Следвайте "Гласове" в Телеграм
Отприщването на потоците с украинско зърно след създаването на коридорите на солидарност предизвика сериозни смущения на пазара в Европейския съюз. Полша е една от страните, в които огромно количество пшеница от Украйна беше внесено.
Не само българските, но и полските, че и фермерите от другите близки до Украйна страни нееднократко изказаха съмнения, че качеството на зърното от нападнатата от Русия държава е спорно.
Според материалите по нашумялото в Полша разследване “Зърнено дело”, поляците са изяли във вид на хляб 100 тона от т.нар. “техническа пшеница” от Украйна. Районната прокуратура в град Жешув, която ръководи досъдебното производство по случая е повдигнала обвинения на трима души, информираха полски медии.
Според прокуратурата те са измамили фирми, на които са продавали зърно, внос от Украйна, като са фалшифицирали и митнически декларации. Брашното от това зърно пък е било продадено на фурни, хлебозаводи и преработвателни предприятия от хранително-вкусовата промишленост, се казва в информацията.
От твърденията на прокурарите става ясно, че става въпрос за т.нар. “техническо зърно”. То е продадено като пшеница, годна за консумация от хора. Било е купено от мелници, а брашното след това е попаднало в производството на хляб и тестени изделия.
Прокуратурата в Жешув е обединила общо 92 досъдебни производства от цялата страна, извършени са 283 претърсвания, като е иззета и документация от разследваните субекти, съобщи прокурор Хана Бернат-Ложанска, говорител на районната прокуратура, цитирана от „Газета виборча“, като обвинение е повдигнато на трима души.
Първият заподозрян е обвинен в измама в ущърб на полска компания за търговия със зърно, защото й е продал над 111 тона пшеница, като е укрил факта, че това е внесено от Украйна “техническо зърно”. Щетите се оценяват на почти 150 000 полски злоти, равностойността на около 70 хиляди лева, допълват от offnews.
Второто лице е заподозряно във фалшифициране на документи относно местоназначението на пшеница, купена в Украйна, която след това е била предоставени на митническата агенция в процедурата по митническо оформяне на стоки, внесени от Украйна.
Вторият обвиняем ще отговаря и за извършване на данъчно престъпление, като е въвел в заблуждение контролния орган, че декларираните стоки са технически стоки, за които е наложено нетарифно облагане, а стоките реално са предназначени за търговия на пазара на хранителни продукти. Стойността на стоките, по фактури е над 91 000 злоти, което прави грубо около 40 хиляди лева.
Какво е техническата пшеница?
Това е разновидност на пшеницата, отглеждана заради нейните индустриални свойства. Техническото зърно се характеризира с ниски хранителни качества, но в същото време има характеристики, които я правят подходяща за производството на различни промишлени продукти. В частност от нея се правят лепила и нишестета за хартиената, текстилната и фармацевтичната промишленост; влага се в производството на бира; използва се за производството на етанол; за производството на ПДЧ и шперплат в мебелната и строителната промишленост и, накрая, за производството на фуражи. Но не и за храна на хората.
От Агри.БГ се обърнахме към Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и земеделски производител с въпроса - какво е това “техническа пшеница”?
“Наши колеги - зърнопроизводители от Полша, ни казаха, че вносителите на зърно от Украйна използват този термин “техническа пшеница”, за да се заобиколят проверките и забраната, която бе наложена да се внася пшеница в пет държави в ЕС.
Аз такова чудо - техническа пшеница, не съм чувала. Няма го в нито един учебник по производство на пшеница. Явно, за да няма спънки по вноса, търговците използват това наименование.
Както се оказа в България никой не проверява брашното, което влиза, по същия начин като обявиш в документите, че това не е пшеница, а техническа пшеница, никой не го проверява. Колегите в Полша затова бяха толкова ядосани, защото това си е измама”, обясни Жекова.
Тя се съмнява проблемът да е само със 100 тона, тъй като в Полша влезе огромно количество пшеница от Украйна.
“Но в България няма такова нещо - техническа пшеница. Не съм чула някой да купува техническа пшеница или някой да работи такава. Ако приемем, че пшеницата, която няма никакви показатели отива за такъв вид преработка, за индустрията - да, но такъв термин няма. Даже фуражната пшеница не е термин, а по-скоро е окачествяване на пшеница, която е с по-ниски показатели. Пшеницата си е пшеница - тя или има хлебопекарни кабчества, или няма хлебопекарни качества”, каза Жекова.
Според нея, основавайки мнението си на полските зърнопроизводители, използването на израза “техническо зърно/техническа пшеница” е начин да се заобиколи забраната за внос на културата от Украйна към Полша - една от петте държави, в които сеизпълнява решението на ЕК.
Властите в Полша продължават разследването и вероятно скоро ще има повече яснота по темата.
Източник: agri.bg