Защо това не е криза на капитализма? Източниците на недоволството

Защо това не е криза на капитализма? Източниците на недоволството

Бранко Миланович (р. 1953) е сръбско-американски икономист, един от водещите световни специалисти по неравенство на доходите. Получава докторската си степен от Белградския университет (1987) с дисертация върху неравенството на доходите в Югославия. Почти 20 години работи като водещ икономист в Световната банка. Преподава в различни университети, а понастоящем в Центъра за аспиранти на Сити Юнивърсити в Ню Йорк.

 


Напоследък има лавина от статии и книги за „кризата на капитализма“, предсказващи неговия залез или отминаване. За достатъчно възрастните, които помнят 1990-те години, е забележимо странно сходство с твърденията на тогавашната литература, че е дошъл хегелианският край на историята. Оказа се, че втората литература греши. А първата, мисля, е фактологически грешна и има невярна диагноза на проблема.


Фактите посочват не криза, а точно обратното – най-великия подем на капитализма изобщо както по отношение на географското му разпростиране, така и в разрастването на областите му (като свободно време, или социални медии), в които той създаде изцяло нови пазари и удобства, които исторически никога не са били обект на транзакции.


В географско отношение капитализмът сега е доминантен (или дори единствен) начин на производство навсякъде по света, било в Швеция, където частният сектор заема повече от 70% от работната ръка, в САЩ, където наетите са 85%, или в Китай, където (капиталистически организиран) частният сектор произвежда 80% от добавената стойност. Очевидно, това не беше случаят преди падането на комунизма в Източна Европа и Русия, нито преди Китай да достигне това, което евфемистично се нарича „трансформация“, но на практика е замяна на социализма с капиталистически отношения на производство.


В допълнение, благодарение на глобализацията и на технологичната революция, бяха създадени множество несъществуващи до момента пазари: огромен пазар за лични данни, пазари за наемане на собствени коли и жилища (никой от които не беше голям преди Uber, Airbnb, Lyft и т.н. да се появят), пазар за наемане на споделени офис-пространства (който не съществуваше преди WeWork) и още много други пазари, като този за грижа за възрастни хора или за деца, за домашни любимци, пазар за приготвяне и доставка на храна, пазар за доставка на хранителни и домакински продукти и прочие.


Социалното значение на тези нови пазари е, че те създават нов капитал, както и че слагайки цена на неща, които преди това не са имали такава, трансформират чистите продукти (като потребителска стойност) в стоки (разменна стойност). Тази капиталистическа експанзия не е фундаментално различна от експанзията на капитализма през 18 и 19 в. в Европа, дискутирана от Адам Смит и Карл Маркс. Щом се създадат нови пазари, се появява и имплицитна стойност върху всички тези стоки и дейности. Това не означава, че всички веднага ще се втурнем да си даваме жилищата под наем или да караме колите си като такси, но означава, че осъзнаваме финансовите загуби от това, че не го правим. Много от нас, ако цената е правилна (дали защото имаме промяна в обстоятелствата или защото относителната цена се повишава), ще се присъединим към новите пазари и така ще ги засилим.


Тези нови пазари са фрагментирани, тоест те рядко изискват постоянен пълен работен ден. По този начин, превръщането на различни неща в стока върви заедно с гиг икономиката (гиг икономика – всички фрилансъри или работещите в сферата на онлайн, дигиталните платформи, услугите на повикване – б.пр.) В гиг икономиката ние сме едновременно доставчици на услуги (можем да доставяме пица следобедите) и купувачи на много услуги, които досега не са били монетизирани (вече изброените чистене, хранене, отглеждане). В замяна това прави възможно индивидите да задоволяват всичките си потребности на пазара, а в дългосрочен план повдига големи проблеми, като ползата и оцеляването на семейството.


Но ако капитализмът се е разпрострял толкова много във всички посоки, защо говорим за неговата криза? Защото неразположението, което се ограничава до богатите Западни страни, се очаква да засегне целия свят. Но не такъв е случаят.

 

А причината да не е такъв случаят е, че западното неразположение е продукт на неравното разпределение на ползите от глобализацията, подобно на това, което стана и при глобализацията от 19-ти век, когато ползите бяха диспропорционално пожънати от европейците.


Когато започна този нов пристъп на глобализация, той беше политически „продаден“ на Запад, още повече, че идваше много скоро след „края на историята“ с идеята, че ще облагодетелства диспропорционално богатите страни и тяхното население. Резултатът беше противоположен. Той облагодетелства най-вече Азия, многолюдните държави като Китай, Индия, Виетнам, Индонезия. Това е пропастта между очакванията, хранени от Западната средна класа и нейните слабо нарастващи приходи, както и падането в позициите й по глобален доход, което подхранва неудовлетворението от глобализацията. Което погрешно се диагностицира като неудовлетворение от капитализма.


Има и още един проблем. Разширяването на пазарния подход на обществата във всички (или почти всички) аспекти, което е истинска черта на развития капитализъм, трансформира и политиката в бизнес дейност. По принцип на политиката не се гледаше като на сфера на пазарни транзакции, точно както и на нашето свободно време. Сега и на двете се гледа така. Това направи политиката по-корумпирана. Сега тя е като всяка друга дейност и дори и човек да не е ангажиран пряко в корупция по време на политическия си мандат, той използва контактите и информацията, придобити в политиката, за да прави пари след това. Този вид комодификация, или търговско остойностяване, създаде широко разпространен цинизъм и разочарование от традиционната политика и от политиците.


Така че кризата не е на капитализма per se, а е криза, предизвикана от неравномерния ефект на глобализацията и от капиталистическата експанзия в области, които традиционно не бяха смятани като възможни за комерсиализация. С други думи, капитализмът стана прекалено могъщ и в някои случаи влезе в сблъсък със силно вкоренени убеждения. Той или ще продължи завладяването на още, досега некомерсиализирани, сфери, или ще трябва да бъде контролиран и „полето му на действие“ ще трябва да бъде редуцирано до това, което беше.

 

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

Източник: branko2f7.substack.com

 

 

 

 

 

Коментари

  • Симеун Дянкович

    18 Дек 2021 15:48ч.

    Сръбският Дянков е прав като цяло - капитализмът си мушмулства успешно, а недоволството е спрямо "некои извращения", свързани със сладкото му загниване. Но тази терминологична неточност не променя факта, че недоволството е и основателно, и нарастващо. Ще бъде феерично, както казва тов. ЗИП (за който го познава).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан Петров

    18 Дек 2021 16:51ч.

    Крайно интересно е,че автора говори само за капитали, пазари и развитието на капитализма , а за човека не споменава и дума. Дали това развитие е изгодно или не за човека и човечеството като цяло явно не го интересува. В това отношение той е олицетворение на капиталистическия строй, за когото има доста ценности, но човека и неговите нужди и интереси не са важни. Историята има лошия навик да се повтаря. Когато преди запада казваше,че социализма загива той не му вярваше. Днес десетки учени казват,че капитализма загива, но той не им вярва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много думи, малко числови оценки

    18 Дек 2021 16:58ч.

    като например каква е концентрацията на реалния капитал при глобализираното му възпроизводство, в колко процента от населението се намира, за което работи целия свят и включително споменатите азиатски страни, какъв е дела на средната класа. Те показват задълбочаване на основното противоречие на капитализма, относно обществения (сега глобален) характер на производството и частното присвояване на лъвския пай от печалбата. А прехвалените нови виртуални средства за производство означават че ако по времето на Маркс пролетариатът е можел да загуби само веригите си, сега може да загуби само виртуалните си възможности за участие в производството и съответно консумацията на обществения продукт. Голям прогрес няма що, цяла нова "мета" вселена му предложи Зукербърг, срещу заплащане с реални пари разбира се. За изработването им вече можем да разберем от съвременните комуникационни средства къде да разнесем пица, осигурим такси, почистим или споделим офисно пространство. Реалната промяна може да дойде от използването на тези средства за "заобикаляне" на капитализма чрез директно ангажиране на производители и потребители. Така изчезва отчуждаването на труда на работника, който получава заплата от капиталиста в замяна на продукта изработен от него, който е овеществен труд. Така комуникационните средства стават производителни сили заедно с нужните за изработване на крайния продукт на труда, а производствените отношения са зависими от тях. Това не е принципно ново, новото е че са достъпни до масата хора и от тяхната будност зависи дали и как ще ги използват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАЛИ

    18 Дек 2021 17:22ч.

    Начало-комунизъм-социализъм-капитализъм-плутокрация-аристокрация-революция.. Капитализмът има три етапа, капитализъм на абсолютизмът и олигархията, преобладаващ капитализъм, монополизиран и развит капитализъм с държавно управление. ... В последният етап на капитализмът има застой и изходът е или победа на демокрацията - което е път към социализъм или победа на елитът които са монополизирали огромна мощ - която ще задържат само чрез унищожаване напълно на свободата и свободните пазари, чрез аристокрация и пълен монопол в стопанството. Така политиката върви от либерализъм към консерватизъм. Отворена кошара към затворена кошара. Сиренцето в капанът е либерализмът, щракването на капанът е консерватизмът. И сега сайтовете са безплатни преди да натрупат достатъчно влияние. ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Calculator

    18 Дек 2021 18:43ч.

    цитат:"В географско отношение капитализмът сега е доминантен (или дори единствен) начин на производство навсякъде по света, било в Швеция, където частният сектор заема повече от 70% от работната ръка, в САЩ, където наетите са 85%, или в Китай, където (капиталистически организиран) частният сектор произвежда 80% от добавената стойност. Очевидно, това не беше случаят преди падането на комунизма в Източна Европа и Русия, нито преди Китай да достигне това, което евфемистично се нарича „трансформация“, но на практика е замяна на социализма с капиталистически отношения на производство." ........................ В Сингапур БВП се прави 60% от държавата, в Китай 70%. Преди 200 години е било 100% частно с голям растеж, по-голям от сега. Всъщност капитализмът почва да се развива в страни с голяма армия и администрация, те разпространяват парите и търговията. В най-развитите страни преди 200 години има големи регулации, в Османската империя е имало пълна свобода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По своята природа,

    18 Дек 2021 19:50ч.

    капитализмът е дълбоко НЕестествен. Даже - изначално НЕестествен. Нито пазарите са съществували хилядолетия назад в историята на човечеството, нито пък парите. Икономическата наука обаче ни ги представя така, сякаш са съществували от незапомнени времена. Нищо подобно. Първите данни за пазар и частно предприемачество свидетелстват, че такива са се появили за първи път в Древен Китай. Никъде другаде по света не са намерени такива данни - нито от историци, нито пък от антрополози. Интересното е, че са създадени съвсем умишлено от самата тогавашна китайска държава. Т.е., пазарът първоначално се е появил като продукт изцяло на държавната дейност, за ужас на сегашните икономически проповедници и глобални "мисионери". Преди появата на пазарите, търговията и парите, човешките общества са били организирани със съвсем други цели и по съвсем различни принципи. Така че, ако погледнем малко по-отвисоко върху познатата ни човешка история, имаме всички основания да твърдим, че капитализмът, особено пък в сегашния му вид, е всъщност регрес - завръщане към животинското и законите на джунглата. И днес в Африка и по други места на планетата живеят племена, които са извън техноличните придобивки, но парите изобщо не ги интересуват. От гледна точка на човека, като Божествено творение, те са много по-близо до Създателя си, докато "развития" свят уверено върви в обратна посока. Петер Фройхен, в "Книга за ескимоса" разказва, как веднъж се прибрал гладен след неуспешен лов на моржове. Един от успелите местни ловци му оставил няколкостотин килограма месо. Фройхен тръгнал да му благодари, но онзи възмутено го прекъснал: "Тук, в нашата страна ние сме хора! И понеже сме хора, си помагаме един на друг. Не обичаме за това да ни се благодари. Каквото аз имам днес, утре може да имаш ти. Тук, на север, казваме, че с подаръци човек създава роби, а с камшици - кучета". Е, как ви се струва? Сега ще включа другия регистър и ще кажа на тоя сръбски мангал с американско потекло - да върви на майната си. Че и нашия Дуранкев, преди 2-3 месеца организира он-лайн среща с тоя. Бил един от първите 50 мислители в света за 2020 г. Ма такова събитие не се случвало всеки месец и пр.превъзнасяния. Сиктир!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама хич никак не е криза на капитализма

    18 Дек 2021 19:59ч.

    Бълвоч-конфекция, платен от някое от вездесъщите НПО. Ще видим голям зор, докато отцедим семействата на всички, забъркани с финансираните от т.нар. Запад НПО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фукуяма

    18 Дек 2021 20:01ч.

    Капитализмът и индустриализацията са резултат на плутокрацията възникнала от протестантството - което унищожава църковната администрация и ред на папата - с което възниква частната собственост. Така от частната собственост върху земята, се образуват плутократите и бедните - лумпените и вагабондите - изгубили земята си. Това позволява едни да забогатеят от страшно много земя, а други да нямат поминък. БКП поеха по същият път, и сега 60% са вагабонди и лумпени. Така в Англия преди 250 години се пораждат напълно готовите плутократи и нова работна ръка по евтина от робският труд. Така в тези страни - протестантските се поражда плутокрация и работническата класа, така и първо там се раждат и профсъюзните борби и съюзи. Протестантсткият ред първо фалирва селяните, така първо се поражда работническата класа, и съответно нуждата на тези работници да се защитят и реагират..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И друг път

    18 Дек 2021 20:13ч.

    съм го писал тук, но няма да е лошо да повторя. Кенет Боулдинг - английски икономист и философ, роден в началото на миналия век, е казал следното /цитирам по памет/: „Ако някой твърди, че е възможен постоянен растеж в ограничен свят и че този растеж може да продължи вечно, то този някой или е луд или е икономист.“ Кенет е имал идея, че икономиката не може да съществува самостоятелно като наука, защото е в тясна връзка както с историята, със социологията, антропологията и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • куба

    18 Дек 2021 20:31ч.

    Англичаните убивали занаятчиите в Индия, за да продават индустриалните си стоки. Да бедните държави имат растеж, те само внасят готова продукция, и може да изнасят само ресурси, а цената на ресурсите расте. Богатите страни нямат растеж, те се набълбукаха с кредити, а на бедните чашата е още недопита. Печалбата е равна на дълговете, и пренасищането на дългове води и до стоп на печалбата. Защото при капитализмът никога доходите за потреблението не е равно на цената на производството, и за да върви търговиятасе изнася, банките връщат парите на пазарът - чрез заем - държавен и частен, или има дефлация ако липсва износ и банки. Но дефлацията фалирва взелите заем. Капитализмът създава безработица, като увеличава производителността, така създава нужда от нови сфери на потребление - което производство да намери работа на излишната работна ръка. https://www.theglobaleconomy.com/Russia/livestock_production_index/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2022

    18 Дек 2021 20:59ч.

    В поверителен документ предназначен за т.н. „лидери на страните”се обяснява "стратегията за 2022”. Пандемията "плавно" ще затихва. Ще има продължителна, протрахирана "6-та вълна" , за разлика от миналата зима без пауза между 5-та и 6-та ! До края на 2022 ще има още една "7-ма вълна" и ще се обяви "Победа над Пандемията" ... Ще се запазят само "ендемични огнища" , там където населението е непокорно, и ще им налагат локални "мерки" на терор... Това касае главно Източна Европа. В Западна Европа на мястотот на цифровия код ще въведат "Ваксинационен Паспорт" . Ще обединят "ваксините срещу ковид" /които не са никакви ваксини/ с ваксината срещу грип в една КОМБИНИРАНА ВАКСИНА. Документът предвижда за западняците един път годишно бодене с комбинирата ваксина. Децата трябва да бъдат тотално „ваксинирани” , явно целейки се в прекъсване на възпроизводството им до десетина години.Мигрантите не трябва да се притискат за 100 % ваксинация, мигрантите са оценени като „рисков контингент” за избухване на евентуални анти-ковид бунтове... Медийният акцент трябва плавно да се премести върху "Климата", изглежда 2023 ще бъде посветена на това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СССР

    18 Дек 2021 21:05ч.

    САЩ и всички страни са след Русия по БВП, преди гражданската война в САЩ, след нея САЩ изпреварват Русия. САЩ тогава правят същото което казва Кейнс, да се копаят дупки и зариват, и да се плащат на тези хора заплати. Защото всяка война е същото. И САЩ го правят поне 4 пъти. Линкълн печати долари без злато за тях, с обещание те да се изплатят в злато след войната, но не се налага да ги обменят, самото обещание е достатъчно. После първата световна, създава работници за дупки, войниците, после язовири в Голямата депресия, и Втората световна. Китай имат голямо производство на пари, заемите надвишават депозитите, и изнасят и внясят само 20% от БВП. https://www.theglobaleconomy.com/rankings/Bank_credit_to_the_private_sector/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да си зададеме въпроса:

    18 Дек 2021 23:02ч.

    Какви казино игри предпочитат залагащите в България?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кризата е за човечеството, не за глобалния капитал. Връщане в робовладелството

    19 Дек 2021 5:22ч.

    Глобалният капитал връща човечеството от вчерашния капитализъм в сега течащия процес на сатанизъм, с основна цел - запазване на глобалния капитал на абсолютно всяка цена, дори с цената на унищожението на човечеството като такова и подмяната му с био-роботи, с транс-хуманоиди. КОЕТО Е ДОКАЗАТЕЛСТВОТО ЗА ТЕКУЩАТА ПЕРМАНЕНТНА КРИЗА НА КАПИТАЛИЗМА. И понеже за капитализма няма бъдеще по пътя на непрекъснатото разширено капиталистическо възпроизводство на стоки и услуги за сферата на производството, както и на такива за сферата на потреблението, поради простата причина, че земните ресурси са ограничени и крайни, а от друга страна расте пропаста между най-богатите и най-бедните (средната класа изчезва) и назрява хаос и гражданска война (пример САЩ), КАПИТАЛИЗМЪТ СЕ САМОЗАНУЛЯВА, ЧРЕЗ ЗАНУЛЯВАНЕ НА "ИЗЛИШНОТО ЧОВЕЧЕСТВО" И СЕ ВРЪЩА ЧРЕЗ САТАНИЗМА КЪМ НОВО РОБОВЛАДЕЛСКО ОБЩЕСТВО. ПЪЛЕН РЕСТАРТ НА КЛАСОВАТА МАТРИЦА, ПРИ КОЙТО ШЕПАТА СОБСТВЕНИЦИ НА НАД 50% от земните богатства си гарантират запазването на заграбените богатства с методите, средствата и скритото отчуждаване на резултатите на труда от техните създатели, като чрез ликвидацията на "излишните" хора стават собственици и на тяхната собственост.>>>>>> Затова, единственият шанс на човечеството да оцелее, вместо да бъде превърнато в поробени био-продукти (био-роботи, транс-хуманни роби) е да ЕКСПРОПРИИРА ЗАГРАБЕНИТЕ БОГАТСТВА НА 99% ОТ ЧОВЕЧЕСТВОТО ОТ 1-Я НАЙ-БОГАТ ПРОЦЕНТ ОТ КЛАСАТА НА КАПИТАЛИСТИТЕ (сатанистите). Това е единственото спасение - ОБЩЕСТВЕНАТА СОБСТВЕНОСТ ВЪРХУ СРЕДСТВАТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО, БАНКОВИЯ, ЗАСТРАХОВАТЕЛНИЯ, ЛИХВАРСКИЯ КАПИТАЛ; СРЕДСТВАТА ЗА МАСОВА ИНФОРМАЦИЯ; МОНОПОЛНИТЕ ИНФОРМАЦИОННИ ПЛАТФОРМИ КАТО ГУГЪЛ, ФЕЙСБУК, ТУИТЪР... Или ние тях, или те нас. Засега се очертава - те нас. Процесът на ликвидацията на човечеството от сатанинския мега-капитал е започнат. Доказателство е разгърнатата биологична война срещу хората - "ковид-19", с няколко цели - "ваксиниране", подчинение, "зелен сертификат" - чипиране, ликвидиране; извличане на печалби от процеса на зануляване; последващо заграбване на собствеността на ликвидираните милиарди "излишни" хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И още нещо...

    19 Дек 2021 5:41ч.

    Капитализмът превърна човешкия труд в стока, а процесът на текущия сатанизъм за спасение на КАПИТАЛА/НАТРУПАНИТЕ БОГАТСТВА превръща самия човек в СТОКА, СОБСТВЕНОСТ НА НОВИЯ РОБОВЛАДЕЛЕЦ - вчерашният свръх-богат капиталист. КОНТРАРЕВОЛЮЦИЯТА за рестарт на класовата матрица ПРОДЪЛЖАВА. НЯМА ДРУГА ВЯРНА АЛТЕРНАТИВА ОСВЕН НОВА СОЦИАЛНА РЕВОЛЮЦИЯ - СОЦИАЛИСТИЧЕСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ. Необходимото условие за социализъм е ЕКСПРОПРИАЦИЯ НА ЕКСПРОПРИАТОРИТЕ В ПОЛЗА НА ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онбашията

    19 Дек 2021 7:14ч.

    Капитализма не е само "свободна конкуренция на частни производители" , каквато предполагам е имало и в древен Египет, но и нещо като философия или ценностна система. В тоя контекст истинската конкуренцията на капитализма не е социализма, а философиите които не се фокусират върху благосъстоянието. В контекста целите, капитализма и социализма са два "фронтенда" на един и същ "бекенд", фундамента им е "как да живеем добре". Деленето на политическите течения на "леви" и "десни" тръгва от френския парламент, но там в ляво не са седели социалисти, а точно привържениците на капитализма. Разни приятели комунисти, на шега ги дразня "докато се борите за повишаване на ДОХОДИТЕ на работника, капитализма е бетониран". Всички комунисти/социалисти, постоянно пискат че ДОХОДИТЕ на работници, пенсионери, безработни и тн "подтискани" били ниски. "Борят" се с капитализма,фокусирани върху ДОХОДИТЕ, как я мислят тая работа не ми е ясно. Докато ДОХОДИТЕ са на фокус, капитализма е бетон, той е шампиона в тая област, проверено е, всеки опит да повишат доходите против "волята" на пазара води индиректно до обратен резултат - намаляването им. Капитализма щеше да е абсолютен шампион, ако не беше един "дребен" проблем - има философии в които ДОХОДИТЕ и благосъстоянието не са на пиедестал, не само не се считат за важни, но в някои доктрини дори не се считат за нещо положително, па макар и маловажно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: онбашията на 19.12.2021 в 07:14

    19 Дек 2021 14:55ч.

    Бъркаш комунистите и социалистите със социалдемократите, които са смазка за капитализма. Самият Димитър Благоев като тесен социалист (широкото разбиране за социализма е на Янко Сакъзов) пише в брошурата си "Що е социализъм и има ли той почва у нас?", че социалдемокрацията е "катраник в колата на капитализма." БСП не е социалистическа партия, а катраник в колата на капитализма - социалдемократическа клоака. Комунистите атеисти, подведени от юдо-комунистите на Лев Давидович Троцки в СССР бяха за ликвидация на класовата матрица на експлоатация на човек от човека, започваща със библейския разказ за сътворението на света от Бог, но срещу Бог. Така заедно с мръсната вода на експлоататорските класови и кастови общества изхвърлиха и Бог в полза на юдейската расова теория, че са единствен Божи народ, ИЗБРАН от Бог да господства над другите народи. РЕЗУЛТАТЪТ Е ВИДЕН = САТАНИЗЪМ+РЕСТАРТ НА КЛАСОВАТА МАТРИЦА = НОВО РОБОВЛАДЕЛСТВО (робовладелците - от "избрания" народ и техните слуги - масоните), матрица, отразена в Тора/Библията от възникването на робовладелското общество, изместило безкласовото и не-експлоататорско първобитно общество (първобитния комунизъм на стотици хиляди и милион години преди написването на Тора/Библията). Задачата на поробените народи е да счупят сатанинската матрица на класовите общества и да върнат Човека там, където Бог безкористно го е създал - в безкласовото не-експлоататорско общество, но на едно ново, по-високо ниво. Това е същността на комунистическата революция, но такава революция не може да бъде осъществена чрез отричане на Бог и във война с Бог, защото няма по-голям комунист от самия Бог. Другото е извращение в полза на юдаизма, който осъди Бог на позорна римска смърт и го изпрати на Кръста. Защото Исус Христос и Бог Отец са едно - единосъщи са. Комунизмът може да унищожи класовите общества на сатанистите единствено като произтичащ от Бог, единствено като Християн-комунизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • легисти

    19 Дек 2021 16:24ч.

    Ето ви типичен пример на анализ, който говори само за Съботата, забравяйки Човешкия Син. Това е всеобщата слабост на индуктивната наука - винаги визира безкрайната анализа на обектите, без оглед на субектовата синтеза и екзистенциалните изисквания на последната - например свобода, смисъл, ценности изобщо, напр. човещина, справедливост, както колегата вече е загатнал в един от първите постове. Обяснения, оставени само на учените, са слепи за извънсистемните зависимости и взаимодействия, които няма как да се видят откъм ограниченостите на постулирания обект на разглеждане и стеснените методи на неговата представимост изобщо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абв

    22 Дек 2021 10:34ч.

    Отношенията, манталитета, съзнанието, културата или базата на обществото вече са дадени, те са в обществото и постът на легисти го доказва, който говори за свобода, смисъл, ценности и човещина, справедливост и т.н. Но са нужни идеи за най различни дейности в обществото, като на базата на идеите се създадат организации, тези организации се вкарат в сгради и се превръщат в институции. Тези неща трябва да се кажат от хората в целият свят. Всичко това е надстройката на новата епоха, ера, или както и да го наречем. А тези институции трябва да са правителствени организации, неправителствени организации - НПО, във всички сфери на обществото, както и във образование, здравеопазване, спорт, култура, изкуство, наука, право, етика, естетика, социални програми, и особено грижи за бременни, родилки, майки с деца, майки с деца с увреждания, както и общо за жените, пенсионни системи, грижи за здравето на работещите и т.н. Но такива анализи, като този на автора на статията аз чета за пръв път, защото той се опитва да покаже добрите страни на нещата. Докато в България и в Руската федерация се говори във всякакви сайтове само лошо за промяната. Не знам как е в Европа, или в САЩ, или в света, но това е истината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи