Путин и Тръмп дадоха неприятен сигнал на „инвеститорите във войната“, но битката с тях ще е трудна и дълга

Путин и Тръмп дадоха неприятен сигнал на „инвеститорите във войната“, но битката с тях ще е трудна и дълга

Автор: Източник: Максим Сучков, kommersant.ru

Имахме цивилизован разговор

Смята се, че централният сюжет на световната политика е конфронтацията между САЩ и Китай. Тяхната конкуренция прониква в световната търговия, света на технологиите, развитието на изкуствения интелект и регулаторните рамки в областта на здравето и климата. Но нито един контакт между американски и китайски лидери не се очаква с такова вълнение, както контактите между президентите на Русия и Съединените щати. Може да се окаже, че съдбата на света зависи от отношенията на Вашингтон с Пекин, но отношенията на Вашингтон с Москва определят дали светът изобщо ще има бъдеще.

Русия и може би Индия са единствените ключови страни на световната карта, които никога не са били подлагани на унизителни забележки или обиди от страна на Тръмп. И ако „вашингтонският истаблишмънт“ одобрява това отношение спрямо Индия, то по отношение на Русия това винаги е работило срещу Тръмп – тук явно има нещо подозрително. Тайната на уважителното отношение на Тръмп към Русия не бе разкрита от първото му президентство. Или той наистина смята Русия за велика сила, или разбира, че това не е стилът, с който да се „подхожда“ към отношенията с Путин. И сега внимателната подготовка на първия контакт между страните беше в ярък контраст с извиването на ръцете от страна на Тръмп на най-близките му съседи и съюзници.

И петте лични срещи между Путин и Тръмп по време на първата администрация на американския президент бяха успешни по отношение на двустранната химия и съдържанието на разговорите. Всички проблеми започнаха по-късно, когато Тръмп се върна у дома. Темата за прословутата руска намеса „удави” не една от потенциално изгодните инициативи на Москва за САЩ и Русия – за Сирия, Украйна, сътрудничеството в областта на антитероризма, противоракетната отбрана и неразпространението на оръжия. Междуличностната химия изглежда все още присъства - дори при липса на физически контакт.

Но все още има много противници на нормализирането на руско-американските отношения. Човек трябва да бъде особено внимателен към тези, които са инвестирали много пари и собственото си политическо бъдеще в т. нар. „руската заплаха“ и със сигурност ще положат всички усилия да торпилират всякакви проекти за алтернативна сигурност в Европа. Никой от тях не иска да потъне в историческа забвение, което е неизбежно, ако Путин и Тръмп успеят да договорят взаимно приемливи модалности за разрешаване на проблемите, а не просто уреждане на украинския проблем.

Неслучайно телефонният разговор се проведе в навечерието на откриването на Мюнхенската конференция по сигурността: „инвеститорите във войната“ получиха неприятен сигнал, защото Путин и Тръмп определиха дневния ред на дискусията там.

Всичко това обаче е само началото на един труден път. Тръмп дойде, за да направи Америка „велика отново“, а не Русия, и той ще действа изключително в съответствие с тази логика. Телефонният разговор между Владимир Путин и Доналд Тръмп дава надежда, че бъдещето най-накрая ще дойде. Но дали ще е светло и кой ще се включи в него, ще трябва да се разбере по време на подготвяна лична среща.

Максим Сучков е директорът на "Института за международни отношения" към Московския държавен институт по международни отношения

Източник: kommersant.ru

Превод за "Гласове": Владислав Наков

 

Коментари

  • Борис Я.

    16 Фев 2025 9:21ч.

    Военнолюбците от Мюнхен, зомбирани от дълбоката държава на Нуланд, Блинкен, Сорос и кохорта бяха ошашарени тези дни. Улаф Шолц и военният му министър Писториус се перчиха, но страхът им беше изписан на лицата. Зеленият от Киев беше техният кумир и беше посрещнат с стендинг овейшън. Уж и той искал мир, но говори само за нови оръжия и пари. Горките, все още не разбират, че идва ново пренареждане на света. САЩ, Китай и Русия ще са новите лидери и те ще се разберат помежду си. Украйна може и да изчезне като самостоятелна държава. Тайван ще стане китайски. Така и на САЩ ще се помогне, Дончо ще влезе в историята, като миролюбец.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • русский "освободитель"

    16 Фев 2025 15:42ч.

    преди седмица прочетох тук как РФ произвежда 4(четири) пъти повече въоръжение от целия колективен Запад, който бил обявил война на РФ.И радост в дебилските коментари, че ето, натриха ли ви носа, а? Всъщност на Запад не искат да строят нови мощности за производство на оръжия, Каквото имаха налично-това е, доизметоха нощвите за останало по неравностите брашънце. Сега, сякаш нищо не се е случило, някаква сука Максим пише каква борба се очаква срещу т.н. от него "инвеститори във войната". Не виждам голям интерест преди мен(след мен ще е друго) да се сподели някоя мъдра мисъл като например конкретно кои, аджеба, са тези "инвестирори във войната". Дали тези, които от 10 години не могат да достигнат 2% за военните си. Или може би са онези, които достигнаха 42% от бюджета им да отива за окупацията на Украйна, маскирани като "бюджет за отбраната". АЛО, ДЕБИЛИТЕ, КЪДЕ СТЕ? ДОСЕТИХТЕ ЛИ СЕ КАК ВИ МАНИПУЛИРАТ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи