Бюджет 2025 е продукт на колективна лудост. Никога досега България не е планирала заеми за 8% от БВП само за година

Бюджет 2025 е продукт на колективна лудост. Никога досега България не е планирала заеми за 8% от БВП само за година

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

Най-лошото нещо на проекта за Бюджет 2025 е колективната лудост, която отключи. Любослав Костов от КНСБ се появява пред медиите и призовава да не се плаши населението с дупка за 18 милиарда, че такива неща няма, бюджетът върви и ще има дефицит в рамките на три процента от брутния вътрешен продукт. И това от човек с титлата „главен икономист“. Ако някой твърди, че проектът за бюджет за 2025 година, който Министерство на финансите предложи в понеделник, е реалистичен, или не разбира нищо от икономика и прогностични модели, или нагло лъже. 

Най-тежко е на Министерство на финансите, и в частност на министъра Людмила Петкова. Ако тя не твърди, че положението е под контрол, догодина, който и да е финансов министър няма да има какво да обясни пред чуждестранните инвеститори, когато тръгне да тегли заеми. А за догодина правителството иска лимит за нови заеми в размер на 16.9  милиарда лева. Това е два и половина повече от очертаващия се бюджетен дефицит, или два пъти по дефицита, плюс предстоящите плащания по стари държавни заеми, които не можем да изплатим. Никога в новата си история България не е планирала да изтегли заеми, равни на 8% от брутния си вътрешен продукт само в една година. Няма как международните пазари да не „надушат кръв“ в тази ситуация и да започнат да ни извиват ръцете с непосилни лихви. 

Някои от приятелите ми либертарианци смятат, че това е най-хубавото, което може да се случи, защото ще сработи едно от последствията на валутния борд. Когато правителството няма на разположение централна банка да печата пари и да го кредитира, търси парите от пазара и те идват с висока лихва. Или за да не плаща високи лихви, винаги внимава да няма големи дефицити. Само че при 16.9 милиарда нови заеми, дори само два пункта да е по-висока лихвата, това ще означава допълнителни лихвени разходи в размер на 340 милиона на година. И понеже такъв заем няма как да е краткосрочен, това означава на всеки три години България да плаща милиард лева допълнителни лихви за обслужването само на дълга, който ще се принудим да изтеглим догодина. Не, благодаря. Ако някой иска да види как България пълзи по корем, само и само за да се върне акъла в главата на политическата класа, аз се надявам това да стане, преди разходите за лихви да започнат да изяждат ресурса за далеч по-смислени инициативи. 

Така че, ако има шанс да се легендира успешно изпълнение на бюджета, може би си струва опита. Най-страшният проблем на подобно поведение е, че то ще издаде индулгенция на Асен Василев и другите виновници за истинската катастрофа, пред която са изправен публичните ни финанси. 

Разберете, България е в уникално положение да бъде най-ниско задлъжнялата страна в целия Европейски съюз и въпреки това, в една едничка, единствена година, ѝ се налага да изтегли заеми в размер на 8% от брутния си вътрешен продукт. 

Да докараш фирмата си до фалит, защото си допуснал в един момент да ти се струпа огромен ликвиден разлом е първата голяма грешка, за чието недопускане се преподава в учебниците по финансов мениджмънт.

Да, Асен Василев може да се крие от критичната преса и сериозния дебат като обяснява, че който вижда дупка от 18 милиарда има дупка в главата си. За класата на един политик се съди по това как посреща трудните времена и изпитанията. Асен Василев го виждаме. 

Навярно „Продължаваме промяната“ ще дадат пресконференция от бункера в мазето на щаба си и пред удобна публика, затова ето няколко примерни въпроса: 

Кои са най-сериозните промени в разходната част, допринесли за размера, в който е през тази година и през следващата? 

Зад кои от тези промени не стои волята на „Продължаваме промяната“?

Отговорът е, че всички разходни политики, водещи до плащанията през тази и следващата година са инициирани от ППДБ  и гласувани от нейните народни представители. Да, не са приети само с техните гласове, но ППДБ имаше водеща отговорност защото ги инициира. Защото на власт беше техният премиер, с техния финансов министър и те са тези, които разполагаха с разчетите как масовото повишаване на заплатите, пенсиите инвестициите в една или две години ще се отрази дългосрочно върху бюджета. 

Ако може някой да заприказва и Мартин Димитров. Как се гледа в огледалото като си спомни, че преди 14 години искаше ограничаването на дефицитите, дълга и разходите да се впишат в Конституцията, а сега стои в основата на техния бум? Сладко ли е да си очениш образа, който градиш с десетилетия, за да си купиш още някоя година във властта? 

Йордан Цонев и ДПС също одобриха тазгодишния бюджет. Той също не казва и дума за тежката ситуация, в която България ще попадне догодина. Миналия декември, когато Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ критикуваше проектбюджета при разглеждането му на второ четене в бюджетната комисия Цонев ехидно се подигра с опозицията.

Ако има нещо, за което е прав Асен Василев, то е, че след отстрелването на Владислав Горанов, (както стана ясно от записите в щаба на ПП, Кирил Петков казва „даваме Горанов на Магнитски“) в ГЕРБ няма достатъчно тежка финансова фигура да води битките. И Теменужка Петкова и Красимир Вълчев също поддадоха при миналогодишното гледане на бюджета. 

Какво да кажем за Българска народна банка, която реши да критикува дори осигурителната политика на правителството? Тя ли ще кредитира следващия дефицит в пенсионното осигуряване? А плачът, защо да плаща дивидент, вместо да си запази парите, при положение, че миналата година имахме същата ситуация, но не се мръщеше да преведе печалбата си към бюджета. 

Алтернативите пред България 

Пред България се отварят няколко избора. Първият е да се приемат разпоредби за удължаване на сегашния бюджет плюс правомощия за теглене на необходимото финансиране. Ако влезем в новата година с тазгодишния бюджет, политическата класа ще има колективно извинение за несбъднатите увеличения на заплатите в публичния сектор. Тогава и всеки министър, който преговаря за нови заеми, ще може да обясни, че има консенсус за ограничаване на разходите, макар официално да се поднася като неприет бюджет. Такава версия ще работи само два-три месеца и това означава заемите да се изтеглят ударно още в началото на 2025 година. Ако влезем във второто тримесечие с тазгодишния бюджет и без правителство, България ще се разглежда не само като бюджетно нестабилна държава, но и като такава с много тежка политическа криза, която може допълнително да обърка икономиката. 

Вторият и в същото време най-лош и най-рисков вариант е внесеният проектобюджет да се приеме. Той ще означава изпускане на разходите и напасване на поне два следващи бюджета спрямо вече предопределени плащания без да има пространство за каквито и да било политики. Тегленето на заеми ще се затрудни и България може да се окаже в парадоксалната ситуация да има най-ниския дълг към БВП в Европейския съюз, но да се финансира по едни от най-високите лихви. И това да ни струва скъпо на нас като общество. На всеки две-или три години един милиард лева ще отиват за лихви, а не за смислени мерки. 

Труден, но правилен вариант е да се отмени вдигането на учителските заплати. Тяхното съсловие вече е в дълг към държавата, защото доходите са достатъчно високи и близки до средната класа. Още едно увеличение и учителите ще се превърнат в това, което на запад се нарича upper middle class – горната граница на средната класа. Само че още няма никакви сигнали, че качеството на образователната услуга се подобрява. Докато в Тик-Ток има живи излъчвания на скучаещи тийнейджъри в класните стаи, които си лакират ноктите, ядат лютеница или играят карти, няма как да приемем като общество, че българският учител си е върнал достойнство и властта в учебния процес. Нито, че се е повишило и качеството на ни образователната услуга. 

Отстрани веднага се вижда, че призивът на Христо Мутафчиев (при цялото ми уважение към него като актьор) за увеличаване на парите за театрите е нелеп в година като сегашната. Упорството на синдикатите, с което отричат тежката ситуация и настояват за нереалистични харчове е срамно. 

Що се отнася за заплатите в сектори „Отбрана“ и „Сигурност“, реформата е нужна, но от хора, които познават системите. Не за друго, а защото има звена, които не могат да понесат потискане на финансирането и само вътрешен човек може да отсее структурите, процесите и отговорностите, които се нуждаят от ресурсно осигуряване от тези, които може и да се пожертват. Колко от нас знаят, че парите на сектор „сигурност“ изглеждат са напомпани в очите на обществото, но най-голямата обособена група заети, чиито заплати са високи далеч над средното в системата, но и за държавата, са магистратите и като цяло заетите от съдебната система. Колко от нас знаят, че над 90% от бюджета на самото МВР е за заплати и съвсем малко отива за осигуряване на екипировка на полицаите и за тяхната подготовка и тренировки. 

Догодина в България ще започне да навлиза модерно и скъпо въоръжение. Експлоатацията му ще изисква у личния състав образование, квалификация и умения, които трудно се придобиват. Както се шегуват американските войници – „оперирам техника за десетки милиони, но не ми позволяват един тостер да си сложа в стаята“. Комуникационните системи, боеприпасите, софтуерите и системите за насочване струват скъпо, а специалистите, които ще ги обслужват работят с тях ще минават специално безплатно обучение с идеята, че ще са на разположение поне няколко години. Как може да има надеждност ако такива неща ще се поверят на кадрови войник със заплата от 1200 – 1500 лева, ако той знае, че с наученото веднага може да се реализира в частния сектор за пъти по-високи възнаграждения. 

Да, с тази статия отстоявам позицията, че на военни и на полицаи трябва да спре да се гледа като на консуматори на обществен ресурс, който само мързелуват и се хранят. Полицаите, които днес охраняват протестите на жълтите павета, след това заминават да пазят границата. И обратно. 

Трябва ли да се посочва, че така наречените „човешки грешки“ на военните пилоти, които загинаха в последните години, се случват в следствие на това, че българските летци тренират шест пъти по-малко от колегите си в НАТО. Че докато в едни страни се лети през ден, у нас полети се случват на две седмици. Следователно и грешките не са пилоти филмови герои като „Маверик“, а на личности, които държавата съзнателно лишава от шанса да се подготвят, но продължава да изисква от тях умения и прецизност, като на тренирани асове. 

Ако я караме така с Ф-16, когато пристигнат, колко време ще съхраним ескадрилата? А ако признаваме нуждата от ресурсно осигуряване на бъдещият самолет и екипажите му защо тя са отказва на тези, които днес носят бойно дежурство?
Фискалната политика е изцяло свързана с взимането на решения в условия на оскъдни ресурси. Работа на финансовото министерство е да оцени кои разходи са ключови, кои може да се пожертват и да потърси компромис със политическата класа, като покаже от какви равнища на публично харчене не може да се отива по-далеч. 

Във време, когато и безотговорността и непукизмът са обзели синдикатите и политическата класа, Министерство на финансите можеше да бъде последен бастион на експертността и здравия разум. Но какво се случи с Росица Велкова, когато би камбаната още миналия март, че случващото се с бюджета е опасно? Още на следващия ден Кирил Петков отиде в „Дарик“ да я обвини, че саботира присъединяването на България към еврозоната. 

Някой чу ли Асен Василев да извади някакъв аналитичен аргумент с който по същество да оспори тежката фискална ситуация и пътя, по който стигнахме до нея? Колко медии си позволяват да анализират факторите зад бюджетната ситуация и да ги свържат с конкретни политически решения. 

Вярно, Людмила Петкова не е Милен Велчев, който заплаши царя с оставката си, когато вмешателствата в работата му минаха границата. Не и Пламен Орешарски който отказа да участва в един синдикален театър и поиска „да разваляме седенката“. Тя предложи максимума, който тази лудница позволява на нормален човек, който не е кален в битки – бюджет с разходи, каквито политическата класа си е поискала и легенда за приходи и точна оценка за нужното дългово финансиране.

Дано поне успеем да изиграем пазарите и да получим новите заеми на поносима лихва.

 

 

Коментари

  • Укроман

    12 Дек 2024 20:16ч.

    Приключваме, господа. Но поне приключваме в ЕС и НАТО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    12 Дек 2024 20:17ч.

    Колониите никой не ги пита от какво имат нужда!!! Те затова саколонии- за да бъдат изсмуквани! И кво викат десните психопати -1989 бяхме фалирали ,а ? При 9 млрд. дълг и 10 млрд. вземания ?!?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    13 Дек 2024 7:03ч.

    Проблема тогава бе, че дълговете бяха към хегемона :-) . А той решаваше дали дълговете към България ще се плащат ;-) ! Естествено той "реши" в негова изгода :-) . Сега положението е подобно, с тая разлика, че сега зомбитата се убийствено число. И е необходима "прясна кръв, или месо" за да могат да се клатят "ходещите мъртви" . https://www.youtube.com/watch?v=3p0d5O7-3UE https://www.youtube.com/watch?v=LsY5dblyK9Q&t=1100s "Впрочем, уже 21 января Илон Маск и Вивек Рамасвами как закрутят гайки, как всех отаудируют - тут-то Америка и рванет вперед и вверх. Прямиком к Марсу, по заветам Илона Остаповича Берта Мария Бендер-бей Маск-оглы." https://t.me/Mikle1On/32191

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    13 Дек 2024 19:21ч.

    Вас голтаците пък кой ви смуче ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    12 Дек 2024 20:58ч.

    Помните ли когато Орешарски искаше да взима заеми? Помните ли белите рояли, умните и красивите тогава? Къде са сега същите тези всички умни и красиви протестъри? На скъпоплатени службички май. Белият роял пред Парламента къде е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явор Дачков

    12 Дек 2024 23:51ч.

    Точно. Тогава ставаше въпрос за 1 млрд. и умните и красивите се търкаляха по жълтите павета от ужас. Отврат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    12 Дек 2024 21:12ч.

    Как се съгласихте да напишете този унизителен текст? Давайте дружно да се сгромолясваме щото толкова си можем. В бюджетите 2023, 2024 и в предложения според Г. Ангелов има откровено бандитски неща. Ми да ги търсят. Как за 3 години всичко стана по две. Инфлацията от 2019 до 2024 е 35%.Да взимат бюджетащ от 2019 за база и да предлагат бюджет. За едно и също нещо се плаща по 3 пъти, но хайде да взимаме заеми. Високите заплати на учителите имат обратен ефект защото частните уроци станаха двойни и дори деца с потенциал затъват, заради невъзможност на родителите им от частния сектор да ги плащат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    12 Дек 2024 21:36ч.

    Тази история със западене нивото на учениците започва да прилича на селекцията през социализма. Само децата на номенклатурата е в елитните гимназии и съответно университети. Това взимане на заеми почва да прилича на последните години в соца. 8 милиарда за 3 години изнесени. Сега 80 милиарда за 5 години. От тези 20 милиарда нови заеми в резерва няма ефект. Нещо ни се готви?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СИД

    12 Дек 2024 21:53ч.

    Щом финансов министър ви каже, че всичко е под контрол, това значи: са си ба мамата! Спасявайте се поединично!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нефелни, вредни и особено опасни

    12 Дек 2024 22:02ч.

    Това за пореден път доказва колко нефелно, вредно и опасно е правителството на корумпирания и зависим безГлавчев и обслужващата и на отчет при дебелата намагнитена свиня Людмила Петкова, която бе изфабрикувана на финансов министър

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нина

    14 Дек 2024 10:30ч.

    Много оригинално мнение ! Защото всички останали разбирачи и не толкова смятат, че за финансовия ни крах носи отговорност Асен Василев , който от своя страна твърди, че те имат дупки в главите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • долу ЕС

    12 Дек 2024 22:07ч.

    не езащото досега нато не еискало 5 % от бвп за себе си, вместо 1.5.... парите за украйна са отделно още 2 пр....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    12 Дек 2024 22:40ч.

    А, това е най-лесно - да прецакаме учителите... сигурно защото те са виновни за упадъкът на образователната система? НЕ "парите следват ученика", не постоянно сменящите се програми, не безотговорните родители !!! Иначе няма проблем да даваме милиарди за военна техника, защото нашата националният предател тагаренко я подари на нацистка укропия !!! Няма и проблем да храним пожизнено, да отглеждаме и развъждаме един милион мързeливи цигaни !!! Отидете пред някой пощенски клон - по-далечко от жълтите павета, в началото на месеца, да видите как вонящите тумби са се наредили на огромна опашка за "социал" !!! Ако разберете колко ни струва издръжката на тая пaплач на година, лошо ще ви стане !!! 1 200 000 "лица извън пазара на труда" - тоест неучещи, неработещи и не търсещи работа !!! Ама нееее - тях ще ги храним вечно, да не се разсърдят, щото са хелекторат !!! Учителите са лошите - тях да прецакаме !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sda

    13 Дек 2024 8:01ч.

    Циганите с техните помощи са проблем, тия с фалшивите телк-ове също, навсякъде пълно с хора, които гледата да прецакат системата. Няма сектор, в който да не се въртят някакви далавери - здравеопазване, съдебна система, енергетика, култура, спорт, мвр, земеделие, гори и води, транспорт и прочие. В крайна сметка не са ли българите виновни за това състояние на държавата, а не ония цигани? Нека дават пари на учителите, но ако ти си учител по български и 90% от учениците ти имат 2-ки на матурата, някакви последствия за теб няма ли? Каква отговорност в момента носят учителите за крайния резултат от труда си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    13 Дек 2024 16:51ч.

    Ако аз съм учител по литература и 90% от учениците ми са хъхрeшки чaaвета, които са тръгнали на училище с две години закъснение, без изобщо да могат да говорят членоразделно, стигнали са до пети клас, без да знаят дори азбуката, а после продължават да минават от клас в клас без да идват на училище, защото директорът не позволява да им се пишат отсъствия, АЗ ли ще съм виновен, че не могат да си вземат матурите? Образованието е многостранен процес - освен учителят в него влизат ученикът, родителите му, училищно ръководство, условия за работа !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Monsieur Wolland

    12 Дек 2024 23:13ч.

    България си е добре. Другите от ЕС имат външни дългове далеч над БВП и за това искат война за да си зачистят дълговете. Но понеже са гои , ще си платят и дълговете и ще умиргат като говеда. Поне 70% от хората в момента са дефектни, тоест не стават за нищо . Това са научни факти - световния IQ скрининг го доказва . Биологията доказва точно това - количеството е винаги по голямо от качеството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаирсъзин

    12 Дек 2024 23:27ч.

    Конформизма взима своето .... От статията липсва нещото в което има пълен консенсус сред несретниците, които управляват - данъците. Ефективността на разходите е безспорна тема, решаването на този огромен проблем (признаването му) слага тежък и ясен печат "негоден" на всеки министър от последните 10-15 години. Защо имаме хиляди агенции, вижте броя на министерствата .... Но това, при текущата структура на икономиката, демографията е спешна, но недостатъчна мярка. Корпоративния данък, ДОД следва незабавно да си влезнат в скала. Нека е необлагаем доход 3-4-5 хиляди лева, но нагоре да започва от 15% (минимум). Корпоративният данък да е върху оборот, брутен доход. Осигурителният модел никога няма да може да стане нещо различно от "солидарен", не и при нашата демография. Осигуровките да се плащат на реален доход, без таван. МФ да се сети, че още преди 20 години имаха "намерения" бюджета да е програмен, да си формират фондовете и да започват реално да следят резултата от харчовете, да си гонят министерствата за свършена работа и резултат. Това леля Роси, Люси няма как да сторят. Това и Горанов не може, а и не иска, толкова е лесно и спокойно без много контрол и ясни очаквания. Е за това трябва да се пише и говори. Не за поредния идиот, конформист, чиновник и "бюджет". Почва с качване на данъци

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борислав

    13 Дек 2024 10:38ч.

    "Зад кои от тези промени не стои волята на „Продължаваме промяната“?". Авторът има постоянна нездрава фиксация върху Асен Василев, въпреки че с текста след това се самоопровергава. Учителите и пенсионеритре са му виновни. А не забелязва, че подобно на общините гласували за Пеевски-Борисов парите се дават на ДАТО, ДАНС, КОНПИ и МВР без да се търси ефективност. Има агенцийки и държавни институции за които се чудиш с какво въобще се занимават, за отговорност дори не може да става и дума.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    12 Дек 2024 23:36ч.

    Яжте и пийте като за последно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е краят

    13 Дек 2024 6:39ч.

    Причината за небалансираните бюджети и дългови спирали е истерията с еврото. Сизифовите напъни за 3% дефицит. Инфлацията за четири години от 2020 стига до сто процента при храни и стоки от първа необходимост. Българският народ го чака съдбата на Прометей, без огъня.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ключови разходи са

    13 Дек 2024 6:48ч.

    Достъп до вода, качествена храна, достъпна енергия. Липсата на същите води до болници и летален изход. . Без самолети, компютри, цифрово евро и Шенген можеш, но без вода, качествена храна и топлина не можеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Геофизик

    13 Дек 2024 18:06ч.

    ++++++++++++++++++++

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Игумен Кецов

    13 Дек 2024 7:08ч.

    По времето на бай Тошо,когато правеха някакво увеличение на цените(те го наричаха корекция) на важни стоки-за баланс правеха намаление на цените на...фотоапарати,часовници,сувенири и т.н.Смеххх,както би казал Годжи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    13 Дек 2024 8:06ч.

    Няма проблем с дълга, след като Рьоте иска пенсиите за водене на война. Да накараш мирни хора да воюват винаги е насила. Сега ще ви направим кредит, после той ще скочи до небето, и тогава ще плащате с кръв докато ставаме собственици на земята ви. Няма лудост, има грабеж

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    13 Дек 2024 10:29ч.

    Рюте говори за Европа, където четвърт от БВП е за пенсии и социал, не за нас, където новите заплати на бюджетни са два пъти помощи и пенсии. Макар че има лесно-военизираме бюджетните и военният ни бюджет удря 20% БВП, с което ще засенчим Джуров.(Пък и да пратим половината за пушечно месо някъде няма да е голяма загуба за икономиката)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    13 Дек 2024 19:20ч.

    Целият платен рев е, че парите, които преди отиваха за обществени поръчки и се открадваха от близки до Буци и Шиши фирми сега отиват за заплати и пенсии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи