Новият опасен план на Байдън за край на играта в Украйна е, че няма край на играта

Новият опасен план на Байдън за край на играта в Украйна е, че няма край на играта

Със своята стратегия за „отслабване“ на Русия, президентът на Съединените щати може да превърне войната в Украйна в глобална война

Автор: Майкъл Хърш, старши кореспондент "външна политика", foreignpolicy.com

В драматична серия от промени тази седмица, президентът на Съединените щати Джо Байдън и неговите съюзници от НАТО преориентираха политиката си за подпомагане на съпротивата на Украйна срещу руската агресия в политика на подкопаване властта и влиянието на самата Русия. Опасенията на някои наблюдатели са, че с този свой акт те оставят много малък избор на руския президент Владимир Путин – или да се предаде, или да удвои армията си, повишавайки вроятността от разрастване на неговата война отвъд Украйна.

В четвъртък Байдън изиска Конгресът спешно да осигури нови 33 милиарда долара за допълнителна военна, икономическа и хуманитарна помощ за Украйна – повече от два пъти спрямо предишната сума – и каза, че изпраща ясно съобщение на Путин: „Никога няма да успееш да подчиниш Украйна.“ Освен това, каза Байдън по време на пресконференция в Белия дом, новата политика е насочена към „наказване на руската агресия и намаляване на риска от бъдещи конфликти.“

Преди това имаше също толкова ясна декларация от секретаря по отбраната Лойд Остин, който след среща в Киев с украинския президент Володимир Зеленски каза, че целта на Съединените щати сега е да обезвредят силата на Русия за дълго време, така че тя да няма „способността да възпроизведе“ военното си нападение над Украйна. „Искаме да видим Русия отслабена до такава степен, че да не може да направи това, което стана с нахлуването в Украйна“, каза Остин по време на спирката си в Полша.

Вероятно тази промяна е причината за декларацията на руския външен министър Сергей Лавров, че Вашингтон и Западът са приключили „прокси“ войната срещу Русия и рискуват нова световна война, която, предупреди Лавров, може да стане ядрена. „Опасността е сериозна, реална. И ние не трябва да я подценяваме“, каза Лавров. Путин отново подсказа тази седмица, както прави от началото на инвазията си на 24.02, че все още има възможност да използва ядрено оръжие срещу НАТО, като каза: „Ние имаме всички средства за това [да отговорим на директна заплаха за Русия], такива, с каквито никой друг не може да се похвали. И ще ги използваме, ако се наложи.“

Новият агресивен американски подход спечели овации от много щабквартири – най-вече от настоящи и бивши висши предствители на НАТО, които твърдят, че руските ядрени заплахи са само празна реторика. „Това е единственият начин да се продължи“, каза бившият генрален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен в интервю. „В мисленето на Путин няма никаква разлика, защото той твърди, че политиката на Запада цели при всички случаи да отслаби Русия. Така че, защо да не се говори открито за това? Грешката, която направихме в миналото, е че подценихме амбициите на Владимир Путин, подценихме неговата бруталност. В същото време надценихме силата на руската армия.“

Новата стратегия на САЩ и НАТО е отчасти изградена въз основа на продължаващия успех на Украйна на бойното поле срещу Путин, който беше принуден да намали амбициите си от пълно завземане на Украйна до мащабно ново нападение на нейните източни и южни части. Съюзните сили на НАТО, включително Германия, която до тази седмица се колебаеше да изпрати тежко офанзивно оръжие на Украйна, в отговор увеличиха своята помощ. Германският канцлер Олаф Шолц, поставен под вътрешен и външен политически натиск, обяви по-рано тази седмица, че страната му ще осигури 50 противовъздушни танкове на Украйна.

Други руски експерти обаче изразиха тревога, че Съединените щати и западните им съюзници всъщност пресичат най-червените линии, които са избягвали до този момент. През повечето време от двата месеца на конфликта Байдън отказваше да разреши всякаква военна поддръжка, като тежки офанзивни оръжия или зона свободна от полети, което може да се възприеме като въвличане на силите на Съединените щати и НАТО в директен конфликт с Русия. Сега, безпокоят се някои наблюдатели, с допълнителната помощ и по-тежките икономически санкции, американският президент притиска Путин в ъгъла, от където той може само да продължи да се бие или да се предаде. Последният изход би означавал край на целта на цялата кариера на Путин да укрепи позицията на Русия спрямо Запада. Но Путин, който много пъти е казвал, че целта на Запада е да отслаби или да удържи Русия, никога не се е предавал в своята петнадесетгодишна история на агресивни ходове срещу съседни държави, по-конкретно Украйна и Грузия.

„В очите на Кремъл Западът е тръгнал срещу Русия. Преди беше негласно. Сега е гласно“, каза Шон Монахън, експерт за Европа в Центъра за стратегически и международни изследвания. „Ако съчетаете това с коментарите на Байдън по време на срещата му в Полша миналия месец, че „този човек [Путин] не може да остане на власт“, тази териториална война се превръща в широка конфронтация и може да направи договарянето на споразумение за край на войната в Украйна далеч по-трудно или дори невъзможно в този момент.“ (Официални лица от администрацията на Байдън казаха по-късно, че президентът не цели смяна на режима в Русия.)

Джордж Бийб, бивш главен анализатор на ЦРУ за Русия, се опасява, че администрацията на Байдън може да забрави, че „най-важният национален интерес, който Съединените щати имат, е избягването на ядрен конфликт с Русия.“ Той добави, че „ако изгубят, руснаците са способни да накарат и всички останали да изгубят. И е възможно да сме се запътили натам. Това е опасен ъгъл на завиване.“

Може би най-обезпокоителният обрат на събитията е, че вече не се вижда никаква възможност за дипломатически изход от войната – въпреки изявлението на Путин относно визитата на генералния секретар на ООН Антонио Гутереш, който все още се надява на такова решение.
„Едно нещо е да се следва политика за отслабване на Путин, съвсем друго е да го кажеш на глас. Трябва да намерим начин, който да позволи на Путин постигането на политическо решение, затова не е мъдро да правим подобни изявления“, каза висш европейски дипломат, пожелал анонимност.

„Става по-опасно“, казва Чарлз Купчан, бивш високопоставен служител в Държавния департамент, понастоящем преподавател по международни отношения в университета Джорджтаун. „Трябва да започнем да вървим отвъд Джавелините и противотанковите ракети и да говорим за политически край на играта.“ Или, както го изразява Бийб, „Трябва да намерим начин дискретно да съобщим на руснаците, че имаме желание да облекчим санкциите като част от международно споразумение. Военната помощ за Украйна може също да бъде използвана за договаряне.“
Всякакви подобни преговори обаче изглеждат по-малко вероятни от когато и да било. Изглежда и двете страни са заели позиции за продължителна война. След като се срещна с Путин и Лавров във вторник, Гутереш призна, че незабавно прекратяване на огъня не е било обсъждано като възможност и че войната „няма да свъши със срещи“.

Само месец по-рано Зеленски спомена идеята за неутрална Украйна, която не се присъединява към НАТО, както и предложи сепаратистките сили в Източна Украйна да бъдат признати. Но след това Зеленски каза на президента на Съвета на Европа Шарл Мишел, че в светлината на руските зверства украинското общество няма нагласа за преговори и подкрепя продължаването на войната.

Междувременно Финландия и Швеция дадоха знаци, че имат интерес от присъединяване към НАТО, късайки дългогодишната си политика на необвързаност и създавайки потенциално нова провокираща обстановка по северната граница на Русия. Това ще предизвика унищожителен взрив за Путин, който много пъти е повтарял, че разрастването на НАТО на изток е casus belli за пълномащабна инвазия в Украйна.

Близките перспективи за остлабване на тези напрежения са слаби. Остин свика контактната група на 40-те за Украйна през тази седмица, която да се подготви за това, което председателят на Обединените началник-щабове Марк Мили нарече „продължителен конфликт“, който ще бъде измерван „най-малко в години“.

Байдън не е обявил какъв ще бъде отговорът на Съединените щати, ако Путин приложи тактически или стратегически ядрени оръжия. Освен това, нито една от двете страни не е определила ясни правила в периода след Студената война относно употребата на ядрени оръжия – особено след като споразуменията за ядрените ракети със среден обсег на действие бяха отложени, а системите за поразяване с ядрено оръжие станаха по-бързи и се управляват от автоматични дигитализирани системи. В духа на политиката на Кремъл, позната като „ескалиране за деескалация“ – заплахата за употреба на ядрена сила, ако Западът се опита да го спре – Путин постепенно върна ядреното оръжие в своите калкулации за конвенционална война. За двадесетте години на власт той разреши изграждането на европейския континент на крилати ядрени ракети, презокеански торпеда с ядрен заряд, свръхзувкови летателни средства, както и ядрени оръжия с нисък заряд.

Но Путин никога не е стигал толкова близко до заплахата да ги използва, нито е давал да се разбере дали и как би го направил. Допреди украинската криза американските стратези не смятаха, че заплахата за използване на ядрена сила е сериозна. Мнозина смятат, че Путин първо ще ескалира, използвайки кибер-атаки или друг неядрен потенциал.

Много експерти изказват мнение, че руският президент не би имал голямо предимство от използването на тактически ядрени оръжия вътре в Украйна – а той е смятан за достатъчно рационален, за да се очаква да наблюдава със задоволство изстрелването на междуконтинентални балистични ракети с ядрен заряд срещу Съединените щати. Но Путин също така даде да се разбере по-рано, че не би приел отделянето на независима Украйна без руски контрол, тъй като, както написа той в есето си от юли 2021 г., подобно развитие би било „сравнимо по последиците си с употребата на оръжие за масово унищожаване срещу нас.“

Робърт Галучи, бивш главен преговарящ за ядрените оръжия от страна на Съединените щати, казва, че руските ядрени заплахи са нова тактика и „трябва да бъдат приемани сериозно, ако смятаме да се замесваме директно в конфликт с руските сили в или около Украйна, тоест на или отвъд руската граница.“

Бийб, който в момента е директор по главната стратегия на Института за отговорно държавно управление "Куинс", смята, че развръзката най-вероятно ще се разтегли в променлива патова ситуация, но тя би била много по-нестабилна и опасна от Студената война. „Най-вероятно ще се окажем в някакъв вид дълготрайна нестабилна конфронтация, която ще раздлеи Украйна и ще раздели Европа, там където няма правила на играта“, казва той. „Това няма да е нова студена война, а по-скоро гнойна рана в Европа.“

Нещата могат да станат още по-опасни, ако придобилите нова смелост НАТО и западни съюзници разширят влиянието си отвъд Европа, Централна Азия и Близкия Изток до Индо-тихоокеанската зона, както британският външен секретар Лиз Тръс предложи в реч тази седмица. Тръс каза, че „НАТО трябва да има глобален вид и готовност да срещне глобални заплахи. Ние трябва да предотвратим заплахите в индо-тихоокеанската зона, да работим с нашите партньори като Япония и Австралия, за да сме сигурни, че Пасификът е защитен. И за да сме сигурни, че демокрации като Тайван са в състояние да се защитят.“

Това на свой ред създава перспектива за продължителна глобална студена война, не само срещу Русия, но и срещу Китай. Такава война лесно ще може да се превърне от студена в гореща, смята Бийб, тъй като Съединените щати и техните съюзници ще се изправят срещу алианс между „богатата на ресурси Русия, подкрепена от технологичната и икономическа мощ на Китай.“

Източник: foreignpolicy.com

Превод за “Гласове” Екатерина Грънчарова

 

 

 

 

Още от На фокус

Коментари

  • Екатерина Елисавета - окултист

    05 Май 2022 18:19ч.

    Обеднения запад воюва със Руската империя. Но на запад имат ли предвид 27-милионния безсмъртен полк? Ако да, те трябва да мобилизират безсмъртните си батальони от клоуни за да разчитат на някаква победа евентуално. Шоуто се очертава интересно като вкарат в играта шаманските мурафети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поруган

    05 Май 2022 22:34ч.

    Безсмъртният полк беше брутално поруган от нападението на Путин в Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Екатерина

    05 Май 2022 18:54ч.

    Кадавъра от смърт се не плаши. Виж Камала може и да я е бъзе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • RIP USA

    05 Май 2022 19:49ч.

    Няма да липсват на никого

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    05 Май 2022 19:59ч.

    Явно вече свърши хубавото време. Като сме некадърни да се оправим, нека поне да развалим рахатлъка на другите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Говориш за 30-те трилиона дълг на САЩ

    05 Май 2022 21:19ч.

    нали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За кого е проблем

    05 Май 2022 22:35ч.

    30-те трилиона дълг не са проблем на САЩ, а на кредиторите им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    05 Май 2022 20:13ч.

    Дано Русия ги удари с тервоядрено оръжие.Ще минат няколко века и земята ще си продължи пътя с или без хората но със сигурност без англосаксонците.На моята възраст ми омръзна тая наглост.Мръсни гадове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След посещението на Нанси Пелози в Украйна

    05 Май 2022 20:32ч.

    и разговорите и със Zеленски, хам. парламент одобри нова помощ за Украйна нови 33 милиарда $. До сега общата сума отделена от американските данъкоплатци е над 50 милиарда USD!) Кулеба и зЕленски плачат в всички посоки: "Дайте ни пари!, "Дайте ни оръжие!", "Най-вече в пари!", "Помощ!" https://www.bitchute.com/video/aCltsiEd2IE3/ и изпращат АН124...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 50 млрд са напълно достатъчни

    05 Май 2022 21:42ч.

    За да нахранят всички гладуващи по света. Ама пустите му евроатлантически ценности, не го допускат по обективни причини

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В понеделник започнаха съвместните учения

    05 Май 2022 20:37ч.

    на НАТО "Swift Response - 2022" които ще се водят с няколко страни член на Алианса от 2 до 20 май 2022. Полша също започна съвм. учения "Защитник на Европа" с общо 18 000 участници, които ще се проведат от 1 до 27 май... Малко прилича на генерална репетиция...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия може да получи неочаквана подкрепа

    05 Май 2022 21:18ч.

    от вълна социални бунтове в Европа, които да доведат до политически кризи и смяна на властта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко е така

    06 Май 2022 1:23ч.

    Само не разбирам избора на определението "неочаквана".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Социални бунтове в Европа

    06 Май 2022 12:51ч.

    в подкрепа на олигархичния руски капитализъм? Това ще е опасно. Току виж новите болшевики пристигнат със запечатан вагон от Германия и Путин последвал съдбата на Николай Втори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • олигархичния руски капитализъм

    06 Май 2022 21:01ч.

    да ако е срещу био лабораторите и неонацизмът и срещу това такива като зеленски да имат 850 милиона на сметка като продават народа си на англосаксонския олигархичен империализъм където 2% от населението владеят 80% от богатствата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • споразуменията за ядрените ракети със среден обсег на действие бяха отложени

    05 Май 2022 21:19ч.

    Кой ги "отложи" бе гадини?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колко па да е

    05 Май 2022 21:33ч.

    неочаквана?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    05 Май 2022 21:44ч.

    Какъв план може да има този умствен инвалид бе... не сте сериозни! ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OffBG

    05 Май 2022 21:52ч.

    Интригуваща статия... Ама спрях да чета - след заявеното намерение на Германия да достави на украинците "50 противовъздушни танкове", тя, работата е ясна...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никога няма да забравя репортажи от арабския свят по телевизията на събитията от 11. 09. 2001 г.

    05 Май 2022 21:56ч.

    Черпеха се с баклава. Тогава си дадох сметка колко милиони хора биха се радвали, ако САЩ се изпарят във въздуха во веки веков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия днес е най-мразената държава в света

    05 Май 2022 22:42ч.

    От два месеца и половина Русия зае мястото на САЩ на върха на класацията за най-мразена държава. При идентичен на събитията от 11.09.2001 г. удар върху Русия радостта в света ще бъде повсеместна, макар и поприкрита зад маската на лицемерието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много се лъжеш, щото

    05 Май 2022 22:46ч.

    за теб светът е Европа и САЩ. Ама той не е това. Отдавна. Панимаеш?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шаман-лекар-вещер

    06 Май 2022 0:21ч.

    Извинявайте , но носете си новите дрехи, пийте си хапчетата редовно и не изпадайте във тревоги. Всичко върви по план. Даже има филми по темата : Зетата световна война със Брад Пит, 12 маймуни ... Кой разбрал-разбрал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Единственият "план на Бай Дън"

    06 Май 2022 1:21ч.

    е да успее да се ръкува с невидимите извънземни. За останалото се грижи дълбоката държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нито една от двете страни не е определила ясни правила в периода след Студената война относно употребата на ядрени оръжия

    06 Май 2022 8:29ч.

    Тая глупост напоследък масово се повтаря по медии, студия и от пишман-анализатори. Как си мислите, че най-екзистенциалния въпрос за човечеството не е регламентиран , програмиран, оставен без алгоритми на поведение ? И двете страни /САЩ и Русия/ имат много ясно определено поведение за употребата на ядрените си оръжия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нито една от двете страни не е определила ясни правила в периода след Студената война относно употребата на ядрени оръжия

    06 Май 2022 8:32ч.

    Част от алгоритмите са в официалните ядрени доктрини на страните , открити източници. Всеки който се интересува - може да се запознае с тях и да не плещи глупости на килограм. Другата част е разбира се засекретена информация и с нея работят военните, анализатори , службите и висшите политически управления на САЩ и Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нито една от двете страни не е определила ясни правила в периода след Студената война относно употребата на ядрени оръжия

    06 Май 2022 8:36ч.

    Най-общо това е концепцията "Ескалация-Деескалация" , която най-общо се обуславя от степента на защитеност на една от двете страни, от мощта на конвенционалните й сили. САЩ продължават с концепцията си за "изнесена на предни позиции защита" , допускаща по-бавна ескалация, това което виждаме днес... Деескалацията е загадка за публиката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нито една от двете страни не е определила ясни правила в периода след Студената война относно употребата на ядрени оръжия

    06 Май 2022 8:39ч.

    Русия обратно , осъзнавайки конвенционалната си слабост /виждаме я днес/ , СНИЖИ "ЯДРЕНИЯ ПРАГ" в защитната си доктрина. Приема употребата на ЯО като "отговор" на нападение, също и като "насрещен отговор" на ядрено нападение. Хипотезата за изпреварващ руски ядрен удар, а също така и дали Русия предвижда "ядрена ескалация" - са закрити информации.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    06 Май 2022 11:52ч.

    затворете деменцията в клиника тои подпали света а в конгреса дружно му ръкопляскат финансов одит на украина къде са оръжията и парите вероятно в офшорките в делауер

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смятайте милиардите

    06 Май 2022 12:54ч.

    Ако бяха използвани за подобряване живота на хората, а житницата беше оставена да дава хляб, колко по-добър щеше да е живота. Но някой е решил да сее смърт и глад. У това е прехваленото нато

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, че ка? Плановете на дядото опасни,

    07 Май 2022 12:05ч.

    а на руския дядо напълно безопасни и миролюбиви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Истината и само истината

    08 Май 2022 15:33ч.

    Заедно с посл. гласуваните през минала седмица 150 млн. щ.д. воен помощ от сащ за укр, брутната сума на американската помощ за у от началото на войната 02-22 възлиза на 3,8 млрд. щ.д. Информацията е проверена от аме. и др. източници. Който твърди друго, да обясни и да си покаже източниците. Аз не подкрепям у, но съм за категорично говорене истината, западните лъжи и пропаганда ми стигат вече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи