Европейската схема за търговия с емисии съсипа индустрията на Германия. Не войната в Украйна, нито ковида

Европейската схема за търговия с емисии съсипа индустрията на Германия. Не войната в Украйна, нито ковида

Автор: Боян Рашев във Фейсбук

Вчера медиите обявиха, че Еврозоната "неочаквано" отчела отрицателен икономически ръст за последното тримесечие на 2024 г. Той се дължал основно на поредните слаби резултати на Германия и Франция.

Всички знаем, че Германия е индустриалният мотор на Европа. Тя отчете две поредни години (2023 и 2024 г.) на отрицателен икономически ръст, но много по-видим там е сривът на индустриалното производство. Ежедневното внушение към широката публика е, че този срив се дължял основно на войната в Украйна. Бегъл поглед върху графиката на измението на индустриалното производство в Германия обаче показва друго:

Спадът започва още през 2018 г. - не просто далеч преди войната, а още преди ковид!

Ето още няколко графики, които ясно показват какво се случва в Германия по това време.

1. Графиката на изменението на производството на електричество показва ясно очертан връх през 2017-2018 г. и последващ рязък спад, който продължава до днес успоредно със спада на индустриалното производство. Ако погледнете по-внимателно, ще видите, че след 2018 г. се наблюдава много рязък спад в производството на лигнитните ТЕЦ (собствен източник) и ТЕЦ на черни въглища (кафяво и черно). Газовите ТЕЦ в това време даже увеличават приноса си, но най-много расте "безплатното" ВЕИ електричество.

2. Графиката на изменението на цената на въглеродните квоти също показва рязък скок през 2017-2018 г. - от 5 до над 25 евро/тон. След това прави още един много голям скок от 25 до над 100 евро/тон СО2 през 2021-2022 г. и се задържа на изключително високи нива.

3. Можете да видите точно как и защо се случи първият скок на цените на квотите и какъв беше моят коментар тогава на последния скрийншот. Тогава ЕК реши, че трябва да извади 24% от квотите от пазара, за да ограничи предлагането, да вдигне рязко цената и да стимулира изместването на въглищните ТЕЦ от газови ТЕЦ в Европа.

Изменението на цените на тока няма смисъл да го показвам - всички знаем колко стабилно и драматично расте цената му в почти цяла Европа през последните години.

Е, получи се - европейските лидери наистина успяха! Първо, осигуриха тоталната енергийна зависимост не само на Германия, а на цяла Европа от руския газ. Днес тя е заменена от внос на природен газ от цял свят. Второ, осигуриха бързия упадък на енергийно-интензивните индустрии, а оттам и на цялото индустриално производство в Германия.

Инструментът, който успя в най-голяма степен да постигне тези резултати, се нарича Европейска схема за търговия с емисии. Такива схеми има вече на много места по света, но в Европа цените са над 80 евро/тон СО2, а в САЩ, Китай и т.н. говорим за цени от сорта на 4-5 долара/тон СО2, тоест тамошните плащания реално не съществуват в сравнение с европейските.

Това е положението според мен, но пък всичко гореописано може и да е случайност, нали?

 

 

Коментари

  • Грета Тинтин Т.

    01 Фев 2025 9:25ч.

    how dare u. u stole my

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европейската схема за търговия с емисии съсипа индустрията на Германия. Не войната в Украйна, нито ковида

    01 Фев 2025 10:03ч.

    Е, да, де, ние това нещо много добре го знаем! И??? Кой има полза от това и кой прибира парите от търговията с въздух, и най-вече кой наложи тази кражба?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    01 Фев 2025 10:28ч.

    Всичко тръгна отвъд океана. Спомням си едни лекции на Ал Гор, който беше вицепрезидент на Бил Клинтън за опастностите от затопляне на Земята от човшката дейност!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ами

    01 Фев 2025 17:12ч.

    най-големият парадоксо в случая е, че точно ветрогенераторите и фотоволтаиците най-много спомагат за затоплянето на земята. Фотоволтаиците се загряват, какщва е температурата не знам, знам само, че черното се награвя силно. Къде отива тая топлина? в Отмосферата. Ветрогенераторите се слагат там, където има постоянни въздушни течения. Нали няма наивник, който да смята, че тия течения не забавят движението или се отклоняват? Така се компрометира естественото охлаждане на планетата. Отделно милионите климатици, изхвърлящи излишната топлина от затворените пространства навън...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    01 Фев 2025 19:13ч.

    ..ми да добавя СВЕТЛИННОТО замърсяване!!!!Отделно от амбициите да превърнем НОЩТА в ДЕН!!!/пълен абсурд /в големите градове и МАГИСТРАЛИ!!!!,думата мие за онова идиотско изискване за ,,,ДНЕВНИТЕ СВЕТЛИНИ,,, на автомобилите!!!!Разбира се,НИКОЙ!!!пак повтарям НИКОЙ не е изледвал вредното влияние на светлината!!!На пръв поглед е АБСУРД!!!Но на колко абсурда се натъкнахме през 21 век????..например ...мислехме си ПРОТЕСТИТЕ!!!са естествено състояние на обществото,пък се оказаха ...начин за неговото овладяване и сваляне на ,,РЕЖИМА,,!!!Изхождам от едни стари и проверени ИСТИНИ....Дозата определя Отровата!!!!!Всяко ПРЕКАЛЕНО нещо е ВРЕДНО>>.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    01 Фев 2025 11:59ч.

    Ако погледнете назад в историята, всяка голяма промяна идва след болест и война... сиги измъдреха болест, скалъпиха война, ама промяната закуца 🤣😆Всеки ще се оправя по единично тоя път и стига с тоя ковид, че ставате смешни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аурелио Печеи, B2B продавач на консервиран страх

    01 Фев 2025 12:13ч.

    Имам и концентрат на склад. Цени без конкуренция. Минимална покупка - 2 мегатона. 30% oтстъпка за лоялни клиенти на Pfizer с промо код URSULA-19.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    01 Фев 2025 19:21ч.

    ..имам спомен от НЕГО!!!!!,,Границите на РАСТЕЖА,, ....май беше!!!!Впрочем...ТОЙ пръв постави въпросът...що за мярка е това ...РАСТЕЖЪТ!!!!май е способ на олигархията да вземе връх в УПРАВЛЕНИЕТО>>>>на обществото и да унищожи цивилизацията...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лондон. Където и да се случи някаква подобна цивилизационна гнус, търсете мръсните следи на гнусните ингилизи

    01 Фев 2025 12:30ч.

    Като не забравяте обаче, че нещастинте англосакси са просто един нахуйник на прокълнатият народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    01 Фев 2025 12:57ч.

    Квотите са квазиданък прибиран от банки, инвестиционни фондове и крупни частни спекуланти. Нямат никаква връзка с климата. А без кюмюр няма стомана и цимент, без ток няма алуминий, мед,без петрол няма пластмаса, бои,лекарства...внасяш.Безумието икономика без ресурси на фондерлайненките...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    01 Фев 2025 13:03ч.

    бедните държави от Сахел засадиха повече дурвета от цяла Европа(а там си е наистина афеиканска бедност). Затуй пък ние , в 21 век , харчим повече дърва за отопление от тока на гигаватов реактор на Козлодуй.Баси въглеродната неутралност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    01 Фев 2025 19:30ч.

    И в двата поста подхващаш едни теми!!!!!...Та въпросът за въглеродният отпечетък.....смаях се като разбрах че ДРЕХИТЕ!!!ни били с критичен!!!!В>Отпечатък!!!!Измислиха как и на ДЪНКИТЕ да сложат клеймо/ВРЕДНИ!!!!!ОПАСНИ!!!!УБИИЦИ!!!!,,,без майтап.А как не изчислиха ЕВРОТО!!!КАКЪВ ОТПЕЧАТЪК ИМА??????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По време на Средновековието

    01 Фев 2025 15:57ч.

    Тези квоти са ги наричали ИНДУЛГЕНЦИИ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ***///

    01 Фев 2025 21:58ч.

    Търговията с "емисии", кайш? Щом СО2 стана вредна емисия, та тръгнаха да я заравят в земята, а без СО2 растенията ще умрат, за какво изобщо става дума? Скъп е "зеленият хайвер", а това си е просто търговия с въздух. Обявиха и метана за токсичен газ, дори по-токсичен от СО2, а природният газ е почти чист метан. Ако някой още не е разбрал, имаме работа с новите Остап Бендеровци, смъкващи много стотици милиарди буквално от въздуха. В сравнение с това днес, "запушването" на озоновата дупка беше детска игра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи