От „специална” към „военна” операция. Уроците от двугодишния конфликт в Украйна

От „специална” към „военна” операция. Уроците от двугодишния конфликт в Украйна

Автор: Руслан Пухов, директор на Център за анализи, стратегии и технологии

Превод за "Гласове": Юлия Семир Ал-Хаким

В началото на третата година на специалната военна операция на Русия в Украйна можем да направим извода, че подобно на всяка голяма война в последните столетия събитията, които започнаха през февруари 2022-ра година доведоха до краха на много представи, теории и авторитети в политическата и военната област. Инициаторите, основните участници, а и наблюдателите от всички страни получиха и видяха това, което не са планирали и не са очаквали. Двете години бойни действия показват революционни промени във военното дело, които вероятно предопределят облика на войната и военното изкуство в 21 век.

Неслучилият се „Дунав”

Връщайки се към началото можем да направим извода, че замисълът на кампанията е предвиждал провеждане на първо място на специална, а чак на второ – на военна операция. Предположението е било, че задачата може да бъде решена без широкомащабни военни действия и организирано военно съпротивление. Задача на бъдещите историци е да отговорят защо в Москва са смятали реализацията на такъв сценарий, особено като вземем предвид това, че Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) от 2014-та година вече водеха непрекъсната „малка” война в Донбас. Самият план за специалната военна операция по същество възпроизвеждаше съветския план за вкарването на войски в Чехословакия през 1968-ма година, известен като операция „Дунав”. Точно на този план съответстваха основните елементи на СВО (Специална военна операция) – те включваха десант на столичното летище, с прехвърляне на части на въздушно-десантните войски за блокиране на столицата и стремителен марш на бронетанкови и механизирани части към големите градове за тяхното блокиране, а след това вкарването в операцията на спецназовци и специалните служби.

Разликата между операция „Дунав”и операцията от февруари 2022-ра не беше само в това, че политическото ръководство на Украйна и командването на ВСУ оказаха съпротива. „Дунав” се провеждаше с мощна групировка войски на организацията на Варшавския договор, които значително превъзхождаха силите на Чехословашката народна армия. Инициаторите на СВО вкараха войски в държава, която превъзхожда в пъти Чехословакия по площ, при това вкараха ограничена военна групировка с численост от около 185 000 души (макар и в нея да участваха руските сухопътни войски и въздушно десантните войски). Сумарно това бяха около 140 батальонни тактически групи. Дори ако прибавим мобилизацията на силите на ДНР и ЛНР (още около 110 000), тази военна групировка отстъпваше по численост на въоръжените сили на Украйна. Започнатата ден преди СВО мобилизация на резерва попълни ВСУ за броени дни със 150 000 военнослужещи с опит в бойните действия в Донбас (участници в „антитерористичната операция”). Това позволи окомплектоването на основните бригади на първа линия на Украйна и направи съотношението на силите напълно неблагоприятно за Русия.

В тези условия изходът на първия етап на СВО се определи основно от съотношението на силите. Руските групировки разпилени по осем направления бяха бързо спрени и принудени да влязат в бой с числено превъзхождащ ги противник.

На север основните ударни групировки и сили на СВО минаха през Беларусия и през Припятските блата, а от Русия влязоха през Сумска и Черниговска област, достигнаха Киев, но не можаха да го блокират (да не говорим да го превземат), нито да обезпечат своите разтеглени комуникации. Десантът в Гостомел в условията на ожесточено съпротивление и артилерийски огън се превърна в истински капан.

В Харковското направление войските бяха спрени още на подхода към Харков буквално на линията на границата с Русия. Усилията на недостатъчно опитните сили на ДНР и ЛНР да отблъснат украинските сили в Донбас, окопали се там от 2014-та имаха съвсем малък успех. Неспособността да бъде спряна украинската противовъздушна отбрана рязко ограничи ефективността на действията на руската авиация на цялата фронтова линия на територията на Украйна, лишавайки по този начин Русия от един от главните й козове.

Най-големи успехи бяха постигнати на юг, където видимо сработиха (но само там) някакви „договорки”, спящи агенти и привърженици на Русия. Това позволи на войските, излезли от Крим за броени дни при минимално съпротивление на ВСУ да превземат територията на Херсонска област, южната част на Запорожието, на изток да се появят пред Мариупол, а на запад да развият настъплението към Николаев и на север към Одеса. Но превземането на тези два града на Черно море така и не се случи. Събраните в една групировка по-рано десантни кораби от трите европейски флота на военноморските сили на Русия бяха спрени от мини и „неочаквано” от оказалите се във въоръжение на Украйна противокорабни ракети Нептун, тяхно собствено производство. Дошлите на себе си след изненадата ВСУ бързо спряха набиращите сили предни части на руските войски пред Николаев и Вознесенск, а в средата на март ги отблъснаха до границата на Херсонска и Николаевска област. Русия се оказа в състояние на пълномащабна война, която се провежда на огромен фронт, при това с многочислен и добре въоръжен противник. Помощ на този противник дадоха всички западни държави, като въведоха безпрецедентни икономически санкции и започнаха масирани доставки на въоръжение на Киев.

Най-проблемно от самото начало стана Киевското направление, където групировка от войски на два военни окръга на руската армия беше блокирана в горите и блатата край Киев без никакви видими перспективи за нейното ефективно използване. Появи се и постоянният риск за комуникациите, които станаха проблемни заради факта, че Сумска и Черниговска област останаха под контрола на Киевските сили. За превземане, а даже и за блокада на Киев не стигаха хора. В крайна сметка единствено бавните действия и непредприемчивостта на украинското командване не позволиха положението в Киевското направление да прерастне в остра криза за Русия. При по-енергичен противник руските войски пред Киев биха били запалшени от повторение на Варшава от 1920-та година.

Руското командване осъзна ситуацията някъде в средата на март 2022-ра година и взе решение за изтегляне на войските оттам. Към 5-и април руските войски бяха напълно изтеглени от Киевска, Сумска и Черниговска област и от севера на Харковска област. По същество тази кампания с решителни цели в Украйна можеше да се счита за завършена, защото очевидно главното й направление е било превземането на Киев. Руското ръководство, разбира се, представи изтеглянето на войски от Киев и Северна Украйна като „акт на добра воля”, по време на мирните преговори в Истанбул. И най-вероятно точно този акт, а не интригите на Борис Джонсън, доведоха до краха на Истанбулските преговори. Отстъплението на армията от столицата на противника никога не е помагало за постигането на компромисен мир.

Киев разгледа изтеглянето на руските войски от север като триумф на своята политика на съпротива и го възприе като повратна точка в конфликта. Украинците сметнаха, че могат напълно да изтласкат руските войски. Това решение се подкрепяше и от западната обществено-политическа и военна поддръжка, достигнала своя пик през пролетта на 2022-ра година.

На 9-ти май 2022-а Конгресът на САЩ прие закон за ленд-лийзс за Украйна, който теоретично отвори възможността за неограничена американска военна помощ. Западът беше уверен във възможността с комплексни военни и икономически мерки да нанесе стратегическо поражение на Русия, което при благоприятни условия да доведе до смяна на властта в Москва. След неуспешният опит за компромисен изход от войната и получаването на редица болезнени удари (на 13-14 април беше потопен флагманът на Черноморския флот, ракетният крайслер „Москва”) руската страна нямаше друг избор, освен да продължи военната кампания като преосмисли нейните цели и възможности.

Доколкото е възможно да преценим действията, новият план предвиждаше използването използването на изтеглените от Севера войски за пълното освобождаване на ДНР и ЛНР и за частичното обкръжаване на силите на ВСУ на левия бряг на Днепър. Предполагам, че постигането на тази задача се е смятало за възможна към май-юни 2022-а година. В средата на март 2022-а започна настъплението в района на Изюм, подсилено през април. Очевидно първоначалният план е предвиждал удар в тил срещу севернодонецката групировка на ВСУ през Славянск. И още по-амбициозно и мащабно настъпление към Запорожието, за да се свържат с руските войски на юг. Настъпателни действия започнаха и в няколко направления в Харковска област и ЛНР. Руските войски обаче се сблъскаха със сериозен дефицит на сили и средства. Към средата на април 2022-ра руските войски имаха не повече от сто пооредели батальонно тактически групи (БТГ) по цялата линия на фронта, а прехвърлените от северното направление БТГ се вкарваха в бой поотделно, като не позволяваха нужното нарастване на силата.

През март 2022-та година в Украйна беше обявена третата вълна на мобилизация, която обхвана и випускниците на военните катедри, както и лицата, които не са служили, и така числеността на ВСУ нарасна до 400 000 души. В края на май ВСУ достигнаха до 600 000 и получиха значително числено превъзходство над обединената групировка на руската армия, силите на ДНР, ЛНР и ЧВК „Вагнер”.

Важен фактор в първия етап на бойните действия стана битката за Мариупол, от 2-ри март до 16-ти май 2022-а. Обсадата на града стана предвестник на бъдещата „позиционност” в този конфликт. И скова 30-хилядна групировка на „съюзническите сили”, като предопредели невъзможността да бъдат развити руските успехи на юг или край Донецк. Настъпленеито на Русия по Изюмското направление също се развиваше бавно заради липсата на превъзходство в силите и се сведе до изтласкване на противника само на тактическо ниво.

В началото на май 2022-а руските сили се сблъскаха и със сериозни трудности и загуби при опитът да се форсира Белгоровка на река Северский Донец. Тогава най-ясно се прояви неуспешността на традиционните методи на водене на тази война.

В началото на юли 2022-ра, след превземането на Лисичанск, руското настъпление напълно изгасна. Беше превзета цялата територия на Луганск и източната част на Харковска област, но Украйна продължи да държи голямата част от Донецката област.   Руските войски даже не успяха да стигнат до Славянск и Краматорск. В кампанията, водена по този начин, обезкърви силите на руската войска, а Украйна обяви перманентна мобилизация, получавайки все по-голямо числено превъзходство.

Пътят към позиционната война

Към началото на лятото на 2022-а основен фактор за бойните действия стана въоръжаването на Украйна със западно оръжие. От самото начало на операцията ВСУ имаха достъп до колосалните разузнавателни възможности на Запада, което им даде превъзходство в разузнаването и целеполагането. Това особено важи за космическото разузнаване, обезпечено от западни военни разузнавателни спътници и многобройни комерсиални спътници, които даваха цялостна картина на фронта. Това позволяваше пълен мониторинг на зоната на бойните действия и територията на Русия в реално време.

Системата на спътников интернет „Старлинк” на компанията SpaceX бързо стана ключова украинска система за бойно управление и предаване на данни, изстрелвайки ВСУ в 21-ви век. „Старлинк” притежава възможности за функциониране във всяка точка, разпределя потока на информация до огромно количество потребители, поддържа интернет връзката в движение и управление на транспортни средства на всякаква дистанция. „Старлинк” даде на военните на Украйна възможности, които даже въоръжените сили на САЩ смятаха да получат най-рано след 2030-та година. С възможностите на тази система всяка военна част може да влезе в мрежата на всяко място, тя дава възможност за онлайн видео потоци, създаване на бойни чатове и други системи за управление на данни между хиляди абонати в реално време. Фактически всяка бойна единица и всяка оръжейна система при включване в „Старлинк” се превръща в собствена мрежа с възможности за целеполагане, коригиране в реално време и с потенциал да бъде супер ефективно оръжие.

Украйна получи и наземни ракетни системи HIMARS и MLRS, както и реактивни снаряди GMLRS с далекобойност до 90 км. И всичко това в съчетание с разузнавателните средства и системите за предаване на данни и управление, позволиха на украинската страна да получат във втората половина на 2022-а година значително огнево превъзходство. Главният резултат от новите бойни системи станаха не токова пораженията по щабове и складове с боеприпаси, колкото ударите по военните части и резерви. Руската страна се принуди да изтегли резервите в дълбочина на контролираната от нея територия, а частично даже и на територията на самата Русия. Това, в съчетание с недостига на сили, стана предпоставка за успешното украинско настъпление в Харковска област през септември 2022-а. Без да притежава възможността бързо и ефективно да вкара в бой оттеглените резерви, руската страна изостави източната част на Харковска област и създаде нова линия на отбрана на западната граница на ЛНР. Точно там украинската атака беше спряна.

Първият реален военен успех на Украйна остро постави пред Москва проблемът с несъответствието в числеността и потенциала на противника. Така на 21-ви септември 2022-а руското ръководство, за първи път в постсъветския период, обяви частична мобилизация и събра над 300 000 души. Беше даден и картбланш за рязкото нарастване на числеността на ЧВК „Вагнер”, която започна да се превръща в паралелна армия. След проведена вербовка на затворници към януари 2023-та, числеността на Вагнер достигна 50 000 души.

Всички предприети мерки обаче започнаха да дават ефект едва към края на 2022-а. А дотогава руската войска се оказа дислоцирана  в разтегната „тънка червена линия”. И през есента на 2022-а Украйна, в пика на благоприятното за нея разположение на силите, получи уникалния шанс да нанесе на руската страна значителни поражения с мащабен политически ефект. Украйна беше поставена пред избор – тя можеше да продължи настъпателните действия на територията на ЛНР или да се опита да осъществи пробив на юг от Запорожие към Азовско море, блокирайки руските сили в Херсонска област и освобождавайки си път към северната част на Крим. И досега е неясно защо Киев се отказа от такива победни за него направления. Дали това е нерешителността на внимателния и склонен към пасивност украински командир Валерий Залужни или се дължи на натиска на американците, които се отнасят скептично към способностите на ВСУ за толкова мащабни действия. Вместо настъпление с решителни цели, украинската страна предприе много по-ограничена, но политически по-изгодна задача да превземе от руски ръце Херсон. Единственият областен град на Украйна, който Русия превзе в началото на СВО.

Руските войски на западния бряг на Днепър се снабдяваха по няколко моста, които станаха обекти на високоточни удари с ракетите GMLRS. Украинските атаки срещу руските позиции в Херсон през септември-ноември 2022-а обаче се оказаха слабо резултатни и бяха съпроводени със значителни техни загуби. Това стана първата мащабна демонстрация на позиционния тупик, който се прояви в пълна сила през следващата година. Но ракетният удар по мостовете на Днепър изигра своята роля. Опасявайки се от криза на снабдяването, руското командване по инициатива на генерал Сергей Суровикин на 9-ти ноември взе решение да изостави Херсон и да изтегли войските от десния бряг на Днепър. Оттеглянето стана в течение на две денонощия с висока степен на организираност и практически без загуби.

За Украйна освобождението на Херсон, осъществено без боеве в самия град, се превърна в крупен военно-политически успех и рязко повиши нейните акции на Запад. Там стигнаха до извода, че при оказване на мащабна военна помощ Украйна сама може да накара руските войски да отстъпят поне до границите от 24-ти февруари 2022-а. От края на 2022-а западните военни доставки към Украйна рязко нараснаха и за първи път почнаха да включват танкове и бойни машини за пехотата. Беше пусната и програма за обучение и подготовка на Запад на 12 украински бригади. Украинското военно ръководство получило крупни попълнения с хора и техника, започна мащабно нарастване на бойния потенциал и численост на ВСУ. Към пролетта на 2023-та числеността на силите за отбрана на Украйна мина 1 милион души. Руското командване, след проведената частична мобилизация и увеличаване на броя на доброволците, също доокомплектова силите в зоната на СВО. Започна формирането на нови бойни съединения, а плановете бяха числеността на руските сили в Украйна да стигнат половин милион военнослужещи. Можем да съдим, че опирайки се на плодовете на мобилизацията от 2020-а и 2023-та, Москва се е колебаела между два варианта за стратегия в Украйна – оптимистично настъпателен и внимателно отбранителен. Оптимистично-настъпателният вариант се прояви в настъплението към Соледар и Бахмут, в което главна ударна роля се падна на ЧВК „Вагнер”. На 10 януари 2023-а беше превзет Соледар, а след ожесточени боеве, продължили до 20-ти май, падна и Бахмут.

Разтегленото за половин година руско настъпление обаче се съпровождаше с тежки боеве със съвсем малък териториален прогрес и почти пълно разрушаване на завзетите градове. Това беше демонстрация на новия облик на кампанията, която придобиваше все по-позиционен характер.

В края на зимата и в началото на пролетта на 2023-та руската страна се опита да проведе цяла поредица от настъпления в Донбас – край Донецк, в Маринка, към Угледар, но те се превърнаха в упорити позиционни битки и постигнаха незначителни резултати, а някои завършиха с неуспех. Всичко това накара руското командване да стигне до окончателния и най-рационален избор в полза на отбранителната стратегия в кампанията за 2023-та. От ранната пролет на 2023-та по цялата линия на руския фронт се разгърна мащабно строителство на мрежа от полеви позиции и фортификации, които получха името „линията на Суровикин”. Едновременно с това започна трупането на резерви. За попълнението на руските войски беше придвижен план за привличането на 420 000 души в армията за една година и то не на мобилизирани кадри, а на доброволци, на които се предлагаше добра заплата.

Украйна губи последния си шанс

В началото на 2023-а година Украйна имаше значителни шансове за успех при настъпателни действия. Руската армия в зоната на бойните действия изпитваше не само значителен недокомплект на личен състав (ефектът на мобилизацията беше в самото начало), но и се усещаше липсата на бойна техника. Едва през лятото и есента на 2022-а руската страна започна да вади масово от базите за съхранение остарели танкове, бронетехника и артилерия, дори и образци от 50-те и 60-те години на миналия век, по чудо преживели разпиляването в постсъветските времена, но това поправяше ситуацията само частично. Според изтеклия в средата на миналата година файл от Разузнавателното управление към Министерството на отбраната на САЩ в социалната мрежа Discord, към 28-ми февруари 2023-та руските войски на бойната линия разполагат с 419 танка, 2928 бронирани машини и 1209 артилерийски системи. В същото време ВСУ разполагат с 809 танка, 3498 бронирани машини и 2331 артилерийски системи. По същото време руската страна изпитва и сериозен недостатък на боеприпаси.

Очевидно първите три месеца на 2023-та година бяха времето на най-добро съотношение на силите за ВСУ и най-големият упадък на бойният потенциал на руската армия. Но украинското ръководство постоянно отлагаше началото на настъплението, защото очакваше идването на максимално количество бойна техника и приключването на подготовката на нови бригади на Запад. Противниковата страна обаче не стоеше със скръстени ръце и съотношението на силите започна да се променя.

Но магията на западната техника и на западните методи беше толкова голяма, че породи у украинците чувство за самоувереност и пълно пренебрежение към противника. Минаха март, април, май и едва в началото на юни украинските сили най-накрая започнаха активни действия.

Макар че много хора очакваха от ВСУ (а по-скоро от техните западни наставници) някакви нестандартни и креативни ходове, на 4 юни украинското командване започна настъпление по най-очевидното направление от Запорожие на юг от Азовско море – там, където руската страна се беше подготвила най-добре. Разделянето на украинския удар на юг по две направления към Милитопол и към Темрюк и Бердянск можеше да бъде разбрано. Но едновременно с това ВСУ започна настъпление по съвършено отделно трето направление на север, опитвайки се да върне загубения Бахмут. Там бяха задействани някои от най-опитните бригади, а в същото време на юг основен принос даваха новосформираните бригади, минали западно обучение.

Смисълът от разпиляването на сили между главното южно направление и Бахмут остана абсолютно неразбран, както за наблюдателите, така и съдейки по новините от американските медии, за началниците от Пентагона.

Украинското командване създаде вълшебен коктейл от забавена подготовка, пълно отсъствие на оперативност и стратегическа внезапност, разпиляване на силите и пренебрежение към противника.

На теория всичко това можеше да се поправи с тактически успехи на предна линия, но те не успяха да постигнат и това.

Позиционността се прояви в своя пълен мащаб.

Атакуващите колони и бронетехника на ВСУ се натъкваха на мини, струпваха се на едно място и ставаха лесен обект на атака с противотанкови ракети, артилерия и дронове. Независимо от превъзходството на украинците, добито от съдействието на Запада в разузнаването и целеуказването, както и на наличието на модерно въоръжение, те така и не успяха да получат огнево превъзходство и да унищожат руската артилерия. В резултат на настъплението на юг, което се превърна в кръвопролитни атаки срещу руските позиции, от втората половина на юни украинците престанаха да разчитат на прехвалената западна бронетехника и минаха към чисто пехотни щурмови действия с малки подразделения.

Малкото селце Работино, което по плановете на украинците трябваше да бъде взето още в първия ден на настъплението, беше превзето едва към края на август. В течение на целия септември ВСУ успяха да се придвижат на още няколко километра югоизточно от Работино, но с това настъплението окончателно спря.

На изток украинците успяха да спрат врязалата се в техните редици атака, но в следващите три месеца се придвижиха само с три километра на юг. Към края на лятото ВСУ успяха да придвижат линията на фронта на няколко километра южно от Бахмут, но за никакво обкръжение, да не говорим и за превземане на града, не можеше да става дума. Въпреки разпространеното мнение прословутата „линия на Суровикин” практически не изгра никаква роля в спирането на украинското настъпление на юг – украинците в повечето случаи не стигнаха до нея. С изключение на един участък югоизточно от Работино.

На Украйна не помогна и така очакваното от нея вътрешнополитическо сътресение в Русия – избухналият на 23-24 юни метеж на ЧВК „Вагнер”. Некадърното настъпление на „Вагнер”, в съчетание с ръководители, които не знаеха какво искат да постигнат, много бързо спихна метежа и както се случва при такива ситуации – доведе до консолидация и укрепване на позициите на руските власти.

За Украйна неуспехът на лятното настъпление през 2023-та се превърна в симптом на фунадаментална военно-политическа криза, която ясно демонстрира отсъствието на реални цели и ресурси за военна победа над Русия.

Именно разбирането на това доведе до забавяне на западната военна помощ. Ако кампанията през 2022-ра даде на Киев голям кредит на военно-политическо доверие от страна на Запада, то кампанията през 2023-та в значителна степен я лиши от него. Дори и при новите мащабни западни военни доставки, уникално изгодното за Украйна съотношение на силите повече никога няма да се повтори.

Последен акорд на украинските настъпателни действия през 2023-та, предприети на първо място за да демонстрират на Запад някакви успехи, бяха пускането през септември-октомври на неголеми части по левия бряг на Днепър, които позволиха сформирането на няколко малки плацдарма. Тези плацдарми (най-значителният в Кринки) от оперативна гледна точка се оказаха задънена улица, защото възпроизведоха същата тази позиционност, която парализира останалия фронт.

В тупик

Друг неуспех на украинското настъпление стана неспособността да бъдат сломени и изтощени значителните сили на руските войски. Руската армия запази своите сили и резерви, което й позволи да предприеме активни действия на фронта. В началото на юли 2023-та руската войска предприе настъпление на север към Купянск, опитвайки се да върне част от територииите, загубени през септември 2022-а. И макар успехите да не бяха големи, от есента на 2023-та със затихването на украинските настъпателни действия, руските сили разгърнаха серия от атаки по целия фронт и принудиха ВСУ да изгуби инициативата и да мине в отбрана.

Най-голямото от руските настъпления от началото на октомври 2023-та, бяха насочени към Авдеевка, държана от ВСУ от 2014-та. Дори постигнатият там успех и продължаващите руски атаки на различни участъци на фронта, потвърждават отсъствието на средства за преодоляване на позиционността. Въпреки това руската страна успява да нападне украинските позиции по цялата линия на бойни действия, създавайки в редица направления тактически кризи за ВСУ.

Очевидно стратегията е за нанасяне на множество удари по противника и нейната цел е да изтощи ВСУ и да създаде предпоставки за „размърдването” на украинския фронт и достигането на по-съществени успехи. Тази стратегия обаче е скъпоструваща за руската армия, в смисъл на загуби и изразходване на ресурси и може да доведе до изтощение на силите, което отново ще даде, макар и отчасти инициативата на украинската страна. Вероятно точно такива планове и разчети си правят в момента в Киев.

Дълбоката позиционност в съчетание с недостатъка на сили и от двете страни, ги обрича на дълга борба през 2024-та година. И двете страни показаха неспособност да превърнат тактическите успехи в оперативни. Сега руската армия има инициативата по цялата линия на фронта, а ВСУ минаха в стратегическа отбрана, която към момента е достатъчно устойчива и не дава възможност на руските войски да постигнат нещо по-голямо от отделни тактически успехи. Украинската войска все още има и значителни резерви, в които се включва основна част от полученото през 2023-та година западно тежко въоръжение и очакват получаването на изтребители F16. В същото време политическата несигурност за по-нататъшната военна помощ (преди всичко от страна на САЩ) не дава възможност на Киев да си направи ясни планове за кампанията през 2024-та и го принуждава да предприеме изчаквателна стратегия. Основният проблем за ВСУ е не толкова недостигът на въоръжение и боеприпаси, както се твърди, колкото нежеланието на украинското ръководство по политически мотиви да направи пълноценна мобилизация на мъжкото население във възрастовия диапазон под 25 години (сега на мобилизация подлежат само лица над 30 години). Потенциалът на руската армия през 2024-та също ще бъде предопределен от готовността на ръководството на страната да прибегне до нова мобилизация, защото броят на доброволците понамалява.

Към началото на 2024-та и двете страни вече имат съпоставима численост на фронта. Президентът на Русия Владимир Путин обяви, че в зоната на СВО има над 600 000 души. Украинските и западните оценки твърдят, че там са 450 000 души, които се намират непосредствено на линията на бойните действия. Числеността на т.нар. сили за отбрана на Украйна според украинските официални източници са 1.1 милиона души, а конкретно във ВСУ 800 хиляди души. Очевидно силите са изравнени. Можем да направим извода, че сухопътните войски на двете страни са на едно и също ниво на организация, въоръжения, подготовка, команден състав, култура и морално състояние и в някакъв смисъл показва, че говорим за един и същи народ. И двете страни водят бойни действия в един и същи стил и със съпоставими нива на загуби.

Близки перспективи

Двете воюващи страни, а и Западът не са готови за мирно регулиране на конфликта и военно-политическата ситуация е абсолютно аналогична на позционния период на Корейската война през 1951-ва-1953-та. Това е изход, който Центърът за анализи, стратегии и технологии предсказваше още през 2021-ва и 2022-та в случай на възможна руско-украинска война.

Преодоляването на позиционния тупик е възможно или с рязко нарастване броя на войските за получаване на многократно числено превъзходство над противника, или залагайки на военно-техническо преимущество - на първо място в значително увеличаване на количеството и потенциала на свръхточните средства за поразяване. И едното, и другото са непостижими и за двете страни в близко време. Това прави неизбежна позиционната война при относително стабилни фронтови линии като в корейската или ирано-иракската война. Тя ще бъде водена с години и ще е война на изтощение. Ще бъде движена не от надеждата да принудиш противника към компромис, а по-скоро в очакване на вътрешни промени, които да изменят политическите позиции.

Краят на Корейската война през 1953-та стана възможен само след смъртта на Йосиф Сталин. Съответно за Украйна и Запада условия за промяна представлява оттеглянето от властта в една или друга форма на Владимир Путин, нещо, което е много малко вероятно в обозрима перспектива.

В същото време руското ръководство видимо свързва своите надежди с възможна смяна на властта в САЩ на президентските избори през ноември. Заради това Москва по-скоро възнамерява да продължи бойните действия като минимум до 2025-а, а възможно и повече, докато чака достигането на мощно военно превъзходство над Украйна.

След неуспеха на украинското настъпление Украйна и Западът се оказаха без разбираема стратегия за воденето на тази война. Скритата главна цел на Запада беше създаването на вътрешнополитическа криза в руската федерация и като максимум смяна на режима в Москва. По същество Украйна и Западът още през пролетта на 2022-а заложиха на развитие, което не се случи и сега не знаят какво да правят. Украйна и Западът имат избор между два варианта: да продължат „войната срещу Путин” с неясни перспективи и постоянната заплаха за ескалация или да потърсят примирие по корейски образец. И двата варианта предлагат отлагане на реалното мирно регулиране за някаква постпутинска епоха, с надеждата за по-сговорчиво ръководство в Москва. Засега Владимир Зеленски, голяма част от украинския елит и Западът отхвърлят корейския вариант за примирие. Което означава, че през 2024-та възнамеряват да дадат на войната още един шанс и да продължат да проверяват силите си в условията на позиционна борба за стрес проверки на своите възможности и политическа воля.

В условията на тупик на фронта и в стремежа на противника да се окаже предимно политически натиск, най-голямо влияние ще се обръща на пропагандистки значими атаки по тилови обекти. Тази тенденция отчетливо се вижда в украинската страна, включително в нейните постоянни искания от Запада за далекобойни оръжия. Така че може да се очаква, че жертвите сред мирното население и атаките сред гражданска инфраструктура ще растат.

Руските ресурси са значителни. Но само с пускането и ремонта на остарели танкове, артилерийски системи и снаряди Русия няма да постигне военен успех. Ако продължава така, ще превърне войната в перманентна с дългогодишно колосално изразходване на национално богатство и идващите след него рано или късно негативни социално-икономически и вътрешно-политически последствия. Прелом може да дойде само със снабдяването на въоръжените сили със съвременни средства за борба. На първо място високоточни и безпилотни дронове, разузнавателни средства и средства за радио-електронна борба. Това е много нетривиална задача, от технологична и военноиндустриална гледна точка. Но Русия няма да успее да мине с евтини палеативни политически, военни и политически решения. Радикалният стрес-тест на системата, започнат на 24 януари 2022-а трябва да бъде приключен докрай.

 

Източник: globalaffairs.ru

Превод за "Гласове" Юлия Семир Ал-Хаким

 

 

 

Коментари

  • бай Бай

    07 Март 2024 9:10ч.

    Сравнение с Чехия е интересно и точно тук като че ли е момента да кажем че точно заради това щото Русия не направи като САЩ през първата и втората война срещу Ирак и по време на НАТО срещу СФРЮ с масовите бомбардировки, конфликта ще продължи още години. Да, допуснати са много грешки! Особенно от руснаците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Настолен указател за напреднали

    07 Март 2024 9:49ч.

    Защо Русия ни е освободила едва след април 1876 г. ! Ами, защото преди това не сме показали на Европа, света и Русия, че искаме да сме свободни!!! Може би според сегашните глашатай, сме си карали рахат робств, под сянката на полумесеца и падишаха! А веднага щом показахме, глупавите руснаци, дойдоха, загинаха и си отидоха, като ни оставиха на Запада да ни демократизира, чрез управлението на английския агент, диктаторът Стамболов! Запомнете, който иска да бъде свободен, руснаците го освобождават, който не иска - окупират го! А който за нищо не става, бива предаван на ЕС, да си практикува гейпаради и демокрация - джендаризъм!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бай Бай

    07 Март 2024 9:58ч.

    Развесели ме! От Стамболов прескочи рязко на ЕС! По твоите думи излиза че след 1944 сме ставали и заради това СССР ни даде социализма. После ни разлюби че не искаме западната демокрация и свали Тодор Живков въпреки че той си беше вече подал оставката. Свалиха го агенти на СССР! Големи мисли, големо нещо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жълт котарак

    07 Март 2024 10:07ч.

    Научи се да пишеш на правилен български език, ако и да се опитваш да защитаваш пробългарски тези. Отврат от Й!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Четящ

    08 Март 2024 8:26ч.

    Пълни глупости е списвал. Сравнението не е с "Дунав", а с Афганистан. Краварите се опитваха да им спретнат втори Афганистан и да бъде партизанска войната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Четящ

    08 Март 2024 8:32ч.

    Ето защо Путин спря атаката срещу Киев - мирните преговори https://original.antiwar.com/ted_snider/2024/03/06/putins-draft-treaty-between-russia-and-ukraine-did-exist/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аха!

    10 Март 2024 14:44ч.

    Ти хубаво четеш, ама не е лошо и да поразсъждаваш малко. Сравнението с операцията Дунав е, защото авторът се опитва да обясни логиката на СВО, а не тактиката на американците в Афганистан. И после - Аман с тези преговори! Русия прояви нерешителност и това е факт!!! Предатели и там има по върховете! Путин няма смелостта на Александър Македонски, за да развърже Гордиевия възел! Петата колона си свърши работата в началото! Пригожин се опита да се противопостави - видяхме какво му се случи! Да не забравяме, че и днес Русия е империя! Враговете и са навсякъде! Една алчна британка какви поразии само свърши?!... Така че Путин да не стои на два стола, а да заеме полагащото му се място и да ги почва! Стига се е цацкал с тях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    07 Март 2024 9:20ч.

    Странна статия. За автора, въпреки че редакцията е с адрес в Москва, явно Русия е "тази страна". Щом като Путин говори за "добра воля" по отношение на изтеглянето от Киев, а авторът го обвинява в лъжа, явно авторът е извън обсега на руското правосъдие (някъде по запада). Неточност по отношение на мобилизацията в Украйна: долната възрастова граница може и да е официално 25, но виждам филмчета от фронта с едни уплашени младежи които сякаш са на по 20 г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Re: Читател

    07 Март 2024 9:59ч.

    Ами, колкото и да не се вписва в "Путин-дктаторския наратив" , реалността е, че в Русия има значително повече свобода на словото, отколкото в европейската "райска градина"... Авторът си е в Русия, а изданието, от което е направен преводът е много сериозно. Но това не означава , че авторът има пълна и точна представа за случващото се/ Просто една от гледните точки, свободно озказвани от разнообразни "експерти" в РФ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Статията е изключително вярна

    07 Март 2024 10:09ч.

    Обективен преглед на случилото се за последните две години и нещо. Русия е по средата на пътя, по който е поела и няма връщане назад. Руското общество трябва да се изкара напълно от състоянието на безметежност и упадък, в което се намира вече три десетилетия. И броят на "доброволците" трябва да почне да расте. Стремглаво ! Как ще го направят в Кремъл, те си знаят. Но не е нормално на фронта да има числен паритет при условие че Русия превъзхожда днешна Украйна поне 5 /пет/ пъти като мобилизационен ресурс. Мобилизация ! Въоръжения ! Мобилизация ! Въоръжения !...това е пътят на Русия. Няма вариант да се спре по средата и да се чака. Няма връщане назад. Позиционната война в дългосрочен аспект не е изгодна за Москва. Идването на власт на Тръмп може да облекчи позицията на Русия , но няма да премахне злокачествения тумор в Киев. Нацистка Украйна може да бъде унищожена само с решителни действия на терен , а не с договорки. Руснаците имат примера от 1941-1945. Без проливане на кръв няма да стане, но друг изход нямат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 12:55ч.

    "изданието, от което е направен преводът е много сериозно" Пълна ГЛУПОСТ. Автора НЯМА никакво военно образование нито опит като военен. Дребен играч - новинар. И като всеки новинар се опитва да е провокативен за да си пдодава буламачите. Учил е във Франция по време на мътните 90-те години в Русия и дори не знае през какво минаха руснаците за да оцелеят. Създава издание с помпозно заглавие по френски образец и е Неправителствена Организация, получаваща пари от частни дарения. В Русия НПО не са збранени. Нужно е само да се регистрират и да декларират парите, които получават и откъде ги получават. За СВО могат да пишат и да им се има доверие САМО хора, които са били на фронта и са говорили с войниците и местните жители.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    07 Март 2024 13:16ч.

    Как ще го направят? На всички е ясно - "доброволно"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • RE: Наблюдател

    07 Март 2024 22:13ч.

    Не четете внимателно. Едно е съмнителното НПО на "експерта", друго - https://globalaffairs.ru/ изданието, където е препечатана статията (и линка към което е даден в тукашния превод). За мен е изненадващо, че подобна статия е препечатана там, тъй като подобни версии на събитията са писани не малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Скоро подобни статии ще започнат да стават колекционерска рядкост, като дефектните монети, марки и банкноти. Четете и архивирайте, докато има

    07 Март 2024 9:40ч.

    След поставянета на евроатлантизма на същата почетна стълбичка, дето се мъдрят фашизма и нацизма, вече няма да има в свеж вид подобни шедьоври.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 12:57ч.

    "Четете и архивирайте" Боклуците, които се публикуват. Наистина ще са рядкост в бъдеще, когато всичко ще излезе наяве.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    07 Март 2024 9:55ч.

    НПО-шник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    07 Март 2024 10:21ч.

    Че е НПОшник е ясно. Но е мек сиросоид. :)) Общо взето е направил ПРЕРАЗКАЗ на всичко случило се досега без поглед в дълбочина и стратегическа мисъл . Единственото интересно е сравнението с "Дунав". За Полесието аз отдавна съм се произнесъл.Нито Вермахтът нито РККА бяха толкова луди да минават оттам. Путин изтегли войските защото идеята му беше ако може хохлите да направят преврат.След, йат не стана по-най-бързия начин си би шута докато още блатата са замръзнали. Иначе добре си спомням , че преди година и повече Гурулев каза, че преминаването на Десният бряг на Днепър е "САМОСИНДИКАЛИЗЪМ" на командири по места за което е имало наказания.Особено пък нишката към Вознесенск. Склонен съм да вярвам, че Путин се е смозаблудил, че "украинците и руснаците са един народ". Бързо изтрезня и мина на план Б. Война на изтощение, виенна икономика и НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ на елита. Искаше са мине тънко.Хем да гепи Украйна хем д остане в "Западния клуб". По-добре, че не му се получи. Сега доброзорно отива на Студеногореща война 2.0... :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 13:04ч.

    "Путин се е смозаблудил, че "украинците и руснаците са един народ"." Не се е самозаблудил. Недооцени доколо нацистите са проникнали в обществото и са взели в клещи цялото население на Украйна. Грешката е на Сталин. Лвов е преминал към Хитлер без съпротивление и са посещали немците с хляб и сол. Вместо да го освобождава, Сталин е трябвало да нареди да бъде блокиран и сравнен със земята с артилерия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    07 Март 2024 10:32ч.

    Защо се получило по-лесно на юг? Ами елементарно Ватсон.Там има най-малка концентрация на етнически украинци -средно са около 65%. Защо в Харков не станало. Ами защото въпреки руската самозаблуда, че града едва ли не е руски, то Харковщината е едно от сърцата на "украинщината". Барем руснаците да беха прегледали кинохрониките как възторжено населението посреща швабите през 1941г. Да, след 1945г Сталин премести бякакво количество великоруси към Харков, но основно в самия град.Тва е палажението. Глеан, че Лавров е почнал да зацепва, че може да говориш перфектен руски и да не знаеш друг език и да не си руснак.Сети, че чиляка в Сочи за ИРЛАНДИЯ... :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 13:08ч.

    "етнически украинци" Няма такива никъде в Украйна. Измислени са от Австрийската империя за да се противопоставят на Руската империя. Има етнически поляци, българи и много други, но не етнически украинци. Няма етност "украинец". Има население на територията на Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    07 Март 2024 15:53ч.

    Елементарно?... Колко да е елементарно? Например - развита ЖП инфраструктура от Крим на север. Русийските войски съставени от мобилизирани от Крим и Донбас плюс цели украински подразделения, които 2014 г. попадат в обсадения Крим, на които е предложено да се включат в росийската армия и част го правят. Братоубийствно начало февруари 2022 г. в южна Украйна. Украинци срещу украинци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Харков е руски град

    07 Март 2024 10:54ч.

    Как са посрещали германците през 1941 няма никакво значение. Те и в подмосковието са ги посрещали радушно, настанявали са ги по къщите си, доносничели са срещу всеки руснак в подозрение за съпротива. Руснаци са издали Зоя Космодемянская ! Руснаци са предизвикали да я обесят ! Щото палела къщи в които са настанени германци... Харков днес е града в Украйна с най-много сезонни гастарбайтери в Полша. Едва ли не половината население на Харков се препитава от амбулантна търговия с поляците. Последните десетилетия тази търговия и дремен и среден бизнес загладиха косъма на харковчани. И макар да са РУСИ и огромното мнозинство рускоезични / а не мова или полскоезични/ - харковчани се асоциират с Европа, с Полша ! А не с Русия. Както се казва "Интереса клати феса". Ей това е причината Харков да не падне през 2022 и властта да не даде "ключовете" от града на руските военни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 13:23ч.

    "настанявали са ги по къщите си" Пишеш смешки. Как си представяш цивилни да настаняват военни. Армията си има хора за това, да настаняват войниците. Нали трябва да знаят кой къде е . Имало е единични случаи да посрещат немците и им е излязло през носа. Стотици хиляди граждани на Харков са откарани на работа в Германия и никога не са се върнали. Харков е втори по разрушения град в СССР след Сталинград. "харковчани се асоциират с Европа" Още една глупост. Харков е бивша столица на Украйна и се асоциират с Русия. Англичанин с жена украинка отиде в Харков да вземе майката на жена си. Оплакваше се, че са имали проблеми по време на пътуването в Украйна, защото възрастната жена е говорела САМО руски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абе тъпанар наглупател

    07 Март 2024 13:58ч.

    На каква база пишеш високопарните си тъпотии ? Лични впечатления. Или поне малко да ползваш руски и рускоезични източници ? Деба глупаците деба глупави... "Не е така, щото не е така !" . Малоумник !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 17:14ч.

    На базата, че съм осведомен. Много трябва да четеш и да се образоваш за да достигнеш поне малко до нивото ми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нивото ви е ниско

    08 Март 2024 14:23ч.

    07 Март 2024 10:54ч. има право. А виее освен да наблюдавате, трябва и много да четете. Ето например - https://xn--2025-f4dl.xn--p1ai/hochet-li-harkov-chtoby-my-ego-osvobozhdali/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • авторът

    07 Март 2024 11:03ч.

    със сигурност е добре информиран, затова очевидно послъгва.Основната му теза е, че Русия е оборудвана само със старо съветско оръжие и щом Украйна получи F16 и мобилизира младежите под 30г -войната ще се обърне.Само ако цитира загубите в човешка сила , ще се види, че съветското оръжие върши отлична работа. Няма как да не е разбрал за преследването на мъже по улиците от мобилизатори или откриването на жени в окопите на украинската армия. Така изводът ще се преобърне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    07 Март 2024 11:48ч.

    Бърз чек посочва автора като съдружник на олигарха Прохоров, а "института" е под надзора на "Росатом". НПО от кремльовски тип

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    07 Март 2024 12:00ч.

    Който е работил с руснаци и с хора от Запад неминуемо е виждал разликата. Руснаците са склонни към дълги абстрактни разсъждения което ги прави мудни и ниско ефективни в реалността. Един руснак цял ден ще решава свръхсложни задачи от ядрения синтез а един западняк цял ден ще търси начин трактора му да оре по-дълбоко с по-малки разходи. Запада подготвя Украйна от поне 20+ години за сблъсък с Русия а Лавров чертаеше червени линии а Шойгу с Герасимов обикаляха Европа да обясняват, че войната е лошо нещо. Така може да се действа ако театъра на бойните действия е на 1000км от теб а когато е на границата ти а половината ти елит е склонен към предателство трябваше вместо да влизат 22г в Украйна да гръмнат 20 мегатона в космоса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • разлика в архетипите, но абстрактното размишление не е непременно недостатък извън всеки контекст

    07 Март 2024 13:26ч.

    Не е точно така в еднозначен план. Например Западът налива игантски средства в правенето на средства за пътно придвижване, които изискват само абсолютно цивилизована по съвременен стандарт инфраструктура, докато по същото това време руснакът прави многофункционално средство за придвижване при всякакви условия. Просто подготовката на Запада точно за тази война (поради ясно какви подбуди) се е водела продължително и много ефективно. Затова примерът с трактора не е убедителен, макар да е нагледен. Руснаците нямат изначално враждебно отношение към Запада, нивото на вътрешната им агресия, представляваща изначално безпокойство и превърнат страх от ближния, е ниско. Това е така, защото там, където западнякът вижда конкурент и опонент, повечето руснаци са склонни да забележат потенциален обект за дружба и разбирателство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    07 Март 2024 12:12ч.

    Без гръмване на "Заряд" е ясно, че няма да се мине. Путин чака Тръмп да му даде територии в които не е стъпил руски крак.Тва е изключено. През ВСВ реднеците дадоха Магдебург на руснаците ама през 1955г взеха Виена. А тежката логика сочи, че след края на войната ще се зафиксира граница тип "38 паралел". Стратегически погледнато е пълен абсурд Русия да се съгласи на нещо помалко от "граница по Днепър".Дори тва е санитарен мининум. Тъй, че или гръмване на ядрен заряд или Путин праи некфо чудо и вкарва двумилионна армия, която почва да "остъклява"... Само болен човек може да вярва, че в Харков ще има ибсталирани американски ядрени оръжия... :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    07 Март 2024 13:26ч.

    Това сериозно ли? Огледай се къде са границите на НАТО и коя е най-близката точка до руската граница, оригиналната, до която има ядрено оръжие. За да е ясно, че никой не е имал и няма намерение да инсталира ядрено оръжие в Харков. Ай стига с тая пропаганда! За "анализа" в дописката не ми се коментира, щото военната експертиза на феновете не нулева - с отрицателен знак!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • виво, изчезни с тази твоя явна манипулация

    07 Март 2024 13:29ч.

    Няма подлост, пред която англосаксонският зъл гений на завоеванието да се спре, щом става дума да си надвие на масрафа да накаже оня, който единствен може да предложи нещо по-оригинално и по-иновативно от Запада. В това отношение параноята на наглосаксите е вече болест.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    07 Март 2024 14:02ч.

    Бях в дълга отпуска, имам да наваксвам. Недейте да ме пъдите ! Всяко изхождане ми е 50 ст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    07 Март 2024 15:49ч.

    Иновативно? И кое по-точно е това, дето е иновативно? Как можеш да загубиш флот като насреща ти няма един кораб? Или поради какво е т.н. сушкопад последния месец?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • твърдения без доказателства не ни се четат

    07 Март 2024 21:12ч.

    Стига повтаря циганските измислици на ЦИганПСО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    07 Март 2024 13:18ч.

    Две са видимите причини за руското позиционно забавяне - 1) намесата на Запада в конфликта почти до безрезервно самораздаване и самообезоръжаване, която по същество изкарва конфликта от обичайно спряганата му релация "Русия - Украйна" и 2) нежеланието на руснаците да стават обект на наблюдение от западните военни разузнавания по отношение на присъщи и иновационни тактики и технически средства на воюване. Към тези двете прибавяме и джентълменското руско воюване по каноните на хуманитарното право, което наглосаксите по принцип не практикуват, а действат прецедентно. Можете ако искате да добавяте и неяснотата в далечното целеполагане, която предопределя определени военно-технически полеви решения откъм политическата целесъобразност, а не задължително обратното. Трябва да сме наясно, че понякога войната се превръща в цел на екзистенциалното и културно оцеляване, а не в просто средство за разрешаване на международни конфликти. Тия последните посочени фактори (извън двете номерирани причини) се анализират трудно и не съобразно изцяло линейния хронологичен анализ, който ни предлага авторът. Затова и материалът е скучен, не предлага нищо ново и само напомня, че войната засега твърдо се характеризира като позиционен тупик, а вземането на Авдеевка няма да бъде продължено на дълбок фронт, което прилича повече на Брусиловски пробив от ПСВ. В.В. Пякин в коментарните си седмични рубрики по лесния начин отдава това на предателството на част от генералитета в руския ГЩ на фона на общото предателство на руската олигархична пета колона (втората глава на орела от хералдичния символ, изразяван чрез руския герб). Причините обаче може и да са по-дълбоки и да се крият или в трудната обозримост на поставените непублично цели и задачи, или в непосредствената изправеност пред една Неизвестност, която не влиза в никакви предварителни математически и чисто аналитични разчети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • добре сте се изразили, длагнест

    07 Март 2024 14:17ч.

    Но малко за "по-висока" публика. По-сбито, Русия все още не воюва истински. Пред руснаците не е изправена повелята "Ставай страна огромная!". А трябва, с полумерки няма да стане. В Русия режимът трябва да се затегне. Руснаците правят чудеса при строга и справедлива диктатура /1941-1945/ , и обратно - разгильдяйстват и халатничат при меки режими /1917 лятото/. Трябва да се върнат официално СМЕРШ , разстрел за предателство, "нито крачка назад" и т.н. Руската икономика трябва да мине изцяло на военни релси. 50 % от БВП за оръжия ! Русия трябва да предприеме проактивни военни действия зад граница и далеч зад граница, "активни мероприятия" които да ударят Запада в най-болезнени точки. Никакво хуманитарничене на фронта. Русия трябва да напусне няколко договора, което да смръзне акото на САЩ и НАТО. На първо време незабавно да премахне мораториума върху подземните ядрени опити, а след това при липса на реакция "отсреща" да напусне и Договора за забрана на ядрените опити в атмосферата, водите и космоса. Русия изнемогва технологично на фронта в Украйна срещу най-модерните американски и британски военни технологии. Русия изнемогва в спътниковото наблюдение, разузнаване, целеуказване. По границите й денонощно плуват и летят бойни кораби и самолети на англосаксите , а русите са в глуха защита и не могат да ги спрат и отблъснат. Единствено "ядрената дубинка" възпира наглосаксите да преминат чертата. След като имаш ядрена тояга, трябва да показваш умения в боравенето с нея. Путин засега не показва нищо, само празни закани. Западняците не разбират от думи, разбират от дела. Гръмнете една Цар Бомба в Заполярието, на 500 км от Аляска ! Ще има повече ефект от 100 путинови заплахи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие от 14:17ч., като говорите за днешна Русия,

    07 Март 2024 14:48ч.

    въображаемо си я представяте като Сталинова Русия или Северна Корея. А те са доста различни. Надявам се, че сте чували за уговорени мачове - ахмаците залагат, а букмейкърът печели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Mихаил

    07 Март 2024 13:23ч.

    Статията е изненадващо обективна и безпристрастна в излагането на фактите, независимо кой стои зад нея. Оттам нататък е най-добре сами да си правим изводите, ако изобщо все още сме в състояние да мислим с главите си във времената на масовата пропаганда, маскираща се като “борба с дезинформацията”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Lindentown

    07 Март 2024 19:42ч.

    Наистина е така. И общо взето показва колко неподготвено проведена и лошо планирана е била цялата СВО. Нямало е изглежда и никакви сериозни План Б и План С, а всичко се е променяло на терен, в зависимост от обстоятелствата. "Да пробваме, пък ако не стане....ще пробваме нещо друго" - сякаш това е била цялата стратегия. И настина що усилия и войски бяха хвърлени в Киевското направление на едното нищо, вместо да се изполават голяма част от тези сили в южната част - към Николаев и Одеса, за да се затвори достъпа на Украйна до Черно море. А сега украинците използват крайбрежието на Черно море за атака с морски дронове, за обстрел с ракети и т.н., и вече унищожиха една немалка част от Руския черноморски флот. Отттам, през Одеса и Николаев, получават и голяма част от помощите, както и извършват търговията със суровини и всякакви селскостопански стоки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Lindentown

    07 Март 2024 14:56ч.

    Съвременна Украйна (или тази, която познаваме до 2014) се състои от 3 части. 1. Западна Украйна (Галиция, Волиния, Закарпатие и т.н.), най-малобройната, която е била част от Жеч Посполита (полско-литовската държава), после от Австрийската и Австро-Унгарската империи, а накрая (от 1919 год. до 1939 год.) и от Полша. Именно в Западна Украйна е имало по-изразени анти-руски и анти-съветски настроения. От там нацистка Германия е набирала основно колаборатори. 2. Централна Украйна (която до 19 век се е наричала Малорусия, това са най-вече казашките земи, но и други центрaлни части на днешна Украйна). Тези територии са били част от Жеч Посполита, но не и от Австрия или Австро-Унгария. Там населението е било традиционно проруски настроено, подобно на населението на Беларус. 3. Източна (Донецк, Луганск) и Южна Украйна (земите, граничещи с Черно и Азовско море) никога не са били част от Жеч Посполита или Австрия/Австро-Унгария. По тази причина са се формирали различно. Населението винаги е говорило преобладаващо руски език, или езика на заселниците (българи, гагаузи, гърци, евреи, германци, сърби, татари и т.н.). Малорусия, Белорусия и Западна Украйна са били част от Жеч Посполита и там се е формирал т.н. рутенски (старо-белоруски) език, един от официалните езици в полско-литовската държава. Впоследствие от него исторически са се формирали малоруския, белоруския и русинския (в Галиция, Волиния, Закарпатие и т.н.) езици. Формирането на единен украински език, който да обединява русинския и малоруския, е сравнително по-нов феномен, насърчаван силно от съветската власт след създаването на СССР през 1922 г. В Източна и Южна Украйна са се оформили групи от хора, които се смятат за украинци, защото са родени и записани като украинци по време на СССР, независимо че родителите им по националност не са украинци. Те например са пристигнали в области като индустриалния Донбас от различни части на СССР. Тези хора винаги са говорили на руски език и са се идентифицирали с т.н. руски свят. Затова има и мощни проруски сепаратистки движения в Източна, пък и в Южна Украйна. Един познат украинец, роден в Мариупол, ги наричаше "административни украинци", т.е. украинци, получили националност "украинец" в паспортите си по служебен начин, защото са родени в Украйна, макар и в мултиетнически съветски семейства. Много от днешните българи в Южна Украйна също са записани по документи като украинци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    07 Март 2024 15:56ч.

    Анджък де.Именно затова в последните седмици отново на преден план излиза Одеса, Приднестровието и Гагаузия. Аз по принцип бях доста изненадан, че Путин тръгна към Киев. По едно време когато се атакуваше "Околовръстното" на Киев имах чувство, че тва е пълна лудост.Как така се превзема ТРИМИЛИОНЕН град с неква групировка от 50-60 хиляди човека ? Плюс тва Путин е мекушав либерал.Руснаците по принцип нямат хъса на англосаксите.Ония ще те изядат с парцалите.И руските бомби не са кат хората.Барута май не и толкова качествен.Англосаксите все пак имаха "Imperial Chemical Industries"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    07 Март 2024 17:12ч.

    “ Приднестровието и Гагаузия” Това са две много различни области, които нямат нищо общо помежду си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • къде са фактчекърите?

    07 Март 2024 16:55ч.

    Това е някакво евтино, тъпо мисирско тълкуване на случващото се. Нещата са доста по-различни. Има по-обективни източници на информация. Просто трябва да се чете повече. Надлъгването няма да помогне с нищо на украинците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    07 Март 2024 17:36ч.

    Оригиналът на статията е от 25 фев 2024г. Изглежда, че руснаците излизат от тупика с мссовото използване на Фаб 500, фаб 1500, одаб 500, одаб 1500 с умпк.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    08 Март 2024 2:39ч.

    От 23 фев. и фаб-250 забравих.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    07 Март 2024 18:21ч.

    Не, "мозъчен тръст" на Росатом обявиха за соросоиди , кво да чекваш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И минуси и плюсове

    07 Март 2024 18:25ч.

    Статията има минуси , но плюсовете са повече. Някой излъга ,а руското ръководство желаеше да повярва,че появи ли се руската армия пред Киев и там ще стане преврат. Те и затова руснаците тръгнаха с поне 3 пъти по-малко сили от украинците. Подценяване и провал на разузнаването , военно и цивилно. Въобще нямаха представа колко е голямо влиянието на бандеровците,колко наситена с комуникации и разузнаване е украинската армия , колко всестранно и ешелонирано са се настанили американците и натовците.Разбирам да не бяха ручали 10 години след ВОВ жабетата с бандеровците та да са изненадани? Още при Хрушчов бандеровците се инфилтрираха във властта, а при Горбачов въобще не се криеха, тоест над 35 години зомбиране на популацията. Построиха им промишлеността в Източна Украйна, но наивно забравиха афоризма "направи добро-изяж гомно".От друга страна авторът не анализира или няма информация за процесите в украинското ръководство , както и за процесите е украинското население. Само загатва,че не смеят да разширят мобилизацията ,но защо? А не зрее ли имплозия в Украйна?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дадада

    07 Март 2024 19:24ч.

    изродът руслан пухов се ебе в гъзъ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    08 Март 2024 1:25ч.

    Сравнението с Чехословакия е уместно, в смисъл, че и двете спецоперации протекоха като мечешки автогол, който отнесе вратата и част от стадиона. Ако "Дунав" не предизвика партизанска война, то е защото Дубчек, Слански и останалите рефоматори на съветския модел бяха популярни и успяха, преди да бъдат арестувани и откарани в Москва, да излъчат по радиото призив да не се стреля. Когато има стрелба армията отвръща и спиралата на насилието започва да се разгръща. Това бе предотвратено. Зеленски вече беше изгубил доверие и дори хипотетично да си представим, че би поискал и би успял да призове към ненасилие, би било напразно. Никой народ не харесва, когато му идват на гости с танкове. Така навремето изгубиха второто по русофилсктво население в източна Европоа, след българското, така в Украйна съумяха да вдигнат на оръжие срещу себе си едно свързано с Русия мнозинство. Тази проста истина "вертикалът на властта" в Москва, оказва се, не е в състояние да разбере, нито при република, нито при съветска система, нито при монархия. И циментираха омразата с кръв. И при двата случая си нанесоха поражение с трайни последици. Сега единственият им шанс е да вземат половин Украйна със силата на армията, защото военно са мечка, докато на терена на пропагандата и "меката сила" са сукалче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • znajko

    08 Март 2024 16:30ч.

    И какво спечелиха за 33 години подаръци - всякакви суровини подаряваха, единствено те купуваха продукцията на Харков, Николаев и т.н. Само те си оставяха парите на почивка в Крим и само те ядяха украинска сланина. То кой друг!? И какво спечелиха - дружелюбност? Не. То все едно на макетата да и подаряваш нещо или да се държиш като човек. Бой по репата и който оцелее ще се русифицира наново, който не - не. А след нови 50 години като забравят, пак ще ядат курабийки от който не трябва и пак ще ядат бой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Четящ

    08 Март 2024 8:11ч.

    Възхищавам се на пропагандата, за която са хвърлени милиони долари. Възхищавам се и на тези, които обясняват Путин какво си е мислил ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи