Поколение на боклука: Нищо купено не работи

Поколение на боклука: Нищо купено не работи

Автор: Уолтър Кирн, walterkirn.substack.com Следвайте "Гласове" в Телеграм

Преди около пет години купих стара сокоизстисквачка за седем долара от магазин втора ръка. Беше от онези малки, старовремски кухненски пособия, изглеждащи все едно са направени да устоят на взрив или удар с чук. Щом включих мотора с металното копче, задвижващият вал завъртя тежка керамична глава, създадена да изкормва вътрешността на разрязани наполовина лимони и портокали. Машината работеше прекрасно, почти като нова, затова погледнах серийния ѝ номер в интернет, за да разбера кога е произведена, предполагайки, че може да е почти на четиридесет години. Грешка. Произведена беше през 40-те години на ХХ век. Упоритото чудовище е на седемдесет и все още предоставя удовлетворение с всяко ползване.

Не мога да кажа същото за кафемелачките ми. Използвам множествено число, защото съм имал много кафемелачки, всички купени с оригиналните опаковки и счупени в рамките на година. Те би трябвало да са от качествените, с брус не с остриета, но отдавна спряха да изпълняват функциите си, завършвайки дълго пътешествие от далечните фабрики до безимените гробове на моето местно сметище. Имам цяла алтернативна кухня на същото сметище и скоро ще ми трябва допълнително място за още. За готиния мини-хладилник, който спря да изстудява след три години и никой не може да поправи. За яката прахосмукачка без торбички, която се запушва, щом мина с нея през килим. За комплекта измерителни чашки, които вече нямат числа и отметки за измерване. За остатъците от пирексовата тенджера, която се счупи, докато я вадя от фурната, и поръси пода с миниатюрни, остри парчета, толкова малки, че ще ги намеря чак когато се забият в нечий бос крак.

Има ли нужда да продължавам? Ще го направя. Важно е да стигнем до дълбокомислената, спекулативна част, където обсъждам какво означава предметите в нашия живот да ни деморализират чрез буря от повреди, но също е важно – за мен от емоционална гледна точка – да погреба читателя в детайли за моите безкрайни материални разочарования. Сладките жълти ръкавици, които жена ми купи от Таргет и се разплетоха на второто носене. Новият куфар, който не иска да стои прав, когато е пълен. Лаптопите, превърнали се в тухли месец след изтичането на гаранцията. Хибридът на 50 000 мили, който също се превърна в тухла, докато се движеше със 120 по магистралата, с отказали спирачки и волан. Оцелях по чудо, заплашвах със съд и производителят поправи колата безплатно. След две седмици, тя се счупи отново.

Същото важи и за малките неща. Телбод, неможещ да защипе пет листа. Кибрит, който дими, но не гори. Хартиени пликове, разцепени по ъглите от зле опаковано и течащо прясно мляко. Странно късите кабели на електроуредите. Две нови химикалки всяка седмица, защото не пускат мастило (поне не непрекъснато в линии), и всъщност не са химикалки, а просто идейни модели за химикалки. Потьомкин химикалки, реквизит. И още и още.

Сащисан как да измеря спада в качеството на простите предмети от ежедневието – развих темата пред моята публика в Туитър, където бързо събрах две хиляди отговора, най-дългата ми дискусия в социалните мрежи. Оплакванията бяха конкретни и оформяха повтарящи се модели. Единият от тях беше омраза към новите перални и сушилни, защото не перат и не сушат добре, след което се чупят. Дрехите, които влизат в тях, също не се харесват. Бивш топ шеф от Levi’s се включи, за да потвърди, че дънките не са това, което бяха. Любимите ми отговори в Туитър обаче са дребнавите. Например някой отбеляза, че съдържанието на сок в сока, спада. Друг наблюдавал, че разпенващият се течен сапун е нормален течен сапун, но разреден.

Много обвиняват правителството за тези проблеми. Смятат, че то е развалило сума продукти чрез екологичните регулации, довеждайки ги до бърза развала и до състояние на пълнеж за сметищата. Някои поставят вината върху търговските ни отношения с Китай и дори върху „злото на капитализма“. Крехките чипове в предмети, които не ги изискват, също попадат под обстрел на коментарите. Един тип философски отговори споменават зловеща обща тенденция към разпад на всичко човешко. „Има война срещу истинската стойност, състояща се от три части: война срещу качеството, война срещу парите, война срещу живота изобщо.“ Високопарна реторика, но разбираема. Когато моят де-електрифициран хибрид се превърна в огромен фучащ камък, в който аз и жена ми сме безпомощно завързани – заради престъплението, че се опитваме да спестим гориво и поражения върху планетата – някак си ми е трудно да не се почувствам измамен, преметнат.

Няколко от моите онлайн събеседници оспориха основната ми теза  –  че ситуацията се влошава, при това остро. Представиха икономически аргументи. Твърдяха, че нещата са по-лоши, защото ги искаме по-евтини, но ако вземем предвид инфлацията, качеството е каквото е било винаги. Не съм съгласен. Нашата нова пералня с измитите от символи врътки и копчета, с изтъркания в ъглите емайл, е най-скъпият модел, който съм купувал. Що се отнася до по-евтините неща – като жълтите ръкавици на жена ми – те не са евтини, те са без стойност. Всъщност, те имат отрицателна стойност, заради изхабения материал и изхабената енергия да отидем да ги купим, съответно да ги върнем – втора разходка, която просто не си струваше да правим. Вместо това, поехме загубата. И светът пое загубата. Малка, но минусите се натрупват.

През 19 век в Англия пишат Джон Ръскин и Уилям Морис, които вярват, че качеството на материалните предмети отразява и влияе на качеството на едно общество, дори на неговия дух. „Нямайте нищо в дома си“, казва Морис, бащата на движението „Изкуство и занаяти“, „което не знаете, да е полезно или не вярвате, че е красиво.“ Това ще е особено трудно днес. Наскоро жена ми имаше нужда от белачка за моркови. Трябваше ѝ спешно. Тази която купи, единствената в магазина, изглеждаше достатъчно добре, пък и разпознахме марката. За съжаление, белачката се провали в това да е полезна – не беше достатъчно остра, за да обели морков. Като моите химикалки, които не са химикалки, защото истинските химикалки слагат мастило върху хартия, нейната белачка, която не белеше, е недействителност, симулакрум, изображение на нещо, но не самото нещо.

Казват ни, светът става дигитален, и някой ден ще има дигитално недвижимо имущество, населено от хора с дигитални дрехи, пиещи дигитален портокалов сок, изстискан от дигитални сокоизстисквачки. Хората ще играят животите, които някога са приемали насериозно, животи, които някога са имали значение и тежест. Съдържанието на сок в сока ще стане нула, а старата ми физическа изстисквачка ще продължава да работи, докато останалата ми кухненска апаратура – няма. Не и по-голямата част от нея.

Аз също може да не издържа. Опасявам се, че няма. Психологическият дан на стоките, които не устояват, е че човек губи вяра, че бъдещето изобщо ще дойде. След това губи и интерес бъдещето да дойде, защото му се струва, че малко от това, което ползва или цени, ще бъде с нас да го посрещне.

Започваш да се чудиш – чие излизане от употреба се планира, на нашите продукти или на нас самите?

Статията е превод от събстака на Уолтър Кирн. Стоян Панчев реши да я сподели с читателите на ЕКИП, защото е започнал да се чувства като автора.

Превод и редакция: ekipbg.com

 

 

 

Коментари

  • thenewone

    12 Яну 2024 11:01ч.

    У нас не е така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кога ще стане по-добре

    13 Яну 2024 6:06ч.

    По-добре, вече беше.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По-добре, вече беше...

    13 Яну 2024 22:22ч.

    КАПИТАЛИМЪТ Е САМОУБИЙСТВО. Всяка стока има предназначение и когато изпълнява предназначението си има ПОТРЕБИТЕЛНА СТОЙНОСТ. ПОТРЕБИТЕЛНАТА СТОЙНОСТ Е ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ НА СТОКАТА. Всяка стока има и ПАЗАРНА СТОЙНОСТ. ПАЗАРНАТА СТОЙНОСТ НА СТОКАТА ОПРЕДЕЛЯ НЕЙНАТА ЦЕНА НА ПАЗАРА. ПАЗАРНАТА СТОЙНОСТ Е ЗА ПЕЧАЛБАТА НА КАПИТАЛИСТА. Колкото е по-ниска себестойността на стоката и по-висока пазарната стойност на стоката, толкова е по-голяма нормата на печалбата за капиталиста. ПОТРЕБИТЕЛЯТ ДА РЪКОПЛЯСКА! Една от причините за скапването на социализма беше гоненето на висока пазарна стойност и загърбването на потребителната стойност на стоките, с цел - конкуренция с капитализма. Това с конкуренцията на социализма с капитализма ци беше много глупава стратегия. Правилната стратегия беше отказ на суровини за капитализма и пълно затваряне за капиталистическите стоки. Така с помощтта на петата колона - юдаистите в СССР и в държавите от СИВ - беше проиграна Студената война. Сам по себе си СССР беше напълно самодостатъчен, а с държавите от СИВ и Социалистическата общност (СИВ +КНР, КНДР) + Развиващите се държави от Африка и Латинска Америка Социалистическата система беше на позиция да победи в Студената война и днес България щеше да е Народна република с население от 12 милиона благоденстващи българи и с най-развита промишленост и селско стопанство на Балканите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Немците има дума за тези неща: ерзаци

    12 Яну 2024 11:59ч.

    Ерзаците външно приличат на истинските, но само външно. Сега всеки продукт е ерзац.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Статията е превод от "събстака" на Уолтър Кирн.

    12 Яну 2024 12:01ч.

    Някой има ли е превод на "събстака"? Не съм учил академичен френски език.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигналиста

    12 Яну 2024 12:18ч.

    Нещо подобно, лично наблюдение: магазин за мебели, стол, цена - 130 лева. На друго място в същия магазин, абсолютно същият стол, но вече се казва "директорски стол". Цена - 400 лева.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    12 Яну 2024 12:26ч.

    Тази тенденция не е нова. Тя е възникнала още след Втората световна, когато болшинството от фирмите са създали подразделения за умишлено съкращаване живота на стоките. Пазарната икономика изисква денонощно купуване и производство и качествените дълготрайно употребявани стоки са в нейна вреда. Интересно е,че т.н. еколози дума не казват против тази тенденция и против фирмите, денонощно произвеждащи стоки-еднодневки и другите, преработващи изхвърлените такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така е

    12 Яну 2024 14:54ч.

    Програмираното остаряване не е от вчера. И то не само за някоя част от стоката, цялата стока трябва да рухне. Скоро си говорих с приятел, работи в голяма западна фирма, която проектира електроника за автомобили. Та, според тях, "мисията на колата" е 5000 часа, от които 70% на празен ход. Превърнато в километри, това е около 150-180 хиляди. За "overengineering" ги наказвали (т.е. ако проектират нещо, което да живее, примерно, 9000 часа, вместо 5000 - колкото е по задание). Та това си е фирмена политика, на всички. Защо да си купуваш нещо ново, ако старото още ти върши работа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трагикокомично

    12 Яну 2024 17:39ч.

    Докато имаше социалистическа система малко с малко имаха страх и желание западняците да правят качествени неща, а след рухването и , го удариха направо през просОто и почнаха с ментетата и сурогатите. Нооо Китай им разказа играта и при ментетата. Акциите на зелените талибани в консумеристкото общество на ерзац стоките са хем комични,хем трагично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вече никога

    12 Яну 2024 17:48ч.

    Така е. От поне 20 години дори немските автомобили не се проектират и правят от инженери а от... счетоводители. Мерцедес с 1 милион километри вече никога няма да бъде конструиран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    12 Яну 2024 12:55ч.

    Стоки еднодневки, хора еднодневки. Стоки некачествени, хора некачествени. Грозни стоки, грозни души В този ред може да се продължи до безкрайност

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    12 Яну 2024 13:01ч.

    Тва си е политика.Бързото износване е заложено.Иначе икономиката ще спре ако няма постоянно търсене. Който има пари обаче винаги може да си купи нещо "ръчно изработено". Бентли, Ролс Ройс, Джагуар и прочее Астон Мартин.... :)) https://m.youtube.com/shorts/xgD3ImFTgp0

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стари лафове

    15 Яну 2024 9:34ч.

    Икономиката щяла да спре, ако не се произвежда. Та човек само с вещи ли трябва да се занимава? Та Космосът не е ли икономика? Превърнаха ежедневието ни в купуване и продаване на боклуци. .......... Защо дрехите са от гадни изкуствени материи? Що не се поддържат памуковите полета, то също е производство. Децата дали са виждали как изглежда памука на полето? Или конопа, от който тъчаха дрехите си на времето? Едно време са носели потури и е имало какво да носят в тях. .............. Чичо ми, скоро се сетих за него, покойник. Такива здрави жилести ръце, като лопата, ноктите му големи, изящни. Къде вече мъже с ръце, камо ли с нещо друго! .... Щото сме много вътре в икономиката!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гугъл преводач би се справил по-добре

    12 Яну 2024 13:09ч.

    Гласове, скъпи Дачкофф, какво е "събстак"? Въпросът го задава човек, чийто английски (заедно с български) му е първи език. Това, в случай, че ме обвините, че съм прост Ганю, който не знае чужди езици и не е приел широките глобалистки тенденции да превръща езика си в повърня.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    12 Яну 2024 15:43ч.

    "Събстак" е име на платформа за публикации, в която авторът им подстраница. Да се превежда на български "събстак" би било като да превеждаш "фейсбук" като "лицева книга", затова и се "превежда" само фонетично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лольо Й.

    12 Яну 2024 16:09ч.

    Хайде Куци, фейсбука си има чисто българско име с малък турски отенък, - сурат тефтер или -китап.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пенев

    13 Яну 2024 11:23ч.

    Некоректно сравнение. Едното го ползват милиарди, другото - хиляди пъти по-малко. Има по-ясни и правилни начини за цитиране на източника.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Едмънд Черното Влечуго

    12 Яну 2024 13:33ч.

    Въпросът не е само чисто технически и търговски ,но и философски .Просто всичко съвременно е упадъчно и нискокачествено ,това се отнася и за хората (що се отнася до ценности ,нрави и възпитание )не само за стоките .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеята е да се купува, а не да се ползва

    12 Яну 2024 13:44ч.

    Във всеки уред има чип за време. Като изтече заложеното време за ползване, уреда спира да функционира нормално и трябва да си купиш друг. Важното е да се купува непрекъснато, все нови и “нови” (с допълнителни безсмислени нови екстри) модели на едно и също нещо. Това изчерпва ресурсите на планетата, но увеличава печалбите на производителите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ами да

    13 Яну 2024 6:09ч.

    Те са за продаване. Не за ползуване

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Don

    12 Яну 2024 15:04ч.

    Като вещ в матрията мога да ви поделя, че Гретоекотерористите е*ха м-та на всичката техника и еектроника ,а корпорациите щастливо и охотно се прегърнаха с тях и досъсипаха качеството на всичко во -имя на ...как се ревежда на български: 'The Product Cycle Obsolescence план остаряване и печалби. Да вземем пример премахването на Оловото от припоят. 99% от повредите в електрониката днес са заради БезОловен припой.Къде има Олово само в венните и индустриални технологии. Отделно времеви вериги при изтичане гаранцията дават накъсо/пускат ток наобратно горят всички компоненти. Пестене от материали по мотор смяна на елетролитна Мед там,където не трябва и то с боклуци по охлаждания, кабели смяна на надеждни скъпи компоненти с китайпром мосчета и тн трагедията е същинска и изобщо приказките за изчерпване на ресурсите са пълна лъжа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Машинка за подстригване от 1926 г.

    15 Яну 2024 11:09ч.

    Имам една автентична машинка за подстригване. Произведена е през 1926 г. в малка компания в щата Охайо, САЩ. Подари ми я един америкнаски унгарец през 1990 г. Цялата е метална, компактна малка и закръглена , влиза ми в шепата, красива, като едно лъскаво-хромирано бижу и е бая тежичка. В нея няма вложена и една пластмасова частица. То тогава през 1926 г. е имало само бакелит и май още не е била измислена пластмасата. Работи на 120 волта, та я вклювам с токоизправител от 220 да и дава 120 волта. Кабела и също не е с пластмасова изолазия, а е с някаква старина , но още здрава изолация от плетени конци. Щепсела и е бакелитов. Още си работи, само трябва от време на време да и капна по 1-2 капки машино масло. Ако не тръгне веднага, има си едно зъбчато колело, нещо ,като мини манивела, което като го завъртиш с пъсти и тръгва, започва да работи. Ползвам е от над 34 години. Преди това е ползвана от 3-4 поколоения. Сина ми не я харесва, че била апокрифна и си купува от новите, предимно китайски машинки. За 5-7 години изпотроши и му се развалиха поне 5 машинки. Неговите, само след наколко месеца просто се разпадат , започват да го скубят и не работят. А моята работи, като пушка- манлихерка и след 2 години ще и празнувам 100 годишнината! Надявам се до сто годишнината й, на моя син да му уври акъла и до тогава като потроши още 3-4 машинки, да започне и той да я ползва също. Надавам се да изкара още 10 - 20 години, пък после ще му мислиме за нова...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • знаете ли че

    12 Яну 2024 18:20ч.

    Консерватизмът от последните 5 години е за да прехвърли вината на неолиберализмът-монетаризмът-вашингтонски консенсус, върху левите и марксизмът, и върху Китай. ПО ОТНОШЕНИЕ СТАТИЯТА И ТОВА КОНСЕРВНО МРЪНКАНЕ?! - КЪДЕ Е ПРЕДПРИЕМЧИВОСТА? Сега направо от производител може да се купи по електронен път и доставка, чрез сайт за честни производители... (знаете ли, крайно десните свързани с обич към Айн Ранд, за радикален капитализъм, обиждат колективното и превъзнасят индивидуализмът. а всъщност известните адепти на индивидуализмът бягат от паричният свят, капитализмът, пазарният свят, и живеят където няма частна собственост)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бяла или черна котка

    12 Яну 2024 18:31ч.

    Където няма държава няма и частна собственост. Инвеститора-капиталиста разчита на купувачи, тоест на другите, и на парите гарантирани от колективният закон. (битието и съзнанието, е прав Маркс, и за качеството е прав. а дясното е сатанизъм. Човек толкова зависи от битието, го доказва деца израснали с вълци - къде е човещината им, къде е взетото от предишен живот. Дясното се опира на елитарност на богатите, но казва, че всички са равни - следователно само от мързел си на това дередже. Но парите са сила, както бензинът в колата. Те са власт и следователно не може да има демокрация. В човекът се развиват всякакви способности, чрез образуване на клетки в мозъкът, до 8-годишна възраст, в зависимост на какво ще бъдат осведомени и научени тогава. Но не се изграждат подходящи детски градини, защото десните са парадигмата - искащи да запазят своята власт и ограничен елит. Но както казва банкерът Морган - "всичко се купува, но характер не се купува"... ... Маркс е Христос, дясното е Сатаната..)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • днешния Радикален Либерализъм има най-старата човешка писмена дефиниция

    13 Яну 2024 9:44ч.

    Ама кой да знае, че днес повтаряме втора книга на Тората и Библията - ЕКЗОДУСА - когато човешката цивилизация реши да се върне обратно в животинския си произход - в пустинята? Всеки - сам! ( основно да се изхранва и да воюва със себеподобните си животни)... Вместо да върши публично-полезни и богу-угодни неща без незабавна собствена полза...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христос не е от нашия свят,

    13 Яну 2024 22:46ч.

    а Маркс е грешник, антихрист и част от робовладелската матрица, която Христос разби и освободи хората от робството на дявола, като ги издигна до Себе си чрез духовна революция. Цялата история след Христос е история на духовната контрареволюция, която доведе човечеството до задънената улица на робовладелския капитализъм, срещу който въстана Маркс, но не можа да го победи, защото Маркс твърди, битието му е определило съзнанието, но душата му е не е била благословена от Бога, единосъщ с Христос, и е умряла преди тялото му да умре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Една от главните цели на некачественото производство е и да се ТРОШАТ НЕРВИТЕ, а оттам и здравето на стандартния потребител, и съкращаване на земните му дни.

    12 Яну 2024 19:59ч.

    Заявиха ви го и си го набийте в главите: максимум 500 милиона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РЕАЛНОСТИ

    12 Яну 2024 20:35ч.

    Сега заради кредитното потребление, хората се разделят лесно с парите си, купуват по-лесно всякаква техника, а преди само 10% са имали джаджите. Средната класа през 1940те е била 10%. Сега има заеми, след премахване златният ограничител.... От 1960г. 50 пъти нараства номиналният БВП на САЩ. 25 пъти на глава. Тогава минималната заплата е един долар на час, или по-малко, но Лутър Кинг иска да е 2-долара. Сега е 7,25 долара. Захар тогава 0,12 долара, сега 0,99 долара по борсови котировки. https://www.theglobaleconomy.com/world/chicken_meat_prices/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    12 Яну 2024 20:52ч.

    Аз с удоволствие бих си купил кола от края на 80-те началото на 90-те години, но нова. Надявам се китайците ще го измислят .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За сега - по-скоро руснаците: възстановиха Лада, ще възстановяват и Москвич...

    13 Яну 2024 9:48ч.

    Но едва ли ще възстановят и едновремешното качество ... И при тях днес властва кредитния консюмеризъм, а от там пътя до ГРОБИЩЕТО - е най-кратък...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пенев

    13 Яну 2024 11:40ч.

    Представителството на Лада в София фалира, продадоха го заедно с парцела, то бе разрушено и сега там има нова сграда. Който не е карал Лада, не е лежал под нея. + приятния шум и вибрации. Такова беше "едновремешнното" качество, по-точно едносмешното... При Москвича трагедията е още по-голяма. При тях годишно 10-15хил. км. беше достижение, сега средноактивен човек прави 35-40-50хил.км. годишно. След 180000 гаранционни на тойтота имам още 200000. Няма сравнение . Статията е вярна за много, но и пресоляването е голямо. Да не забравяме как сега се отнасят с вещите, и как преди 30-40-50г..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посетител

    13 Яну 2024 12:31ч.

    Хайде-хайде! Под ладите рядко се лежеше, това повече важеше за москвичите - поне такъв беше фолклора. Нашата фамилна лимузина беше трабант ?, само сипваш бензин и масло, сядаш и караш! Но е факт, старите уреди работят много по-добре от съвременните!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • средноактивен човек прави 35-40-50хил.км. годишно

    13 Яну 2024 13:09ч.

    Бая активен ще да е тоя "средноактивен" човек. 40к годишно са над 100км дневно. Аз, дето от колата не слизам - работа, вила, почивки тук-таме, я докарам годишно 10к, я не.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не ще и не ще

    13 Яну 2024 13:26ч.

    Имаме гедерейска електрическа възглавничка от 1980г. Не ще и не ще да изгори досега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още 200 000

    13 Яну 2024 13:30ч.

    Таксиметровите "Лади" подлежаха на основен ремонт след 300 000 км. Нашата "Лада" баща ми я купи от такситата и изкара още 200 000 км.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Циганите в нашия край още търкалят лади и жигулитата

    15 Яну 2024 9:40ч.

    И сами си ги ремонтират

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И.И.

    13 Яну 2024 12:11ч.

    Кой не е спорил в чат с изкуствен интелект, той не знае колко зле еположението. Впрочем вероятно мнозина са спорили вече, но не са го забелязали. За да "спестят" са въвели такива чатове вместо поддръжка по телефон. За съжаление това е все по-достъпно и дори незначителни фирми са го въвели. Е, все едно да спориш с камък да се отмести. "Това ли беше всичко, мога ли с още нещо да ви помогна?".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Снежа

    14 Яну 2024 17:24ч.

    Шекли го е описал много добре още през 55-та година в „Билет за Транай“. Препоръчвам го, ако не сте го чели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • azsxdc

    14 Яну 2024 22:03ч.

    Благодаря Снежа. "Изрових" Билет за Транай и в текстови вариант и във вариант на аудиокнига.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    15 Яну 2024 12:42ч.

    И всичкото това е, защото капитализмът се нуждае от постоянна консумация иначе ще се разпадне!!! И за да не се разпадне ни првръщат в едни псотоянни консуматори на боклуци!!! Алчността и глупостта ни съсипват!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе ВИЙ ни хоьити ли на бръснар бей

    15 Яну 2024 16:18ч.

    Жалки българя, а си къпнети масло на връта и са убисети!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соловев

    15 Яну 2024 23:08ч.

    Само като ви гледам какво сте написали тука и си викам - на тати маргиналите - те още хора лади карат и се завиват с германски възглавнички , абей, вий още взривявати влакове бе ей затова още малко да изберити за кмет на София Ваня цеткин и миньорите дето задръстиха балкана да не могат да минават ората, абей вие само задръствате кръстопътят там бе я да са мащати уттсм докато не сме дошли с Брадлитата и не сме дебърканирали в Бургас да ви спасим завинаги от вас самите! Хусити се ебът с русити, а хутити - с путити!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • така е

    16 Яну 2024 12:04ч.

    Това е в основата на западните икономики. Наричат го потребителска икономика. Целта е една стока да се развали веднага, що мине гаранцията, обикновено след две години, за да си купите нова. От там идва разхищението на суровини и замърсяването на околната среда, не от глупостите на зелените талибани. Когато поисках от производителя драйвер за новата версия на Windows за перфектно работещия ми скенер, той ми каза: " Да не сме луди да поддържаме такива драйвери. Купи си нов скенер". Ако ги поддържаме, къде ще си продаваме стоката? Така е със всичко. Коли на по тридесет години са много по-здрави от трошките, където висят всеки ден по сервизите за ремонти за баснословни суми. Заменяш оригинална част на 20 години с друга "оригинална", която не може да изкара една година. Така е с домакинските уреди, колите, бялата техника, електрониката и всичко останало. Дори ремонтите и частите са изкуствено оскъпени, за да излиза по-евтино да хвърляш и да си купуваш нов уред. Новата прахосмукачка от световен лидер в производството им чисти по-зле от руска "Ракета" на 40 години. Освен това на втората година е аут. Пълен резил. Изобщо - целта е печалбата и тя оправдава всички средства.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • SSolovev

    16 Яну 2024 19:33ч.

    И кво прайш ти със скенир бей булшивишки бъндит, скъниръти снимкити на ората да пудправяти Лични карти от ЕС, и на мястото на българити, изгонини на запад да нъстанявати руски дрисни долни, ма ва имами сички пу списък и ша режим ду кокъл сички путлиристи придубили нашти съмуличнусти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи