"Кръг Квадрат": Еднополюсен свят?

"Кръг Квадрат": Еднополюсен свят?

Натъква ли се западният свят на естествените си граници? Ще успеят ли САЩ да удържат своята идентичност? Защото дали Америка е способна да удържа еднополюсен свят, не зависи от силата на противниците ѝ, а от това доколко в нея тече вътрешен процес на разлагане. Полюсът се запазва не в зависимост от силата на противниците му, а в резултат на вътрешната мобилизация на населението му.

Тези и още въпроси разглеждат Андрей Райчев, Тончо Краевски и Радослав Илиев в 6-ти епизод на "Кръг Квадрат".

Акценти: 

Андрей Райчев: Границата на еднополюсния свят не възниква по линия на политическата съпротива, а по линия на самия проект. Западният проект предполага обаче нещо крайно наивно, а именно, че ценностите на френската революция, въплътени в американската идея за свободата, са универсални. Границите на еднополюсния свят са там, където идеите за свобода и отчасти за равенство и братство не работят. Те се намират не там, където някой дрънка оръжия срещу САЩ. Не в активната съпротива е проблемът, а във фундаменталното допускане, че западните ценности са универсални. 

Основният продукт на глобализацията е регионализацията. Границите на регионите възникват естествено. Предствата, че те са Рим, който ще прави каквото си иска, защото обединява хубави региони, има пари и оръжия се натъква на въпроса за боговете. Но Рим не се разраства повече от естествените си граници. Защото границите на регионите не зависят от силата, а от културите, с които се сблъскват.

Тончо Краевски: Искам да предложа точно обратната теза, че зависят именно от силата. Културата е фундаментална, но в крайна сметка става въпрос за сила. В Германия след Втората световна война държавният суверенитет е абсолютно ликвидиран. Същото става и с Япония. Има разлика в смазването на идеята за суверенитет в Източна и Западна Германия. Източна Германия и до ден-днешен много повече прилича на старата Германия. В този смисъл силата според мен играе сериозна роля.

Андрей Райчев: От това, което казвам, следва нещо по-фундаментално. Ако е вярно, че западният свят ще се натъкне на своите естествени граници, то на тези граници той ще получи необходимост да се договаря. Точно както Рим, който не е застрашен от своите съседи, които не може да асимилира, а е застрашен отвътре. 
Дали Америка е способна да удържа еднополюсен свят не зависи от силата на противниците ѝ, а от това доколко в нея тече вътрешен процес на разлагане, разединяване и загуба на идентичност. Ако Америка загуби идентичност и престане да бъде Америка, много скоро, както Рим, тя ще залезе. Виждаме го много ясно в Рим, когато половината от империята спира да се бие и започва да изпраща наемници. Византия никога не допуска това и там отначало докрай се бие византийският селянин и затова те имат 1000 години повече живот. Полюсът се запазва не в зависимост от силата на противниците му, а в резултат на вътрешната мобилизация на населението му.

Радослав Илиев: Тук резонно идва въпросът иска ли съвременният западен човек изобщо да се бие?

Андрей Райчев: Да, това е големият въпрос, има ли сили Америка да задържи своята идентичност, или е застрашена да се превърне в Америки.

Радослав Илиев: Но това, което в момента наблюдаваме, са две Америки. Едната, най-общо нека я наречем либерално-демократична, свързана с Демократическата партия, твърди, че просвещенските ценности са безалтернативни. И една друга Америка, свързана напоследък, за съжаление, с Тръмп, която осъзнава, че е гранична и че трябва някъде да се спре и да се договори. Тръмп казва, че Америка трябва да се занимава със своите работи и основният ѝ проблем в момента е американизацията на света. Като последствие това изисква гигантски разходи за поддържане на мир и ред и най-вече вредното замесване на Америка във външни проблеми, които тя абсорбира, като свои.

Тръмп казва, че е време Америка да осъзнае своите граници, като регион, а не като свят, а демократите казват обратното - ние сме отговорни за света.

Андрей Райчев: Няма никакво съмнение, че Америка в момента се раздира отвътре. За мен въпросът е в това ще успеят ли да удържат вътрешната си свобода. Според мен в това е тайната на Америка. Ако се откажат от свободата си, според мен, с Америка е свършено.

Тончо Краевски: Това зависи от суверенитета на тяхната държава, защото суверенността на гражданите се гарантира от суверенитета на държавата им. Америка е като Дивия запад на глобално равнище. Америка е най-силният шериф в целия свят, но има огромен проблем. Тя никога не е успяла да установи всеобхватни, хомогенни единни институции в света. Има разпиляни институции, които те като най-силни могат да използват. Но те са много далеч от това да превърнат света в един свят и в една държава.

В момента те се сблъскват с пределите на собствените си сили.

 

 

 

 

 

Още от Култура и общество

Коментари

  • митето

    19 Фев 2023 14:06ч.

    Седнали трима бърборковци,разменили празни мисли тихо и кротко и с чувство за собствената си интелектуална мощ по-мирно,по-здраво се разделили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    19 Фев 2023 16:01ч.

    социологиятъ и политологиятъ могът дъ минат задължително задочно и максимум една годинъ. и да се прИиминувът на алабълистика и вангелистика. чаках дъ го кажъ на този слънчев Уйййикинд

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Беден Бохем

    19 Фев 2023 19:53ч.

    Трима мъдреци оборват Нютон.. Обсъждат хипотезата, дали, ако се въртим достатъчно бързо, е възможно да внушим на обшеството, че всъщност нямаме задник...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    19 Фев 2023 21:07ч.

    Стига с тая Америка. Няма как 3-4% от населението на света да командва другите 96-97%. Евентуално може да им стигнат силите само да командват такива майцепродавци като българите (каквото е останало от тях). А сравненията с Рим/Византия са меко казано кухи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще успеят ли САЩ да удържат своята идентичност?

    19 Фев 2023 22:43ч.

    Сънчо Стойчев и Андрей Лайчев биха ли ни разкрили що за чудо е това - американска идентичност?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задача за трети клас

    20 Фев 2023 23:45ч.

    Колко тъпоъгълни триъгълника могат да се впишат в един кръгъл квадрат?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи