Второ издание на книгата "Историософия" на проф. Николай Гочев: Омразата срещу България и славянството не е дребна работа, а ерес

Второ издание на книгата "Историософия" на проф. Николай Гочев: Омразата срещу България и славянството не е дребна работа, а ерес

Автор: Красимир Беров – издател

Как се случват „Историософия“ и многополюсният свят.

Няколко дни след като второто издание на книгата, сега с твърди корици, излезе от печат, отварям случайни страници и чета напосоки, сякаш да видя „новите“ си пропуски.

Аз съм от ония, малките и невидими, дето опредметяват написаното, дават му тяло и вид, следвайки указанията на писателя.
Първо ще видим колко свежо, поучително и злободневно звучи един текст, писан и обсъден преди осем години за нещо, случило се преди повече от хиляда години и намерило място в книгата.

Заглавието на главата е „Религиозен въпрос“ след „Свои и чужди“ в Книга първа / Част втора – България и нейните празници / 8. България в историята. Наблягането на някои части от текста е мое (наклонените букви). Така че това е просто моят прочит. После ще спомена някои технически подробности по осъществяването на самата книга.

 

И така – „Религиозен въпрос“ из „Историософия“:

Религиозен въпрос

Трябва да се разбере, че омразата срещу България и славяноезичните народи не е дребна работа и нещо случайно, а нейната основа е ере­тическа, тоест тук имаме работа с религиозен въпрос.1

Неслучайно самото създаване на България като християнска стра­на е атакувано от Рим по два начина. Първо, във връзка с езика, когато срещу превода на книгите се възразява с произволната измислица, че богослужението може да е само на три езика, макар това никога да не е било така. И второ – защото Рим претендира, че той трябва да ре­шава въпроса за приобщаването на нови народи към Църквата и че има право да налага вето, когато става дума за създаването на нови мит­рополии, каквато в началото е българската църква. А измислиците ad hoc, на които се придава статут на религиозни истини, винаги са ере­тически.

Впоследствие България е била нападана главно от еретици: най-нап­ред от богомилите, после от мюсюлманите (ислямът по произход е ерес на християнството), после от гръкоманите и протестантите. Същата работа днес вършат и разнообразните разколници, които се представят за по-православни от всички.

Ние не бихме могли и да я защитаваме, ако не разбираме в какво се целят нейните врагове и защо са толкова упорити и дори фанатични.

Защото фанатизмът винаги е насочен срещу християнството и е сигурен белег на всяка ерес.

•••

– Четох някъде, че българи тук е имало още по времето на Конст­антин Велики.2 Какво мислиш?

– Първо трябва да се види какъв е източникът, да се изтълкува. То­ва е сложна работа, тук не става дума просто да се погледне някое из­дание и да се предложи превод. Трябва да се установи ръкописът (ако е ръкопис), да се датира, да се прецени стойността на текста (дали не са нечии измислици) и пр. Чак тогава може да се изкаже мнение по съдържанието, и то винаги е с безброй „ако“ и „може би“.3 Но най-важно е човек да знае какво точно търси. Примерно: според Херодот го­ляма част от полуострова южно от Македония някога е бил заселен от негръцки етнос, наречен „пеласги“. Те били коренно население и в Атика, далеч преди всякакви атиняни. И какво от това? Може ли днес човек да каже: „Аз съм пеласг“? Народът – това не е просто име, а преди всичко жив език и историческо съзнание.4 Нашият език е сла­вянски, а историческото ни съзнание е свързано с кръщението на цар Борис през IX в., създаването на писмеността, православието, напре­жението между нас и Византия (Източния Рим).5 Всичко друго са следствия. Това, да се говори, че ние сме „по същество“ траки, ху­ни, илирийци, старомакедонци и т.н., не е току-така, то е част от борба­та на неоезичеството срещу християнството.6

– А аз все се чудя как така тези прабългари толкова лесно са се сдружили със славяните и са победили цяла имперска войска.

– Съмнително е, че веднага са се сдружили. А че са спечелили война­та – какво странно има. Преди тях Рим и Константинопол са гу­били войни срещу кого ли не – вандали, готи, хуни. Рим е бил превземан три пъти през V в. Но работата е в това, че каквато и армия да имаш, ти не можеш да създадеш държава, равна на Рим/Константинопол, ако ти липсва писмен език. Разбира се, възможно е да разрушиш държава­та, както са направили готите на Запад.7 При нас е станало друго – ус­тановили сме се в съседство. Тогава обаче трябва да влезеш в конку­ренция във всяко отношение, включително културно. Нещата са се развили логично – българите са отказали да станат поданици на импе­рията и това им е струвало към сто и петдесет години тежки войни. После Омуртаг решава да закрепи отношенията, но пък той, както и Крум, е антихристиянски настроен. А в държавата е имало христия­ни; и те, като преследвани, са се чувствали по-близки на Константи­нопол, отколкото на Плиска.

– Но как, ако българите са били толкова малко, са били подкрепени от местното население и са се наложили над него?

– Въпрос на организация. Във всяка държава онези, които са на власт, са малцинство. Борис се е кръстил по няколко причини може би, но една от тях е била да запази държавата и да я развие. Така и стана­ло. Ако Кирил и Методий бяха превели евангелието на прабъл­гарски, той щеше да остане език на държавата. Но те са знаели сла­вянски. За­това този език е надделял. Иначе щеше да остане само „ма­терен“ и да изчезне.

– Има някакви свидетелства, че още Кубрат е бил християнин.

– Може. Но въпросът не е бил само да се приеме вярата и да се раз­реши богослужението; бил е нужен още собствен език и църковна йе­рархия. Борис сигурно е знаел колко голямо е било влиянието на Рим върху политическия живот на Запад. И това при положение, че папата не е имал държава. А константинополският патриарх има и това. Значи по никой начин не е трябвало да се допусне гръцкия език и върхо­венство на Цариград по църковните въпроси. Защото е ставало въп­рос за създаване на нова империя, конкурентна на Византия. И това противоборство продължава до края – до идването на турците. После проектът на Борис и Симеон се поема и осъществява от руските ца­ре. Това е пътят на историята.8

– Най-малкото, нужно е било признаване.

– Да, защото установяването на дипломатически и църковни отно­шения с Константинопол поставя България наравно с Империята и така издига държавата на върха на европейската политика. Така е бил решен политическият въпрос, иначе във военно отношение не сме имали трудности. Що се отнася до имиджа, който ѝ се създава от гръкоезичните, пък и латиноезичните автори – той е такъв, какъвто е по-късно и имиджът на Русия в Европа. Тази държава изглежда опас­на, тя не е „управляема“.9

– Поставени са били в деликатна ситуация: „братя християни“, които не са подчинени. Това би трябвало да е нетърпимо за Константинопол

– Разбира се. Хората, които са разбирали християнството като ре­лигия на мира и общото спасение, не са били много – не повече от сега. Кирил и Методий са били такива, сигурно и патриарх Фотий. Това е било достатъчно. Та аз твърдя, че това е голяма победа, световноисторически успех.10 Малко хора го проумяват, макар че за това преди време доста се говореше. Но е трудно да се схване, защото не става дума просто за „един език повече“. Това е разбиване на църковния и културен монопол на Рим (Константинопол е източният Рим). А следователно и на политическия. Създава се „многополюсен“ християнс­ки свят. Това от своя страна съответства на самия дух на християнството, който е съборен – тоест, на братство, равноправие и съгласие.

Някои мои впечатления (като читател)

Този, представен като художествена измислица разговор, има свой действителен прототип. Той е изображение на обсъжданото в мрежата.

Дава ни да разберем какво всъщност се е случило преди повече от хиляда години и какво се случва сега. Читателят лесно прави връзката между тогава и сега, още повече, че е казано и направо: „Създава се „многополюсен“ християнс­ки свят. Това от своя страна съответства на самия дух на християнс­твото, който е съборен – тоест, на братство, равноправие и съгласие.“. И още: „После проектът на Борис и Симеон се поема и осъществява от руските царе.“

И днес сме свидетели на създаването на многополюсен свят, основан на равноправие и съгласие. За съжаление, насила, след многократни опити за мирно прекратяване на неправдата, случваща се в наша братска (и по плът, и по дух) страна. 

От обширната бележка под линия разбираме, че дори по времето на св. цар Петър – внукът на св. цар Борис-Михаил – все още е можело високопоставен боил (де факто посланик) да не е задължително християнин („и както ми се струваше, катехумен“ – сиреч оглашен, но все още не приел свето кръщение). С това отпадат обвиненията, че цар Борис е наложил християнството с огън и меч. Ще трябва другаде да търсим същинската причина за погубването на петдесет и двата болярски рода. Не можеше по време на социализма да заемаш висок пост, без да си член на партията (която по същество е анти (от гр. – вместо) религия). А при цар Петър е можело, както свидетелства франкският епископ.

Книгата се чете леко, не изобилства от думи с латински корени, само и само да звучи „научно“. Лесно се разбира. Трудно се преглъща, понеже събужда приспаната ни съвест. И възмущава, поради изопаченото ни през последните осемдесет години образование.

Бележките под линия служат за две неща – като препратки къде, кога и по какъв повод е казано нещо или като разяснения, доказателства, примери и уточнения. Сиреч написаното е обосновано по различни начини. 

•••

Този откъс ме навежда на въпроса „А ние (всеки един от нас поотделно), наричащите себе си българин, днес достойни наследници ли сме на тези наши предци?“ С какво допринася всеки един от нас поотделно и лично за общото ни спасение като народ – онова, което върши БПЦ през последните 1160 години от 864 г. насам. Ето нещо, върху което да се съсредоточим през следващите десетилетия – да станем достойни наследници на нашите държавници, дали пример в средновековна Европа на какво следва да почиват международните отношения („братство, равноправие и съгла­сие“). И най-важното – създали институция (а именно – Българската Православна Църква), която да ни съхрани като народ, дори когато нямаме собствена държава.

Цялата книга се състои от такива лесно разбираеми глави, свързани логически и последователно. Самите глави имат за основа статии, разговори и размисли, записани през последните десетина години. И понеже ги бях чел поотделно във времето и пространството, много се зарадвах, като разбрах, че всичко това е събрано наедно. За мен е чест да осъществя книгата за втори път.

Бележката към второто издание гласи:

Към второто издание е добавен текстът „Създаването на Чехословакия“, представен през декември 2023 в СУ „Св. Климент Охрид­ски“ на „Четенията“ на Асоциацията за развитие на университетско­то класическо образование.
Книгите, с които си бях послужил за написването му, са добавени към библиографията. 

Включени са и няколко кратки размишления, писани след появата на първото издание. Те намериха място в Част първа, в разделите „Циви­лизациите“, „Етноси, нации, народи“, „Античната словесност“ и „Свобода на словото“.
Всички технически недостатъци, които успяхме да забележим от юни 2023 досега, бяха отстранени.

Благодаря на издателите от „Студио Беров“ за готовността им да издадат книгата отново, и за безукорната им работа по текста.
30 август, 2024
Н.Г. 

Още откъси и самата книга: https://слово.бг/кънигꙑ/историософия-2024.bg.html

Някои технически подробности

За мен, като издател и занаятчия, е важно да спомена следните.

Да изкажа благодарност на Стефан Пеев за продължаващата му работа по развитието на българския буквопис. За тази книга използвахме някои негови шрифтове със свободен изходен код. Основният е „Pliska". Освен че има българско начертание като другите два, стои и по-изящно. Също ползвахме „Repo" и „Veleka“. Тези и други професионални шрифтове могат да бъдат изтеглени от сайта му https://localfonts.eu.

Да не забравя да спомена William R. Veder, Michael Bakker, Sebastian Kempgen и Румен Лазов, чието начертание на буквите Bukyvede използвахме в главата „Сия или сие“. Уилям Р. Федер има изключителен принос в славистиката и старобългаристиката. За целите на своите изследвания той добавя към Bukyvede и знаците от глаголицата. Шрифтът е на основата на CyrillicaOhrid и GlagolicaBulgarian. Всички те се основават на примери в старобългарски ръкописи.

Докато работех по осъществяването, се натъкнах и на някои затруднения. Едното е сричкопренасянето на български. LibreOffice Writer използва приложението за автоматично сричкопренасяне в Линукс, дело на Антон Зиновиев. Антон е човекът с най-значим принос в българизирането на Линукс. За съжаление, не намирам време да му отделя нужното внимание. Имам още да уча. Трудно е да разбираме от всичко.

За нашите нужди успях да подобря Pliska, като заместих буквата ѝ (и с тежко ударение – U+045D CYRILLIC SMALL LETTER I WITH GRAVE) (засега само в обикновеното начертание). За целта използвах приложението Birdfont. С него и компилирах променения шрифт до TTF файл. Като следствие от това книгата се смали с цели двадесет страници. Щеше да бъде 420. В предишния си вид буквата увеличаваше височината на реда. Може би Стефан Пеев или някой по-сведущ от мен ще го направи в изходния код и промяната ще се отрази в някое следващо издание. Проектът е на адрес https://github.com/StefanPeev/Pliska.

Ето как осъществихме книгата само с помощта на свободен софтуер. Работим на Xubuntu - разновидност на Ubuntu, производна на Debian. За направата на книжното тяло ползваме LibreOffice Writer. Неговият подход за изграждане на документа чрез т.нар. стилове е доста напредничав и гъвкав. Смея да твърдя, че в това отношение превъзхожда Microsoft Word и успешно съперничи на Adobe InDesign.

С Inkscape (приложение за векторна графика) направих корицата. С GIMP (обработка на растерни изображения) обработих любителските снимки за корицата. С Ghostscript превърнах готовата корица от цветови профил RGB в CMYK – използвания профил при печат. И така, този труд е пример за свободно слово – и духомъ, и тѣломъ. Всеки с нужния набор от знания, умения и желание би могъл да направи и даде за печат книга, без да е нужно да влага едно малко състояние в разходи за софтуер.

Няколко думи за писателя

Доцент Николай Гочев е дългогодишен преподавател по старогръцка литература в Софийски Университет „Св. Климент Охридски“ Един от малкото специалисти в областта си.

„Дръзва“ да преведе самостоятелно цялата „Метафизика“ на Аристотел от старогръцки и е един от десетимата в света, направили това за пръв път на своя език. Осмелява се да използва думи със славянски корени, за да преведе ключовите понятия, като следва завета на св. Седмочисленици за точен и ясен превод. По времето на Аристотел латинският език е непознат във философската мисъл, така че не е нужно да се затруднява допълнително българският читател, когато в българския език имаме пълноценни съответствия на използваните от Аристотел ключови понятия. Първото издание на самостоятелния превод на „Метафизика“ е осъществено от Николай и Мария Фенерски.

Николай Гочев превежда също „Херметически корпус“, „Антигона“ на Софокъл и Платоновия „Епиномис“. Съставя учебник по старогръцка литература. Пълен списък с неговите трудове може да бъде намерен в регистъра на издаваните книги в България. След изчерпване на тиража книгите му се продават в антикварните книжарници на неколкократно по-висока цена от коричната.

Бележки:

1. 31 март, 2017. Вж. „Трети март“; „Двадесет и четвърти май“.

2. 25 януари, 2016

3. Вж. „Класическо образование в Европа“ – „„Класическа древност““ („Защо да се учи“); „Античната словесност“ – „Старогръцката литература“ („Методът“).

4. Вж. „Църквата“ („Църква и език“); „Постсвръхчовешкото“ – „Европа 2018“.

5. Вж. „България в историята“ – „Свои и чужди“ („Борис Първи“)

6. Вж. „Сталин“, Част 3

7. Вж. „Държави“

8. Вж. „България в историята“ – „Свои и чужди“ („Борис Първи“)

9. „Сам този Маврубир пише: „Така казват гърците поради завистта и ненавистта, които имали към българите. Не описвали храбрите постъпки и славните дела на царете и народа български, но накратко и противното писали, както им е угодно, да не се срамуват от това, че много пъти българите ги побеждавали и взимали данък от тях““ (Паисий Хилендарски, 6а; стр. 26). „Бяхме поканени на трапезата, където – за ваше явно унижение, господари мои августи – от нашата страна на особено дългата маса, на по-предно място от мене седна българският пратеник, подстриган по унгарс­ки, препасан с бронзова верига и както ми се струваше, катехумен. Заради вас аз бях унизен, заради вас – презрян, заради вас – отхвърлен... Като взех предвид не се­бе си, а причинената вам несправедливост, аз напуснах трапезата. И тъкмо възмутен се ка­нех да изляза, когато братът на императора, куропалатът Лъв и протоасикри­тът Симеон тръгнаха подире ми, като викаха: „Когато василевсът на българите Пе­тър взе за жена дъщерята на Христофор [Лакапин], ние подписахме споразумения, скрепе­ни с клетва, че пратениците на българите у нас ще бъдат предпочитани, ува­жавани и це­нени повече от пратениците на всички чужди народи. Независимо че този прате­ник на българите е – както казваш и това е вярно – остриган, неумит и препа­сан с брон­зова ве­рига, той е [по ранг] патриций и ние смятаме, че не е редно да пред­почетем пред него един епископ, особено от франките. И понеже знаем, че ти нами­раш това за възму­тително, сега няма да ти позволим, както си мислиш, да се върнеш в квартирата си, а ще те заставим да вечеряш заедно със слугите на императора в отделно помещение““ (Лиудпранд Кремонски. „Пратеничество в Константинопол“, 19. Превод Л. Симеоно­ва. „Изток-Запад“, 2015; стр. 274-275). Вж. „Що е история“; „Свобода на словото“.

10. Вж. „.Църквата“ („Църква и език“); „Трети март“; „Двадесет и четвърти май“.

 


 

 

 

 

 

Коментари

  • Поздравления,

    13 Окт 2024 9:05ч.

    доцент Гочев!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Гочев - Будителят:

    13 Окт 2024 9:53ч.

    "...който говори за своята родина - трябва да бъде на страната на своя народ. И следователно, по-скоро да го хвали, отколкото да го упреква, и по-скоро да му съчувства, отколкото да го обвинява."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Възмутен

    13 Окт 2024 9:58ч.

    Иво МОЧА-та, Генчо Миндята, Оги Жабата, Гого Папионката и Иванчо Йотата (Йотов) не харесват нито Гочев, нито книгата му, нито България, още по-малко пък славянството...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • що е то славяни

    13 Окт 2024 10:43ч.

    Културни наследници на българската средновековна православна култура. Руският език е най-яркият пример.Терминът "славяни" е съвременен. .Произлиза от . името на тракийското племе славини (на гръцки склавини) ,наричани също ГЕТИ. Защо на всички западни езици "слав.." значи роб, а на славянските - "славен" или "прославящ"? СЛОВО значи БОГ (един от ипостасите).През 5в в ИРИ са се отказали да заробват християни, но с охота са заробвали онези траки , които не били християни, най-вече многобройното племе на гетите. В Западната римска империя продължили да заробват християни, за което знаем от откупуването на учениците на Кирил и Методий от българския управител на Белград. Колкото до томва к

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    13 Окт 2024 11:55ч.

    Защото западните езици са само инструментални, и рядко от тях съдържат думи, равняващи се на чистото слово. Слав иде от слава или глава, същото е и със слово. Етимологията е убедителна на матерния ти език, а не (или рядко) на западните. Няма такъв автентично-оригинален смисъл на славата, която да изразява робство, освен ако не си измисляш думи на емоционален принцип, поради омраза, както се е случило със западните ненавистници на кръвта, културата и религията ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи

    13 Окт 2024 10:46ч.

    Само като прочета думата Славянство.... и ми е ясна червената пропаганда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • значи Словения и Словакия

    13 Окт 2024 11:10ч.

    някакви комунисти са ги кръстили? Пази боже сляпо да прогледа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еех, мъко рубладжийска

    13 Окт 2024 11:11ч.

    А аз се сещам за землянки, вкопани в земята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неграмотнико,

    13 Окт 2024 11:56ч.

    Просто ты дверь перепутал... Опять. хОди си пиши жълтопаветните простотии в Diary-то, там ще ти се зарадват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тъп си като тараба

    13 Окт 2024 11:57ч.

    Защото си животно, близко до земеровката, и все в корените гледаш, и никога не стигаш до главата. затова и нивга няма да получиш Славата. Не ти се полага, поради прегърнатост с омразата към Божието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 13 Окт 2024 10:46ч. Само като прочета думата Славянство.... и ми е ясна червената пропаганда.

    13 Окт 2024 13:51ч.

    "Славянската филология е създадена като наука в края на ХVІІІ и началото на ХІХ век, но още през ХVІ и ХVІІ век има отделни трудове в тази област. Макар че понастоящем славистиката е комплексна наука, в началото си се занимава предимно със старобългарския език, наричан от някои учени старославянски език."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какви сме всъщност

    13 Окт 2024 10:56ч.

    Българи по етнос и националност, траки и пеласги по произход ( генотип). Нашият народ е древен и в различни периоди е носил различни имена.Може да видите кирилицата изписана в Магурата отпреди 40 000г. Племенните имена са многобройни -напр. кутригури и уногундури. Ареалът на траките е огромен и те са били най-многобройни след индийците. Езикът им обаче е един с различни диалекти и днес има общо име славянски - и за племена, които не са били точно тракийски. Колкото до избитите 52 рода, никой не си дава сметка колко абсурдно е това. Ами един род е бил към няколкостотин до 1000души! Всъщност Борос е екзекутирал вождовете на някои родове, заедно с някои от синовете им -общо 52 души . това е разследване на БПЦ, не си го измислям. Легендата за 52 рода идва от някаква правописна грешка и то в католически документ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аберация

    14 Окт 2024 16:03ч.

    Преди 40 000 години в Европа има кроманьонци и тук-там недоунищижени или асимилирани неандерталци. Няма помен нито от раси ,а още по-малко и помен от етноси и народи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аберация

    14 Окт 2024 16:03ч.

    Преди 40 000 години в Европа има кроманьонци и тук-там недоунищижени или асимилирани неандерталци. Няма помен нито от раси ,а още по-малко и помен от етноси и народи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Андрей К.

    13 Окт 2024 12:07ч.

    Нещата са много прости, но трудно се стига до тях, поради множество натрупани исторически заблуди. Тракийското население по нашите земи и илирийското население на запад, също както и Венето, скити и други на север, са говорили славянския език в древността... И не че са говорили славянския език, а по-късно, във вековете след новата ера този език е наречен така... Това е цялата кондика. Така траките не са изчезнали и не се е появило ново славянско население, а просто това е същото старо населени, със същия си език, от хилядолетия, в почти цяла Източна Европа, наречен славяни след 5-6 век от н.е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дракон

    13 Окт 2024 12:11ч.

    Да, погърченото траки иде от древнословенското драги или драговити, но евреите и гърците назначиха свои емисари по върховете на нашата официозна наука, за да не се знае това масово и да се говори така, сякаш езикът на словото няма своя извънинструментална (санскритична) етимология на названията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    13 Окт 2024 14:54ч.

    Защо триете сериозни постове по съществото на темата, а самоцелните животински заяждания на русофобските тролеи стоят непокътнати? Протестирам срещу изтрития ми добре аргументиран пост и с основание се замислям дали да не разпространя по всички медии каква цензура налагате на онова написано, което предизвиква към дълбоко замисляне. Дайте ми някакво обяснение за изтрития пост, настоявам!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ехнатон

    13 Окт 2024 15:39ч.

    "Всеки който ограничава, ще бъде ограничен. И всеки, който дава свобода, ще бъде освободен." Пазете святата българщина като очите си. Престанете да я мачкате или да се правите, че не я забелязвате. Предупреждавал съм неведнъж.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спирос Врионис написа

    13 Окт 2024 18:13ч.

    Има научна студия от най-видния доскоро византолог проф. Спирос Врионис за славяните на Балканите през 6-7-ми век.Преподаваше и в САЩ. Описал е етническите процеси до и през 6-7век , както и алгоритъма на славянското заселване , подобен на нахлуваниятана германските племена в Римската империя. Славяни и прабългари се познават още от 5-ти век ,когато са ходили на съвместни грабителски походи южно от р. Дунав. За първи път славяни презимуват на Балканите през 550 г. в Босна , до края на 7-ми век славянското море залива Балканите чак до Пелопонес с изключение на крайморските градове, Белград,София,Пловдив. Това го пише грък и надали може да бъде подозиран в славянски симпатии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Андрей К.

    13 Окт 2024 22:28ч.

    И откъде ще дойде това славянско море? От слабо населения север? И къде са археологическите следи от това население? Няма ги никакви след 150 години търсене..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даже

    14 Окт 2024 15:23ч.

    Даже в Германия има артефакти от най-западните славяни , както и няколко десетки хиляди славяни в Германия говорещи полабски диалект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    13 Окт 2024 20:00ч.

    Интересно а римската олигархия, църковната, ще поеме ли отговорност за избиването на цивилизациите на двете Америки и колонизирането им или ще се прави на ник лук яла ни лук мирисала. Та защо да и пука за накакви си буболечки ходещи по Балканите. Да не говорим за Япония открита от португалците и испанците ;-) . Дори днес Филипините носят името на крал Филип ;-) . Какъв прекрасен глагол, крал ;-) ! https://www.youtube.com/watch?v=YjnkxF1-E6w

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пияния майстор

    13 Окт 2024 20:03ч.

    Стига сте фантазирали. От траките една част са избити, други са се ромеизирали доброволно и с желание(нещо като днешните евро-атлантици и шарено-красиви жълтопаветници) . Все пак Рим е непреодолим циви.изационен и културен хегемон. Толкоз. После на стават тъмните векове. Идват славяните. Накрая идваме българите и правим държавата. Поради изтощаването на кръвта на войнската българска каста от постоянните войни и приобщаването към вече оседналите земеделци славяни, славянският език надделява. Името остава, езикът се променя. Всичко друго е смучене от пръстите, нагласьовщини и спаратоковщини.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    13 Окт 2024 20:54ч.

    А дали тия българи, които са биле по тия земи, изтласкани от римлянмите не са се оттеглили на север и после да са се върнали обратно в старите си земи, напуснати поради натиска на римляните, когато римляните на свой ред са отслабнали ;-) ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И ще не ще

    13 Окт 2024 20:57ч.

    Преди да дойдат славяните на Балканите вършеят хуни,авари към 100-150 г. готите. В равнините населението е избито или отвлечено по робски пазари. Една част се спасява по планините и това са днешните каракачани,куцовласи и албанци. Повечето от готите се преселват към Италия и даже на вижда им Аларих , Рим за първи път плаща откуп за не го запалят. В началото на пети век Балканите са обезлюдени , а границата на Византия по р. Дунав е тотално компрометирана. Византия няма сили да изпъди славяните и ще не ще ги търпи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    13 Окт 2024 20:32ч.

    Благодарност към г-н Н. Гочев за Книгата и за много интересната, съдържателна статия тук на К. Беров (извинявам се, че не ги титулувам)! Признателност и за линковете - повече от полезни. Почитания за вашият труд. Надхвърля далеч рамките само на "една книга" или "някаква статия"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    13 Окт 2024 20:38ч.

    В тоя дух на мисли все пак какъв е бил календара на българите преди християнството? На тоя въпрос много от нашите учени глави или избягват да говорят. Или просто не могат. Кое от двете оставям на академишъните. Да припомня на пишещите тук, че последния Календар на Исляма е създаден от такъв който и днес е "низгвернат" от мюсюлманите. Което пък на свой ред показва доста от техните проблеми. https://www.youtube.com/watch?v=nj9B0KW8J2g Няма ясно смислово обяснение на това какво е тая думичка "ерес" . Да не говорим за криерии по които "обективно" да определим кое е ерес и кое не. Например класическия закон на Нютон е F=m*a, да ама се появява един оспорващ догмата, наричат го Айнщайн и той пише едни друга работи :-) https://users.physics.ox.ac.uk/~rtaylor/teaching/specrel.pdf Така, че ако вземете един период от време, да речем 45 години ;-) стигате до едни емоционални изводи, ако вземете друг 35 години до друг ;-) . Кое е истината ??? Ганчо Ценов не са го долюбвали дори преди 1944-а, да не говоря за споровете му със Златарски и "българския" историк Иречек. Любомеца на Алеко от безсмъртния бай Ганю или Ганьо, кой ли знае. Като работата е "екането" и "икането". Едната ми баба на ръката и викаше кунка ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    13 Окт 2024 21:16ч.

    Ами аз за какво днес в изтрития си пост изтъкнах, че да говориш спокойно за ерес в уж светски ориентиран изследователски текст с претенциите за безусловно еднозначни конотации (без посочване на мотиви и аргументи за избор точно на църковно-историческите канонични дефиниционни интенции) е вид неуважение към читателската аудитория, която би предпочитала да гледа на историческите факти откъм по-скоро културологичен контекст, отколкото изцяло откъм религиозната догматика. Съобразно забелязаното, така и не разбрахме защо се трият високостойностни постове по темата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пилона

    14 Окт 2024 3:31ч.

    Макар и много засукано , правилно разбирам , че си в темата .Също съм съгласен , че обвързването на ,,славянството "с религиозната догматика е вид внушения и опит за манипулация.Ако и да има такива ,,славяни" никога и никъде не е доказано , че те са народ силно религиозен.Или пък източник феномен в християнството.А още повече се внушава и за силна омраза.Противопоставяне да.Но чак пък омраза...Омразата е подвид на параноята.Параноята броди сред диктатори , крадци, грабители ,ллъжци , измамници,комплексари.Та посоката на параноята винаги идва от Изток , по посока Москва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    13 Окт 2024 21:08ч.

    Та се ми се струва, че следва да потърсите и по-далеч от Балканите ;-) . Което ми припомня един китаец, когато се запознахме и му каза, че съм българин, ме погледна и рече. Нали знаеш, че сме стари съседи ;-) . А той е от Харбин ;-) . Така, че учете китайски момчета, ще ви потрябва не само с практическа цел ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=Dwi5FzPx86M

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пилона

    14 Окт 2024 3:14ч.

    Едно от големите и противни извращения в Историята ,и фалшиви ,,,будители" каквито се явяват такива автори и откриватели ,прокарват тези за един измислен митичен народ.Така се е появил и митичния гръцки народ.Крал и обсебвал една тракийска култура. Та като става реч за ,,славяните" , никой до ден днешен не показва сериозни научни артефакти .Къде е таз ,,славянска " култура Нито археологични Нито материални , нито дори писмени източници Освен за едни набези на едни племена които се кланяли на дървета и нападали и грабели.Това ,,култура ".ли е.?И какво впечатлително или отличаващи ги прави от останалите племена.Само митове и внушения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фантасмагории и бълнуване

    14 Окт 2024 10:58ч.

    Толкова сте смешни тракедонците, че няма до къде. Гърците били крали?! Само не знам как ще се разберете с украинските копачи на Черно море или пък с античките македонци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От север

    14 Окт 2024 15:14ч.

    Славянска керамика има открита чак в Пелопонес, показана в музеи и на снимки от гърците. През 6-ти век славяните 5-6 пъти обсаждат Солун. Единия път съвместно с прабългарите. Гърците са синтетичен народ - половината са дошли от Египет и Леванта а другата половина ,дорийци и а по-късно и славяни с които доброзорно са се смесили са дошли от север.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От север

    14 Окт 2024 15:14ч.

    Славянска керамика има открита чак в Пелопонес, показана в музеи и на снимки от гърците. През 6-ти век славяните 5-6 пъти обсаждат Солун. Единия път съвместно с прабългарите. Гърците са синтетичен народ - половината са дошли от Египет и Леванта а другата половина ,дорийци и а по-късно и славяни с които доброзорно са се смесили са дошли от север.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Нито материални , нито дори писмени източници"

    14 Окт 2024 3:42ч.

    "нито дори писмени източници" Невежеството е сила, нали, бе г-жа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прѣжде ѹбѡ словѣне неимѣхѫ книгъ

    14 Окт 2024 14:22ч.

    Прѣжде ѹбѡ словѣне неимѣхѫ книгъ · нѫ чрътами и рѣꙁами чьтѣхѫ и гатаахѫ погани сѫще · кръстивше же сѧ, римсками и гръчьскыми писмены · нѫждаахѫ сѧ словѣнскы рѣчь беꙁь ѹстроениа · нѫ како можеть сѧ писати добрѣ гръчьскыми писмены · б҃҃ъ · или живѡтъ · или ꙃѣлѡ · или цр҃ковь · или чаание · или ширѡта · или ꙗдь · или ѫдѹ · или юность · или ѫꙁыкъ · и инаа поⷣбнаа симь · и тако бѣшѫ многа лѣта · https://слово.бг/ѩꙁыкъ/о-писменьхъ.bg.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодарение на

    14 Окт 2024 15:19ч.

    Благодарение на южните и източните славяни днес има православни християни и... Трети Рим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    14 Окт 2024 20:37ч.

    "Съмнително е, че веднага са се сдружили(прабългарие със славяните" Нас ни учеха за някаква романтична история-дошли прабългарите, и като се прегърнали с местните славяни,и започнали да гонят византийците, и направили държава...Съвсем ясно е, че не са се сдружили бързо. Явно прабългарите са имали ролята на водещи и най-вероятно са били покорили местното славянско население(има известен случай, когато на славянско племе не му харесало българското управление, взели си багажа и се заселили на запад в територията на днешна Сърбия). Освен това, пак по писмени сведения, по време на тези 150г войни с Византия при разширението на БГ от блатата на Онгъла и завоюване на цяла Северна България, централната част на Южна България, земи на запад от Видин и почти цялата днешна Румъния след разпадане на хазарската държава няма случай в завоювана за БГ територия да има назначен управител със славянско име, винаги са били с български имена. Чак при Омуртаг има промяна, най-вероятно жена му е била славянка и затова и трите му сина са със славянски имена, и тогава за първи път има управление на лица със славянски имена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    14 Окт 2024 20:50ч.

    "...разпадане на Аварската държава..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не веднага

    14 Окт 2024 22:29ч.

    Не веднага са се сдружили. Славяни и прабългари се познават още от края на 5-ти век когато по отделно и съвместно са ходили на грабителски походи южно от р. Дунав през пролетта и са се връщали на север през есента. През 6-ти век пак съвместно правят една от обсадите на Солун.Обща държава създават близо 200 години по-късно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    15 Окт 2024 2:25ч.

    200 години преди 681 и още 150 години след 681, чак при Омуртаг може да се каже, че е имало консолидирана българска държава, в която славяните са били част от управлението

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имали са време

    15 Окт 2024 11:16ч.

    По-важното е,че се познават 200 години преди 681г. А и двата езика са индоевропейски и са имали време да се научат да се разбират .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поклон

    25 Окт 2024 2:42ч.

    Професор Гочев е истински учител по богоподобие!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи