Следвайте "Гласове" в Телеграм
Има един бизнес, който засяга огромна част от обществото и който се приемаше за силно повлиян от фигурата на Алексей Петров. Затова и убийството му от своя страна крие потенциал да го преначертае. Става дума за пазара на застраховките „Гражданска отговорност“ и очакванията са цената им да започне да се повишава.
Заради задължителния си характер – всяко моторно превозно средство да върви със застраховка, гражданската отговорност е най-продавания застрахователен продукт в България. Годишно компаниите набират близо 1.2 милиарда лева от продажба на полици. Обезщетенията, които изплащат за щети и на жертви на произшествия, предизвикани от техни клиенти дълго време бяха в диапазона между 500 и 600 милиона лева, като от миналата година минаха прага, стигайки 625 милиона годишно (5% ръст на годишна база).
Няколко процеса кулминирали в миналите няколко години създават скрита динамика на пазара, която позволи въпреки двуцифрената инфлация през изминалите 24 месеца, застраховките да не поскъпнат значително (изключение са тези на влекачите за международни превози, където за четири години инфлацията е над 120%). Не поскъпнаха значително и плащаните обезщетения.
От една страна държавата промени правилата за завеждане и присъждане на претенции, както и олихвяването на задълженията към роднини на загинали. Прехвърлянето на голяма част от делата от София, където са централите на застрахователните компании към градовете, където живеят виновните причинители на ПТП-та, спомогна за ограничаване на разходите, защото обезщетенията вече се определят от съдии, които имат усет за цената на живота в малките градове, където инцидентите стават. Всичко това прави трагедиите по-малко привлекателни за бизнес на адвокатските кантори, които почти веднага изкупуват правото на роднините на обезщетение и започват да съдят застрахователите, обирайки като печалба всяка сума над тази, която са дали на опечалените.
От друга страна, автосервизите на големите вносители на автомобили почти едновременно вдигат цените си близо двойно през 2021 година с обяснение, че е имало натрупана инфлация в доходите на работниците им и цените на авточастите, което ги принуждава да поискат повече в договорите си за сервизно обслужване със застрахователните компании. Последното е спорно, защото е известно, че авточастите пристигат в складовете на вносителите при цени между 10 и три пъти по-ниски от пазарните и сервизите купуват с огромни отстъпки спрямо цените в магазина.
Оказва се обаче, че така сервизите формират буфер в цените си, които в последните две години не се покачват и така не притискат застрахователите. Полиците макар да са по-високи в сравнение с годините преди коронакризата, изглежда сякаш са достигнали равновесно положение и така докато не настъпи нещо ново.
Това може да е още по-скритата динамика на пазара, диктувана от една от водещите компании, която се смяташе за недосегаема от регулаторен контрол. Нейният пазарен дял и цените, които поддържа принуждаваха и другите участници на пазара да се съобразяват и да предлагат по-евтини полици. Резултатът беше по-ниски постъпления и по-голям риск от ликвиден и капиталов разрив при поскъпване на сервизните услуги или на плащаните обезщетения.
Приемаше се, че страхът от вече убития й покровител и неговото влияние, блокират напъните на Комисията за финансов надзор да подложи на съмнение официалните отчетни данни, както и евентуално да поиска корективни мерки, свързани с подобряването на ликвидността и капитала. Същата компания беше постоянно в писмата, с които европейския застрахователен надзорник EIOPA искаше от България да подобри контрола върху пазарните си участници и това стана едно от техническите предусловия за приемането на еврото. Така се наложи в последните си дни предишният парламент да се захване с темата, макар и времето да не му стигна.
Убийството на Алексей Петров кара наблюдатели на застрахователния пазар да се питат, задава ли се нов по-строг надзор от страна на регулатора. Ако това стане, може компанията да повиши цените на застрахователния си продукт и това ще бъде последвано от всички. Възможно е и останалите да вдигнат цените си като оставят въпросни застраховател сам на един работещ регулатор с всички възможни последствия.