    Доказателствата - в канала на Станислав Цанов. Свидетели и потърпевши говорят пред камерата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борислав

    02 Яну 2025 14:04ч.

    Вероятно искаш ДНК анализ, но това не е лесно. Макар че и тогава нищо не може да те убеди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борислав

    02 Яну 2025 21:35ч.

    Този текст беше най-горе: Покварата в БПЦ е много голяма. И тя идва с монопола на БПЦ. Затова наличието на малката старостилна църква може да се окаже здравословно. ВКС е спазил Закона за вероизповеданията, чл.10, ал(3) допуска наличие на друга православна църква юридически. Патриархчето лъже, че тази общност е от 30-на години (всъщност 60-на години), ВКС бил корумпиран (изглежда го бърка с ВАС на Чолаков). Обвързаността с Московската патриаршия е по-малкия проблем. Бяха изнесени доказателства за изнасилване на семинаристи от игумена на Троянския манастир (свързан с ГЕРБ) - някой да чу някаква реакция от БПЦ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мери, мери

    02 Яну 2025 22:41ч.

    от коя непеошка ти плащат? Жалка си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    03 Яну 2025 0:42ч.

    Бориславе, ти старостилец ли си? Ако си християнин би трябвало да знаеш, че там където има хора има и изкушения и падения и страсти. Изречението, че "покварата" произтичала от "монопола" го оставям към хумористичната част. Църквата може да е само една - ПО ОПРЕДЕЛЕНИЕ и ако си християнин го знаеш. Да се крият и отричат болестите (когато са доказани) е вредно и лошо. Но никой не е тръгнал да закрива МВР или съдебната система въпреки, че не е ясно има ли още здраво място в тях. Защо ли? Защото някой иска заради бълхата да си изгорим юргана. Българската Православна Църква остана последна да "държи фронта" на човещината и българщината, и държавността и атаките срещу нея се засилват. Да си опичаме ума, че буря иде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    02 Яну 2025 13:17ч.

    Това, че патриархът ни Даниил е роден в Смолян, Родопите - Рая на земята, има огромно значение! Сега научих факта благодарение на това интервю. Без съмнение вероучението, адаптирано за деца, трябва да се върне в училищата, а книгите и учебниците трябва да са адаптирани за малчуганите, така че да станат добри хора... Преди няколко години ме поканиха да водя подготовката на ученици по български език и няколко часове по вероучение седмично. Повечето родители приеха програмата... Познайте какви си отписаха децата - две-три семейства НА ЛЕКАРИ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    03 Яну 2025 0:47ч.

    Странно, повечето, да не кажа почти всички лекари са вярващи християни. Честите срещи със смъртта и болестите бързо осветяват нищожността на човешките знания и сили. Може да са били млади и зелени, "пресни" от университета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е*аното ВКС не беше ли и то с изтекъл мандат?

    02 Яну 2025 13:43ч.

    Беше! Като още 12 държавни органа. Държавата е с изтекъл мандат, но БГ-тата заслужават точно такава..., затова друга няма да има. Поне до големия глад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пенсионер

    02 Яну 2025 17:44ч.

    Заговорът срещу православието продължава! Нещастници

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    02 Яну 2025 18:18ч.

    Няма държава, НЯМА националноотговорни ДЪРЖАВНИЦИ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    02 Яну 2025 20:05ч.

    Соломон Паситата след като не успяха чрез Цариградския поп Вартоломей намериха друг вариант чрез Брюксел. Господ здраве и сили да му дава на Патриарха. За старостилците е най-добре да се върнат в БПЦ и там да си спорят, а не да търсят под вола теле. Но май мирише на драхми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поименно имената на тия от ВКС

    02 Яну 2025 23:14ч.

    Що за помияри

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • диди

    03 Яну 2025 12:02ч.

    ТОВА Е ЦЕЛТА НА АНГЛОСАКСОНСКИТЕ КОПЕЛЕТА И ТЕХНИТЕ ПРОТЕЖЕТА ТУК , ДА НИ РАЗДЕЛЯТ. ИЗРОДИ САТАНИНСКИ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи