Автор: Владислав Наков, Фейсбук
Специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Виткоф очевидно не напуска Москва с празни ръце - руската страна освободи американския гражданин Марк Фогел. Накратко какво се случи, защо Москва го направи и какво следва.
В момента, в който Тръмп започна да говори, че би искал да установи контакт с Путин, американците (и не само те) се опитаха да разберат по различни канали какво може да предложи руският президент на американския. Разбира се, трябва да се говори за сериозни неща, но не е обичайно да се започва с тях веднага (и в настоящата ситуация няма да работи) - ще бъде необходимо да се създаде подходящ контекст за по-сериозен контакт. Размяната на затворници е нормална практика в подобни ситуации. Ето защо в момента всички американски медии се чудят какво е дал Тръмп на Путин в замяна на освободения Фогел или това е едностранен жест на добра воля от страна на руския президент, сигнализиращ отвореността му към „диалог по същество“.
За самия Фогел всичко е ясно - той беше хванат на летище “Шереметиево” в руската столица през 2021 г. със 17 г марихуана и получи 14 години затвор по обвинения в "контрабанда и притежание на наркотици". Интересни обаче са роднините му – всички са привърженици на Тръмп. Майка му, Малфин Фогел, беше на същия митинг на Тръмп в Бътлър миналия юли, където беше прострелян в ухото. Преди събитието тя е общувала за кратко с Тръмп и е трябвало да излезе на сцената с него по някое време, но покушението е осуетило тези планове. През август 2024 г. Фогел трябваше да бъде включен в „размяната“, когато бяха освободени Уилан и Гершкович, но по това време и по различни причини американската администрация беше активна спрямо други задържани, но не и спрямо Фогел. Реално Тръмп изпълни лятното си обещание към възрастната дама и освободи сина й. Така Путин помогна на Тръмп да укрепи позициите си у дома.
Интересна е фигурата на Виткоф, стар приятел на Тръмп, с когото играят голф в Мар-а-Лаго. Преди време, след като Тръмп го направи специален пратеник за Близкия изток, „портфолиото" на Виткоф се разшири до „отваряне на канал за комуникация с руснаците". Мандатът му не е много ясен, нито как се вписва в мандата на специалния пратеник за украинския конфликт Келог. Но е очевидно, че в тази администрация са важни личностите и техният достъп до Тръмп, а не формалните позиции (по принцип и Рубио, и Уолц говорят директно за това и във формалните си роли не претендират за контакти с Москва).
Преди посещението си в Москва, според The New York Times, Виткоф е имал контакти с „близки сътрудници на Путин“ и също – това е важно – е обсъждал Украйна с „контакти в Саудитска Арабия и Катар“. Разбира се, интересно е за Украйна (особено в навечерието на Мюнхенската конференция, където Джей Ди Ванс ще говори със Зеленски), но е разбираем и другият подход на американците в Близкия изток - там е Иран. Засега шахматната партия върви премерено, без да привличат излишно внимание. За всички обаче е важен резултатът.