Правителството все пак ще наложи интереса на адвокатското лоби в арбитражи за милиарди

Правителството все пак ще наложи интереса на адвокатското лоби в арбитражи за милиарди

Автор: Стефан Антонов, "Гласове" Следвайте ни в Телеграм

Министерство на правосъдието все пак ще се меси в организирането на държавната защита по международни арбитражни производства. Това предвижда “план б“ на правителството, след като ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН му забраниха да прехвърля функцията по защита на държавата от финансовото в правосъдното министерство. Новият по-опростен механизъм предвижда Дирекция „Съдебна защита“ в Министерство на финансите, чиято администрация вече 20 години организира държавното представителство в такива дела, спечелила е 15 от 15 казуса и е спестила на данъкоплатците пет милиарда лева за изминалите 20 години, да бъде понижена до участник в по-голям междуведомствен съвет, включващ представители на правосъдното министерство и ДАНС. 

Какво точно ще прави този междуведомствен съвет, правосъдният министър Атанас Славов, който обяви новината, не дава подробности. „Гласове“ разполага с кореспонденция между представители на Висшия адвокатски съвет (която обаче не е одобрена от колективен орган на съвета, но се натъртва ролята на самия съвет) до Министерство на финансите от миналата есен, в която адвокатското лоби призовава да се създаде подобен орган, но служебният министър на финансите Росица Велкова оставя призива без отговор. 

Самият министър на правосъдието признава единствено, че целта е да се управляват парите („разпределят правилно“), които държавата заделя за защита по международните арбитражи. Не се разбира защо министърът на правосъдието говори за управление на средства, след като тези средства нито в момента, нито в исторически план са изразходвани от неговото министерство. Напротив, изразходват се от финансовото министерство, което има и компетентността да управлява средства, и исторически, и законово е натоварено да организира държавната защитата по арбитражните дела. Тоест, МФ си изпълнява задачата и я финансира, а правосъдното министерство няма никакво касателство до момента, и когато се включва, министърът му не говори за държавната защита, а за разпределение на финансови средства. Славов посочва неточно, че държавата харчи по 100 млн. лв. за своята защита по международни арбитражи. Историческа справка от правителството показва, че в изминалите три години държавата е харчила в пъти по-малко от тази сума – 34.7 млн. за 2020г., 51.12 млн. за 2021г. и 38.8 млн. за 2022г.

Не се разбира и защо от темата страни финансовият министър Асен Василев, след като именно неговото министерство отговаря за планирането на бюджета, за управлението на държавните средства и има върховната власт да променя бюджетни взаимоотношения, когато изникнат извънредни обстоятелства. Една от причините именно финансовото министерство да организира държавната защита е, че не може да се прогнозира какви искове ще се заведат срещу държавата в рамките на една година и какви разходи ще направи правителството в организацията на своята защита. Това са разходи, които извършват избраните адвокати, представители на държавата и експертните компании, които наемат. Средствата зависят както от обема работа, така и от специфичните проучвания, които се правят в хода на всяко едно дело, поради което точни предвиждания за размера им не са възможни. В случай на нужда обаче, точно министърът на финансите може да ги обезпечи със средства от централния бюджет, който е оперативен и ликвиден буфер на правителството. 

Обратно, Министерство на правосъдието няма капацитет да управлява повече средства от собствените и няма институционалния авторитет да изисква съдействие от другите министерства и държавни служби с успеха, с който го прави финансовото министерство.

Въпреки това неговите експерти, заедно с представители на ДАНС ще мислят как държавата да управлява средствата, които се дават за защита по арбитражни дела в чужбина. 

В кореспонденцията на представители от Висшия адвокатски съвет до финансовия министър, в която се говори за създаване на междуведомствен орган, се посочва още, че български кантори недоволстват от високите критерии, които финансовото министерство залага при избор на обслужващи правни фирми при международните арбитражи. В нея се посочва, че има български адвокатски кантори, които желаят да участват в такива дела било като изпълнители или подизпълнители, но не успяват, защото критериите били много високи (и позволяват да се класират само най-големите и успешни фирми в света – бел. авт.).

„Единствената цел на обсъжданите промени винаги е била как да подобрим защитата на държавния интерес. Как да имаме прозрачна процедура, в която тези отделени финансови средства се разпределят с участието на водещи световни дружества, кантори, които осъществяват такава защита, с участие на български кантори, които имат специализация, и всичко да става по един прозрачен начин, да няма съмнение във връзка с определянето на тези защитници на интересите на държавата във връзка с разходването на тези значителни средства“, посочи правосъдният министър Атанас Славов в парламента миналата седмица. 

Като повод за инициативата Атанас Славов констатира проблеми, без да уточнява точно какви. При изказването си в парламента на 12 юли заявява „Проблеми има констатирани. Налага се институционално действие и ние ще предложим това институционално действие, отчитайки опита, който имаме в защита на интересите на българската държава“. Славов твърди, че той и министър Василев заедно са констатирали проблемите по-миналата седмица. Реално обаче Асен Василев назначава одит в Дирекция „Съдебна защита“ едва на 7 юли – петък по-миналата седмица, което означава, че няма как проблемите за които говори Атанас Славов да са констатирани в хода на самия одит. Не се посочва и каква друга проверка или одит е установила въпросните проблеми. 

Сигурно е само, че за изминалите 20 години, всяко едно правителство и всеки един министър на финансите пазят прерогатива по организиране на държавната защита в арбитражи, а „Продължаваме промяната“ опитват вече пети път да се намесят в работата на една от най-ефективните администрации, която за 20 години е спестила почти пет милиарда лева на данъкоплатците и е спечелила всички международни арбитражи срещу България. 

Тези опити са следствие на управленски намерения, уточнени още в коалиционното споразумение на ПП с БСП и ИТН от 2021 година. Или с други думи не е известно хора на ПП да са открили някакъв проблем в хода на работата си (поне досега няма оповестени документи, констатиращи такива проблеми), а си следват дневен ред, начертан още преди да вземат властта. 

 

 

 

Коментари

  • Юрист

    17 Юли 2023 21:53ч.

    Управлението на огромни държавни средства от длъжностни лица без ясни критерии, квалифицира деянието по ал.3 на цитирания текст: Чл. 282. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6, или с пробация. (2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Ако от деянието са настъпили значителни вредни последици или е извършено от лице, което заема отговорно служебно положение, наказанието е лишаване от свобода от една до осем години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6. (3) (Нова - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) За особено тежки случаи по предходната алинея наказанието е лишаване от свобода от три до десет години, като съдът постановява и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 6.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • досежен

    17 Юли 2023 22:28ч.

    Модерният свят принуждава субектите да полагат неистови усилия да изпъкнат, да блеснат, да станат разпознаваеми. Какво да правим, меркантилен свят, опитващ да завоява територии, които ще направи продажбата по-лесна.! Какви продажби! В сичко се продава - когато няма какво друго - продават си името. Модерният маркетинг не се свени да посегне към истински изкопаеми. Така - адвокат Менко пробутва морно името си, като не престава да пробутва едно истинско изкопаемо в юридическия език. "Касателство"! Покрай бойковата къща в Барселона, таман 10 пъти я употреби в 5 изречения! Ама че дума! Откъде се е взела? Сигурно някога е донесена в Княжеството от царските военни юристи на Батюшката Император, които са изливали основите на новата българска държава. Ама защо и Антонов я казва? Това е една от +отвратителните" юридически думи. Е, не чак толкова като ДОСЕЖНО! Имаме си прекрасно, по-модерни, по-разбираеми думи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аналитичка

    18 Юли 2023 0:52ч.

    Драги досежен, очевидно е, че Вие предпочитате тъпите англо-американизми, за да изглеждате модерен и вървежен. Изобщо не Ви вълнува, че родният ни език постепенно обеднява и се заменя с някакви измислици, като в същото време имаме прекрасни български думи, изпадащи в забвение. Нима одобрявате финализирам - вместо завършвам, стартирам - вместо започвам, скролвам - вместо превъртам, приоритет - вместо предимство или преимущество, контент - вместо съдържание, уикенд - вместо краят на седмицата, копирайтър - вместо текстописец, фешън - вместо модерен(актуален), мониторинг - вместо наблюдение, аутфит - вместо облекло, дрехи(премяна), тикет център - вместо билетен център, чарджвам - вместо таксувам, буквам - вместо ангажирам (резервирам) и много, много други. Мога цяло денонощие да давам примери за изкривяване и опростачване на звучния ни български език. Друг път не се изказвайте неподготвен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • досежен

    18 Юли 2023 1:31ч.

    Драга аналичичке, това не е първият ни сблъсък! За ваше най-голямо съжаление, битките ни но до този момент за завършвали с тежък крах за Вас. Има специални причини, поради които аз напълно умишлено и наложително не градя дигитална личност и разпознаваема персонификация тук. Този път резултатът няма да бъде по-различен! Пак ще ви натупам, но обещавам да бъда внимателен, почти нежен и ще използвам само крайчеца на пръстите си върху Вашето дупе! Вие сте типичен пример за чела(но)недочела. Обикновено това се среща при твърде млади субекти, които предпочитат да възприемат света през картинки и стандартни английски понятия. С триста зора и обилно изпотяване възприемат текст от повече от два реда, обикновено на третия третия вниманието им се разпада! При подобно развитие, възпитано и по английски ги пращам ... там дето не грее слънце. Ако го направя по нашенски, ще бъде страшно и вероятно ... грозно. Те зяпват и напускат полесражението! Видимо имате богата езикова култура и сте радетел за опазване на чистота на родния език, така че Вие сте изглежда по-особен случай - вероятно средно поколение или дори малко отгоре. Това прави крайно трудно обяснимо, защо при 9 реда текст?? НЕ СТЕ РАЗБРАЛА АБСОЛЮТНО НИЩО ОТ ПОСЛАНИЕТО МИ! Нямам желание да продължавам с дидактиката, не желая да бъда жесток! Категорично ясно съм ЗАЯВИЛ, че може и трябва да се ползват БЪЛГАРСКИТЕ АНАЛОЗИ на съответните юридически понятия! Как го пропуснахте? Включена е и думичката "модерни", но в научния понятиен апарат на правото, модерността е относителна. Възразявам само срещу ползване на архаизми в правната терминология. Как го пропуснахте? А-ха, разбирам! Вие сте подразнена поради едно особено обстоятелство! Думата касателство действително прониква в Княжеството по повод на руската администрация. Знаете ли руски език? Аз знам, колкото и нескромно да звучи! Други езици знам на по-високо ниво. Произход - от касательно, насчет! За да не си измислям подробности, ето ви копиран текст на синоними и произход на думата касателсьство: "Синонимы к слову «касательство» · причастный, причастность, соучастие, прикосновенность, участие, признание, показание · отношение · сопричастность." Не е необходимо да превеждам - всеки културен човек вижда веднага почти пълно сходство в думите с българските. Не ме интересува, дали идва от руски или англо-американски - искам си българските думи и се ПОДИГРАВАМ на великия адв. Менко Менков! Всички тук разбраха това, но Вие ... учудващо - НЕ! Как го пропуснахте? За малко цвят съм прибавил и едно друго (нафталинено) понятие, което се ползва от юристите от старата школа и предизвиква снизходителни усмивки. Обаче, вече ми омръзнахте!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • харвардски хиени

    18 Юли 2023 3:25ч.

    Тия от ПП-ДБ са ненаситни, явно наистина апетита идва с яденето. Ама да не се задавят с тези обороти, че могат и да се бъкнат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    18 Юли 2023 3:35ч.

    Абсолютна далавера! Ето защо натискат Прокуратурата и им бе нужен Гешев. Пълни измамници. Пълни мошеници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи