Тръмп vs Зеленски – реализъм срещу идеализъм

Тръмп vs Зеленски – реализъм срещу идеализъм

Автор: Тома Биков, "Филтър"

Идеализъм и реализъм са двете концепции за геополитическо поведение на САЩ, които през последните над 100 години едновременно се противопоставят и редуват. Това, което се случи по време на срещата между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски, беше официализирането на рязката смяна на идеализма с реализма. Тя беше колкото шокираща за индоктринираното лидерство на западноевропейския политически елит, толкова и разбираема за геополитически фактори като Китай, Русия, Турция и Израел например, които традиционно се намират в състояние на реализъм.

Когато говорим за идеализъм и реализъм, трябва да знаем, че тези понятия във философията на геополитиката не са натоварени с позитивна или негативна конотация. Идеализмът не означава безкористност или добронамереност, която не се интересува от материалната реалност, а е форма на стремеж, който се опитва да настрои действителността според определена идеологическа концепция, включително и по силов път. Началото на подобен тип концепция може да бъде датирано със стремежа на Френската революция да наложи принципите си за свобода, равенство и братство на цяла Европа. Този стремеж завършва с френския крах след двете Наполеонови войни. Той е заменен от реализма на баланса на силите, приложен от австрийския канцлер Клеменс фон Метерних, чийто подход стои в основата на Европейския концерт и Свещения съюз. В тези формати Великите сили в лицето на Великобритания, Австрия, Русия и Прусия се договарят, вместо да водят войни.

Влизането на САЩ в голямата геополитическа игра по време на Първата световна война и най-вече след нейния край се осъществява именно под формата на идеализма и неговата либерална концепция за международен ред, който се олицетворява от президента Удроу Уилсън. Последният вярва, че принципите на американската демокрация биха могли да бъдат положени в основата на международния ред. По негова инициатива е създадено Обществото на народите. То предшества създаването на ООН като формат за разрешаване на потенциалните и действащи конфликти. Уилсън се обявява за предимство на етническото самоопределение. Впрочем именно този подход спасява от разпад Третото българско царство, какъвто е бил замисълът на част от победителите в Първата световна война.

Корените на геополитическия реализъм могат да се видят в края на XIX век и десетилетното управление на германския канцлер Ото фон Бисмарк. Неговата realpolitik извежда на преден план съотношението на силите и го поставя в основата на поддържането на мира. Това е своеобразно продължение на политиката на Метерних. Разликата е, че Мтерних е представител на империя в лицето на Австрия и усилията му са подчинени на съхраняването на традиционния европейски имперски ред в Европа. Бисмарк е лидер на национална държава, каквато е Германия. Тя има и своите имперски амбиции, но за нея имперската форма не представлява такава сакралност, каквато е за Австрия, Великобритания и Русия по това време. При оценяването на геополитическата реалност за Бисмарк далеч по-важен фактор от имперската традиция е военният потенциал на различните сили и съобразяването с него. Казано по-просто, Бисмарк държи международните отношения да се съобразяват преди всичко с военната сила на различните геополитически играчи, а не с принадлежността им към определени традиции, идеологии или религиозна принадлежност. Тази концепция, която след смъртта на Бисмарк ескалира до доминация на национализма и масово въоръжаване на европейските държави, изглежда завършена с края на Първата световна война. По ирония на съдбата войната е загубена именно от наследниците на Бисмарк в лицето на германските генерали, които са заменили Бисмарковия реализъм с идеализма на националистическите си чувства. За да загубят войната, те при всички случаи не са изчислили правилно военния потенциал на противниците си и в края й се сблъскват с действителността на своето поражение.

Именно в този момент започва да става видим идеализмът на уилсънианството, което на мястото на Бисмарковото съотношение на силите поставя върховенството на международното право. Последното е изцяло идеологическа концепция. Тя говори с понятия като справедливост, които, за разлика от оръжията, нямат материално и конкретно измерение. Самите САЩ през своето едновековно участие в геополитическата игра на няколко пъти са заменяли идеализма на уилсънианството с реализма. Най-яркият пример за американския реализъм през ХХ век е управлението на Ричард Никсън и неговия държавен секретар Хенри Кисинджър, което успява да прекрати Виетнамската война. Впрочем реализмът от приключването на Виетнамската война удивително напомня за реализма на Доналд Тръмп. През 50-те години на ХХ век войната във Виетнам има характера на антиколониална виетнамска съпротива срещу френското имперско господство. Администрацията на президента Кенеди привижда в тази съпротива комунистическа заплаха и застава на страната на Южен Виетнам, който е лоялен на Франция. От своя страна СССР подкрепя Северен Виетнам. След десетилетни кръвопролития, в които загиват стотици хиляди американци и няколко милиона виетнамци, Кисинджър започва преговори с ръководството на Северен Виетнам. От преговорите отсъства Южен Виетнам, който е официалният участник във войната. Резултатът е, че САЩ сключват сделка със Северен Виетнам и изтеглят войските си, като Южен Виетнам става част от Социалистическа република Виетнам. И до днес кадрите с южновиетнамци, които се опитват да се качат на изтеглящите се американски хеликоптери и самолети, за да се спасят от отмъщението на Севера, представляват потресаваща гледка. След края на войната опасенията на Кенеди, че ще има съветска инвазия в Далечния изток, не се оправдават. Реализмът на Кисинджър пък открива за американската политика, че виетнамските мотивации са различни от китайските, а китайските от съветските и че изобщо Виетнам, Китай и СССР въпреки своята официална комунистическа идеология не са едно цяло, а са различни културни пространства със свои собствени траектории. Така, паралелно с края на Виетнамската война, САЩ установяват топли отношения с Китай и с това слагат началото на края на СССР.

Припомням всичко това, защото искам да покажа, че настоящата геополитическа логика, при която доминиращият американската политика идеализъм от последните 35 години бива заменен с реализма на Тръмп, има своя дълбок корен и не е въпрос на психологическата нагласа на американския президент. Това е краят на един свят, в който САЩ можеше да наложи своята идеологическа концепция за международен ред във всяка точка на света. Не казвам дали краят на тази епоха идва за добро или за лошо, а само констатирам този факт. Очевидно е, че САЩ се подготвят да се впишат в новите реалности на многополюсния свят, който ще функционира върху баланса на силите. Въпросът е как ще реагира ЕС на новата реалност. Към момента европейското поведение продължава да бъде идеалистично в един свят, в който realpolitik става все по-доминираща. На декларативно ниво лидерите на ЕС продължават да подкрепят украинската страна, но никой от тях не е в състояние дори да си помисли да предложи членство на Украйна в ЕС. Никой не си и помисля да прати собствена армия в Украйна. Единственото, което е готов да направи ЕС, е да прати още пари. Само че в една война хората и оръжията са далеч по-важни от парите и декларациите. Не казвам, че ЕС трябва да прати войски в Украйна, а само давам пример за липсата на плътност в изявленията на европейските лидери. Именно тази липса на плътност стои в основата на игнорирането на ЕС от страна на САЩ и Русия. И двата геополитически фактора гледат на ЕС като на структура, която е в състояние единствено да декларира, а не да действа. А в новите реалности декларациите ще имат значение единствено ако бъдат подплатени с истински военен потенциал.

 

Източник: "Филтър"

 

Коментари

  • Dimitrov

    08 Март 2025 8:55ч.

    ЗАЩО не споменаваш за времето между двете световни войни? Абсолютно избирателен гювеч от "мисли" на този плазмодий!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Излиза

    08 Март 2025 13:41ч.

    Че възгласа " слава украине" е идеализъм. Не бе чичак. Объркал си се. Фашизъм е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още един

    08 Март 2025 15:20ч.

    невчасов, с напъни за повърхносно философстване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    08 Март 2025 16:20ч.

    Идеализъм и реализъм са термини напълно обусловени от субективно възприятие и когнитивни способности. С лекота те могат да бъдат приложени/разменени спрямо двата лагера. Целта е една, инструментите са различни, избрания път е различен. Едната степен на ракета свърши своята работа и повече не може да тласка, следователно се откача и новата степен пали и започва да тласка. Такива дълги чаршафи написани за няма нищо. Повторение на дрънканците от западните(и не само) машини за сценичен пушек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На това се казва

    08 Март 2025 9:04ч.

    вариации върху тема.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По-скоро

    08 Март 2025 9:05ч.

    опит.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изводът който налага Биков

    08 Март 2025 9:15ч.

    Изглежда е, че Урсула има право да иска 800 милиарда за превъоръжаване на Европа ? Да, ама не. Европа може да стане глобален военен фактор, какъвто в момента не е, само в условията на Реал Политика. А със сегашното съветско-комисарско управление в Брюксел, това е невъзможно. Опитите за силово уеднаквяване на европейските страни и народи под шапката на Брюксел, с единна командна структура, авторитарно и непрозрачно ... са дълбоко противни не само на българите, а на всички европейски нации, без изключение ! Антибрюкселските настроения са повсеместни и на изток и на запад и няма как да се натиска капака на тенджерата до безкрайност. С Тръмп промяната ще се ускори и е неизбежна. Европа трябва да се върне и ще се върне към концепцията "Европа на народите" , Де Гол ! Европа на суверенните държави, вземащи /относително/ суверенни решения, поддържащи един минимум от съгласие относно "общоевропейските ценности" . Християнските ни корени, култура, ограничаване и прекратяване на емиграцията на неевропейци, отворени вътрешни граници, непропускливи външни граници, не налагане силово на обща валута, свободно движение на хора и стоки...ТОЛКОВА ! Създаване на общоевропейска армия - малка и високотехнологична, мобилна и ориентирана към защита на Европа, а не интервенционистка ! Създаване на система от двустранни и многостранни вътрешноевропейски съюзи за защита. Това никак не звучи добре и навява спомени от световните войни, но това е РЕАЛПОЛИТИКАТА. Една Франция може да пази една Белгия, но е нереално да пази балтийски страни. България трябва да води силна Балканска политика и да създава съюзи с нашите съседи - Румъния, Гърция, Сърбия. Да държим връзко с Централна Европа, и да престанем с пагубната германо-центричност... В една такава Европа безспорно централна сила се превръща Франция. България трябва да преосмисли отношението си към най-състоятелната във военно отношение европейска държава. Гледайте какво правят нашите западни съседи - Сърбия, Хърватско - въоръжават се от Франция. Гърция също има специални отношения с Париж като гаранция срещу турската заплаха....Силни във военно отношение държави могат да върнат геополитическата тежест на Европа. Европа не е САЩ и не може да се управлява от Централно Федерално Правителство ! Силата на Европа е в нейното разнообразие и не трябва да се форсира неговото заличаване ! Силни европейски държави = Силна Европа ! Брюкселската бюрокрация трябва да се редуцира брутално и нейните правомощия да се минимизират ! Глава на ЕС , реформиран и върнат към корените си, към момента - Виктор Орбан ! MEGA !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ==> "трябва" = идеализъм; "Fuck the EU!" = реализъм

    08 Март 2025 10:16ч.

    Тоест, юдео-хазарката Нюланд е реалист, а тиквениците, начело с министър-председателя, от ГЕРБ (ГРОБ) са идеалисти. Реализъм е да се следва Орбан, а не Урсула фон дер лайнена. Реализъм е да не се продават за жълти стотинки двата ядрени реактора и да се завърши на АЕЦ "Белене", а не да се строи експериментален реактор на "Уестингхаус" на цена 20 пъти по-висока от цената на двата руски реактора, едновременно. Реализъм е, обаче, (по-скоро използвачество, т.е. опортюнизъм) господинът Тома Биков да е на хранилката на партията, която е на власт. А партията, която е на власт в България се нарича ГЕРБ=ГРОБ за България. Също така реализъм е плавният завой, който прави Биков към Тръмп, оставайки част от ГРОБ за България. Или както е казал във Варна пловдивският мелез Соломончо П. още в началото на 90-е години на миналия век: "Не е важно от коя партия си, важното е да си на власт." Ето това е реалната пътеводна звезда на Биков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хубаво, но...

    08 Март 2025 10:31ч.

    Е добре, ама самото оставане на каквато и да е съюзна шапка е доктриналност, насочена към обединяване, а не към синергия и автентичен суверенитет - ЕС трябва да бъде заличен, защото всякакви спомени за идеологичния принцип, на който залага всякакво доктринално обединение, ще пораждат много кофти съветски и постсъветски юнионистки асоциации и това ще пречи хем на реализма, хем на устроеността върху безидеологемен плуралистичен принцип. Никакви обединения повече в Европа на принципа на интернационализма - поне около 50 г. напред, за да усетят народите и държавите що е реализъм и какво дава, за да се избягва политическата доктриналност, която убива геополитиката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хубаво, но...

    08 Март 2025 10:57ч.

    Е добре, ама самото оставане на каквато и да е съюзна шапка е доктриналност, насочена към обединяване, а не към синергия и автентичен суверенитет - ЕС трябва да бъде заличен, защото всякакви спомени за идеологичния принцип, на който залага всякакво доктринално обединение, ще пораждат много кофти съветски и постсъветски юнионистки асоциации и това ще пречи хем на реализма, хем на устроеността върху безидеологемен плуралистичен принцип. Никакви обединения повече в Европа на принципа на интернационализма - поне около 50 г. напред, за да усетят народите и държавите що е реализъм и какво дава, за да се избягва политическата доктриналност, която убива геополитиката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Приветствам

    08 Март 2025 15:28ч.

    Урсула незнае ли, че не ползва с особена почит и никой нормален европеец не и вярва. Аз съм европеец, милея за Европа, нзи съюз.о не и за така наречения и "елит", който съсипва този съюз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кикикорчо

    08 Март 2025 20:08ч.

    Съгласен!А накратко казано: ледът се пропука и палачинки летят във въздуха!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    08 Март 2025 9:20ч.

    Зеленски напълно прилага тактиката от скечове си на Квартал 95. "Всеки циганин знае как се прави, ако страните около теб имат излишъци ги прибираш и живееш от тях, ако вземеш кредит, после казваш:"Извинете, но не знаех, че трябва да се връщат." А това в момента не е идеализъм. Движещата им сила е отмъщение- на Русия, просто защото ги мразят, на САЩ, че ги изоставят...Не случайно символа на Украйна е жена, вещица, способна да извършва ирационални постъпки. Най-доброто за Украйна е, ако отидат на преговори директно с Путин. Най-интересното ще бъде, ако двете армии се обединят в една- има ли някой, който може да им се опре, Европа е тяхна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами този символ

    08 Март 2025 15:35ч.

    вещица не се ли извисява в центъра наСофия ? Значи изобразявайки Украйна, този символ казва, че той кара влака в България, така ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    08 Март 2025 15:55ч.

    Мдаа, тази отвратителна статуя с черни дупки вместо очи е проклятие не само за София но и за цяла България. Час по-скоро трябва бъде махната. София - Премъдрост Божия - всички знаят, че София е кръстена на Христос (Премъдрост Божия) а ние поставихме демон ли, вещица ли в самото сърце на столицата ни. Това е проклятие, ритуално самоубийство. Да се маха час по-скоро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прокси пикси

    08 Март 2025 9:41ч.

    Къде са го турили проксито Зеленски като равностойна страна на Тръмпича? Идеализъм. Где денги, Зель?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • точно така

    08 Март 2025 9:48ч.

    Идеализъм, който е причина за милиони жертви е чист фашизъм!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    08 Март 2025 9:50ч.

    Явно част от коментиращите са пропуснали обяснението на автора, че "Идеализмът НЕ означава безкористност или добронамереност, която не се интересува от материалната реалност, а е форма на стремеж, който се опитва да настрои действителността според определена идеологическа концепция, включително и по силов път"! И колкото и да не харесвам гербавите, е прав. "Идеализмът", от който се ръководят действията на Зеленски и Урсулите е (псевдо) "демокрацията" и "евроатлантическите ценностите", в името на които са готови да упражняват мракобесно насилие (като насилствената християнизация/ислямизация едно време; или насилственото налагане на "комунизЪма" и т.н.,), а най-висшият им "идеал", за който се борят е да постигнат "стратегическото поражение на Русия"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    08 Март 2025 10:17ч.

    Не, няма никаква "определена идеологическа концепция", има само жажда за пари и власт. Идеологическата концепция е само за прикритие на алчността на психопатите, както местните компрадорци, така и гоподарите им в САЩ. Бойко Борисов изповядващ евроатланточески ценности - той дори не може да ги опише бе, а какви ценности защитава Зеленски!? техните ценности са само евро, долари и златни кюлчета!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    08 Март 2025 10:28ч.

    Точно това имам предвид, че с "идеализЪма (Идеологическата концепция)" се оправдават мракобесията, на които само психопатите са способни. Или историята непрекъснато се повтаря, дали ще е "п0рн0крацията" на папите и кланетата/ловът на вещици на католическата църква, дали ще е на национализЪма на Зеленски или евроатлантизЪма Урсулите, мотивът на подобни типове винаги е бил три неща - власт, пари и кекс!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станислав

    08 Март 2025 9:51ч.

    Чукчи е мислител!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ваксинаря Били

    08 Март 2025 9:57ч.

    Ейй какво нагло и отвратително изражение са турнали като снимка. Кариерист !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А у нас

    08 Март 2025 10:01ч.

    168 идеалисти (сигурно повече, но ни спестиха горчивата чаша) оцветиха няколко лишчета тоалетна хартия със собствена телесна течност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бъдещата роля на Украйна

    08 Март 2025 10:05ч.

    По-точно "Остатъчна Украйна" , защото е ясно че ще загубят територии от досегашния си вид, е от ясна по-ясна. Украйна не може да бъде нищо друго освен БУФЕРНА ДЪРЖАВА между ЕС и Русия. Естествено с неутрален статус, без пренапомпване с оръжия и с една армия не надхвърляща 300 000 щика. Толкова ! Пределно ясно е че никой съсед не заплашва Украйна, освен проблемът им с Русия. А проблемът им с Русия е проблем вътре в главите на украинците /на голямата част от украинците/. Трябва ясно да им се каже ОТВЪН /щото те самите явно не са в състояние да го проумеят/ - Украйна, украинците, са ЧАСТ ОТ РУССКИЙ МИР. Те са руснаци, но повредени в главата руснаци ! Техния сепаратизъм от Русский Мир /тук виждаме дълбокият комплекс за малоценност/ е приемлив дотолкова, доколкото не създава проблеми - т.е. не провокира ВОЙНА ! В случая имаме ГРАЖДАНСКА ВОЙНА - руснаци убиват руснаци. И понеже до сега украинците не са си научили урока, ще бъдат наказани с леко отнемане на територия от Държавата-майка Русия , но това е БЯЛ КАХЪР за Украйна. Ако те си научат "урока", дори като остатъчна Украйна, намалена по площ с 120-130 000 кв.км. те остават в достатъчно значима държава, с излаз на море, с перфектни условия да бъдат "мост" между Европа и Азия /Русия/ , богата земя, все още с логистика за пренос на енергоресурси, някаква останала промишленост... Само на това ако стъпят , за няколко години украинците могат да се стабилизират, да върнат част от борчовете си, на нормализират отношенията си с Русия ... Пак казвам, проблемът е в ГЛАВИТЕ им , не е на бойното поле. Защо съм толерантен към Русия и руския манталитет , защо не се представят условия към "главите на руснаците" ? Защото просто те са константа, те не се променят и е безсмислено със сила да им се влияе. Руснаците се влияят само от ВЪНШНИЯ ПРИМЕР , от чуждия модел, който е по-добър от техния "русский мир". СССР падна не защото Запада победи с война Съюза, а защото на съветските хора им писнаха магазините с три стоки в тях, сивия и мизерен живот, безкрайното отдалечаване и отдалечаване на "комунистическия идеал" . Така и сега. Само богата Европа, с добре живеещи европейски народи, по-добре отколкото руснаците, може да промени начина на мислене на руснаците, и да ги избави тях самите от имперските им илюзии и комплексарската мания за величие. Пуснете ги бе ! Пуснете отново руснаците масов на туризъм в Европа, не ги санкционирайте ! Нека се върнат на Майорка, в Монако, на Канарите, на Куршевел ... да ходят пак на шопинг в Милано ! Нека средната класа и пенсионерите им се върнат в недвижимостите на Кипър, Гърция, Италия, Португалия, в Поморие ! Това е най-сигурния път че ще имаме една успокоена Русия, едни нормализирани и охолно живеещи руснаци, без санкции, без озлобление и войнствени закани ! Реал-политиката предлага вилицата да тържествува над щика !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • волк

    08 Март 2025 10:46ч.

    Добре почна, обаче накрая завърши съвсем идеологико-идеалистично, като типичен бивш седесар, емоционално вярващ в митовете, които западащите радиоточки и до днес разпространяват за Русия, нейния психотип, нейния много специфичен мисионизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    08 Март 2025 14:27ч.

    Хехе, кога крепостните са живели охолно, бе копейка ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 14:27

    08 Март 2025 21:57ч.

    В сравнение с теб всеки живее охолно бе,клошар вмирисан

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ???

    08 Март 2025 10:06ч.

    Зеленски е актьор, "идеализмът" е роля, при това - добре платена...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    08 Март 2025 10:28ч.

    Най-големия реалист е бил РУЗВЕЛТ! Прави си бизнес и с нацисти и с комунисти и с фашисти. Докато не го засегне лично -Пърл Харбър. Идеите не са лошо нещо.Поне докато искрено вярващите в тях не дойдат на власт.След тва става вакханалия.... Защото по дефолт нема такава идея която да е общоприета. Затуй май е по добре ДА НЯМА ИДЕИ или никоя да не идва на власт а с тях да се занимават само скучни кабинетни професори...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    08 Март 2025 10:49ч.

    Идеите са общоприети от всички, защото чрез тях означаваме света около нас, те са само универсални, а не единични и особени... прочее, проблемът не е в идеите, а в пречупването на идейното през представното в опита, сиреч тогава, когато започне уреждането на отношенията между сетивно нарочили се субекти (на опита).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    08 Март 2025 11:20ч.

    Май те е налегнала логореята.Дай пример за общоприета идея? 😂

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това стига ли ти

    08 Март 2025 12:26ч.

    Напр. Свобода. Или Добро. Или Красиво. И не говорех за общоприетост в смисъла на еднозначност. Говорех, че идеите са виртуалните светлинки, чрез които субектът означава опита си. Но ти така и не проумя разликата, на която обърнах внимание и която се получава при превръщането на чистата идея в емпирична представа. Различието спрямо един геополитически план е в представите ни за света, идеите спрямо всяко тук на привилегироването, са неутрални, понеже се оказват трансцендентни спрямо всеки възможен опит.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    08 Март 2025 19:13ч.

    Идеята е нещо по-сложно от тези аксиоми. Как беше всеки иска да е богат, млад и здрав вместо беден, стар и болен...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    08 Март 2025 10:42ч.

    Значи, дамата категория "идеализъм" изисква по-корнкретизирани уточнявания. Не се знае например за парадокса на средновековната философия, при която доминиращият пред номинализма "реализъм" се оказва същевременно обективистки ориентиран философски идеализъм. Т.е. реализмът е идеализъм, ако самият той се постави в презумпцията на свръхрепрезентация, респ. свръхоценностяване. Трябва да се каже, че просто днес геополитическият момент е такъв - реализмът в геополитиката е на страната на ония сили и фактори, които се борят с либералфашисткото доктринерство... но това съвсем не означава, че например след 80 години ще е така. Защото империалистичен диктат е възможен и при реализъм, и такъв е възможен заради неустояване в принципа за баланс на силите или мирно съвместно съществуване на единия военно свръхсилен играч, оказал се в изкушението на последствията от установяването на мир чрез сила. Така че удържането на диалектиката, забелязваща антиномията, е първото условие, за баланс откъм "извътре-то" на всеки един геополитически играч, за да се избира оптималното положение между реализъм и идеализъм и да не се допускат злоупотребите, на които се нагледахме през последните 35 г. от страна на идеалистично настроения "победител в Студената война".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр.

    08 Март 2025 10:58ч.

    *дамата = Самата

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    08 Март 2025 10:57ч.

    Как стоят нещата с днешното разпределение на ролята на елитите? Руският коментатор В.В. Пякин от години повтаря в ТВ си беседи, че в САЩ има два противоположни по интереси елита - страновики и глобалисти. Страновиките са за проамерикански настроена система на глобализацията, в която САЩ лидират навсякъде, именно заради принципа. Напротив, глобалистите, към които принадлежи и Тръмп, са за съсредоточаване върху националните и промишлени приоритети с оглед на функционалността на системата, а не с оглед на структурния й символизъм, оказващ се неоспоримо мондиалистки и изискващ схемите и инструментите на наднационалното управление. Днешният реализъм е против наднационалното управление, и в това е неговата сила в синхрон с умонастроенията на повечето народи, незасегнати пряко от англоамериканския колониализъм. Днес този реализъм се представлява от реалистите (глобалистите в концептуалната схема на Пякин), а не от идеалистите (сиреч страновиците главно от ДП на САЩ и дълбоката им държава).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    08 Март 2025 11:46ч.

    " ... да настрои действителността според определена идеологическа концепция, включително и по силов път". Тогава това е идиотизъм, а не идеализъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соросопитек

    08 Март 2025 12:03ч.

    Да се занимаваш с писанията на ТОЯ си е напразно губене на време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    08 Март 2025 12:42ч.

    Нужно ли е да коментираме този интелектуален пигмей?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Един път, два пъти стомната...

    08 Март 2025 14:12ч.

    Хамалите европейци на дава пъти забъркват холната в две световни войни и на два пъти аман - Дамян се тръшкат на САЩ да ги измъкват от киреча. Сега ги е хванала шугата за трети път , но бай Дончо знае , третия път стомната се счупва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    08 Март 2025 14:25ч.

    Оранжевият реалист - хаха. То не беше Ривиера на Газа, вземане на Гренландия и Панамския канал, редкоземни минерали, спиране на войната в Украйна

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт ибрик шизофреник

    08 Март 2025 21:56ч.

    Киевският наркоман идеалист хахаха сега след като капитулира,трябва да бъде залян с катран и овъргалян в пера

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    08 Март 2025 14:51ч.

    Шоуто на Тръмп и Зеленски, изиграно върху сцената на Белия дом, разтресе тълпите бодри геополитичеки фенове, превъзбуди ги и направо ги пощръкли. Това бе спектакъл, който подейства като галактическа виагра и накара дори американския флаг да еректира и спонтанно да му се прище до откат да пенетрира марсианската почва. Навред - нечуван ажиотаж, сълзи, възторг и уплаха. По улици и мегдани изпълзяха дебелобузи анализатори, спотайвали се в опърдени офиси и мрачни тв студия. Техните шумни метафори, исторически аналогии, синегдохи, епифори и космати оксиморени карат въздуха напрегнато да трепти и конвулсивно да се цепи. Днес разбираме, че този спонтанен прилив от евтина зелена енергия е изкусил и Томата Биков. Няколко нощи той е будувал и трополил по клавиатурата като младо конче. Така е изпраскал дихотомичния си опус, озаглавен по ленински "реализъм или идеализъм". Представям как докато е творил, булката му неспокойно се е въртяла в семейната спалня. Вслушвала се в нощния мрак, смущаван единствено от кловиатурен тропот, бодри провиквания на кукувичката от часовника и кукурига на петела от банята. Милата плахо е надничала в кабинетчето на Томата да провери добре ли е нейният красавчик. А той клетият будува, твори, трополи по клавишите в темпо алегро ма нон тропо. Косите му - разрошени като на надрусан диригент, лицето - нажалено, каквото е на всички пишещи натури. Признавам си, че от писаницата на Томата прочетох само заглавието. Но пък разгледах снимката му. Въпреки, че не е дело на фотограф-художник, тя разкрива, че Томата е безспорен красавчик, може бе най-хубавия ГЕРБ депутатин.Подозирам, че всички ГЕРБ-жени (а защо не и мъже), щом го зърнат мигом коленете им омекват. А такива дами като Теменуга Петкова и Деница Сачева направо се овлажняват като лунното море на дъждовете. Апропо, прочетох биографията на Биков. Изненадах се, че е бил главен редактор на "Гласове". А за актьороството си в старозагорския театър си той споделя: "Не бях слаб актьор, но не бях и най-добрият". Навярно подобно нещо може да се изрече и за политическата му игра. Пожелавам му да е здрав и да не го бият, щом слезе от сцената, освиркването е допустимо и напълно естествено!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Думата

    08 Март 2025 16:08ч.

    "идеализъм" няма място за бруталните планове и сметки, стоящи зад спектакъла на Зеленски, започнал много преди 2022...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куно

    08 Март 2025 18:59ч.

    Виж ти! Дори и Биков прогледна, макар и само с едното око...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    08 Март 2025 19:43ч.

    тиквата vs биков = краварска подлога vs обикновена родна подлога!!! Какъв идеализъм в зелената марионетка бе, подлого жалка ?!?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    08 Март 2025 21:30ч.

    Биков за кво го е написал тва? Той къв е реалист или Зеленски? А? Щото помним вашта мама кви ги писахте навремето. И с кой и как се снимахте. Настана време да ги триете тия фотографии. Както обикновено. Умно и красиво. Или тва е друго?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Албена

    08 Март 2025 22:45ч.

    Е,явно много съм обидила мислителя Биков, след като ми изтриха коментара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    09 Март 2025 0:55ч.

    Спомням си за някакъв скандал по времето на Разцвета на в. "Сега". Не си спомням обаче, кои, за кого се застъпваха. Но др. Биков бе една от страните - може и да се лъжа и не си спомням конкретиката, май имаше и някаква госпожица Бикова. в някаква роля. Но си спомням много добре, как сем. Фичонели се тръшкаха активно в защита на едната и разбира се - единствената "правилна" кауза в спора. ... Докато ние останалите форумци се забавлявахме добре с каприолите на тези дрогарета и няколкото "съподвижници". С годините и западането на добре наторената почва за виреене на неспокойните духове в тогавашният голям Форум в споменатият вестник, обстановката се промени. Биков отплува нанякъде... После времето изгриза с вестника и форума, смениха се собственици и убеждения. Подобно на природните сезони, прелетяха какви ли не кръговрати в Мамковината. Със сериозни циркове и все нови и нови актуални съответствия на групировки, да не кажа - разбойнически банди за яздене на плебса, геният на гусин Бикова не се е стърпял в Модерността и е извадил на припек поредната сложна хипотеза за "Накъде върви Светът"! Но и тази е обречена за под опашката на Кучето. И да, няма да ви кажа, къде е заровена истината. Застъпваната от мен е много по-явна, ясна, има си произход и имена и като всяка сурова истина е много опасна за артикулиране. И много от вас тук я знаете. Затуй и онуй Куче споменато по-горе, с новата писаница на Биков отзад, все ще се върти на въртележка. За да разбере коя е причината да гони опашката си, да я хване и яко захапе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чичо Фичо

    09 Март 2025 2:01ч.

    Истината е,че аз и Тома Биков бяхме гей двойка. Веднъж Биковица ни хвана на калъп и така стана скандала

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • alienvv

    10 Март 2025 20:10ч.

    Гел, Жилетки, Очила - това момче и то се взе на сериозно. Пази Боже! Невероятни глупости...Но защо точно вие го публикувате???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи