Ето я схемата на Асен Василев с "Лукойл" - два пъти предава държавния интерес. Дерогацията е за отвличане на вниманието

Ето я схемата на Асен Василев с "Лукойл" - два пъти предава държавния интерес. Дерогацията е за отвличане на вниманието

Асен Василев и Румен Спецове. Довчерашните борци срещу монопола на "Лукойл" днес го защитават, вместо да дерегулират складовете. Драмата с дерогацията е за отвличане на вниманието.

Всичко описано по-долу е известно, но не систематизирано.

Отдавна е известно, че Лукойл не плаща корпоративен данък в България, тъй като не реализира печалба от дейността си. Руснаците само администрират ДДС посредством внасянето на това, което ние плащаме по бензиностанциите. Когато идва на власт, Асен Василев, използвайки жълтопаветната обсесия по всичко руско, нарежда на любимия си културист в НАП Румен Спецове да организира проверка на рафинерията. Това не е първата: помните, имаше едни ревизионни актове, за които "Да, България" неуспешно се бори дори в съда да получи по достъп до информация и дори Спецов им ги отказа. И така, Василев започва проверка, Спецов се хвали по медиите, а накрая проверката е затворена. За всичко това подробно пише Георги Кадиев по Фейсбук и няма да го преразказваме.

Двете предателства на Асен

В рамките на проверка се гледа определен период, който след това не може отново да се изследва. Съответно транзакциите през него не могат повече да се проверяват, защото каквото се констатира, това остава. Проверката на НАП не е нищо друго, освен инструмент за натиск и изнудване от Асен Василев. Вместо да разследва реално, както се опита да направи предишната администрация, чийто ревизионен акт ДБ търсеше, Василев извърши страшно предателство, като прие позицията на руснаците по две точки:

Първо, приема огромната им капиталова инвестиция в оборудване, която изцежда всяка възможност за печалба в бъдещ момент (Кадиев и това е описал, Красен Станчев също, но Асен Василев го повтаря и след управлението на ГЕРБ).

Второто и далеч по-важно, за което самият Василев многократно се хвали по медиите, без никой да му опонира, е, че той приема позицията на българското предприятие в групата от фирми на "Лукойл" и съответно целия бизнес модел.

В една статия Красен Станчев го описва, а сега мълчи. Това предателство се осъществява чрез приемането без забележки на доклада за трансферно ценообразуване на рафинерията. Хвалбата на Асен показва неговата некомпетентност, но никой не го изобличава тогава.

Защо Лукойл са на загуба?

Отдавна е известно, че за печалбата от дейността си в България руснаците не плащат корпоративни данъци. Режимът на облагане с корпоративен данък е регламентиран в Закона за корпоративното подоходно облагане. Врътката е не само във факта на огромна инвестиция в ДМА – машини и технологично обновление. Другата причина е, че работят на загуба, въпреки монополната си позиция като вертикално интегрирано предприятие.

Но как така? Ами като "Кремиковци" - прилагат схемата „вход-изход“ – купуват суровината на непазарни цени, преработват я и продават нефтопродуктите на свързани с тях фирми (дружеството майка в Швейцария или Нидерландия или където в момента е изгодно). Съответното чуждестранно дружество пък продава готовата продукция на нормални цени и печалбата от разликата остава в съответната изгодна юрисдикция. Ние нищо не получаваме, съответните управляващи вдигат рамене и ни успокояват, че това е проста пазарна логика и всичко е законно.

През това време на хартия тече внос-износ на течни горива, които често сменят само собственика си, но не и цистерната. Е, може да отбележим 200-300% ръст в износ за Малта, но това са единични удари.

Но тъй като „вход-изход“ далаверата е известна не само на "Кремиковци" или в постсъветското пространство,

по света са измислили и антидот – трансферно ценообразуване.

Този термин е въведен у нас сравнително скоро и неслучайно отне години да бъде приета подобна регулация, която реално пречи на гореописаната далавера. Липсата на подобна уредба дава възможност за непрозрачни сделки между свързани лица (фирми) и така се източват предприятия у нас. Докато в уредения и цивилизован свят фирма Х, част от група компании, изготвя доклад за трансферни цени, който да докаже дали сделките между всичките дружества са сключени по средни пазарни цени, у нас това го нямаше.

За да се докаже, че цената е пазарна, се използват бази данни, достъпни само до международни консултантски компании. Чрез тях се правят сравнения с хиляди фирми. Например, една фирма продава сол на компания майка. Чрез доклада мултинационалните консултанти ще докажат, че средната цена (надценка) за подобни фирма с подобен профил, на която по принцип продават, е с определена печалба и това е съотносимо по съответни критерии, така че печалбата/загубата е напълно пазарна. Съответно има начини да се докаже и отклонение от пазарните цени, като се дават аргументи чрез функционален анализ дали дадена фирма, например, поема стопански риск или работи само на ишлеме. Така че този статут на дадена фирма в рамките на групата определя с каква норма на печалба тя може да оперира, съответно дали ще бъде на печалба и в коя юрисдикция ще остане тя.

Организация за икономическо сътрудничество и развитие изготвя съответни правила за тези трансферни цени. Веднъж приети, те дават относително универсални критерии, позволяващи на данъчните органи да коригират цените за повечето трансгранични вътрешногрупови сделки.

Правилата позволяват на свързани лица да определят цени по различен начин, но данъчните могат да коригират тези цени за целите на изчисляването на данъчните задължения. Дори нашият закон позволява корекции от НАП ако се избягва или укрива данък. Правилата обикновено изискват данъчно задълженото лице да изготви собствен доклад (от международни консултантски компании, които носят и отговорност като независим гарант). В него се определя пазарното ниво, функциите, рисковете и условията за продажба на транзакциите или дейностите на свързаните лица, които да бъдат разумно сравними с подобни ключови елементи по отношение на сравними транзакции с несвързани лица. Докладът се представя с данъчната декларация, на базата на които данъчните правят и корекция.

Повечето системи позволяват използването на множество методи за определяне трансферни цени. Сред често използваните методи са „методът на сравнимите неконтролирани цени“, „разходи плюс“, „препродажна цена или надценка“ и методи, базирани на рентабилност. За да се определи кой модел да се приложи, се анализира дали транзакциите са сравними на база дали естеството на продукта/услугата са сравними, съпоставя се рискът и функцията, условията, пазарното ниво, географията и икономическите условия, тестват се цените и следва да се приложи този метод, който е най-адекватен.

Най-често прилаганият метод е този „на сравнимата неконтролирана цена“ (CUP). При този транзакционен метод се определя справедливата цена, като се използват цените, начислени в сравними транзакции между несвързани страни. По принцип ОИСР и повечето страни, които следват насоките им, смятат метода CUP за най-прекия метод, при условие че всякакви разлики между контролираните и неконтролираните транзакции нямат съществен ефект върху цената или техните ефекти могат да бъдат оценени и могат да бъдат направени съответните корекции на цената. Например, да сравним нашата рафинерия с тази в Румъния и т.н. Има и метод на цената при препродажба (RPM): стоките редовно се предлагат от продавач или се купуват от търговец на дребно до/от несвързани страни на стандартна "каталожна" цена минус фиксирана отстъпка. Друг метод е този на брутния марж: подобен на метода на препродажната цена, признат в няколко системи. Може да се ползва и метод, базиран на печалбата.

Вместо всичко това, Асен Василев приема метода „разходи плюс“: стоките или услугите, се оценяват постоянно по действителната производствена цена, формирана от разходи (ток, заплати и т.н.) плюс фиксирана надценка (напр. 5%), който е най-просто ишлеме, характерно за колониалните държави, които нямат никакво ноу-хау, а компаниите им са слаби, лишени от финансиране и т.н. Този модел не отговаря на структурата на предприятието, което има собствени складове за суровината, за готова продукция и де факто оперира целият процес от разтоварването на кораба до бензиноколонката.

“Лукойл Нефтохим Бургас” сменя бизнес модела си и със задна дата - от 1 януари тази година, рафинерията минава на ишлеме. Това става ясно от финансовия отчет на дружеството за 2020 г.

Така излиза, че при ГЕРБ НАП са защитили обществения интерес, издавайки ревизионните актове, които "Да, България" се опитва да публикува, което се признава и от Асен Василев, но той самият не го защитава.

Ударът на Асен Василев

Точно тук Асен прецаква държавата и нагло обявява това за изключителен успех. Дали от неразбиране, дали от зла умисъл или нелепа комбинация от двете, но държавата приема изцяло позицията на "Лукойл" и одобрява доклада им за трансферни цени. Фундаменталното на това предателство се състои в това, че така се фиксира бизнес модела за години напред и е много трудно (невъзможно) да се защити позиция, че този бизнес модел следва да се промени. Трябва да има някаква промяна в бизнес процесите, в активите на дружеството или нещо подобно, за да може да се промени и начина на формиране на печалбата. Така се определя как ще оперира години наред рафинерията.

Така ревизията от времето на Асен не само приема без забележки размера на капиталовата инвестиция (която ще яде години наред печалбата), но и начина на работа на предприятието в групата именно по схемата „вход-изход“. И оттук насетне няма мърдане – или трябва да се преструктурира тотално предприето, така че да се приеме, че има друг тип бизнес структура, или трябва да се наруши закона, че да се промени.

Драмата с дерогацията е за отвличане на вниманието

Дерогацията е странична тема за отвличане на вниманието. Вече и "Дневник" ни обясни, че "Лукойл" няма как да работи без руски нефт заради логистиката. Но драмата е измислена, за да създава излишен шум и да отклонява вниманието от основното в този казус.

Просто е: след като Асен Василев е предал интересите на държавата, той лишава институциите от полезен ход срещу "Лукойл". Като започва войната, той просто им става слуга. И сключва сделка (както потвърди Кирил Петков) – "вие не си прихващате загубите, ние ви узаконяваме руския нефт и пред хората представяме, че сме направили нещо, но реално нищо не се е променило". Само дето печалбата е микроскопична, защото сме одобрили бизнес модела на работа с трансферните цени, при който "Нефтохим" не носи риск и е прост ишлемяр с 4-5% печалба. Съответно печалбата е 20-30 млн, колкото голям магазин.

Доказателството е във факта, че в тази схема държавата дори не може да каже, че Лукойл купува евтин "Уралс", защото не "Лукойл" го купува. Купува "Литаско" и го дава на ишлеме на Нефтохима да го обработи. На колко купува "Литаско" е все едно. На хартия е колкото е цената на "Брент", нищо че "Уралс" струва с 20 евро по-малко. Това въобще няма значение. Защото "Литаско" поема риска, високите застрахователни премии, опасността от мини и украинските дронове в Черно море, от войната и волатилността, от липсата на танкери. "Литаско" даже носи риска от липсата на пристанище, което уж им е отнето. Та като стана дума за Росенец, да отбележим, че лишавайки "Лукойл" от пристанище, пак поставя "Нефтохим" в позицията на ишлемяр.

Реално това си беше предприятие с кей, склад за сурова продукция, пълно интегриран бизнес процес, продуктопровод, складови бази и дистрибуторска мрежа. Подобна комплексна бизнес структура няма как да работи на ишлеме, защото има всички лостове в едно предприятие. Разграждайки тази бизнес структура се губи аргументът, че бизнес позицията на предприятието в групата е различна, съответно е различен и моделът на трансферни цени.

Ето ви и доказателството - https://parliament.bg/pub/PK/49529747-254-06-1495.pdf

Съответно и фискален ефект от дерогацията няма и оттам тръгва скандалът. "Нефтохим" не носи риск, работи на ишлеме, съответно няма и печалба, няма и приход за НАП. Цялото напъване от миналата седмица е смесица от страх, пълна некомпетентност и празно натягане пред външния фактор. Затова стигаме до ситуация, в която Денков и всички демократични медии бранят Асен Василев, чрез защита за "Лукойл".

Всичко описано тук може лесно да се провери и отдавна е публикувано в медиите. Казвали са го публично и замесените, само че захаросано. ГФО са видими в Търговския регистър.

 

Коментари

  • СМЕХХХ

    16 Ное 2023 14:40ч.

    джендър, схмета "вход-изход" не е измислиена от никави руснаци или българи, а си е измислена от западняците, за да източват колониите си! Което правят и досега! А ние сме си типична колония - всеки ни цоца откъдето свари !Интересно обаче е, защо само с Лукойл сте се захванали , а западняшките фирми, които източват България, никой не ги пита, камо ли да ги закача !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    16 Ное 2023 16:15ч.

    Нали това беше бизнес приноса на Илия Павлов и източи Кремиковци . Или някому не са платили или има готов купувач .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    16 Ное 2023 18:51ч.

    Ротшилдовите схеми са изпипвани повече от 100 г и Харвардски евтини отрепки като тия от ПП не са им проблем !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Светльо

    16 Ное 2023 14:43ч.

    Само дето Лукойл не е руска, а е си собственост на световния капитал, чрез ИНГЮрейша ЕнВи. Проверете си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    16 Ное 2023 15:07ч.

    Авторе, авторе, много неща си написал.. но никога нито си виждал, нито си пипал нефт! Лукойл НХК-Бургас работи на ишлеме от 1991 г когато се създаде Росбулнефт!!! Трансферното ценообразуване касае Литаско и Лукойл България...... и запомни в България има 7 лукойла! Коментираш масло но не знаеш дали е моторно, краве, зехтин или синтетика!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Весо

    17 Ное 2023 9:06ч.

    Ама и ти си голям булгурски тъпак. Чул си нещо и дигаш крак. Като знаеш, пиши нещо, членоразделно, не като булгаристански политик. Факти и анализи. А, че авторът е идиот, ти кво искаш от журналист? Аз съм сигурен, че в Булгаристан нема един дето да разбира ситуацията с рафинерията, защото индустриални химици вече няма, че много требе да се учи, а пък геополитици, хептен. А проблемът е комбинация от двете, е там е заровено кучето, а тези в Парламата не разбират нито от едното нито от другото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    16 Ное 2023 15:15ч.

    Авторът го приема твърде лично, а то е "Nothing personal, just business". Неплащането на данъци не е руско изобретение, защото в "най-цивилизованата" държава САЩ, от които трябва да взимаме светъл пример, това е нормално за големите корпорации: https://www.americanprogress.org/article/these-19-fortune-100-companies-paid-next-to-nothing-or-nothing-at-all-in-taxes-in-2021/ Щом искате частна инициатива и свободно предприемачество, и държавата да не се меси на бизнеса, ами това и получавате. https://www.investopedia.com/financial-edge/0512/how-large-corporations-get-around-paying-less-in-taxes.aspx

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нуй

    16 Ное 2023 15:27ч.

    съвсем скоро ще бъде купено от британци и тогава ще си затворите устите. бензина х2, полонината служители вън и данък нула. тогава ще мълчите русофобите от гласове

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Хю

    16 Ное 2023 15:44ч.

    Ще се купи от британци на куково лято... няма такива луди, тука играят роля геополитиката и гео икономиката. Руснаците британски пасти вече не ядат. А "статията" е едно голямо бла бла на някакъв мухъл, чиято основна цел е мятането на плюнки в стил Дуо Делян един вид...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    16 Ное 2023 16:11ч.

    От британци... "Лукойл" е публично дружество, листвано е на борсата. Може и да е свързано с Русия, но всеки може да си купи акции. "Лукойл-Нефтохим" и т.д. български фирми... хикс. Май продажбата ще е на друга, пак свързана с Русия компания. Която има бизнес в България и е регистрирана в страна от ЕС. Диана Дамянова каза наскоро, че в тази обстановка, този натиск, "Лукойл" няма как да не си отиде. Но има действия, които целят намаляване цената на бизнеса. С КТБ как беше?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • [руснаците] купуват суровината на непазарни цени, преработват я и продават нефтопродуктите на свързани с тях фирми (дружеството майка в Швейцария или Нидерландия или където в момента е изгодно)...

    16 Ное 2023 15:35ч.

    Веднага в мен написа следният въпрос: след N-тия пакет санкции срещу Русия, замразяването на руски активи за намколкостотин милиарда и забраната за руски бизнес в ЕС, както и почти всякакви плащания от ЕС към Русия, как тези "руснаци" продължават да работят в цяла Европа без проблем? Европа ли спи или нас някой ни праща за зелен хайвер?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кое вярно, кое не

    16 Ное 2023 15:45ч.

    Става въпрос за смяна на собствеността

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    16 Ное 2023 17:23ч.

    А за Авдеевка - нищо. Защо ? Защото там загинаха вече над 20,000 ватенки ! Там просто ги косят като добитък, какъвто всъщност са. Хаймърсите и Касетките ги разстрелват като за последно. Да, наистина са напреднали. С 200 метра, но пред тях и зад тях е поле с трупове и скраб. Никой дори не прибира хилядите тела на тези нещастници. Руска тъповата вълна Номер 3. Слава на Героите на Украйна ! Слава на САЩ и Англия за прекрасните оръжия !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    16 Ное 2023 18:23ч.

    Зеленски, престани да пишеш коментари тук, че само се излагаш! Дори собствения ти довчерашен другар Арестович ти каза в прав текст, че живееш в измислена реалност, ама ти не се спираш да пишеш мокрите си фантазии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гюл Бахча

    17 Ное 2023 23:40ч.

    ????????????????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    16 Ное 2023 17:30ч.

    Айде сега, евроатлантиците у нас да кажат, колко данъци плащат западните корпорации в България!? Врътките на Лукойл са измислени от американците и руснаците само се възползват. Колко и какви данъци е платил у нас Гугъл, Майкрософт...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как мислите? Колко плащат като данък подобни фирми на Запад?

    16 Ное 2023 18:11ч.

    В САЩ корпоративният данък за тях е 35% намалиха им го на 21%, във Великобритания е 30% плюс 10% отгоре. Чистите им печалби за година са десетки милиарди долара. Мислите ли, че плащат милиарди като данък?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    16 Ное 2023 18:32ч.

    Някой от най-големите американски компании плащат минимален или нулев данък печалба, а има и такива на които данъчните чак връщат пари (tax refunds). Най-богатите американци плащат най-малък процент данъци, което е абсурдно: https://www.propublica.org/article/the-secret-irs-files-trove-of-never-before-seen-records-reveal-how-the-wealthiest-avoid-income-tax

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Статията не е лоша

    16 Ное 2023 21:13ч.

    Тук не става дума кой е измислил модела на далаверата, нито дали други го ползват - много ясно, че го ползват. Същата работа е и с немските вериги, и с кой ли още не у нас. И не само у нас - неслучайно сума ти западни компании се преместиха в Ирландия на топло и евтино. Всеки гледа да спести колкото, където и както може. Въпросът е къде доколко минават номерата, а не че ги има по принцип. Статията обаче не е за това и не се заяждайте по запалянковски "защо критикуваш тия, а не и ония". Статията е за Асенчо и причините поради които прави каквото прави. Това е интересното за нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Статията е за Асенчо и причините поради които прави каквото прави. Това е интересното за нас.

    16 Ное 2023 22:02ч.

    Че кое му е интерсното? Назначи го САЩ, за да прокарва интереса им, и да крадат от нас колкото искат, стига да не бъркат далаверата на Америка. Баце построи турския поток, щото беха взели парите от Путин предварително, (а той не си поплюва) и САЩ ги вкараха в Магнитски...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • COPIUM

    17 Ное 2023 4:26ч.

    А Dundee Precious Metals как ги проверяват колко злато добиват, след като няма никакъв контрол в/у това което изнасят за да се преработи някъде в Африка? Тя кражбата е навсякъде...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хехе

    17 Ное 2023 13:02ч.

    Намери с кой да се заяждаш. Ми дават ни цели 1.5% от ПЕЧАЛБАТА, а да се добива злато всички знаят, че винаги е на загуба. Само дето в Румъния за подобна концесия взимат 36%. А мръсникът Путин предоговори сичките концесии и от 2% (не 1.5%!!) ги вдигна десетина пъти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анобим

    17 Ное 2023 18:39ч.

    Изчетох 7-8 параграфа и нищо не разбрах. Много труден за разбиране изказ на Стефан Джендов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Илиан

    18 Ное 2023 1:35ч.

    Държавата остава стабилна въпреки източването и.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Джоган 157

    18 Ное 2023 10:32ч.

    Важно е ГАЗОЛИНАТА и СОЛЯРКАТА да не поскъпват-то че няма да поевтинеят е сигурно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи