Правните абсурди продължават: Главчев не може да бъде отново служебен премиер, защото е външен министър

Правните абсурди продължават: Главчев не може да бъде отново служебен премиер, защото е външен министър

Настоящият служебен премиер Димитър Главчев може и да се е изтрил от списъка с възможните кандидати за служебен министър-председател (т. нар. "домова книга"), показва проверка на Mediapool.

Причината за това са направените в края на миналата година промени в Конституцията, както и Законът за Сметната палата.

Преподавателят по конституционно право в Нов български университет проф. Екатерина Михайлова, и докторът по конституционно право Симона Велева в СУ коментираха пред Mediapool, че ако президентът реши да издава нов указ за назначаването на Главчев, има риск той вече да не отговаря на условията за служебен премиер.

Ако Главчев отпадне от настоящата "домова книга", в нея може да останат само председателят на Народното събрание Рая Назарян и зам.-председателят на Сметната палата Тошко Тодоров, който по неофициална информация категорично отказва да стане служебен премиер.

Проблемът на Главчев със Сметната палата 

Президентът може да избере Главчев за служебен премиер, ако той е председател на Сметната палата. Междувременно Главчев най-вероятно е изпаднал в несъвместимост, не може да заема този пост и следователно няма как да е сред кръга на допустимите кандидати за шеф на служебната власт. 

Проф. Екатерина Михайлова припомни пред Mediapool, че Главчев в момента изпълнява ролята и на външен министър. Това означава, че той не може да се върне обратно на длъжността председател на Сметната палата, защото ще изпадне в несъвместимост.

Законът за Сметната палата гласи, че"председателят и заместник-председателите не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност, освен ако са назначени за служебен министър-председател".

"Главчев е министър на външните работи, а Законът за Сметната палата изрично въвежда несъвместимост за политически позиции, като изключението по-горе касае само министър-председателския пост. Ето защо е спорно дали може да бъде възстановен като председател на Сметна палата", разясни Симона Велева пред Mediapool.

Несъвместимостта на Главчев като шеф на Сметната палата трябва да бъде констатирана от антикорупционната комисия, ако някой подаде сигнал срещу него. После самият Главчев трябва да поиска от Народното събрание да го освободи от поста заради несъвместимост.

Дори и да не бъде формално констатирана от комисия "Антикорупция", несъвместимостта на Главчев представлява незаобиколим политически проблем за назначаването му за премиер.

Проблемът с Главчев и "домовата книга"

Симона Велева коментира, че връщането на Главчев в Сметната палата не е единственият потенциален проблем. Според нея той не може да бъде преназначен за служебен премиер, защото в момента ръководи Министерския съвет и временно не е председател на Сметната палата.

Законът за Сметната палата гласи, че при назначаването на председателя или неговите заместници, те "прекъсват пълномощията си само за периода, в който са назначени, като след освобождаването им продължават мандата, за който са избрани". Прекъсването на правомощията е записано и за омбудсмана, и за управителя и подуправителите на БНБ.

Председателят и зам.-председателят на Сметна палата се възстановяват на тези постове, ако са реализирали служебно правителство. Но това не им дава право да бъдат преизбрани за втори път, непосредствено след като заемат тази длъжност. Към момента Главчев не е председател на Сметна палата и следва да бъде нарочно възстановен на тази длъжност, за да е избираем отново. Това обаче не може да се случи между указите, защото дейността на Министерския съвет има т.нар. континуитет или непрекъсваемост. Тоест, няма момент, в който той да се възстановява като председател на Сметна палата", каза пред Mediapool Симона Велева, която е и член на СЕМ.

Основният закон предвижда, че "правителството продължава да изпълнява функциите си по тази Конституция до образуването на ново правителство" и тази непрекъсваемост се вижда на практика при предишни случаи, в които се е стигало до две последователни служебни правителства с един и същи премиер.

Например, през 2023 година с един и същи указ е назначен втория кабинет на Гълъб Донев и са прекратени правомощията на първото служебно правителство. 

Преди ден бившият конституционен съдия Пламен Киров разви тезата, че няма нужда президентът Радев да издава нов указ за назначаване на ново служебно правителство. Според него единственото задължение на президента е да насрочи изборите.

Преди 12 години Конституционният съд излезе с тълкувателно решение, че указите на президента продължават да действат във времето, освен ако то не са ограничени със срок или някакво условие, или пък действието им е еднократно.

Проблемът в тезата на Пламен Киров е, че тя изглежда противоречи на конституционната норма в чл.99. Според този текст Радев трябва да назначи служебно правителство след изчерпването на възможностите за избор на редовен кабинет.

"Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок", гласи Конституцията.

Как оправянето на една каша води до нова

Обясненото от Велева противоречие, според което Главчев може вече да не фигурира в "домовата книга", може да бъде решено с промяна в Закона за Сметната палата, но тогава ще се върне друг проблем.

Уточнението в закона за прекъсването на правомощията на избрания за служебния премиер от досегашната му позиция беше добавено преди няколко месеца, за да бъде избегната друга колизия около въведения в Конституцията списък с кандидати за премиери.

При приемането на промените в основния закон беше записано само, че след като един от списъка с хора от държавни институции трябва да е служебен премиер, но беше уредено какво става с длъжността, която е заемал допреди това. А в същото време чл. 113 от Конституцията гласи, че "членовете на Министерския съвет не могат да заемат длъжности и да извършват дейности, които са несъвместими с положението на народен представител", а чл.68 – че "народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител".

Така, за да избегнат това противоречие, депутатите приеха избраният за служебен премиер да прекъсва временно правомощията си, но изчистването на това противоречие е довело до нови въпроси около процедурата по избор на служебен премиер.

 

Източник: mediapool.bg

Заглавието е на "Гласове"

 

 

 

Коментари

  • Явно, когато има парламентарно мнозинство и редовно правителство, всички във властта са твърде заети да крадат, затова нещо не им се получава смисленото законодателство

    21 Авг 2024 8:52ч.

    "Народното" събрание не трябва да е постоянно действащ орган. Трябва да се събират за няколко дена в годината да гласуват подготвени от постоянно действащи комисии закони. Без откъсване от производството и без отделна заплата. Пет лева към основната заблата, билети за БДЖ и такси за няколко дни хотел в жълтопаветната джамахирия. И никой няма да забележи, че "народното" сърбание не осира постоянно орталъка със скандали. А, и всички пенсии, отпуснати за народно представителство да бъдат канцелирани. Достатъчно са откраднали по време на мандата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    21 Авг 2024 13:31ч.

    ПАТРИАРХЪТ - СЛУЖЕБЕН ПРЕМИЕР! ЗА ДВА МЕСЕЦА САМО!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гфтре

    25 Авг 2024 15:09ч.

    ГЕРБ, ПП и ДБ и ДПС, не бива да се забравя кои направи тази бъркотия. Ристю демокрацията поне 10 г разправяше за конституцията и се насраха дружно (без извинение) всички юристи в ПП и ДБ, ГЕРБ и ДПС. А също трябва да се отбележи, че в парламента са изпратени най простите натискачи на копчета. Само си помислете какъв боклук е там и колко мозък имат в кратуните, та да приемат такива промени дето ни една не става. В ГЕРБ бяха избрали за депутат един на 24 г. Представете си тои какви закони ще гласува. Там половината им некадърници нямат един ден трудов стаж освен калинки. Мислете като гласувате и избирате, че само боклуци харесвате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    21 Авг 2024 8:54ч.

    КС за една година ще реши проблема.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с компетентната помощ

    21 Авг 2024 8:59ч.

    на тежката артилерия, която пращи от ЕКСПЕРТИЗА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Толкова "бързо"?

    21 Авг 2024 9:18ч.

    Все пак КС не е "Бърза помощ"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сабрутко Сабрутков от сабрутковците на Киро и Кокоро

    21 Авг 2024 9:50ч.

    Хитрата сврака с двата крака! Главче трябваше да пътува. Е, на пътува се!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе, къде е Ники?

    21 Авг 2024 9:51ч.

    Той май наистина отпътува!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тука е!

    21 Авг 2024 10:05ч.

    Никиту Искадапътува Денков, маскиран с перука и очила, направи опит за заблуди Радев и пак да стане премиер! Радев обаче го разкри.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киро Пламенов

    21 Авг 2024 9:53ч.

    Посочете ми един закон,който да няма пропуски и противоречия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Авг 2024 10:20ч.

    Крррасота!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Авг 2024 10:25ч.

    А защо не може конституционен съдия да бъде мин. пред. Ето, например оня Зелков, или Фильо Димитров - той даже е бил?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сабрутко Сабрутков от сабрутковците на Киро и Кокоро

    21 Авг 2024 10:32ч.

    Или Малката Черна Мамба, отгледана в Дулово?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • давос

    21 Авг 2024 17:23ч.

    Що "краставички и краставици" е смукала тая "малка бамба" селтачка !!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, защо не казаха това двете юристки, когато Главчев реши да е външен министър, що не го предупредиха тогава?!

    21 Авг 2024 10:55ч.

    Пък много знаещи и презнаещи корифейки на правото се появиха изведнъж. Как пък ги измислиха сега всички тези "несъвместимости". ..... Що мълчаха досега? Ако са толкова компетентни - да бяха проявили гражданска отговорност предпазвайки Радев и Главчев или който и да е друг кандидат от подобен политически лабиринт! Като знаеш - казваш навреме за да помогнеш, а не да се самоизтъкваш след дъжд качулка. Аман. ......... Прочее, президента Радев кога ще каже ЗАЩО НЕ ХАРЕСВА ГЛАВЧЕВ?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пор Ошенко

    21 Авг 2024 11:16ч.

    В "Човекоядката" на Иван Радоев се задава въпросът "Защо обичам другаря Топузов?". Въпросът "Обичам ли др. Топузов" е зададен неправилно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александър

    21 Авг 2024 11:14ч.

    Тези от Ппдб воглаве с ХИванов са за бесене !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    21 Авг 2024 11:16ч.

    Гласове, защо се излагате да тиражирате правните глупости на Натка, Бойкики и Кирчо и Кокорчо? Главуча стана служебен премиер и може като такъв да изкара пет мандата, а после да се върне в Сметната.... Тея увъртания на юридическите нули от ППДБ нямат никаква тежест.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точно

    21 Авг 2024 11:29ч.

    Много такива "корифеи" и "корифейки" има набутани по университетите, като преподаватели!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Авг 2024 13:03ч.

    Е, когато е само премиер - може. Но когато е министър - не може. Едната случка е описана в Конституцията, другата - не е, затова - не може.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Авг 2024 13:03ч.

    Е, когато е само премиер - може. Но когато е министър - не може. Едната случка е описана в Конституцията, другата - не е, затова - не може.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    21 Авг 2024 13:26ч.

    Ограмоти са какво е ПЛАТЕНА длъжност.... Той изпълнява функцията на ваншен министър не е назначен на заплата като такъв!!! Аман от неграмотни жълтопаветни тъпаци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Външен Президент

    22 Авг 2024 12:25ч.

    @forsvaret Ти идиот ли си или да?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ако ви трябва килимче за в тоалетната

    21 Авг 2024 11:46ч.

    Сложете си навместо това Конституцията, кой ли не се отърка вече в нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bacho Кольо

    21 Авг 2024 12:12ч.

    Някой има ли смислено обяснение за къФ чеп му беше на счетоводителя Главчев да бъде и външен министр?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боян Чуков

    21 Авг 2024 12:19ч.

    За причините на създадения in vitro политически хаос у нас се правят най-различни интерпретации. Обвиняват Конституционната реформа и нейните евроатлантически създатели. Търсят се политически причини, а те реално са малко. Основните политически субекти са в състояние на идеологическа кома. В чисто идеен план е трудно да бъдат отличени един от друг. Наративът е евроатлантически клиширан и унифициран. В една или друга степен. Вербалната димна завеса в публичното пространство забавлява електората и той яде наличните пасти. Личните противоречия и взаимната неприязън на основните политически актьори се преекспонира. Основният въпрос е дали България трябва да има стабилно правителство в този момент, което да има строг евроатлантически профил. И да марширува в крак със своите съюзници около Русия. Но такова все не се получава. Дали българските турбо-евроатлантици са такива, за които се представят е въпрос с повишена трудност. С повишена трудност е и въпросът дали турбо-русофилите у нас са искрени. Реално у нас наблюдаваме политически бразилски карнавал, на който всеки се е маскирал както му е изгодно или му повеляват. Политически проекти се раждат непрекъснато и се подготвят за пореден „парламентарен чакъл“. Много политически актьори си приказват без да си вярват. Но е по-важно лумпен електоратът да се възторгва и гласува за тях. А после с малко „ала-бала“ шоуто никога няма да приключи. Затова е много важно вътрешният министър да е в правилната игра. В основата на всичко у нас е геополитическото противопоставяне между глобалните и регионални фактори на българска територия. Това е базата. Над нея се строят пясъчни кули, които поредната електорална вълна в резултат на политическия хаос смива и всичко започва отначало.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пияния майстор

    21 Авг 2024 13:04ч.

    А нашият Конституционен съд съставен от едни от най-великите йористи, начело с Деса Йориската, каза, че тъпотиите на Пеевски, Борисов и Иванов не са тъпотии, а дори са много добре. С което, така нареченият Конституционен съд, се записаха като правни и умствени нули. И как Борисов, Пеевски и Киро ще управляват държава, като съсипаха основния закон на държавата? И как още има хора да гласуват за тях, като очевидно им се показаха, че това са хора некадърни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Диляна Гайтанджиева

    21 Авг 2024 13:09ч.

    Енергийният министър в аферата „Чирен“ си е купил имот на остров Крит и спестил 600 000 лв. от заплати https://obektivno.bg/energijniyat-ministar-v-aferata-chiren-si-e-kupil-imot-na-ostrov-krit-i-spestil-600-000-lv-ot-zaplati/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    21 Авг 2024 13:24ч.

    Абе неграмотници, това прочетохте ли: "председателят и заместник-председателите не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност, освен ако са назначени за служебен министър-председател"..... Друга ПЛАТЕНА длъжност. Главчев не получава заплата като външен министър!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Позицията,

    21 Авг 2024 14:50ч.

    Министър на външните работе Е Платена! Съвсем друг въпрос е дали титуляра поручава това възнаграждение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Авг 2024 15:27ч.

    Дали Главчев получава заплата или не - да обяснява на жена си. Длъжността "министър на вънкашните работи" е платена - получава се заплата. Ако иска да работи pro nono - се тая, да си дава заплатата в некоя детска градина за сексуалното възпитание на малките пишлигари. Длъжността е платена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    21 Авг 2024 16:01ч.

    Изпълнява функциите по съвместителство без допълнително заплащане!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой вече интересува ли се изобщо от тези неща

    21 Авг 2024 14:04ч.

    Хората си живеят живота и могат да минат и без избори и без правителство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Авг 2024 15:32ч.

    Живеят го бе. Вчера пишеше в любимата газета, че бързите кредити са се увеличили с 20% в сравнение с юли 2023 г. и са стигнали 4.1 млрд. лева. Демек на секи жител на Отечеството се падат 680 лв. борч и то само главница. Башка лихвите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ех, талантлив жълтопавет...

    21 Авг 2024 15:44ч.

    ....чудни ги забърква кашите! 😃

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи