Димитър Ганев: Възможно е да се подложи на дебат конституционният модел и замяната му с президентска република

Димитър Ганев: Възможно е да се подложи на дебат конституционният модел и замяната му с президентска република

Автор: Винсент Танковски", "24 часа"

"Тъй като сегашните партии са вече с ниска легитимност, страдат от хронична липса на доверие, може да дойде нова или нови политически субекти, които напълно да трансформират партийната система. Възможно е и да се подложи на дебат конституционният модел и замяната му с друг, а именно превръщането на страната в президентска или полупрезидентска република - с всички рискове, които носи това", казва в интервю за "24 часа" политологът  Димитър Ганев от "Тренд", който представя новата си книга: "Българската политическа почва - Пластове на националната политическа култура"

- Г-н Ганев, преди всичко поздравления за новата книга „Българската политическа почва“. Какво Ви мотивира да напишете тази книга и как се спряхте на тази тема?

- Книгата е резултат от няколко преплитащи се професионални направления, които опитвам да поддържам в последните години – политология и емпиричните изследователски методи, като към това трябва да допълня и историята, която ми дава необходимия фундамент за анализ. Преди четири години поех курса по „Политическа култура“ в катедрата по политология на Софийския университет и задълбочавайки се в това поле дойде и логичният резултат – да напиша тази книга за българската политическа култура, за нашите ценностни ориентири, за нашите възприятия за политиката. И разбира се, да опитам да дам отговор откъде идват те, как са формирани, какво влияние са изиграли в българската история, а и до днес. Въпреки, че книгата има научен характер, съм се старал да бъде написана на език, напълно достъпен за широката публика.

- Всеки посегнал към книгата и видял заглавието вероятно би си задал въпроса какво означава това „политическа почва“?

- Използвам почвата като метафора, защото, както в почвата има пластове, които са формирани в много дълъг период от време, така и българската политическа култура като почва се формира в продължение на векове от различни фактори. Те са фундаментът, върху който се ражда всичко след Освобождението като обществени и политически процеси в страната ни.

- Кои са тези пластове, за които говорите, които се явяват основополагащи за България?

- Идентифицирам четири основни пласта. Първият е географският, който предшества цялата история. Тук става дума не просто за „историческата локация“ – тоест, нашето разположение спрямо съседните народи и влиянието на това съседство върху развитието ни – а физическият терен, билото на Стара планина, река Дунав, спецификата на климата. Всички това поставя естествени граници и слага натурални предпоставки за нашето развитие във всички епохи, подбира и формира определен манталитет във всички етноси, които се заселват тук, доколкото различните племена се настаняват на различна надморска височина и се възползват от различни географски дадености. Близостта ни до Константинопол ни прави част от византийското културно пространство, а после и като част от Османската империя. Можем да твърдим и че България се намира на граница между Изтока и Запада и затова често се задава въпроса изток ли сме или сме запад.  Принадлежността ни към балканското културно семейство се явява втори пласт. Този пласт стъпва директно на географския, като тук вече започваме да говорим и за хората, които населяват или обкръжават Балканския полуостров. „Географията е съдба“ са думи, които се приписват на Наполеон и като сентенция е изключително точно. Въпреки, че днес сме разделени от границата на Европейския съюз, Балканите в много дълъг период са били част от едно културно и политическо пространство. Това и днес личи по музика, манталитет, език. Учените говорят за „балкански езиков съюз“ – сходство, което се формирало исторически между езици, които принципно принадлежат на няколко отделни езикови семейства. Тук се преплитат ориенталско, средиземноморско, централноевропейско и този уникален синтез ражда балканското. Православието е третият пласт, защото именно религиозната идентичност на живеещите по българските земи до началото на XIX в., е била водещата. Това ни е позволило в периода на османската власт да запазим идентичност, различна от доминиращата в империята. Чак през Възраждането, националната идентичност става основна и последният пласт се явява именно националният – възприятието, че българите сме една нация.

- В книгата твърдите, че тази българската политическа почва влияе съществено върху цялата ни следосвобожденска история, включително и до днес. По какъв начин?

- Този последен национален пласт напълно доминира в следосвобожденска България, като политическата ни доктрина до средата на 40-те години на 20 в. е подчинена изцяло на националния идеал – Санстефанска България – обединението на всички българи на територията на една държава. През 1944 г. обаче всичко това се променя. Като последица от Втората световна война, България попада в съветската сфера на влияние и тук се нанася тоталитарен комунистически режим. Комунистическата идеология обаче рязко се различава от национализма, който владее главите на българите поне от средата на 19 в. Комунистическата идеология е привнесена отвън. Линията идваща от Москва заклеймява национализма и дава път на интернационалните ценности, заменя противопоставянето между нации с такова между класи, всякакви национални традиции са поставени под натиск. Или по друг начин казано, идва нова идеология, която няма своите корени в „почвата“. Само няколко години след установяването на комунистическия режим в страната, лека полека „почвата“ започва да променя режима, да го кара да се съобразява с нея. Започва процес на побългаряване на социализма. Тази нова линия се олицетворява от Тодор Живков. Опитал съм се да покажа тази промяна през отношението към малцинствата, през културната политика, през отношението към църквата и през промяната в позиция по македонския въпрос, да разкрия как се получава тази промяна. Как Живков в търсене да презареди легитимността на режима се обръща за помощ към „почвата“ и нейния последен пласт – националният. Партийният ръководител съвършено ясно разбира, че без „почвата“ няма да стане. Честванията по 1300 години България маркират нещо като кулминацията на този завой към национализъм. А малко след това се отива дори в крайност, стигайки до бруталния националистически акт като „Възродителния процес“.

- А как тази почва влияе и върху Българския преход и последните 35 години демократична история?

- Либералният ред, който доминира идеологически Запада от 1968 г., през 1989 г. залива Централна и Източна Европа като последица от края на Студената война. Но либералната демокрация не стъпва тук на чисто. Тук си има наша си „почва“, но и множество вече исторически и културни натрупвания от последните 100 години от Освобождението насам. Всички те оформят една специфична политическа култура, която удържа в себе си няколко субкултури. Именно от сблъсъка на тази политическа култура и нейните субкултури със западния либерален модел, се ражда Българският преход такъв, какъвто го познаваме.

- А каква е в дълбочината си българската политическа култура и какви са тези съдържащи се в нея субкултури?

- Политическата субкултура е много по-устойчиво явление от живота на една или друга партия. Партийните борби в едно идейно поле най-често са борба за по-адекватно представителство на определена политическа субкултура. Тя не само надживява партията, но и може да вдъхва живот на нова, стига новата да възпроизвежда достатъчно добре нейните ценностни нагласи и възприятия, да бъде в нейния код. Политическите субкултури в Българския преход, по начина по който съм ги разгледал, са устойчиви социални явления, които споделят общи възгледи, исторически травми, граждански ритуали, вестници, празници, паметници. Те не се увличат лесно по нови политически и идеологически моди, а остават лоялни на предразсъдъците си. В историята на Прехода можем да различим четири такива политически субкултури: социалистическа, националистическа, демократична и етнорелигиозна. Към тези четири трябва да добавим и масовата политическа култура. Ако първите четири изглеждат очевидни, то масовата може би ще предизвика почуда, но тя е особено важна. Социалистическата и етнорелигиозната субкултура се представляват през последните повече от 30 години от по една партия, съответно БСП и ДПС. Националистическата субкултура припознава БСП през 90-те години, но след 2005 г. намира представителство в други политически субекти като „Атака“, ВМРО, НСФБ, техните обединения, и в последните години във „Възраждане“. Демократичната субкултура пък припознава СДС през 90-те години като свой носител, но впоследствие също намира друго представителство през Синята коалиция, партиите от Реформаторския блок и последно в Демократична България.

Масовата политическа култура можем да определим първо негативно, т.е. през това, че хората принадлежащи към нея не са част от някоя от изброените политически субкултури. Масовата политическа култура няма ясно обособен демографски профил – той съвпада почти напълно с този на пълнолетното българско население. Тя е най-голяма и е отговорна за т.нар. месии като Симеон Сакскобургготски през 2001 г. и Бойко Борисов през 2009 г. и други такива проекти, които се опитват да черпят от нея като ИТН на Слави Трифонов и дори ПП на Петков и Василев.

В книгата се опитвам да опиша как вътрешните процеси в субкултурите, взаимодействията между тях, новите моди, които завладяват масовата политическа култура и напълно предопределят политическия процес в последните три десетилетия и половина.

- В книгата се опитвате да отговорите на въпроса и за специфичните черти на българската политическа култура? Какви са те в крайна сметка?

- Тази политическа култура на българите е родена, както от „почвата“, така и от предизвикателствата, които са ни заливали в последния повече от век. Без да претендирам за изчерпателност, бих маркирал някои специфични черти като например: 1) егалитаризъм или вроденото ни усещане за равенство идва от липсата на аристокрация, от липсата на сериозно социално разделение по време на османския период. Социализмът също допринася в тази посока, защото в неговия му идеологически фундамент е заложено равенство; 2) липсата на доверие към държавата и властта – като нещо чуждо, не свое. Тук корените могат да се търсят още в османския период, тъй като възприемаме властта на Високата порта като чужда власт. 3) търсенето на един човек начело на властта и мисленето за политиката през личности е друга характерна черта. От Константинопол е възприет политическият модел, в която властта произтича от сакралността на владетеля – „самодържец“, обединяващ в себе си светското и духовното управление. През цялата българския история идентифицираме властта с един човек – дали е хан, султан и после цар, генерален секретар на партията или министър-председател, този стереотип се възпроизвежда. Замислете се само, че за последните 25 години, всички партии са родени от своите лидери. Всички, без изключение. Няма го този партиен генезис, който доминира на запад, следствие от някакви социални конфликти или разделения. 4) Граничното ни място между изток и запад също придава своя собствена специфика, която рефлектира върху серия от политически процеси.

- Влиянията от запад и изток ли предопределят нашата съдба?

- България не задава световни политически или културни тенденции. Те ни сполитат. Както и стана дума, комунистическият режим и либералната демокрация са последици от две войни – втората световна и студената. Но тези външни за нас обстоятелства попадат на определена „почва“, а тази „почва“ започва лека полека да им дава един локален, нашенски характер. Ние може да не задаваме политическите трендове, но ги одомашняваме, побългаряваме ги, правим ги по наш, български образ и подобие.

- Съдейки по всичко дотук, за което говорите, ще успеем ли да решим политическата криза?

- Това е най-тежката политическа криза след демократичните промени, а дори да се върнем преди това - във времената след Освобождението, няма период с толкова чести избори и невъзможност да се произведе стабилна власт. В последните месеци ставаме свидетели на кризи от безпрецедентен характер в две от ключовите партии на прехода - БСП и ДПС. Още по-дълбокият проблем е че те досега бяха легитимни политически представители на две от политическите субкултури, за които споменах. Това ще роди там сериозни сътресения, което говори достатъчно за дълбочината на кризата. Струва ми се, че и след парламентарните избори на 27 октомври тази криза няма да намери убедителен отговор и в следващите няколко години ни чакат големи промени.

- Какви може да са те?

- Да се стигне до радикална промяна в партийната система. Тъй като сегашните партии са вече с ниска легитимност, страдат от хронична липса на доверие, може да дойде нова или нови политически субекти, които напълно да трансформират партийната система. Възможно е и да се подложи на дебат конституционният модел и замяната му с друг, а именно превръщането на страната в президентска или полупрезидентска република - с всички рискове, които носи това. 

 

 

Линк към откъси от книгата тук

 

 

 

 

 

Коментари

  • рукола Z

    03 Sep 2024 10:03ч.

    Да бе значи, чакаме си световното правителство и великата инквизиция 3 🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А представяте ли си президентска република с президент Б. Борисов?

    03 Sep 2024 16:17ч.

    ?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Jcjvjcjcjf

    06 Sep 2024 9:13ч.

    А представяме си президентска република с Плевньо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАХА

    03 Sep 2024 10:08ч.

    Под големи промени разбирайте големи ПРОБЛЕМИ!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Попикани мушкати

    03 Sep 2024 10:32ч.

    Социалистическият интернационализъм бе тунингован в либерален глобализъм. И двете идеологии нямат корени в Балканската почва и затова съхнат като попикани мушкати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Попикани мушкати

    03 Sep 2024 10:32ч.

    Социалистическият интернационализъм бе тунингован в либерален глобализъм. И двете идеологии нямат корени в Балканската почва и затова съхнат като попикани мушкати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трябвало да наблегне

    03 Sep 2024 10:35ч.

    на съвременния феодализъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алексий Слав

    03 Sep 2024 10:44ч.

    "превръщането на страната в президентска или полупрезидентска република - с всички рискове" - какви рискове? Това е единственият път за пресъздаване на истинска държава. Не виждате ли че тези депутати-боклуци се крият зад гърба на Парламента, не носят отговорност, няма приемственост в решенията, защото няма държавна стратегия. Няма измежду тях хора с идеология и визия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цепка

    03 Sep 2024 10:54ч.

    И референдуми, и референдуми. Иначе автора, в автокрацията няма как да знае какво да прави, че да не го шибнат зад врата с някоя гилотина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цепка

    03 Sep 2024 10:52ч.

    Не е вярно, че не е имало такава цепка от Освобождението насам. При влизането на България в ЕС се случва неформално разпределение на властта, като тогава влизат лимонките на СДС във всички партии, вкл. БСП и ДПС. Същите, които сега се отцепват. Причината е финално икономическо преразпределение преди да влезем в еврозоната, където икономическото статукво се бетонира. Поради тази причина, може и да не влезем в еврозоната скоро, въпреки огромния натиск от Посолствата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврозоната неминуемо ще изчезне и дано това да се случи преди европейците да успеят да ни ограбят още един път, за последно

    03 Sep 2024 11:02ч.

    Щото те друго не са вършили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    03 Sep 2024 11:07ч.

    Абе ако си написал цяла книга, за да ни осведомиш какво пишело над вратата на ада - закъснял си с около 7 века драги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    03 Sep 2024 11:21ч.

    Доста неща сте проумели, г-н Ганев, предвид крехката Ви възраст! Поздравления за което. Но трябва да е ясно, че най-големият ни проблем в исторически и политически план е лутането ни и залитането ни от едната крайност в другата по почина на "Махалото на Фуко". Факт е, че България е ощетявана в много аспекти, след Освобождението си от турско робство и това е ясно на всеки, който е запознат с Историята, но следва да отбележим, че това е дело и на самите нас, като народ, в който в продължение на половин хилядолетие е насаждана робската психика, която се е вкоренила дълбоко в генезиса ни. Проблемът е, че ние си оставаме колониална държава по самосъзнание и до сега, чакайки и разчитайки, че все някой отвън ще ни оправи! От наложения ни комунистически стой, през соц. епохата, до налагания ни лирерално-джендърски атлантизъм, към днешна дата, принципът и резултатът е все един и същ. Все сме си имали по някой "по-голям брат" или "Господар", който да мисли вместо нас... Това, което се случва в момента е резултат от собствената ни сервилност и колониална настройка, превърнала се в част от народопсихологията ни. Политиците на Прехода доказаха, че са неспособни да изградят една суверенна и независима България. Напротив, те я разграбиха, разпродадоха и я подчиниха изцяло на чуждите интереси на новите ни господари. Това, което се случва в момента е края на този Преход. И слава богу! Чак сега, след близо 35 години... Сътресенията в политическия ни живот, както и отказът на огромна част от българския народ, да участва в това падение го доказва. Отвращението и разочарованието, преобладаващи в обществото са факт. А резултата го виждаме. Хубавото е, че спазвайки принципа на цикличността, всичко тече, всичко се променя и се задават нови времена. Но промените отново няма да бъдат инициирани от нас и отвътре. Както преди време Борисов се изпусна в едно интервю, изказвайки една очевадна истина, която всички съзнателно или подсъзнателно знаем, заяви чистосърдечно: "Абе, всичко идва от вън!"... И за съжаление е точно така. Този му пореден бисер, бързо беше заглушен и заличен от медиите, но така или иначе беше хвърлен. Така че, да, така стоят нещата, но въпросът, "к'во правим от тук нататък", остава. Явно е, че този политически модел е изчерпан. Явно е, че не е подходящ за нашата действителност. Явно се задават глобални промени, които ще се отразят и на нашата действителност... И пак всичко ще дойде от вън. Въпросът е, този път да направим правилния избор, да се ориентираме навреме, за да се впишем адекватно в новите световни реалности, като този път изберем държавници, за които приоритет е държавата, а не колониалния господар. Нека все пак да запазим доза оптимизъм. В крайна сметка, както се казва по народно му, преди нещата да се оправят, първо трябва да се сговнят! Предстои да видим....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха

    03 Sep 2024 11:39ч.

    Желанието да се смени парламентарната република с президентска такава издава страха на т.нар. "елит" от възможността несистемна партия в бъдеще да спечели парламентарните избори и да промени неолибералния дневен ред на държавата. Явно само президентската република на този етап гарантира "синергията" с нашите евроатлантически "партньори".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • песимист

    03 Sep 2024 12:41ч.

    Изборният кодекс трябва да се промени и денят на изборите да бъде в работен ден, а не както е сега - в неработен. Така със сигурност ще се повиши избирателната активност и изборите ще добият по-добра представителност!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Върнете Конституцията, каквато беше,

    03 Sep 2024 12:45ч.

    Пледи върху нея да започне да се упражнява най-несъстоятелната част от българския народ - Кирчовци, Ристювци, Пеевскита, Боковци и женералчета! И не я пипайте повече!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Конституцията трябва да се върне към версията от преди измененията от 26 септември 2003 г.

    03 Sep 2024 12:56ч.

    Без НАТО, без ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    03 Sep 2024 16:02ч.

    Съгласен съм и с двете предложения!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вероятно

    03 Sep 2024 13:01ч.

    Вероятно режисьорът на политическия живот е видял, че театърът с партиите и изборите вече няма много посетители (на хората не им е интересна вече тази пиеска) и е решил да съкрати актьорския състав и вероятно да закрие самия театър и да остане в камерен състав с няколко актьора. То и сега т.нар. "управляващи" са "изпълняващи", но има доста голям актьорски състав, за който се харчат пари за заплати. Заради това си мисля, че смятат да закрият театъра, за да не дават пари на вятъра и да си продължат пак както до момента.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прави са (Ганев, Галя от Амбасадата и т.н.)!

    03 Sep 2024 14:53ч.

    Вместо много марионетки (както до сега), само една (при президентска решублика) - Президентът. България - най-добрата Бананова република (то и сега си е такава) на Балканите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е краят

    03 Sep 2024 15:06ч.

    Скоро гледах клипчета на депутати с чувалчета за президентски избори, не си спомням годината. И като ни се падне "евроатлантически президент", не ми се мисли при президентска република? По-близки са ми идеите за "пряка демокрация" и отзоваване на депутати без право да заемат държавни длъжности при злоупотреби, лобиране, корупция. Както и премахване на Закон за ненаказуемост на колективни органи. Абсолютна власт и безнаказаност, присъща на крале, папи и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Априорищщ

    03 Sep 2024 15:39ч.

    Интернационализмът и глобализмът произхождат исторически от либерализма. Маркс изрично го подчертава.Либерастията е протестантска изклесавщина и затова Източна Европа ги недолюбва. Протестантите априори са еретици и девианти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    03 Sep 2024 16:07ч.

    Чудесно, но президентската институция е пробита, във всеки един момент може да ни пробутат някое краставо магаре като Гуайдо-Плевнелиев. За фармасонина Мунчо да не говорим, никога няма да гласувам за човечец, който не набра смелост да свика референдума за еврото и поряза Народа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И тогава

    03 Sep 2024 16:32ч.

    ще цъфнем и вържем!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като са

    03 Sep 2024 16:38ч.

    некадърници, се чудят какво да измислят и затова ни баламосват, за да продължават да управляват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е краят

    04 Sep 2024 2:47ч.

    За съжаление едва днес научих, че "Законът за въвеждане на еврото" в България е окончателно приет на първо и второ четене юли и август с гласовете на СДС, ДБ, ДПС, ПП, ГЕРБ. На 20 август обнародван в ДВ. Радев не налага вето. Радев не инициира референдум. Зависими сме от волята на ЕЦБ, вероятно от януари 2026 г. влизаме в еврозоната. Официално БНБ ще е пряко подчинена на ЕЦБ и не отговаря пред българско правителство.. Сега вече България задължигелно ще финансира фонд Украйна на ЕС, освен годишната вноска от около 2 милиарда лева. Плюс 2.5% от БВП годишна вноска НАТО, за 2024 над 4 милиарда лева годишно. На печелившите, честито! Ако протестираме срещу фонд Украйна, ЛГБТ обучение, блокиране на сметки в реално време директно от ЕЦБ, като Гърция и Канада. Гледаме Законът за платежни услуги и системи чл. 34, какво пише, електронни пари? Честито! Сега спокойно може да не гласуваме, щетата е непоправима. Общо вноската към ЕС и НАТО 6 милиарда лева. Последен заем на служебен кабинет 3 милиарда долара, само че лихвите ще ги плащат внуците ни. Официално държавата България вече е територия, без граници, национална парична единица, Конституция. Как ще се именува територията "със затихващи функции и загиващ народ", няма значение. Вече няма смисъл и от гласуване, най-важните избори бяха 2023 г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • игри на тронове

    04 Sep 2024 11:08ч.

    Продължавате да налагате тезата, че няма смисъл от гласуване. Всъщност не всичко още е приключило, но е много лесно да се мисли така. Хубаво е човек да се замисли не е ли зле да гласува за Възраждане. Защото законите са хубаво нещо, но най-хубавото им е, че могат да бъдат отменени стига някой да има мнозинство да го направи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Йорданов

    04 Sep 2024 11:30ч.

    На практика вече сме президентска република! С поредицата от служебни правителства подлежащи на одобрение от него. Също така, с преобладаващи правомощията да конструира важните органи на държавата със своята, заедно с подмолната квота от агенти на ДС. А тази птичка ганева, просто с въпрос, който едва ли е негов, иска да ни подготви каква пролет се задава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи