Как Промяната подари 350 млн. лв. на ВЕИ с мораториум

Как Промяната подари 350 млн. лв. на ВЕИ с мораториум
Мораториумът, освен че замрази цените за битовите потребители, отне възможността на енергийния регулатор да изпълни закона в частта относно балансиране на електроенергийния пазар в България. Отклонението между постигната и прогнозираната цена от регулатора води до фрапиращи финансови диспропорции. Едни са свръх облагодетелствани за сметки на други които са ощетени. Тук идва ролята на регулатора, който, като установи такава хипотеза, се намесва, променя ценовото решение и връща баланса в системата. С отхвърлянето на направеното предложение за корекция на цените на ВЕИ производителите депутатите на промяната оставиха вратата широко отворена за източването на Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС). Същите млади хора, които иначе обичат да говорят в медиите за източване на енергетиката, за лобисткото законодателството, за "калинките" в КЕВР, обслужващи енергийните дружества и т.н. И които много залагат на обстойните анализи. Преди няколко дни премиерът Кирил Петков заяви, че чрез тримесечния мораториум си "купува" време за анализ на енергийния сектор. А докладът на КЕВР е едва 24 страници и може да се прочете за 1-2 часа, стига да има кой да го разбере. Проблемът е, че самите народни представители от мнозинството на промяната със своето гласуване източват енергетиката в полза на ВЕИ сектора като възпрепятстват КЕВР да изпълни закона и да върне баланса в модела на енергийния пазар.

 

Със законовите изменения през предходните години започна плавна либерализация на пазара на електроенергия. Дългосрочните договори за изкупуване по преференциални цени между НЕК и  ВЕИ производителите бяха трансформирани като договори за компенсиране с премия с Фонд сигурност на електроенергийната система. Премията представлява разликата между цената в договора за дългосрочно изкупуване по преференциална цена и определената пазарна цена по вида на технология на възобновяемия източник (тоест приходите на инвеститорите са запазени и гарантирани, като единствената промяна е че електроенергията трябва да бъде реализирана на свободния пазар, а не да бъде хвърлена на общественият доставчик -НЕК).

 

Какво представлява трансформацията. Всеки ценови период КЕВР определя прогнозна пазарна цена. Оттам по методология определя прогнозна пазарна цена за всеки различен вид ВЕИ технология - слънце, вода, вятър и биомаса.

 

Вземаме за пример слънчева централа с определена цена 485 лв. за мегаватчас в договора за преференциално изкупуване. В ценовото решение от 1 юли 2021 г. за периода 1.7.2021-30.6.2022 г. КЕВР е определил прогнозна пазарна цена 119лв. и оттам прогнозна пазарна цена на слънчева енергия – 111,53 лв. за мегаватчас. За всеки изтъргуван мегаватчас на борсата този производител ще бъде компенсиран от ФСЕС с 373,47 лв., представляваща разликата между 485 лв. и 111,53 лв. 

 

С течение на времето след 1 юли 2021 г. се наблюдава рязко изменение на цените на електроенергийната борса. Законодателя е предвидил хипотеза при която има разминаване между прогнозната и постигната цена. ВЕИ производителите се страхуваха че ако грешката е в обратна посока няма да достигнат нужните приходи и ще имат затруднения с банковите кредити. Затова по изричното настояване на организациите представляващи ВЕИ производителите е създаден чл.31б, ал.2 гласящ следното: „Комисията има право при необходимост да измени определените премии, но не по-често от веднъж на 6 месеца, при условие че е налице съществено изменение между определената прогнозна пазарна цена за базов товар за този период спрямо постигнатата и прогнозната такава за оставащия срок от периода на организиран борсов пазар на електрическа енергия.“

 

В публикувания проект на Доклад за изменение на цените на 13.12.2021 г. КЕВР констатира такова изменение и затова предлага изменение на прогнозната пазарна цена в размер на 293,37 лв. за мегаватчас от 1.1.2022 г. Следователно по методология ще бъдат изменени и премиите на ВЕИ производителите.

 

За производителите на слънчева енергия се предлага цена в размер на 274,96 лв. за мегаватчас. В нашия конкретен пример премията, която следва да получи производителя ще е 211 лв. за мегаватчас, разликата между 485 лв. и 274,96 лв. Тоест с цели 163,43 лв. за мегаватчас по-малко.

 

С отхвърлянето на предложението от страна на депутатите на промяната следва че производителя от нашия пример ще е свръхсубсидиран със 163,43лв. Съгласно проекта на доклада ВЕИ производителите от различните технологии ще бъдат свръхсубсидирани по следния начин за всеки мегаватчас:

 

- слънчева енергия - 163,43 лв.

- водно електрически централи- 168,49 лв. 

- вятърна енергия - 168,16 лв. 

- биомаса – 174,96 лв.

 

Справка между действащото ценово решение от 1.7.2021 г.  и доклада за изменение на цени по време на ценовия период от 13.12.2021 г.  в графа „некомпенсирани разходи за ВЕИ“ показва разлика от 350, 468 млн. лв.

 

Тоест за периода 01.7.2021-30.06.2022 г. ВЕИ сектора ще бъде свръхсубсидиран с над 350 млн. лв за сметка на останалите участници в електроенергийния пазар.

 

По време на дебатите за промени в приетия мораториум върху цените на електроенергията на 16.12.2021 г. народният представител от ГЕРБ Делян Добрев направи предложение за допълнение с което се целеше да се премахне свръхсубсидирането при електроенергията от възобновяемите източници. Той предложи следното допълнение на т. 1: ... с изключение на определянето на прогнозна пазарна цена на електрическата енергия за целите на ценообразуване на премиите за ел. енергия от възобновяеми източници, произведена от централи с обща инсталирана мощност 500 kW и над 500 kW.“

 

Партиите на промяната отхвърлиха това предложение без да се дебатират по него, като по време на гласуването лидерът на "Демократична България" Христо Иванов отиде до колегите от "Продължаваме промяната" и ги проконтролира да не би случайно да се объркат и да подкрепят изменението в текста. 

 

Тези над 350 млн ще бъдат взети от българските потребители. Депутатите на промяната имаха възможност да реагират на тази несправелидост и да балансират системата, но отхвърлиха това предложение.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • София

    21 Дек 2021 17:59ч.

    Значи тия паразити , които ни дерат кожите , за да си пълнят офшорните сметки получават държавни субсидии , а ние трябва на всеки 2 дена да си плащаме тестовете , за да идем на работа ! Държавните субсидии са нашите пари, които вместо за здравеопазване и болните деца пълнят гушите на монопола!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уточнение

    21 Дек 2021 18:06ч.

    На ВЕИ-тата, т.е. на Прокопчо и Цветелинка...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софеанец

    21 Дек 2021 18:14ч.

    Еми еврогейския союс ги измисли веитата - той да им плаща масрафите. Щом изцедят фонда, да им спрат преференциалното изкупуване и да излязат на свободния пазар, нали там оцеляват само най-добрите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Крайно време е да се забрани ЕНЕРГИЙНАТА МАФИЯ да има право да заема властова, държавна и/или общинска позиция

    21 Дек 2021 19:41ч.

    Депутатът Цончо Ганев от "Възраждане" обяви, че 160 депутати в залата имат бизнес във ВЕИ сектора и определи, че цените са рекордни и българският бизнес е подложен на геноцид. Хиновски днес в сутрешното предаване по НОВА Тв каза, че има депутат с 50 ВЕИ централи от по 30 кВч и го познава лично, но няма да го разкрие. Освен това според думите има не един, а няколко депутата сред тези 160, които имат по 50 ВЕИ-та. И няма да ги каже кои са, защото те "играят" в далверата с подставени лица.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Те трябваше да сложат мораториум на ВЕИ-тата

    21 Дек 2021 21:27ч.

    отдавна всички са изплатени и преизплатени, могат няколко години да не работят, та и ние да си починем от тези паразити, както горе бяха наречени много точно. Имаме евтин ток в Козлодуй, ние ще плащаме на зелените веи вампири. И си спомням, как един инженер се изпусна, че там, където са слънчевите панели, от земята после нищо не става.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хиновски, като ги знае,

    21 Дек 2021 21:29ч.

    да ги каже, не да му треперят панталоните. Той мъж ли е или на петела шия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Енергийната система е част от националната сигурност

    22 Дек 2021 12:44ч.

    Вчера, на 21-и декември, в предаването "Референдум" по БНТ проф. проф. Янко Янев - директор на Института за управление на ядрените знания от Виена обясни, че такива като Хиновски, които пледират замяната на въглищните централи/ТЕЦ-овете с парагазови централи не знаят или се правят, че не знаят безспорният факт за въглеродните емисии. А именно, метанът, който е основната компонента на газа за парогазовите централи е 80-пъти по-мощен парников газ и по-висок замърсител отколкото въглеродния двуокис! Тепърва ще се обсъжда на международно ниво и ще се разбере, че метанът/парниковият газ е много по-голям замърсител от въглеродния двуокис! Тези, които искат да се затворят въглищните централи, които са базови мощности сега, вършат престъпление срещу националната сигурност! Интервюто с проф. Янко Янев след 15' минута---> https://bnt.bg/news/energiynata-kriza-v-evropa-na-kakvo-da-zalozhi-balgariya-301610news.html?v=310539

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мики Рурк

    24 Дек 2021 18:12ч.

    И все пак има и полза от ВЕИ защото погасяват задължения по въглеродния двуокис. Затова държавата получава пари и какво става с тях никой не знае!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи