Със законовите изменения през предходните години започна плавна либерализация на пазара на електроенергия. Дългосрочните договори за изкупуване по преференциални цени между НЕК и ВЕИ производителите бяха трансформирани като договори за компенсиране с премия с Фонд сигурност на електроенергийната система. Премията представлява разликата между цената в договора за дългосрочно изкупуване по преференциална цена и определената пазарна цена по вида на технология на възобновяемия източник (тоест приходите на инвеститорите са запазени и гарантирани, като единствената промяна е че електроенергията трябва да бъде реализирана на свободния пазар, а не да бъде хвърлена на общественият доставчик -НЕК).
Какво представлява трансформацията. Всеки ценови период КЕВР определя прогнозна пазарна цена. Оттам по методология определя прогнозна пазарна цена за всеки различен вид ВЕИ технология - слънце, вода, вятър и биомаса.
Вземаме за пример слънчева централа с определена цена 485 лв. за мегаватчас в договора за преференциално изкупуване. В ценовото решение от 1 юли 2021 г. за периода 1.7.2021-30.6.2022 г. КЕВР е определил прогнозна пазарна цена 119лв. и оттам прогнозна пазарна цена на слънчева енергия – 111,53 лв. за мегаватчас. За всеки изтъргуван мегаватчас на борсата този производител ще бъде компенсиран от ФСЕС с 373,47 лв., представляваща разликата между 485 лв. и 111,53 лв.
С течение на времето след 1 юли 2021 г. се наблюдава рязко изменение на цените на електроенергийната борса. Законодателя е предвидил хипотеза при която има разминаване между прогнозната и постигната цена. ВЕИ производителите се страхуваха че ако грешката е в обратна посока няма да достигнат нужните приходи и ще имат затруднения с банковите кредити. Затова по изричното настояване на организациите представляващи ВЕИ производителите е създаден чл.31б, ал.2 гласящ следното: „Комисията има право при необходимост да измени определените премии, но не по-често от веднъж на 6 месеца, при условие че е налице съществено изменение между определената прогнозна пазарна цена за базов товар за този период спрямо постигнатата и прогнозната такава за оставащия срок от периода на организиран борсов пазар на електрическа енергия.“
В публикувания проект на Доклад за изменение на цените на 13.12.2021 г. КЕВР констатира такова изменение и затова предлага изменение на прогнозната пазарна цена в размер на 293,37 лв. за мегаватчас от 1.1.2022 г. Следователно по методология ще бъдат изменени и премиите на ВЕИ производителите.
За производителите на слънчева енергия се предлага цена в размер на 274,96 лв. за мегаватчас. В нашия конкретен пример премията, която следва да получи производителя ще е 211 лв. за мегаватчас, разликата между 485 лв. и 274,96 лв. Тоест с цели 163,43 лв. за мегаватчас по-малко.
С отхвърлянето на предложението от страна на депутатите на промяната следва че производителя от нашия пример ще е свръхсубсидиран със 163,43лв. Съгласно проекта на доклада ВЕИ производителите от различните технологии ще бъдат свръхсубсидирани по следния начин за всеки мегаватчас:
- слънчева енергия - 163,43 лв.
- водно електрически централи- 168,49 лв.
- вятърна енергия - 168,16 лв.
- биомаса – 174,96 лв.
Справка между действащото ценово решение от 1.7.2021 г. и доклада за изменение на цени по време на ценовия период от 13.12.2021 г. в графа „некомпенсирани разходи за ВЕИ“ показва разлика от 350, 468 млн. лв.
Тоест за периода 01.7.2021-30.06.2022 г. ВЕИ сектора ще бъде свръхсубсидиран с над 350 млн. лв за сметка на останалите участници в електроенергийния пазар.
По време на дебатите за промени в приетия мораториум върху цените на електроенергията на 16.12.2021 г. народният представител от ГЕРБ Делян Добрев направи предложение за допълнение с което се целеше да се премахне свръхсубсидирането при електроенергията от възобновяемите източници. Той предложи следното допълнение на т. 1: ... с изключение на определянето на прогнозна пазарна цена на електрическата енергия за целите на ценообразуване на премиите за ел. енергия от възобновяеми източници, произведена от централи с обща инсталирана мощност 500 kW и над 500 kW.“
Партиите на промяната отхвърлиха това предложение без да се дебатират по него, като по време на гласуването лидерът на "Демократична България" Христо Иванов отиде до колегите от "Продължаваме промяната" и ги проконтролира да не би случайно да се объркат и да подкрепят изменението в текста.
Тези над 350 млн ще бъдат взети от българските потребители. Депутатите на промяната имаха възможност да реагират на тази несправелидост и да балансират системата, но отхвърлиха това предложение.