Възможно ли е политиката да бъде преобразена от православното християнство

Възможно ли е политиката да бъде преобразена от православното християнство

Автор: Андрей Ширин, dveri.bg Следвайте "Гласове" в Телеграм  

Осъществима възможност ли е политическият исихазъм?

С всяка следваща година политиката се обърква все повече. Текущото десетилетие продължи да ни доставя изненади. Пандемията от COVID-19 беше последвана от руско-украинската война, а понастоящем изглежда сме пред връхната точка на още по-жестока война: тази в Близкия Изток. Демокрацията и глобализацията изглеждат в отстъпление. Национализмът, и в частност християнският национализъм, е във възход. Социалните връзки, които държаха обществата заедно, изтъняват. Технологичните пробиви предлагат свежи възможности, но заедно с това представляват и сериозни предизвикателства.

В такава ситуация мнозина се чудят дали източното християнство е в състояние да допринесе с нещо към сегашния политически дискурс, може би под формата на някакво политическо богословие, привеждащо в действие отчетливо православни ресурси.

По-рано тази година Хрѝстос Янарас, гръцки богослов-мирянин, публикува книга под заглавие "За „смисъла“ на политиката: неголяма книга, повдигаща нови въпроси във връзка с осъществимостта на онова, което е наречено „политически исихазъм“.

След като този термин е въведен от руския филолог Гелиан Прохоров в средата на миналото столетие (тук), той периодично привлича внимание. Прот. Йоан Майендорф (тук) го схваща основно от гледната точка на византийската външна политика от времето на имп. Йоан Шести Кантакузин и патр. Филотей (Кокин). Отличителни белези на тази политика, казва о. Майендорф, са били недоверието към всичко западно и подкрепата за московските владетели.

В своята книга "Възраждането на политическия исихазъм в съвременната православна мисъл: политическият исихазъм" на Йоан С. Романидис и Хрѝстос Янарас Дeниъл П. Пейн предлага едно обстойно проучване на политическия исихазъм – към времето както на неговото раждане през четиринадесетото столетие, така и на преоткриването му през двадесетото столетие. И двамата мислители оперират в контекста на дебата за гръцката идентичност в съвременния свят.

Практически най-приложимият принос на о. Йоан Романидис е в неговата теория за справедливостта, която той разглежда на три равнища. Първото равнище е равнището на закона. Второто – равнището на онези, които са били очистени и просветлени. Те нямат нужда от закон. Третата, и най-висшата, е на онези, които имат опит от преживяването на Божията слава. Тук страстите са утихнали и човекът живее в съвършена хармония с Бога и с творението. Това е възможно да се постигне в Църквата, която представлява общение на преобразени хора, живеещи в държавата, но без да са свързани с нея. За функционирането на Църквата не е необходима религиозна свобода. По-детайлното обаче разглеждане на мисълта на о. Романидис трябва да почака за друг случай.

В своята последна книга Янарас говори за три типа политика или три „форми на организирано съвместно съществуване“. Първата е структурирана около „религиозно-метафизичната ос“. Тук водещият мотив за съвместно съществуване е ползата: свързани заедно, в живота хората биха могли да постигнат повече в сравнение с онова, което биха постигнали поотделно. Религията служи, за да легитимира този политически порядък. На практика, такава подредба лесно деградира до един строго индивидуалистично центриран институт, където социалната сплотеност се достига чрез принуда.

При втория тип политически порядък ratio детронира метафизическия авторитет. Предсказуема реакция на деспотичната власт и религиозната хегемония. Политиката е войнствено отделена от метафизиката. В края на краищата религията става инструмент за обслужване на човешките потребности. Разумът е най-висшият критерий за добро и зло. И тъй като принципно разумът е достъпен за всекиго поотделно, този политически порядък води до един атомизиран индивидуализъм. Което е право противоположно на истинската личностност, която по природа е в-общение. Тази политическа организация не може да избегне бронирания нарцисизъм на егото, особено в случая с онези, които са на върха. Остатъчният стремеж към господство води до империализма, екологичната криза и други форми на несправедливост.

При третия тип истината заменя ползата и разума, като цел и водещ принцип на политическата организация. Това е било илюстрирано от гръцкия полис и от Моисеевия закон. Тук истината е нещо вродено общностно: що е истина се определя от онова, което е общоприето като такова. За християните това е илюстрирано от Пресветата Троица – всяка от Личностите в Светата Троица има Своята личностност в-отношение-на-любов с другите две. Троичният прототип на политиката, подпомогнат от обòжението, повече от всичко се характеризира от свободата в любовта, която преодолява индивидуалистично-центрираните приоритети. Това е аскетически процес, при който наградата е изобилно процъфтяване на общността вместо индивидуално оцеляване.

Янарас отрича утилитаризма и деонтологията като принципи на справедливостта – първото обърква онова, което е полезното с това, което е истинното, докато второто взема истината, откъсната от контекста на общностното. В своя ранен труд "Свободата на морала" Янарас отхвърля етиката на добродетелта като индивидуалистична. Поради това той не разглежда като сериозен нито един от трите господстващи на Запад подхода към справедливостта. На тяхно място предлага етиката на свободата. В допълнение към това отхвърля и правата, включително човешките права. Истинската еклисиална общност би усещала правилата и правата като ограничаващи онази свобода, която е необходима за общностното тяло – за да може да формира валидни подходи към отделните проблеми и обстоятелства.

Като протестант, вярващ, че наследниците на Реформацията могат да се обогатят от една по-голяма приемственост спрямо източните християнски традиции, аз намирам някои от проникновенията на Янарас за заслужаващи внимание, ако не и за съвършено неустоими. Неговата тринитарна антропология може да послужи като важен коректив на индивидуализма, който е така широко разпространен в съвременния Запад. Макар в западното богословие от последните няколко десетилетия важността на причастността към общност да се радва на голямо внимание, малцина са тези, които са готови да придадат на общността онази сотириологическа значимост, която ѝ отдава Янарас. Неговата теза за равняването на еклисията на демоса по еклисията на верните предлага нови пътища за преодоляване на пропастта между свещеното и секуларното.

В модела на Янарас обаче звучи и нещо утопично. Прекомерно предизвикателство е да си представим, че тринитарната любов – мощна и значима, каквато тя наистина е, – може сама по себе си да е достатъчна защита против конкретните изкушения, за които той говори. Трудно е да избегнем впечатлението, че в случая ще е необходима една доза нибуриански реализъм, независимо от отвращението на Янарас към всичко западно. А и самият Янарас признава, че в съвременния свят не е осъществено нищо, което да стои близо до неговия подход, и че за нас е трудно да си представим подобно общество. Като модели за него не могат да ни служат нито полисът в древна Гърция, нито Византийската империя от четиринадесетото-петнадесетото столетие – и едното, и другото е прекалено отдалечено от нас, а дори и самите те не са успели да включат всички свои членове в едно общностно процъфтяване.

И ние знаем колко лесно едно общество, което привидно живее според истината, като своя сърцевинна ценност, може да се хлъзне към налагането с насилие на тази своя истина – понякога с брутално насилие, особено когато хората не се радват на защита на своите човешки права. Примерите за казаното са толкова много, че не се налага да бъдат споменавани изрично.

При все това не мога да се отърва от усещането, че в подхода на Янарас има нещо привлекателно. Коренът на тази привлекателност откривам в неговата по-ранна творба Православието и Западът, в чиято предпоследна глава той говори за озападняването на гръцкото общество като за негово де-елинизиране и отчуждение. Последното обаче не е довело до последователно озападняване. С други думи, гърците са били извадени от своята вяра и култура, но не са се пригодили съвсем и към западната културна среда, което е довело до нарушено функциониране на съвременната гръцка държава: икономическа дисфункция и ендемични разделения, слабост на образователната система и т. н. И тук не мога да не помисля и за моята родина Русия. Също като гърците, и руснаците са били изтръгнати от традициите си, но и не са съвсем успели да намерят своя дом на Запад. Също като тях, и при руснаците има и дефекти, и разделения, и недофинансирана образователна система. И настоящото печално състояние на световните дела до голяма степен е резултат от тези именно процеси.

А това ни оставя без лесни отговори. Без съмнение, на съвременната политическа сцена съществува ужасяващо усещане за безпокойство. Съществува също и желание от страна на много от християните да допринесат за намирането на решение, независимо че те възприемат подобни решения твърде различно. За съжаление, моделът на Янарас не може да бъде решение, защото той не разглежда дълбините на човешката греховност със сериозността, която се изисква за това. В същото време моята надежда е, че някои от нещата, върху които той акцентира, ще бъдат част от решенията, които, в крайна сметка, ще се очертаят.

Превод: Борис Маринов

Източник: dveri.bg

 

 

Коментари

  • Pontifex Maximus

    27 Дек 2023 8:29ч.

    Не, не може. Политиката е бяс, а бесовете не се лекуват с вяра, защото вярата не стига до размътени мозъци...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Възможно ли е политиката да бъде преобразена от православното християнство ?

    27 Дек 2023 9:43ч.

    Авторът, Андрей Ширин, задава необмислен въпрос. Политиката на кои страни ? На Китай, на Индия, на Иран, на Саудитска Арабия ?. Вероятно той разбира политиката на страните наричащи се "Православни". Ако Православието се е появило сега, като нещо ново, има надежда да повлияе. Но правословието съществува отдавна и влиянието е вече осъществено. Сегашната политика на православните страни е неразривно свързана, тя е непосредствен продукт на саммото Правослевие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Винкела

    27 Дек 2023 10:10ч.

    Двата коментара над мен са пи-смислени от статията по-горе. Авторът просто е разтягал дъвки, докато си е опъвал пиш@@@а.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    27 Дек 2023 10:15ч.

    По принцип не е добре християни да посягат директно към политиката, понеже технологията за подобряване на живота, която Синът показа е друга, както когато хора от тогавашната Система, войници, чиновници, бирници, еквивалент на днешната политика, администрация или армия, ставаха Негови ученици и Той ги учеше да не злоупотребяват с власт. По този начин системата се очистваше от произвол и безразличие към проблемите на хората. Като цяло всяка промяна се случва, когато премине през човеци, когато отделни човеци станат модел и пример, Бог се отъждествява с човеци, (Бог на този, Бог на онзи)... Когато е просто учение, хвърчащи думички, ако един социопат като фарисеите ги прилага, той ще ги обърне пак против хората. Единствено практикувана от човеци Правдата има плътност и тяло и не е просто дъвка в устите на тролове! Когато отделни християни посягат директно към властта, пак ще дам пример с фарисеите, т.е. те станат политически фактор, без който не може, се получава зад гърба на хората, подобно НПО-та, които понеже си вярват, че са добри и прогресивни, манипулират образователната ни система, Конституцията ни и предлагат закони, които, обаче, идват като нежелани и неочаквани за обществото и това се отчита като политическа корупция. Докато когато проповядваш на човека, даваш му правото да се съгласи и доброволно и осмислено да върши добро, а не му го пробутваш, овладявайки лостовете на държавата и той не може да го оцени и практикува. Затова работата на църквата е преди всичко да създава богоподобни човеци, които вече със своето присъствие, пример и разум да водят обществените процеси, другите човеци да виждат техните добри дела. Иначе просто залепяме свещения етикет християнство към едни прасета, които нищо не разбират от него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в общността няма нищо априорно - тя е конструктивна на критиката на разума

    27 Дек 2023 10:21ч.

    Първичната хетерономия на значенията, конституира индивидуалния (автономен) субект - това е така и в това се таи иманентно демаскиране на всяка преувеличена либерално-индивидуалистична сакралност. Заедно с това обаче идейното като онтология няма никакво място постфактум в света на политическото. Идеята за политическо е всякога априорна на кое да е текущо политическо като събитийност. В този смисъл ми се струва, че Янарис е преувеличил регулативния статус на общността, правейки имплицитен компромис с радикалната философия на свободата. Последната не открива подобен статус в общността, а в идеята. Сиреч, в онтологичен смисъл идеята за общо конструира представата за общност, а не обратното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Православието има

    27 Дек 2023 11:46ч.

    мощен мистичен заряд и преобразяваща сила - неслучайно неолибералният Запад се опитва да го срива и идейно, и фактически. Наистина, исихазмът може да се разглежда като "венец" на православната мистика и аскетична практика. Но тъкмо поради това "политически исихазъм" ми звучи като оксиморон. Хр. Янарас е, безспорно, влиятелен автор, но във възгледите му се примесват доста неправославни моменти, включително в интерпретацията на "еклесиалната общност"и релацията й с личността. Освен това, както вече е отбелязано в предишните постове, няма политика "като такава" - има политическа ситуативност, събитийност и т. н.. Римокатолическата църква вече демонстрира резултатите от политиката си на "аджорнаменто" - на своеобразно присбособяване на вечното към динамичното времево. Виждаме резултата. Да се надяваме, че Православната църква няма да повтори тази грешка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всякакви опити

    27 Дек 2023 12:41ч.

    Да се издига Колективното в православието , и още повече то да се обвързва с политиката, намирисва на комунизъм. Съвършено несъгласен съм с тезата че Православието нямало нищо общо с Индивиуалната етика, щото видите ли - това била западна (протестантска) теза. Напротив, смятам че в днешния материалистичен свят всеки вярващ християнин, независимо дали е католик, православен, или протестант, може да се приближи максимално до Бога чрез вътрешни, собствени, индивидуални усилия. А Църквата може да служи само като една институция, рамка , традиция на вярващите , но не и като политически проект. Разделението на Държавите от Църквите в християнския свят няма реална алтернатива. Освен това смятам че днес, когато Светът е под директна и видима атака на Сатанизма, разделението между християните е недопустимо - западни, източни, православни, неправославни … Ние всички сме “братя по Христа” и трябва да сме единни срещу общите заплахи, те са видими и консенсусни. В този смисъл ако щете ме обвинете в икуменизъм, но така виждам нещата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Съборност" в

    27 Дек 2023 12:48ч.

    Православието и "колективност" като светско явление са две напълно различни неща. Съборността не противостои на индивидуалността, тъкмо напротив...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без логика на политическото нямаме демаскиране на политическата логика

    27 Дек 2023 13:07ч.

    Струва ми се, че Янарас залита към субстанциализация на общност като - както си я представя той - първооснова на съборността, което си е склонност към социологизъм или нещо подобно. А иначе сте прав за съборността - тя е не просто организация, а индивидуация. Харесва ми и казаното от другия колега за "братството во Христа", което обаче си е духовно, а не институционално (защото като второто то просто би било утопично, подобно на атеистичния комунизъм).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тъкмо опитът за някакъв тип социолигизаре

    27 Дек 2023 13:17ч.

    у Янарас ми се струва непреимлив. И тъй като, както виждам, сме донякъде "изкушени" в проблематиката, просто припомням вероятно най-обоснованото схващане за съборност: единосъщие и многоипостасност (именно ипостасност, а не просто природна индивидуалност на "членовете" на съборния организъм). И т. н....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "социологизиране" -

    27 Дек 2023 13:26ч.

    съжалявам за недогледаното от мен действие на "редактора".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "братството во Христа", което обаче си е духовно, а не институционално

    27 Дек 2023 13:38ч.

    Разбира се че е така. И ако малко следите дискусиите в католическите среди, ще видите колко важни за тях са тия неща. Как мнозина католически богослови предлагат мостът към нас да бъде на базата на духовната общност, без да се атакуват институциалните ни различия. Без да критикуваме един друг теологичните си различия в трактовките на Христа. Има "пробиви" в това отношение, има половин век светъл периода с премахната Схизма. Както каза на времето Максим, при посещението на Йоан Павел II - "Стените между нас хора са ги въздигнали, и хора ще ги свалят" . Не е време за вражди и разделение между християните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    27 Дек 2023 18:22ч.

    Авторът протестант. Обсъжда Христос Янарас, който е роден 1935 година в Атина. Учи богословие в Атинския университет и философия в Бон и Париж. Получава докторска степен в Богословския факултет на Солунския университет и от Факултета за филология и хуманитарни науки на Сорбоната. И който непрекъснато се опитва да критикува гръцката митрополия и да всява разкол. Философ, повлиян както и Дугин от философията на Мартин Хайдегер. Въобще чудя се каква полза имат хората от философите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Въобще чудя се каква полза имат хората от философите."

    27 Дек 2023 18:34ч.

    Добре, че е философията, че да има кой да припомня на съвременния консуматор на какво ли не, че живуркането за полза е само един от възможните човешки избори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "И който непрекъснато се опитва да критикува гръцката митрополия и да всява разкол."

    27 Дек 2023 18:41ч.

    Явно не само умее да критикува, но и го прави по най-компетентния начин - използвайки критическия метод. Впрочем, подобно твърдение не може да се поднася спекулативно и без доказателства: дайте да видим и сами да преценим къде какво е казал и има ли казаното основание. В края на краищата, и особено за философите, няма инстанции и личности извън критиката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    27 Дек 2023 19:10ч.

    Напишете му името на гръцки и има достатъчно негови изяви. Аз спрямо философите съм скептична, да не кажа гнуслива. Всички проблеми на човечеството идват от философиите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • как няма да мразите философията като толкова много се доверявате на некритицизирани идентичности - и това веднага прави впечатление на който схваща, когато Ви чете постовете

    27 Дек 2023 19:25ч.

    Скепсисът е един древен философски метод, много типичен. Да мислиш философски означава да мислиш с изцяло с оглед на смисъла да се мисли изобщо. В това отношение философията е уникална културна форма. Философията дава образеца за проблемно мислене, от което не следва обаче изводът, че проблемите на човечеството идвали от философите. Проблемите (в тривиален, неизследователски смисъл) се дължат обикновено на простотия и леност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    27 Дек 2023 19:46ч.

    Още в самото заглавие се крие уловка. Православно християнство. Няма православно християнство. Християни са йудеокатолицизъм и протестанти. Православието си е Православие, и е над тях, и техните телодвижения. Верно, Четири кръстоносни походи срещу Православието са организирали тези християни, ама Православието е страстотерпец. До един момент обаче. И като си го получат христиените, почват да се чешат по репите - ама нашите философи виновни...., И после пак отново. Колко философа е имал до себе си Сталин? А Мартин Хайдегер е бил личен философ на Хитлер. И сега, когато Раят християнски е пред рухване, уточ. Техният Рай, голямо натискане и ухажване пада да се сдружат с Православието. По мое скромно мнение Гръцката църква води добра политика, антиглобалистка, заради което беше убит и митрополит Христодулос. Когато обявиха в Гърция ковидната епидемия, църквите не затвориха, обявиха се против този глобалистки марафет, за което господин Янарас ги охули като престъпници. Православните попове били облечени кичозно, натруфени. Ами като иска попове с по един парцал на гърба, да иде при протестантите. Нашето Православие е такова

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • die existenzielle Fürsorge

    27 Дек 2023 20:00ч.

    Липсата на задълбочено знание и визионизъм у Вас относно философското наследство на Хайдегер и неговите приноси (особено в онтологията) не може да бъде компенсирано с разпространяването на клюки и догадки. Хайдегер е гений и е нормално някои подробности от личния му живот да попадат във фокуса на вниманието, но все си мисля, че под такива материали следва да се обсъждат идеи и концепции по същество, а не кой на кого какъв бил... Впрочем, това, че е бил ректор на Фрайбургския университет по времето на Хитлер и член на нацистката партия не отменя ни най-малко дълбоките достойнства на философските му открития и постижения, за мен преди всичко в областта на екзистенциалната му феноменология. Що се отнася до Дугин, когото споменахте в горен пост, той не е хайдегерианец, въпреки че използва Dasein в нерядко неподходящ, примерно идеологически контекст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • иса

    27 Дек 2023 20:50ч.

    Умилителни са всякакви задълбочавания във философии, идеологии, цивилизации. Но те свършиха. Старият свят, със всичките му философии свърши. Фалира. Фалираха и католическата и протестантската ереси, заедно със всичките им философии и идеологии. Нямат какво по вече да предложат на света. Чакат Русия да предложи модел за последващото устройство на света. Защото там все още има някакви мислещи хора и клубове. Защото единствено Русия има в архива си, в историята си, изпитан модел на работеща икономика и обществено устройство. И всички нея чакат Но Русия не бърза. А както беше писал някога един италиански колумнист - Когато Москва мълчи, светът трепери. Така че долу ръцете от Православието. И да допълня. На вторият ден след нахлуването на фашистка Германия в СССР, пръв, който обявява своята подкрепа за Съв. съюз, това е Антиохийската патриаршия. Същата Патриаршия, която вашите юнаци които подкрепяте сега, наследници на Хитлер и Хайдегер, ислямисти, в Сирия потрошиха. Идете се бийте католици с протестанти, и долу ръцете от Православието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • трансцендентал

    27 Дек 2023 21:09ч.

    Философията не се занимава с политическо моделиране... или ако някой философ все пак го прави, то е по случайност и не засяга специфичната цел и методите на философското познание. Рецептивното мислене по принцип не е философско мислене; за последното е характерна повече спонтанността, а на свой ред систематичната метафизика не е единственият образец за философстване. Провалът на света, мислен от някой си субект като общоделство и еднозначна нужда от решаване на съвкупност от полит-икономически задачи, спокойно може да не интересува някой друг субект и той да не вижда нещата в света по същия начин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    27 Дек 2023 21:42ч.

    „Философията не се занимава с политическо моделиране... или ако някой философ все пак го прави, то е по случайност и не засяга специфичната цел и методите на философското познание„ Но в заглавието пише друго. И аз изглежда точно за това се хванах. Ние, православните ще си направим Православен интернационал, и ще живеем добре. От 300 години добре живеят и процъфтяват само протестантските държави, сега и ние ще си направим интернационал, православен, и ще си живеем добре. А като чуя думата процъфтяване се хващам за кобура, и се сещам за сватбената рокля на Елизабет Втора. Смехория

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • философското ясновиждане обикновено помага да се снемат (псевдо)проблемите, продиктувани от холитическата логика на свръхрепрезентацията

    28 Дек 2023 8:46ч.

    В заглавието не пише нищо за философия. Като цяло, получава се нещо като в онова интервю със скулптора, който правилно забелязва, че в голямото изкуство само талантът има силите и визията да оценява постиженията си - мненията на тълпата просто не са от значение. Това се отнася за философията - никой в света не харесва философията, освен самите философи, които са единствените които разбират нещо от методите й, и (само най-добрите от тях) умеят да работят с нея. Специално в последния Ви пост се получи нещо интересно: получи се нещо като неочаквано любомъдрено озарение, което показва, че интелектът си обича философията (дори когато е декларирал, че я мрази) може би точно така, както душата си е християнка по принцип (както изповядва св. Августин).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр. в заглавието

    28 Дек 2023 8:47ч.

    *Политическата логика...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    29 Дек 2023 0:07ч.

    Политиката отдавна промени християнството въобще. Достатъчно е да си спомним за папското решение за гейовете. Обратното едва ли е възможно днес, за утре - сами ще видите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи