Темата с чуждестранното финансиране на медии, образование и НПО в България потъна, но в САЩ е актуална

Темата с чуждестранното финансиране на медии, образование и НПО в България потъна, но в САЩ е актуална

Автор: Владислав Наков Следвайте "Гласове" в Телеграм

САЩ: Китай ни налагат чужда идеология чрез финансиране на американски училища и университети

Американският конгресмен Арън Бийн: Получаването на чуждестранно финансиране насърчава наративи, полезни за спонсора и автоцензурата

Темата с чуждестранното финансиране на медии, образователни институции и НПО-та в България потъна през последните месеци, но в САЩ е все така актуална.

На 19 септември т.г., подкомисията на Камарата на представителите на САЩ, по въпросите на ранното детско, основното и средното образование, проведе изслушване относно защитата на академичната свобода от влиянието на Китайската комунистическа партия. Поводът беше публикуван през юли доклад на Родителската асоциация за защита на образованието от влиянието на Китай върху образователните институции в САЩ.

Оценките и предложенията, направени по време на изслушванията, дават представа за аргументите на поддръжниците на по-строгите мерки за противодействие на намесата в американското образование и решенията, които те насърчават.

Според председателя на подкомисията Арън Бийн влиянието на Китай върху американските университети и училища създава заплахи за националната сигурност, както и за академичните геополитическите интереси на САЩ. Един от централните рискове, според Бийн, е фокусът на китайските програми върху елитни образователни институции и училища в близост до американски военни бази, които потенциално биха могли да бъдат използвани за влияние върху децата на военните и получаване на достъп до класифицирана информация. Бийн също така посочва „опити за въвеждане на чужди идеологии“ в американските училища и заплахи за „академичната сигурност“. О това се разбира, че получаването на чуждестранно финансиране насърчава наративи, полезни за спонсора и автоцензурата.

Поканените експерти си послужиха с още по-груба реторика. 

Майкъл Гонзалес, старши сътрудник във фондацията "Heritage", описва китайските образователни програми като „груба намеса в начина, по който най-младите американци учат за това кой е вероятно да стане техен основен противник през 21 век“.

Щатският началник по общественото обучение в Оклахома Райън Уолтърс отбеляза, че защитата на образованието от чужда намеса е въпрос на национална сигурност в контекста на „дълбок конфликт с използване на информационни оръжия, дезинформация и пропаганда“. Възможните инструменти за справяне с тези рискове включват предложения за осигуряване на прозрачност на чуждестранното финансиране за американските училища, използване на разследващите правомощия на ФБР за наблюдение на съществуващи програми, спонсорирани от чужбина, и приемане на законодателство, забраняващо на училищата да получават финансиране от чужди правителства.

Фактът, че темата не слиза от дневния ред на САЩ, потвърждава значимостта на проблема и повишеното внимание към него. Хубаво би било, в светлината на предстоящите местни избори, темата отново да влезе в дневния ред на България, по примера на основния ни партньор.

Източник: edworkforce.house.gov

 

 

Коментари

  • да се премахне точкуването

    01 Окт 2023 8:54ч.

    У нас целият Закон за развитие на академичния състав е клиентелистки и обслужва интересите на политкоректни кръгове от Запада и техни местни феодални назначенци в академичните институции. Критериите за оценка на достойнствата на научни трудове зависят от конюнктура - и най-вече от рейтингите на определени научни издания от Запада с доста съмнителна репутация, които осъществяват идеологическа филтрация на неудобни кадри. Цялата тая система пречи на кариерното израстване на онези учени, които поначало имат проблеми с кариеризма. Такъв закон с нищо не е по-добър от стария, който поддържаше съществуването на ВАК. Днешният закон, пак повтарям, е провокиращ лоши практики, свързани с конфликти на интереси като клиентелизъм и шуро-баджанащина. До каквото се докосне Западът, включително и чрез Болонската концепция за управление на образование и наука, все го разваля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    01 Окт 2023 9:25ч.

    Пълни лицемери! Когато Китай налага чужда идеология чрез финансиране на американски училища и университети, това е нещо лошо, но когато САЩ ни налагат чужда идеология чрез финансиране на българските/европейските училища и университети е нещо нормално? А "Получаването на чуждестранно финансиране насърчава наративи, полезни за спонсора и автоцензурата" важи с пълна сила за американците! Техните грантове, НПО-та и медии у нас правят точно това. Тоест американците правят пълни самопризнания за собствените си престъпления спрямо чужди държави в тази комисия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Правилно!

    01 Окт 2023 10:38ч.

    Нагли лицемери, а нашите - лизачи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Факти

    01 Окт 2023 14:32ч.

    Авторът на статията определно следва американската пропаганда срещу Китай и съвсем целенасочено премълчава каква беше основната тема по вереме на изслушването в Сената. На нея ставаше дума за финасираните проекти и книги, свързани с порнография, транджендър култура и най-вече войната която води правителството срещу родителите, които са против всичките тези нови идеологии. Но не от Китай, а от самото правителство. В Америка на всички е известно, че Родителската асоциация за защита на образованието, за която става дума в статията, се финансира от Демократите и в никакъ случай не служи за защита на родителите и децата. Интересно, защо никой в България не говори за американските НПО-та, които пренаписват българските учебници по история, георгафия и българска литература.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи