"Всъщност народът е успешен не когато бъде поставен в центъра на нечие внимание и се коментира неговата история и постижения, а когато влиза в разумно общение с другите народи, имайки, или стремейки се да има своя Църква, държава и жизнеспособно общество. И неговата цел не трябва да бъде интригантстването, оклеветяването, подчинението и унищожението на други, а мирният съвместен живот с тях".
Това пише Николай Гочев в новата си книга „Историософия“, която съдържа текстове, публикувани в медиите и социалните мрежи през последните девет години. Тя е продължение на двата сборника на автора от 2002 и 2017 г. („Сонм“, УИ „Св. Климент Охридски“), озаглавени „Александрия“, и донякъде на „Автобиография“ от 2021 (УИ). Тук задачата е въвеждането на разбиране за историята, различно от налаганото във влиятелните медии и политически управляваното образование. Николай Гочев говори за църковната (религиозна и духовна) история като причина за светската; за мястото на България в тези процеси; за идеологията, от която тя се нуждае. Анализира значението на събития и личности в световната политика и църковния живот. Авторът обръща внимание на присъствието и ролята на някои художествени образи и повествования в историческото съзнание на цивилизацията.
Николай Гочев е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Доктор по литературознание (1999). В университета води основния курс по „Старогръцка литература“ и избираемите: „Интелектуалците през античността“, „Античността в художествената литература и естетическата теория“, „Класическо образование и идея за класическа древност в България“, „История и култура на островите в източното Средиземноморие“.
Учредител и пръв председател на Асоциацията за развитие на университетското класическо образование (2005).
Част първа – История на света
Що е история
Управление
Размисълът за историята (случилото се) е скрито управление на хората. Защото главната задача на мислещия за нея не е да установи дали нещо е станало точно така, както се говори за него, а изобщо какво е станало.
Той се стреми да назове нещата от миналото така, че да ги сведе до едно голямо общо действие; и така да прикани слушателите да участват в него.
За истинността на разказваното би трябвало да се съди по вида полза, която слушателите биха имали. Висшата полза е тази от доброто. Значи за истинността на историята знае онзи, който знае за доброто.
Самопознание
Човек обикновено мисли, че решенията, които взима, се отнасят до бъдещето. А миналото – то е такова, каквото е, и няма какво да се направи с него.
Това е заблуждение. Много има какво да се прави за миналото. Онези, които казват: „Да не обсъждаме миналото, да гледаме напред“, са доволни от настоящата картина на това минало. Затова призовават то да бъде „оставено“.
Това, което винаги предстои, е да решаваме относно миналото. То не може да се изясни напълно, защото непрестанно се натрупва – обновява се.
Освен това: споровете по него са спорове за това, „кои сме ние/аз“. А когато се взима решение за бъдещето, то винаги е нечие бъдеще. Значи решението относно бъдещето съдържа и решението за това, „кои сме ние“.
Така че миналото винаги е неопределено. Решенията за него не могат да бъдат произволни, а трябва да се стремят към истината; а тя не може да е отделена от доброто.
Така че лъжата и леността при обсъждането на миналото са подобни на користното, злонамерено и лениво отношение към бъдещето.
Възкресение
Когато се занимаваме с история, така че да споменаваме имена и дела на хора, ние сякаш ги извикваме към себе си и ги събираме заедно. И колкото повече се занимаваме с тази история, толкова повече хора се оказват замесени в нея.
Затова има хора, които никога не се уморяват да скитат из времето. Защото крайната цел, която стои пред очите им, е – възкресение на всички.
На едни – за живот, а на други – за осъждане.
I. Участници и причини
1. Цивилизациите
Когато в един крайбрежен град попитаме някого: „Къде е центърът?“, той не разбира какво го питаме. Трябва да кажем: „Къде е пристанището?“
В градовете от сушата „центърът“ (мястото, където хората се събират, където са представителните сгради) съвпада със средата в геометричен смисъл. А в крайбрежните градове „средата“ е неопределена, тъй като хората се събират на крайбрежието.
Градовете на сушата се разширяват кръгообразно, така че центърът, който е в средата, да бъде най-защитен. Той е тяхната „сърцевина“; и ако са столица – сърцевина на държавата. Самата държава се разраства по площ, но градовете, които се създават, са подчинени на столицата. Те са нейни „бази“ по пътя към по-нататъшно разширяване. Придобитата площ се използва за земеделие и развъждане на животни, и за извличане на земните ресурси. Търговията е слабо развита, защото придвижването е трудно.
Градовете по крайбрежието не се разширяват, а се умножават чрез учредяване на колонии по удобни за пристан места; и така образуват „мрежа“. Ако това е държава, тя няма център и периферия, подобни на тези в континенталните държави, защото всичките ѝ селища са „периферни“ – около морето и покрай сушата. Вместо столица те имат „метрополия“. Жителите на такива държави не се занимават със земеделие и други дейности, характерни за континента, а пренасят стоки и така натрупват богатство. Не е странно, че парите в Средиземноморието са изобретени от морска цивилизация (финикийската).
Сухопътните и морските държави влизат в съперничество, което цели не просто победа на някоя от тях, но и надделяване на нейния културен принцип. Такова е съперничеството между Македония и гърците, Рим и финикийците, Русия и англо-американците.
Сухопътната цивилизация винаги побеждава.
Острови и континенти
В течение на историята често се е случвало островни или крайбрежни държави да опитат да завладеят съседния им континент (голямата суша). Тези опити могат да имат временен успех, но накрая се провалят, защото островът и крайбрежието са ресурсно по-бедни от континента. Бедността им ги прави агресивни; инициативата във войните обикновено е тяхна, тъй като континентът не се нуждае от тях.
В античността такива са били Крит, и за кратко Самос. Крит е разбит от земетресения и вулкани; а Самос е приобщен към Персия и после отстъпен на Атина.
Перикъл съжалява, че Атина е само крайбрежна държава, а не остров. През V в. пр. Хр. тя забогатява много; към края му е победена от Спарта за кратко, а в края на следващия от Македония – завинаги.
Възможно е Платоновият разказ за въздигането и гибелта на Атлантида (остров, победен от европейска армия начело с атиняните) да е написан под влияние на такива наблюдения.
От гледна точка на Азия всички европейски държави са крайбрежни. След като пътят им на изток беше преграден от османската империя, те опитаха да достигнат Азия от другата страна; и попаднаха на един огромен остров, който завладяха.
Архипелагът Япония, след множество атаки срещу Корея, Китай и Русия, беше разбит и отстъпен на европейците, населяващи американския остров (така, както някога Персия отстъпва Самос и малоазийските острови на Атина). Неговата територия е толкова по-голяма от японската, че в сравнение с нея той е континент.
От гледна точка на азиатския континент Америка е остров. Поради това азиатците и Русия не нападат Америка. Тя не им е нужна.
Време и епоха
Има едно неудобство в употребата на думата „време“, и то е в това, че основното ѝ значение е прекалено „астрономично“.
А когато казваме „по онова време“ (или „по мое време“) и се опитваме да разкажем нещо, не мислим за години и дни, а за действия и събития, които рядко имат нещо общо с положението на небесните тела, а са интересни със смисъла си. Те са единствени и все пак подобни на други „нечии“ времена – иначе не биха били разбрани.
Затова, когато става дума за разкази, думата „време“ е неудобна, а е по-добра някоя като „епоха“, означаваща завършено време, в което е протичал живот с определена форма.
Но хронографиите не се занимават с епохи, а редят събития с оглед на „астрономическото време“; а и историческите съчинения често правят същото.
И тук се вижда нуждата от художествени произведения като поеми и романи. Те се занимават с онова, което историографията не прави – припомняне (подобно на създаване) на епохи, коeто после самό се оказва предмет на историческо търсене и интерес – както когато археолозите търсят „гробницата на Агамемнон“ и „града на Приам“.
Това, което ги е привлякло натам, не е абстрактното време, а един по човешки видян живот.
2. Етноси, нации, народи
Сдруженията и фирмите съществуват с практическа цел – производство и разпространение на блага (или което се смята за блага); благоустройство и печалба. Към тях може да се присъедини всеки, който желае.
Някогашните етноси (племена, езици) се разделят на нации и народи.
Нацията съществува донякъде със същите цели, както и сдруженията; но освен това и заради независимостта на хората, обединени от един естествен език.
Присъединяването към нея е трудно, тъй като и след много поколения външният се чувства чужд.
Народът съществува заради това, заради което и нацията, но също и заради Духа. Към него може да се присъедини всеки и бързо, стига да споделя целта му. А също и да отпадне.
3. Църквата
Църква и език
Съществуването на независима църква без едноезичен народ около нея е по-скоро аномалия, макар че такива случаи е имало в продължение на векове, както има и сега.
Християнската Църква е продължение на древния Израил, който е бил едноезичен народ – със своя появяваща се и изчезваща държава, столица, богослужение, храм и предстоятел (първосвещеник).
Известно е, че първите отделни християнски църкви са основани от апостолите, които са били евреи (израилтяни); и че членовете на тези църкви също така обикновено били евреи. Така че тогавашните църкви са обединявали еврейския народ, разпръснат из Империята; и същевременно са го отделяли от онази негова част, която не е приела Иисус като Христос. Тези повярвали евреи са „новият Израил“.
По-нататък към тези църкви започнали да се присъединяват и дотогавашни езичници, често наричани „елини“. Това не значи, че те са били гърци, а само, че са били езичници, които си служели и с гръцки (това е било необходимо, особено на Изток). Църквата, макар и една, не е имала предстоятел, чиято позиция да е аналогична на царската (императорската).
След Адриан, който унищожава Иерусалим като еврейски град, новият Израил остава без своя предшественик. Положението на християните се подобрява след Галерий и Константин, но за пораждане на „народ“ още е рано: първо, защото не е ясно кой ще бъде езикът на този народ (гръцкият и латинският са почти равни); второ, защото Църквата продължава да няма предстоятел. Ако столицата беше останала в Рим, това сигурно би бил римският епископ, но Константин я премества във Византион.
И още нещо: Църквата, макар и предпазена от гоненията на езичниците, влиза в една различна, но не по-лека борба – тази против ересите. А там, където вярата не е изяснена, не може да се появи християнски народ.
Периодът на спорове продължава 500 години след Константин. През това време се случва и друго – старите патриаршии (Иерусалим, Александрия и Антиохия) се оказват извън границите на Константинополската империя. Същото става и с Рим, който при това намира своя военно-политическа опора в държавата на Карл и фактически възстановява Западната империя.
Но на Запад, независимо от наличието на етноси с различни езици, народи – според нашето разбиране – така и не възникват. Причината е точно в единоначалието на римския епископ, който не допуска нито равностойни нему йерарси; нито езици, различни от латински, в богослужението.
Така че езиците на западните етноси остават в подчинено (унизено) положение. Те, до началото на ХVI в., са само „майчини“ – тоест, езици на бита и семейството, но не на образованието и държавата.
На Изток нещата се развиват иначе.
Първо, благодарение на съборите, където тримата източни патриарси винаги са били равни, а не подчинени на Цариградския; второ, защото християнски народи със свои, независими от Цариград църкви, съществуват още от IV век (грузинци, арменци); и трето, защото някои високопросветени и високопоставени хора като патриарх Фотий, братята Константин-Кирил и Методий, и цар Борис I разбират, че духът на християнството изисква равенство между църковните предстоятели. А това равенство е възможно само ако те са предстоятели на независими Църкви, опиращи се и на свои държави.
Такава Църква се оказва българската – тя придобива и свой език, и своя държава. Това са били необходимите условия, за да се роди българският народ.
Това не изглежда като новина. По-неочаквано е твърдението, че през девети век освен българският, се ражда също и гръцкият народ. Условията са подобни – собствена държава, Църква и език. Но защо не по-рано? Защото дотогава Църквата е водела война за изясняване на вярата, до което се е стигнало едва в средата на IX век (с отказа от иконоборството в 842 г.).
Напрежението между тези два иначе братски народа е силно и продължително – то продължава и днес. Перипетиите на отношенията им могат да се проследят през вековете. Но все пак има едно събитие, което може да бъде посочено, поне засега, като добра развръзка – признаването на автокефалията на българската Църква от Цариград през февруари 1945 г.
Църква и секта
През 1990-те, покрай многото други новости, се появи и въпросът за „сектите“.
Макар че думата и досега означава нещо като „съмнителна религиозна общност“, хората се озадачаваха от това, че медиите ги наричаха „секти“, докато те самите наричаха себе си „църкви“. Освен това стана възможно всеки да регистрира в съда всякакво сдружение и да го нарече както желае, включително и „църква“. Тогава защо да не се наричат и така?
Има една съществена разлика между тях и Църквата, и тя е в следното. Църквата е, по светски казано, „народообразуващ фактор“. „Народ“ – това са тези, които посещават храмовете ѝ и биват духовно обгрижвани от нея, понякога без дори да го знаят. Поради това, когато човек се роди в „този народ“, той принадлежи към Църквата му и чрез нея към Вселенската-Съборна „по подразбиране“, дори кръщението му по някакви причини (гонение или нещо друго) да бъде забавено.
Това, че не посещава службите и се отнася небрежно към тайнствата, не му е от полза, но с това той все още не е напуснал Църквата, а още по-малко тя се е отказала от него. Освен това тя няма никога да го прогони; така че отделянето му от нея става само по негово желание, което при това трябва да бъде непрестанно засвидетелствано. Тоест – за да бъде извън Църквата, той трябва непрестанно да „доказва“, че не е християнин. Иначе той е.
При сектите обаче е обратното. За да стане човек техен член, той трябва да заяви изрично желанието си; и след ритуала по приемането трябва непрестанно да дава доказателства, че е „техен“; иначе отпада, и от членството му там остава, в най-добрия случай, мъчителен спомен. Точно така се чувстват хора, които са отпаднали от някои на пръв поглед много православни общности, каквито са разколническите старостилни „църкви“.
Сектата се отнася към човека ревниво – тя го изнудва непрестанно да потвърждава принадлежността си към нея и същевременно го заплашва с прогонване, както и с тежки последствия от това.
Колкото до онзи, който се отдалечава от Църквата и отказва да се върне към нея, той не е застрашен от нищо, освен от духовния глад, който сам си е причинил.
Има едно коварно заблуждение, в което изпадат дори и хора, които специално са се старали да изучават християнството. Те гледат на Църквата като на секта – мислят, че към нея принадлежи само онзи, който непрестанно и успешно се „доказва“ като неин. Това ги води към напълно погрешната мисъл, че тя се дели на малцина „истински“ и множество „неистински“ християни, която мисъл става основание за доброволното им и незабелязано отдалечаване от нея.
4. Държави
Защо се говори с такава лекота за „успешна държава“, а почти никога не чуваме да се каже „успешен народ“ или поне „успешна нация“? Дали защото патриотизмът и национализмът в наше време са нещо лошо и властта гледа с неодобрение на тях? И не „наше“ в смисъл на последните 10 години, а повече от 70 години – от края на Втората световна война.
Да се насочва вниманието към държавността или по-точно, към „успешността“ на една или друга държава, е подход, подобен на този след Втората световна война, когато за „народ“ се говореше много и положително – че ето този народ бил трудолюбив, гостоприемен, мирен и прочее. Но при това се провеждаше системно гонение на Църквата, което беше нападение срещу народа – защото тя е като негова душа. Така че думата се употребяваше често, но замисълът беше обезличаването на всеки народ и превръщането му в „нация“ – в онова, което има държава, език, някакво историческо самосъзнание, но няма Църква, а най-много нещо, което да я имитира. По този начин душата му се премахва и се заменя с нещо друго.
Следващата стъпка е премахването и на нациите. Тогава за „народ“ не се говори или се говори като за нещо архаично, някога съществувало; а се коментира „нацията“, нейното формиране и каквото се представя за нейни успехи или провали. Така преди време се появи крилатата фраза: „Ние сме нация техническа.“ Хората се забавляваха с „техническото“, но не забелязваха важното – че ги наричат „нация“. А това вече беше знак, че и редът на „нацията“ е дошъл, защото тя съществува само докато в основата ѝ още стои някакъв народ или етнос, дори той да е преследван. Но когато народът/етносът бъде премахнат или достатъчно отслабен благодарение на разбиването на Църквата му, както и на усилената емиграция и имиграция, тогава и нацията отслабва и на свой ред отива в миналото.
Казаното дотук ни отвежда към мисълта, че въвеждането на темата за това, коя държава е успешна и коя не, е част от технологията за премахването на самите държави: което премахване би било трудно и нетрайно, ако преди това не са унищожени народът и неговият заместител – „нацията“.
Всъщност народът е успешен не когато бъде поставен в центъра на нечие внимание и се коментира неговата история и постижения, а когато влиза в разумно общение с другите народи, имайки, или стремейки се да има своя Църква, държава и жизнеспособно общество. И неговата цел не трябва да бъде интригантстването, оклеветяването, подчинението и унищожението на други, а мирният съвместен живот с тях.

Книгата може да бъде закупена от:
https://слово.бг/кънигꙑ/историософия.bg.html
Книжарница „Нисим“ (Център, София бул. „Васил Левски“ 59)
„Български Книжици“ (гр. София, ул. Аксаков 10)
Книжарници Сиела – в цялата страна
https://www.ozone.bg/product/istorisofiya/
Следвайте "Гласове" в Телеграм