На снимката: Стефан Антонов, журналист от "Гласове"
Европейската централна банка дискриминира сайта „Гласове“ и неговия сътрудник журналист Стефан Антонов, като отказа акредитация за проведения по-рано днес брифинг по случай конвергентния доклад за България. Миналата седмица от ЕЦБ са поканили избрани журналисти да се акредитират за брифинга, който е насрочен за днес в 11:00 часа, онлайн във формат MS Teams. Обещават им да получат конвергентния доклад под ембарго до днес. Това означава да могат да го прочетат и да си подготвят бележки, и дори цели заготовки (чернови) за статии, но при ангажимент да не публикуват нищо до днес на обяд. Веднага след приключване на брифинга колегите могат да публикуват заготовките, или допълнени версии с казаното по време на брифинга.

„Гласове“ научи за брифинга от колеги. Стефан Антонов написа до Европейската централна банка молба също да получи акредитация. Легитимира се. Нещо повече – за последните четири години журналистът е комуникирал с ЕЦБ по различни теми, касаещи присъединяването на България към еврозоната. Тоест, не е непознат за чиновниците в пресцентъра на ЕЦБ. Може да докаже това с извлечения за комуникацията с ЕЦБ през имейла си. След като два работни дни не получава покана, вчера Стефан Антонов набира посочения в имейла до неговите колеги телефонен номер за връзка с пресцентъра на ЕЦБ. След деветминутно изчакване, в което изслушва многократен призив да почака на няколко езика, в крайна сметка затваря.

Европейската централна банка много добре познава работата на сайта „Гласове“ и в частност на Стефан Антонов. Ние първи написахме още миналия септември, че влизането в еврозоната или няма да се случи, или ще се случи в нарушение на правилата. Ние питахме Европейската централна банка за позицията им относно потенциалната несъвместимост между различни длъжности, заемани от подуправителя на Българска народна банка Андрей Гюров и позицията му на заместник гуверньор, ръководещ варутния борд.
Публикациите ни са видими. В нито един момент не сме нарушили писани и неписани правила за етично поведение от страна на медиите. Отговорите са цитирани коректно, или сме предавали отказа на ЕЦБ да коментира. Срещу Европейската централна банка никога не е използван език на омразата, профанизми или други форми на изразяване, които да станат повод за дискриминиращото отношение, демонстрирано в последните дни и днес.
Отказвайки достъп до този брифинг, на журналиста, който последователно и аргументирано изтъква рисковете от присъединяването на България към еврозоната Европейската централна банка се превърна в орган цензор на свободата на словото, възпрепятстващ добросъвестния труд на квалифициран журналист, който е редовен автор в „Гласове“, но също така е редовен гост коментатор в два телевизионни канала и регулярно е търсен за мнение от най-големите радио и телевизионни медии в България.
Поведението на Европейската централна банка противоречи на нейната мисия, защото дискриминира аргументирано несъгласни журналисти и така дискредитира противоположни позиции. Това е неправомерен опит за намеса в обществения дебат и политизирането му, чрез заглушаване, от страна на самата Европейска централна банка.
Във времена, когато доверието в европейските институции е рекордно ниско, съобщава се за хибридни кампании за дезинформиране на европейското население, Европейската централна банка сама работи за уронване престижа си и доверието като опора на европейската финансова стабилност, криейки се от незнайно какво. В течение на над 20-годишната си кариера като журналист Стефан Антонов не е прекрачвал протоколни и неформални правила за поведение, за което са готови да свидетелстват както политици, така и колеги журналисти.
Европейската централна банка трябва да има предвид, че дискриминирайки Стефан Антонов, пречейки му да изпълнява своята мисия и отговорности, всъщност дискриминира цялата медия и нейната аудитория. Това са български граждани, граждани на Европейския съюз и хора, които имат право на информация от медиите, на които те вярват, не от тези, които ЕЦБ им посочи, както и да получават отговори на въпросите, които доверените им медии желаят да зададат.
В името на репутацията и доверието на Европейската централна банка тя трябва да преразгледа поведението си. В противен случай репутацията й ще я приравни до институции от други епохи в историята на Германия, когато несъгласните и различните са били отделяни и профилактирани в лагери. Възможностите за дискриминация може да са ограничени, но апетитът си остава същия.