"Европа е на ръба на финансов Армагедон" - коментари след падането на френското правителство

"Европа е на ръба на финансов Армагедон" - коментари след падането на френското правителство

Тревога за риска втората икономика в Еврозоната да стане неуправляема и да отприщи нова вълна от трусове за другите в Европа личат от анализите и коментарите в световната преса след падането на френското правителство. Франция е без бюджет и без премиер, в политическа криза в навечерието на най-важното за нея събитие - откриването на възстановената от пожара катедрала "Нотр Дам".

Френските депутати гласуваха вот на недоверие срещу министър-председателя Мишел Барние и неговия кабинет, предизвиквайки нови политически сътресения, които оставят Франция без ясен път към приемането на нов бюджет и заплашват да разтърсят още повече финансовите пазари, пише американският вестник "Ню Йорк Таймс". Десноцентристът Барние е най-очевидната жертва на поляризираната политика във Франция, коментира изданието, пише БТА.

Едно нещо беше ясно преди вота на недоверие: той рискува да отприщи нова вълна от бедствия в една от водещите икономики в Европа, пише вестникът. Има опасност това да постави началото на "нов период на нестабилност", заяви пред "НЙТ" Съюзът на малките и средните предприятия, който представлява по-голямата част от френските компании.

"Ако Франция е без бюджет, това ще отвори вратата към дългова криза, чиито последици сериозно ще засегнат икономиката", добави организацията.

Вчерашният вот показва как втората по големина икономика в еврозоната рискува да стане неуправляема, пише вестник "Уолстрийт Джърнъл" и добавя, че нарастващата фрагментация и поляризация на политическите редици във Франция поставя на изпитание основите на нейната демокрация. Изданието припомня и последния път, когато правителство във Франция е свалено по този начин - през 1962 г., когато страната е трябвало да се справя с последиците от войната за независимост на Алжир и покушението срещу тогавашния президент Шарл дьо Гол.

"Европа отново е на ръба на финансов Армагедон" - пише в заглавие британският вестник "Телеграф".

Изданието коментира, че според много източници, близки до държавния глава, той трябва да назначи шестия си премиер за последните седем години най-късно до този уикенд, предвид церемонията по откриване на катедралата "Нотр Дам" в неделя вечерта, на която ще присъстват над 50 лидери от цял свят.

"Би било изключително неудобно и излагащо за Франция да няма министър-председател по време на такъв важен дипломатически уикенд", казва един от източниците пред британското издание.

Как ликуваха, когато във Великобритания настъпи хаос след гласуването за Брекзит, коментира Джереми Уорнър от "Телеграф". "Сега нещата се обърнаха и отново еврозоната, и по-специално Франция, е на прицел. Великобритания, напротив, изглежда като остров на стабилност и относително здрав разум", смята още журналистът.

Френският вестник "Монд" обръща внимание, че сега ситуацията на пазарите е напрегната, а Франция се готви за стачки в публичния сектор заради заплахата от съкращения, които ще доведат до затваряне на училища и ще засегнат въздушния и жп транспорт.

Франция е потънала в дълбока политическа криза, коментира германското списание "Шпигел".

Съставянето на правителство вероятно отново ще бъде трудно, добавя седмичникът и уточнява, че алтернативата на Макрон е да назначи експертно правителство, което да встъпи в длъжност без политическа програма.

Списанието прави препратка към ситуацията в Германия, където управляващата коалиция също се разпадна заради проблем с проектобюджета за следващата година. Другата възможност, която "Шпигел" допуска, е да се предложи бюджет само за началото на годината чрез извънредно законодателство. След това новото правителство ще трябва да се опита да прокара редовен бюджет в парламента, но тъй като парламентът е силно фрагментиран, това вероятно също ще бъде много трудно. Тогава следващият вот на недоверие ще бъде неизбежен, пише германското списание.

Европейското издание "Политико" пише, че разрастващата се политическа и икономическа криза във Франция рискува да предизвика шокови вълни в цялата еврозона.

Политическите сътресения едва ли могат да дойдат в по-неподходящ момент за Европа, която изпитва остра нужда от лидерство, за да се справи с различни предизвикателства - от завръщането на Доналд Тръмп до конфликта в Украйна и потенциална търговска война с Китай, пише "Политико". Изданието добавя, че Германия, другата половина от двигателя, който задвижва континента, е зле подготвена да поеме заеме шофьорското място, докато се бори със собствените си политически проблеми и буксуваща икономика.

 

Коментари

  • Кореком

    05 Дек 2024 11:16ч.

    Ние пак се оказахме новатори. Закрихме клоновете на Кореком преди десетилетия. Тия чак сега закриват централата му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точно, поредните страшилки за окрадени

    07 Дек 2024 16:38ч.

    свикнахме с Ф-ки. Хамърси, реактори и разрушени училища в провинцията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • забелязано в памфлета

    05 Дек 2024 11:26ч.

    Из поредния памфлет на руския блогер Александр Роджерс: "В трёх крупнейших европейских странах (Британия, Франция, Германия - б.м.) а) нет денег б) системные проблемы в экономике в) кризис власти г) истощение военных запасов д) некомплект личного состава в армии Вы серьёзно воевать собрались? Войны начинают, сделав солидный запас денег, снарядов, подготовив резервы личного состава и так далее. Это если не наглухо упоротые, конечно."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    05 Дек 2024 11:27ч.

    "Ако Франция е без бюджет, това ще отвори вратата към дългова криза, чиито последици сериозно ще засегнат икономиката", добави организацията. — че те не са ли в дългова криза?! Колко процента са дълговете на Франция спрямо техния БВП?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нова ера

    05 Дек 2024 16:49ч.

    Идва ерата на големите финансови открития.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИЛ

    05 Дек 2024 19:53ч.

    „Премиерът в оставка Мишел Барние или неговият приемник ще внесе специален законопроект за удължаване на бюджета за 2024 г. до 2025 г. Това ще осигури относително нормално функциониране на държавата през следващата година. И крайната десница, и крайната левица заявиха, че ще гласувайте за такъв законопроект", казва Пансери. Плюс това зад Франция е ЕСБ,която ще изкупи нови френски ДЦК,а и инвеститорите не са си били камшика както стана след Брекзит в УК.Финансови анализатори смятат,че британската лира ще си върне нивата спрямо еврото преди напускането на ЕС

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИС (Завод имени Сталина)

    06 Дек 2024 21:00ч.

    Доволен съм от агонията на древният ни враг Франция. Нека изчезне семето им, нека езика им остане да се говори само по разни далечни острови.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    05 Дек 2024 11:41ч.

    И българския кораб ще прави абордаж, за да се качи на потъващия Титаник на еврозоната. Поне франсетата да си спомнят, че Когато народа иска, а власта не дава, идва чичо Гилотин. Евроатлантическите либерал марксисти, още не вдеват, че народите вече не ги искат. А същите умно красиви, предлагат още от същото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    05 Дек 2024 13:48ч.

    Така е. "Сътресенията" в ЕС, тепърва предстоят, но те бележат само началото на края на епохата на джендър-либерастката, атлантическа, глобалистична измет, която си отива... А това не само не е лошо, ами е една добра новина! Естествено този преход няма да мине леко и без катаклизми, но всяко добро начало има и своята висока цена...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • <<<

    05 Дек 2024 14:01ч.

    След тях кои идват? Националистите, разбира се! А те всъщност са много по-лоши от либерастите. Защо ли? Ами защото са много по-склонни да действат с твърда ръка или ако предпочиташ, окото им няма да мигне да въведат военен режим. И ето как вие глупаците работите за осъществяването на глобалистките планове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    05 Дек 2024 14:25ч.

    Ся, глобалистките планове националистите ли ще ги реализират?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • <<<

    05 Дек 2024 14:40ч.

    Eдин от глобалистките планове - Европа изцяло да мине на военен режим, а дано да си схванал, ама надали. Трудно може да се намери критична мисъл в привърженик на Тръмп.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Пуси

    05 Дек 2024 15:20ч.

    А в привърженик на Камила трудно може да се намери каквато и да е мисъл

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ей туй американските избиратели сте голяма работа.

    05 Дек 2024 18:16ч.

    Добре че ви има, да ви четем и да се просветляваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • <<<

    05 Дек 2024 23:56ч.

    През оная ми работа е за Камала. Опорките ви не струват. Също като вас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • DELJESU

    07 Дек 2024 23:47ч.

    Значи,Тръмп бута Европа към военен режим???Боже,прибери си Вересията!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    10 Дек 2024 9:59ч.

    Суверенна Европа на суверенни нации. Това не е крайно десно. Това е нормалното. Европа тогава е била водеща. Глобалисткия интернационал ни предлага още от същото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    05 Дек 2024 11:53ч.

    Като се нахендрим в еврозоната, ще стабилизираме еврото и икономиката на ЕС

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От незабравимата Миряна: системата ви е за смяна!

    05 Дек 2024 11:54ч.

    Булеварда с лиричния ритъм/ аз не сменям за Шанз Елизе,/ тук възкръсват след дългото скитане/ уморените ми нозе./ Този факт е световно известен,/ че на 'Руски' започва денят/ и цъфтят в суматохата кестени,/ прецъфтяват и пак цъфтят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    05 Дек 2024 12:09ч.

    Екстра . Еврогейците се оказаха юначаги .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    05 Дек 2024 13:01ч.

    В същата ситуация Дьо Гол подаде оставка. Бабо кешера, няма сурат за мъжки жестове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    05 Дек 2024 12:13ч.

    Е не е ли ясно защо няма мераклии да има редовно правителство!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Харалмпи

    05 Дек 2024 12:25ч.

    Нема страшно! Русия ще праща папурено брашно. Нали, бе, копейка? Къде си, бе, пророк крив?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    05 Дек 2024 12:59ч.

    Рублата гони 130 за долар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    05 Дек 2024 13:05ч.

    Рублата е износител. Питай Китай и Япония, що си мачкат парата. Долара е вносител. БРИКС забиели ли го на пирона в Кольозета, до там му е. Поне за тоалет папир ще става. Памучен е😂

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 13:12ч.

    Фобите, които са олигофренийофили, не се интересуват от логиката-те така ги чувстват нещата. Ако рублата поскъпне, ще го почувстват, че износът се затруднява и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    05 Дек 2024 13:23ч.

    Простичко е, ама така им е спуснато. Американците от кусур време врякат срещу китайците, че си обезценяват йоана. Ама в САЩ и памперсите са вече китайски. Чудя му се и на Тръмп на глупостите. 100% мито които не ползва долара. Тия май искат виденова зима. Урана в САЩ е от Русия. Да не правим списък,че така както си играят на санкции, Русия е на второ място след Канада, по внос в САЩ на нефтопродукти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие не го гледайте курса на измислените валути. Важни са ресурсите

    05 Дек 2024 13:31ч.

    Като ви приберем, само с пачки ще ви храним. Докато Народния съд се произнесе за обесването ви. Който доживее до въжето де, щото на диета от банкноти нещо ме съмнява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 13:35ч.

    Много американци са прагматици. Ако преценят, че им е по-изгодно, Русия може да стане и номер едно. Между другото, през 22 г., американските санкции срещу руския петрол влизаха в сила от 01 юни или юли и по време на гратисния период се накупува яко руски нефт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киро

    06 Дек 2024 19:02ч.

    А йената?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 13:04ч.

    Панта, и към вас. Г-н Барние е жертва на собствения си инат и антидемократизъм. Барниевите мотиви за поведението му са без особено значение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    05 Дек 2024 13:14ч.

    Аз не мога да им се на чудя. Къф е тоя инат? Виждат, че тресат цяла Европа. Русия не прави нищо повече от това което те правят и днес. Израел няма даже сантимент. В Казан им показаха, че се провалиха. Съвсем сериозно имам вече подозрения, че от Шолц до Тръмп, работят за Русия. Поне чувство за самосъхранение да имат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 13:22ч.

    През 18 век, един от доводите на първите две съсловия да не искат да изравнят правата на третото съсловие във Франция бил, че они, френските боляри и техните по-млади братчета, католическите попчета, биле наследници на франките, които завоювали и подчинили пейзаните...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    05 Дек 2024 13:35ч.

    Явно наглостта им е по кръвна линия. Там май имаше и кръвосмешение. Само така можем да си обясним тъпизмите с пералните и кравите които спомагат за глобалното затопляне. Ама чат пат ония с гайдите грабват вилите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 13:27ч.

    Между другото, каталунските олигофрени, не говоря за тарикатите, използват същото твърдение, че били потомци на франките...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко си е по план

    05 Дек 2024 13:50ч.

    Путин и Байдън се срещнаха в Швейцария преди около 4 години, и двамата излязоха доволни от срещата. Значи друг е платил масрафа....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех на квадратчета от покривка на каренца

    05 Дек 2024 14:29ч.

    Б@х евросъюза, б@х еврозоната, дето още преди 10-тина години Шойбле заплашваше "втората ѝ икономика" да ѝ прати тройката заради дълговете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да се смея или да плача,

    05 Дек 2024 14:35ч.

    прочитайки словосъчетанието "една от водещите икономики в Европа"? Реално в наши дни водещите икономики водят Еесовската Зона към пропаст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Франкомраз Бомбиен

    05 Дек 2024 14:38ч.

    Другаре, армагедоня удари омразните ни франсета ! Време да да друснем танц на радостта ! На Калотина да се готвят за тълпите франсета , бягащи от армагедоня насам ! 😎

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 15:17ч.

    Третокласничките се възхищават на остроумието ви! Поздравления!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мухахахахаха

    05 Дек 2024 15:23ч.

    Няма нищо остро в тъпоъгълника на 14:38

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо

    05 Дек 2024 15:18ч.

    Ами, тогава за какво ни е този Шенген и това евро???? Да се хвърляме от една криза в друга. Поредно недалновидна наша политика. Трябва да не се бърза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    05 Дек 2024 15:25ч.

    Всеки ден загива Запада. А в реала вчера загинаха 1520 мужика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 15:37ч.

    The Armed Forces of the Russian Federation: Active personnel 1,500,000 (September 2024 Decree)[3] (ranked 4th); Reserve personnel c. 2,000,000[4][Note 1]. Значи 2 000 000 делено на 1520 е равно приблизително на 1316, следователно след около 3 цяло и половин година на Беринговия проток ще се вее жълто-синьото знаме!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 15:40ч.

    Грешка! Трябваше да събера два милиона с един и половина и тогава да деля на 1520, но имайки впредвид досегашните загуби на Руската армия, грешката е вярна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    05 Дек 2024 15:40ч.

    Тц. 1521.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    05 Дек 2024 16:17ч.

    Заради тази неточност, няма ли да се вее синьо-жълтото знаме на протока?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До зеления чорапогащник

    05 Дек 2024 21:42ч.

    Оооо, чорапогащник, ти се появи. Липсваха ни глупостите които ръсиш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    05 Дек 2024 17:30ч.

    Брей,виж ги тия франсета,ще унищожат “китната”градина на Борел. Такава градина дали въобще е имало.е друга тема.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    05 Дек 2024 18:26ч.

    Сигурен съм, че Вова Путин е виновен !!! Нали? - Френски cвине !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    05 Дек 2024 18:36ч.

    Само кат видиш есхатологичните забежки"финансов Армагедон" е ясно, че не е наука, а религиозна пропаганда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    05 Дек 2024 19:31ч.

    Нормално. Свидетели сме на началото на края за европейската християнска цивилизация. Това си е естествен процес, който си върви от началото на цивилизациите. Раждаш се, растеш, остаряваш и умираш. Европа вече не е световен хегемон. Тя е най-малкият и умиращ континет и живее върху стара слава. Музей на минало величие. Както Египет. Както Рим, Елада, Персия, Месопотамия....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георгиев

    05 Дек 2024 20:19ч.

    Май имаше доста обратни !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Друг

    05 Дек 2024 22:29ч.

    Той корабът си потъва , но важното е и ние да се къчим на него! Българският политик иска да лапа в евро не е левче!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Голямо чудо

    06 Дек 2024 8:41ч.

    След два месеца и половина "гениално" измисленото правителство на Макрон тупна като презряла круша на песъко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Граничен служител ГКПП Калотина

    06 Дек 2024 15:06ч.

    Другари, от снощи засичаме увеличен поток на французи, бягащи към РБ ! Натоварили са кой каквото има на Рено 4 и Пежо 403 и пъплят, пъплят. Колите им пълни с буркани с консервирани жабешки бутчета, и плачат, плачат ! Разкайват се за злините си "Oh Dieu! Nous nous repentons devant le grand Poutine, nous lui demandons humblement de nous laisser entrer dans ca petit poulailler orthodoxe ! Nous serons soumis, nous ferons les travaux les plus sale, nos femmes s'aspergeront de "Troinoy" au lieu de "Guerlain"... Mais ne nous ramenez pas dans cet enfer à l'Ouest ! " 🙏

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи