Там никой не живее. Части от Европа остават без население

Там никой не живее. Части от Европа остават без население

Afrodite Tziantzi, efsyn.gr; Marta Ley, El Confidencial; Adelina Mărăcine, Hotnews; Зорница Латева, Mediapool

Село Черноземен се намира на 30 минути от Пловдив. Някога сравнително голямо село, в което хората са се занимавали основно със земеделие, сега Черноземен е западащо място, в което официално живеят около 400 души - основно възрастни. Голяма част от къщите се рушат, дворовете са запуснати.

Старото голямо училище е затворено отдавна и оставено на произвола на времето. Вратата на църквата е заключена с катинар. Жп гарата се руши. Междуградските автобуси спират до изгнил навес.

В центъра живот има само в малкото кметство. Там има малък магазин и импровизирана кръчма.

Фотоволтаици са монтирани към тази изоставена къща в Черноземен. Официално те произвеждат зелен ток за собствени нужди. Реално той се изкупува от местното енергодружество на преференциални цени. Сн. Mediapool

Въпреки обезлюдяването на селото, в него все още има някакъв малък бизнес. Свързан е основно със селското стопанство и преработката на селскостопански продукти.

Село Марково е на 10 минути с кола от Пловдив, в полите на Родопите. Само за 10-те години между последните две преброявания на населението (от 2011 г. до 2021 г.) хората там са се увеличили с над 1000. В момента официално в Марково живеят над 3500 души.

Изоставени къщи няма. Дори някогашните земеделски имоти наоколо се застрояват, тъй като търсенето е голямо.

Има училище, детска градина. Редовен публичен транспорт.

Има живот.

Тези две паралелни истории могат да бъдат разказани за много места в страната. Повечето малки населени места обаче са като Черноземен - хората са избягали, останали са основно възрастни. А някъде са останали само къщите и споменът за хората.

Изчезващите села

Населението на България застарява и намалява, а тенденцията не се обръща, въпреки че през 2023 г. броят на новородените се увеличи, а броят на починалите намалява. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за населението и демографските процеси.

Към 31 декември 2023 г. населението на България е 6 445 481 души, което представлява 1.4% от населението на Европейския съюз. За последните 30 години населението на страната е намаляло с 2.5 милиона души. В същото време по обобщени данни от дипломатическите представителства от 2023 година неофициалният брой на българите в чужбина е над 2.6 милиона.

Близо 74% от хората в България живеят в градовете. Половината от тези хора са концентрирани в 6-те града с над 100 000 души население, където има най-добре развита социална инфраструктура. Населението на селата е едва около 1.7 млн. или около 26% от цялото население.

Процесът на обезлюдяване на българските села започва след 1944 г., когато България е окупирана от Съветската армия и властта е предадена на Българската комунистическа партия. Комунистите забраняват частната собственост върху земеделската земя и започват процес на бърза индустриализация. Това води до бърза концентрация на населението в градските центрове.

Процесът се ускорява след т.нар. възродителен процес (прогонването от страната на стотици хиляди български турци) и отварянето на границите след 1989 г.
Към момента в 201 населени места в страната няма нито един жител (най-много са призрачните села в Габровско и Великотърновско), а в близо 24% от всички градове и села в България живеят до 49 души.

В същото време в последните години селата в непосредствена близост до няколкото големи града в страната, привличат нови жители. Първоначално причините бяха по-ниските цени на имотите, съчетани с удобствата, които близостта до големия град дава - там има работа, възможност за обучение и култура. След пандемията от Covid-19 и процъфтяването на работата от вкъщи, интересът към живот на село се увеличи. Но отново притегателни центрове са населени места, които са на минути от големия град. Имат добра комуникация, включително интернет, обществен транспорт, възможности за образование.

Европейски проблем

Обезлюдяването обаче не е само български проблем. В топ 10 на градовете, в които гъстотата на населението е намаляла най-много, преобладават испанските. На първо място е База в Гранада, който е намалил гъстотата си от 129 души на 27 души на кв. км. Лалин и А Естрада, в провинция Понтеведра, също се отличават.

В България това е случаят на Свищов, който е загубил около 13 000 жители от 2010 г. насам.

В същото време концентрацията на хора в населени места около големите градове расте. Най-гъсто населените места в Европа са Неаполис, близо до Солун, Амбелокипи-Менемени и Неа Смирни в покрайнините на Атина.

Тези три града, заедно с Мислата (Валенсия), споделят обща характеристика. Въпреки че са общини с най-висока гъстота на населението на континента, те се намират в страни с много ниска концентрация на населението. Други случаи включват градове, принадлежащи към метрополната област на Париж, като Леваллуа-Пере или Винсен, както и самия град Париж.

Париж е единствената голяма европейска столица в тази класацията.

Румъния - от града към селото

На фона на миграцията от селата към градовете в повечето европейски държави в Румъния около 60% от хората, които са променили местожителството си след 2000 г., са отишли да живеят от града в селото.

"Промяната има историческо значение, преобръщайки многовековния модел на модернизация на румънското общество", казва професор Василе Гецау от Букурещкия университет.

Тенденцията продължава и днес. Според Всиле Гецау тя се дължи основно на разширяването на населените места в близост до големите градове. А хората, които купуват имоти на село запазват и жилищата си в града заради редица предимства като работното място, училищната мрежа, здравната мрежа.

Въпреки това населението и в градовете, и в селата намалява. Това донякъде се дължи и на външната миграция, въпреки че тя е далеч по-слаба в сравнение с 90-те години. Сега страната напускат основно младежи, които отиват да учат в университети в Западна Европа, лекари и медицински сестри, които избират по-добрите условия за работа, както и инженери и ИТ специалисти.

"Всички тези професионални категории произхождат от градската среда", коментира Василе Гецау.

Испания - села от възрастни

В Испания проблемът с обезлюдяването на големи части от територията на страната е огромен. Приблизително 40% от площта на държавата се обитава от по-малко от 5% от населението, а 80 на сто от жителите са концентрирани в градовете.

Това неравномерно разпределение на населението се дължи и на природните дадености - хората се концентрират там, където има достатъчно природни ресурси и вода.

В малките населени места преобладават основно възрастните хора. Раждаемостта там е близка до нула, тъй като младите са се преместили и тенденцията на обезлюдяване трудно може да бъде обърната. Така застаряването на населението в обезлюдяващите се райони се превръща в основен демографски проблеми в Испания. Този процес не се ограничава само да селските райони.

"Загубата на население вече засяга средните и големите градове, провинциалните и окръжните столици", коментира Мария Долорес Пуга, географ и демограф в Националния съвет за научни изследвания на Испания.

Тя допълва, че съществуващата на други места в Европа гъста мрежа от малки населени места около по-голям град, не е характерна за голяма част от Испания.

Т.нар. метрополизация се наблюдава само в Баския или Галисия, но не и в голяма част от вътрешността на Пиринейския полуостров. Именно районите във вътрешността на Испания са тези, които най-интензивно губят население.

Според Мария Долорес Пуга предизвикателствата от тази тенденция са две. Едното е загубата на млади, образовани хора, на таланти. Второто е, че в обезлюдяващите се райони остават основно възрастни хора, за които някой трябва да се погрижи, за да могат да остареят в местата, където са живели. Иначе може да се стигне до нова миграционна динамика - на много възрастни хора към по-големите населени места, защото те не могат да остареят в мястото, където са живели.

Гърция - миграция заради туризма

Въпреки че три гръцки града са в класацията за най-гъсто населените в Европа, в страната също се наблюдава обезлюдяване на селските райони. Най-сериозен е проблемът в Северна Гърция.

Най-голям проблем с обезлюдяването на селата има в Северна Гърция.

"Причината е, че заплащането не е задоволително. Други фактори са трудностите на живота в селата, където липсват инфраструктура, образование, здравеопазване и дори места за отдих и култура", казва професорът по икономическа география от Егейския университет Стелиос Гиалис. По думите му дори и Covid кризата, която създаде усещането за тенденция към завръщане на село, не е успяла да спре обезлюдяването на малките населени места в Гърция.

Единственият регион, в който при преброяването през 2021 г. се регистрира ръст на населението, е Южния Егейски регион. Хората, които живеят там са се увеличили с 3%.
Според Стелиос Гиалис основната причина за това е туристическата индустрия.

"Туризмът е засегнат в по-малка степен от кризата в сравнение с други отрасли. Напротив, продължават да се строят хотели", коментира Стелиос Гиалис. И допълва, че прирастът в този район се дължи на вътрешна миграция - гърци, които са се преместили там, за да работят в туризма, както и на външна миграция - чуждестранни сезонни работници, решили да останат там за постоянно.

Според Стелиос Гиалис мерките, които правителството предприема срещу обезлюдяването, са неадекватни. Те включват програми за предприемачество за млади земеделци в селските райони, стратегически инвестиции, развитието на големи инфраструктурни проекти, с които се създават работни места. Но липсват училища, болници и инфраструктура. А разходите за достъп до квалифицирано лечение или дори културни събития в големите градове се оказват твърде високи за живеещите в малките населени места.

"Ако имате деца, тогава нещата са още по-сложни. Това е като магнит с два полюса. Положителният е градът, а селото или малкият град е отрицателният. Единият привлича хората, а другият ги отблъсква. Въпреки трудните условия в градовете, като например проблема с трафика, замърсяването на околната среда, по-скъпите наеми, в крайна сметка положителните страни като възможностите за работа, достъп до образование, здравеопазване, култура надделяват над отрицателните и действат привличащо", казва Стелиос Гиалис.

Тази статия е създадена в рамките на проект PULSE, европейска инициатива, която подкрепя трансграничното журналистическо сътрудничество. По нея са работили Afrodite Tziantzi от efsyn.gr (Гърция), Marta Ley от El Confidencial (Испания), Adelina Mărăcine от Hotnews (Румъния) и Зорница Латева от Mediapool (България).

Източник: mediapool.bg

 

 

Коментари

  • Дотирайте училищата, намалете данък недвижимост

    05 Юни 2024 8:14ч.

    и всичко ще си дойде само. В Сицилия, такива райони продават къши за по 1Евро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    05 Юни 2024 19:14ч.

    Изпускат се изгодни сделки с Холивуд за пост апокалиптични филми в тези места !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    05 Юни 2024 22:31ч.

    Журналиста Георги Ифандиев отдавна преди ДС-ти ноември 89 г, написа пътната карта на обезлюдяването и впоследствие пристигането на юд ейс ките собственици на земята ........

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • С. Станишев закри училищата в селата и ги обезлюди

    09 Юни 2024 18:28ч.

    Много хора бяха съгласни да търпят несгодите на живота на село, но когато децата им нямаше къде да учат, бяха принудени да напуснат. Накараха децата да пътуват с автобус, за да учат в друго населено място, но сега вече и автобуси няма и пътищата се рушат. Откриват нови частни болници в градовете, но не повишават заплатите на медицинските работници и на село няма здравеопазване. Сега вече и общинските болници са затруднени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    10 Юни 2024 16:11ч.

    Абе защо си спомням , че селата по времето на соца бяха населени , с училища , книжарници и пр. Имаха и промишлени цехове . В Родопите тютюнопроизводителите вдигнаха огромни кьщи , които и сега се виждат .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Де бре,

    05 Юни 2024 8:22ч.

    Стига с тази окупация. Такава не е имало. Съветските войски са посрещнати като освободители. А иначе е вярно не за обезлюдяването, а за умирането на българското село.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Dimitrov

    05 Юни 2024 8:32ч.

    ++++++++++++++++++++++

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ванка с танка

    05 Юни 2024 8:44ч.

    После си преспал със кака Сия и изпил си всичката ракия! А след време чухме и мълвата, че си гръмнал тате във главата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помниш ли как кушаше картошки?

    05 Юни 2024 8:44ч.

    Наконец отмъкна пет кокошки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • седесарски педерастизъм

    05 Юни 2024 9:34ч.

    Стига лъга с тая посредствена (псевдо)поезия, която е опит за нескопосана пародия на великата Ода за СССР, каквато тия пасквилни полустихове никога не могат да бъдат бе. Уродлива работа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Ат.

    05 Юни 2024 8:37ч.

    Всеки знае и е минавал редовно покрай едно изчезнало село в последните 30-тина години. Еле в Габровско, което е описано в статията има само табели - виждаш табела за населено място, няма къщи, нито помен от живот и после хоп, табела, че си излязъл от населеното място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама

    05 Юни 2024 12:31ч.

    Ама иначе плямпат навсякъде, че било пренаселено на земята и трябвало да се намали населението...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Там никой не живее. Части от Европа остават без население

    05 Юни 2024 8:41ч.

    Демографската смърт на България е пряко следствие от налагането на евро-атлантическите диктат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изключително слаби примери

    05 Юни 2024 8:41ч.

    Черноземен е "слабо село" , но в един силен район. На юг са Граф Игнатиево и Труд, където има сериозна активност и населения, на север е Карловската агломерация , която също не е зле. Има райони в България, които наистина са БЕДСТВЕНИ - Северозапада /"северозападнала" България/, но журналягите явно ги е домързяло да пътуват там... Пловдивскатта "Родопска яка" е една от най-скъпите зони в България. Там недвижимостите отдавна са в пъти по-скъпи от центъра на Пловдив.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    05 Юни 2024 9:00ч.

    " когато България е окупирана от Съветската армия и властта е предадена на Българската комунистическа партия. " Тъпанари! След тази тъпотия, следва друга - комунистите били забранили частната собственост на земеделските земи! А с какви земи хората влизаха в кооперациите - текезесетата? Комунистите забраняват експлоатацията - с други думи, ако имаш 1 000 дка, но си ги обработваш сам, без да наемаш ратаи - бите шьон. Ако не можеш да я обработваш сам, значи ти е много.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    05 Юни 2024 9:37ч.

    Именно безграничната простотия на срхъурбанизиращата модерна (псевдо)демокрация по западен образец окончателно обезлюди хиляди български села. А ЕС унищожи селското ни стопанство, в името на гмо и пластмаса, имитиращи продукти на екологичното земеделие, каквото все още имахме при соца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нЕма страшно!

    05 Юни 2024 9:15ч.

    Ще внесем население, което да засели запуснатите места! Даже е нужно това да стане по-скоро, в цяла Европа. Това ще да е подтекста на статията. Има малък проблем, де - новонаселението не ще да се занимава със земеделска работа на село.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Toм Сойер

    05 Юни 2024 9:43ч.

    Те новодошлите не са земеделци, а лекари и инженери, така каза тантето, а аз й вярвам...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • doko

    05 Юни 2024 9:55ч.

    На медияпул и на някои други сайтове за всичко само комунистите са виновни. Обезлщдяването на селата в цял свят започва след втората световна война. Например в италия още в седемдестте години обезлюдяването е най-голямо. Има град който е бил с над 35000 жители който сега е призрачен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Клаус

    05 Юни 2024 9:58ч.

    Вече ви вкарвам млада кръв - 3 самолета седмично - 1 в София и 2 в базите. Много будни момчета. Затова повечето са с белезници и ги разтоварваме зад параван. После ги пускаме да се интегрират. Като пропищите от тях сами ще искате затягане на полицейския режим. Няма проблем - там също са мойте ръчички. В конце концов ще имате старо население, без поминък, мръсна държава, всичко собственост на корпорациите ми и .... як бой, който не слуша.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МЕДИАПУЛ, ВСИЧКО, ЗА КОЕТО РОНИТЕ КРОКОДИЛСКИ СЪЛЗИ, СЕ ПРИЧИНЯВА ОТ ТЕЗИ, КОИТО ВИ ПЛАЩАТ И ТЕЗИ, КОИТО НАКАРАХА ГЪРЦИЯ ДА ВЕНЧАВА ИЗВРАТЕНЯЦИ И ДА ИМ ПОВЕРЯВА ДЕЦА

    05 Юни 2024 10:59ч.

    Безбожници!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • толкоз ли е трудно да се разбере

    05 Юни 2024 11:59ч.

    че диспропорциите са причинени от две неща-неолиберален геополитически модел и целенасочена политика,еманация на сбърканяшкия модел...в китай такива явления няма...там се планира и регулира всичко от силна държава...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИТ спец

    05 Юни 2024 12:04ч.

    Аз живея от 10 годни на село. Хубаво е, чисто и просторно, но последните 2-3 години положението взе да се влошава заради наплива от нови жители. Гражданите пощуряха, прииждат на тълпи, всяка година се строят по 10-20 нови къщи, отделно десетки други се ремонтират, навякъде щъкат хора, коли, камиони, багери, майстори, въобще лудница и дотук с предполагаемо селско спокойствие и уют. Ние сме в края на селото до гората и още се търпи, но хората по централните улици вече взеха да продават и да търсят по-далечни и непопулярни места. С увеличаващите се възможности за отдалечена работа хората масово се изнасят по села и градчета. Единствената пречка за още по-масова миграция към малките населени места са училищата на децата. Ако местните и центални власти са се загрижили за обезлюдяването трябва да помислят по този въпрос. Другото са циганьорите, естествено, но там оправия няма, надяваме се на еволюцията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киншаса

    05 Юни 2024 12:50ч.

    Поддръжката на селска къща е по скъпа и трудна от поддръжката на панелен апартамент . Живеем от 15 години в стар панелен апартамент в голям град. Наоколо имаме стари дървета и се чуват само птичи песни. А сме на супер комуникативно място - на пешеходно разстояние 10-15 минути има магазини от големите вериги, училища, детски градини, банки, болница, аптеки, спирки на градски транспорт , пазар за селскостопанска продукция . Имахме наследствена къща на село , но я продадохме , защото големият двор изисква ежедневна поддръжка или много пари. Трябват много пари да плащаш на градинари, за почистване на басейна и т.н. Селата стават за по млади и богати хора . А земята няма нищо общо със селата - ЗЗ се обработва и арендаторите плащат рента . А между другото България не е Бангладеш . България и сега е пренаселена особено в големите градове и няма никаква нужда от повече население защото ще стане гето , а никой не желае това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    05 Юни 2024 13:23ч.

    "благодарско" на западняците и тукашните подлоги! За 20 г. успяха да съсипят всичко !!! Долно измет!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    05 Юни 2024 14:06ч.

    Животът в бетонен кафез е поносим само ако хората по цял ден са на работа или училище. За пенсионерите е ужасна съдба, превръщат се в бързо демонтиращи панелни бухали. Дори грижата за пет кокошки и десет стръка домат може да даде някакъв смисъл на живота и предотврати бързата деградация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами хайде посади ги тия домати де.

    05 Юни 2024 22:35ч.

    .............

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спецоперацията "Вавилонска кула": Чрез мигрантите се реализират древни проклятия

    05 Юни 2024 14:42ч.

    Проблемът с мигрантите не е проблем сам по себе си. Това е част от глобалисткия план за ЗАМЯНА НА ЕВРОПЕЙСКОТО НАСЕЛЕНИЕ с хора от Юга. Това е част от прилагането на глобалистката философска идея за смесването на народи, раси и религии с цел „отглеждане на нов човек“! - Ето тук - https://pogled.info/svetoven/russia/spetsoperatsiyata-vavilonska-kula-chrez-migrantite-se-realizirat-drevni-proklyatiya.169874

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганю

    05 Юни 2024 15:15ч.

    Mediapool лъжат нагло.Българите в чужбина са максимум 1 млн.!989 г в България има около 9 млн. души от тогава средно се раждат по 70 000 деца и умират средно по 120 000 българи.За 35 години поне с 1 ,5 млн. намалява България.В момента сме около 6,5 млн. Значи в чужбина са окол 1 млн.И освен това раждаемостта е трагична -за споменатата 2023 г -57 197 деца ,което е втората най малка стойност за последните 500 години(а може и за по-назад).2022г са родени 56 596 ( това е най -ниската раждаемост).Тия са супер нагли манипулатори и лъжци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Препатил

    07 Юни 2024 1:00ч.

    Само в Турция има над 1 милион български турци и татари , както и техни наследници. Има много смесени бракове. Има много българчета родени в чужбина от родители българи дето я веднъж са видели България през живота си , я не. Отделно е диаспората - в Чикаго около 300 000 души, в Украйна само в българските села без смесените бракове над 200 000 души. Над 200 000 в Гърция , над 100 000 в Северна Македония. Около 100 000 в Албания. В ЕС има още поне 600-700 000. Около 50-60 хиляди в ОК. До тук ги изкарах над милион и половина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    05 Юни 2024 17:47ч.

    Българското село умря в средата на 90-те. До 1989-та година българското село процъфтяваше и само истински необразован кривоглав лумпен може да твърди обратното. Аз съм роден на село, живял съм на село до средата на 90-те и мога да заявя, че моето село беше разкошно място за отглеждане на деца и за спокоен живот. Сега е в руини сравнено с тогава. Българското село преди 1944-та година е равносилно по условия на военновременен концетрационен лагер, в който 90% от населението работи в нечовешки условия САМО за прехраната си бе нещастници! Българското село преди 9-ти Септември 1944-та година се е състояло предимно от малоимотни селяни с ниви с големина от 1 до 5 декара ИПОТЕКИРАНИ към банката на БУРОВ и едвам плащащи ипотеката си и данъка. Българският селянин преди 9-ти Септември 1944-та година е представлявал неграмотен човек с потури, пояс и цървули, живееш в кирпичена колиба почти без обзавеждане. Има документи специално направени и посветени на имуществото на българския селянин в последните години на царска България. Българския селянин освен липсата на имущество, медицина, образование, култура, спорт(това е нечувано нещо за българското село от царска България) и ХРАНА не е имал дори прословутите външни кенефи в двора. Двуцифрен процент от българското селско население преди 9-ти са серяли в изкопани дупки в двора под открито небе. Детската смъртност в българското село преди 9-ти е била в ДВУЦИФРЕНИ ПРОЦЕНТИ, което ще рече минимум 1 на 4 или 5 деца задължително умира. В на майка ми семейството е починало 1 от 3. В зависимост от района на българското село прехраната е била еднотипна за дадения район- картофи по планинските райони основно със съответните заболявания поради това, царевица за други райони и пшеница за трети райони. Месо са яли само по празници- Гергьовден и Коледа, Сватби и други. След освобождението от фашистката диктатура през 1944-та година и последвалата реорганизация на селското стопанство около 25 години по-късно българското селско стопанство е напълно реформирано и е на едно от челните места в света по добив на разнородна продукция нечувана до преди 9-ти Септември. Освен познатите царевица, пшеница и картофи разновидността на различните сортове е просто поразяваща, част от които са създадени в наши институти. Животновъдството така се организира, че общия брой главите донитък превъзхожда многократно населението ни. Всичкото месо за износ и вътрешна употреба СЕ ДОБИВА В БЪЛГАРИЯ! Българското село се реорганизра драстично в урабнистичен план. Появяват се масово тухлените къщи от 60-те, разработват се градоустройствените планове, издават се нотариални актове ЗА ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ бе кретени, правят се улици с асфалт и тротоари, електрификация, водопровод и канализация на някой места. В нашето село например имаме канализация в центъра. Всички селски площади с плочки, паметник, парк и кметство са дело на социалистическото управление. Всички села с детски градини, училища, кино салони, стадиони и мгазини са дело на социалистическото управление. В моето село през 80-те от където са ми първите ясни спомени цареше уникален, безгрижен и щастлив живот. Розите бяха на всякъде, градините и дворовете пълни със тока, детската градина пълна, училището и то, футболен отбор, волейболен отбор, летни почивки на море, лагери, почивки на планина нещо абсолютно нечувано за българския селянин преди само 35 години. Имаше художествена самодейност, универмаг, сладкарница, железария, тотопункт, бръснарница, огромен стопански двор с прилежащи животновърдни стопанства, зеленчукови градини и страшно много работа, работа, работа за всички! Имаше и огромен ресторант с гардеробиерна, лятна градина и голяма зала. Ресторанта беше пълен на максимум всеки божи ден без изключение след работа. Нулева престъпност, добро възпитание на децата, почти нулева детска смъртност и всичко това постигнато само за 30 години. Това е преход от каменната ера в космическата за 30 години. Няма такова постижение в световната история за 30 години да минеш от газените лампи, потурите, дупките за сране в двора под открито небе, чергите без легло, абсолютната неграмотност, липсата на медицина и детската смъртност в двуцифрени проценти до всички съвременни удобства. Само неблагодарна гнида може да отрече това и такава гнида заслужава да живее в условията на българското село от 30-те години на 20-ти Век завинаги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Препатил

    07 Юни 2024 1:08ч.

    На 5 години бях, но още помня голямата двуетажна чорбаджийска къща на прадядо ми. После я събориха. Междувременно дядо ми бе вдигнал скромен триетажен палат. Само дето сега никой от нас не живее там и къщата се продава. Едно време на село не са имали пари. Но иначе са живели спокойно, задружно и добре, и са имали по 5-7 деца в семейство. А сега?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подкрепям 100% и да добавя

    05 Юни 2024 18:27ч.

    В Добруджа където нивите сега са по 3500-4500 лв. на декар се е ширила мизерия и неграмотност. Масово са работили от деца тежък земеделски труд. Дядо ми е бил от богатите и е имал около 75 дка. Дори е бил в затвора 2 месеца по обвинение(неоснователно) , че е искал да разваля ТКЗС.-то.Във Всяко добруджанско село(а и не само) трябва да има паметник комунистическите ръководители(Г. Димитров, Тодор Живков и т. н.) освободили селяните от робинята, в която са живеели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прави сте, колеги. Който не вярва, да чете Иван Хаджийси

    05 Юни 2024 22:54ч.

    или Чудомир. Или Димитър Димов. Или Добри Жотев...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи