От 9:15 на училище: защо е по-добре

От 9:15 на училище: защо е по-добре

Автор: Юлия Вешенбах, "Дойче веле"

Започват училище с час и 15 минути по-късно, учат същото за по-малко време и се чувстват по-добре от преди: двайсетина училища в Дания тестват по-късен старт на часовете. И всички са много доволни. Какви са предимствата?

За 13-годишната Лина от Копенхаген от година насам будилникът звъни по-късно - седмокласничката вече започва училище не в 8:00, а в 9:15 часа. И тя не е единствената.

В нейното училище класовете от седми до девети тестват по-късен начален час на учебните занятия. Лина и повечето ѝ съученици са възхитени: "Чудесно е, че уроците започват по-късно, защото така можем да поспим малко повече. Мисля, че това ме прави по-концентрирана, а така научавам повече", казва ученичката пред германската обществена медия АРД.

"По-малко стрес и нерви"

Не само учениците са доволни от новата концепция. Директорът на училището Кенет Халгрен казва, че преди, когато училището е започвало по-рано, в първия час тийнейджърите са присъствали само физически - мозъците им още са спели. За преподавателите това е било много изтощително, уверява директорът, цитиран от германската медия.

Днес е друго: "Учениците са много по-отпочинали, когато идват на училище - не са стресирани, уморени и намръщени. Разговарят помежду си по-интензивно и са в добро настроение. А това прави и учебните занятия по-приятни", казва Халгрен.

Общо двайсетина училища в Дания експериментират с по-късния старт на часовете. Те аргументират с изследвания, според които хормоналният баланс при младите хора е такъв, че сутрин просто им трябва повече време да се събудят.

Ролята на кортизола

Изследователката Катрин Вимелман от Центъра за детско здраве в Копенхаген обяснява: "Преди да се събудим, отделяме кортизол, наричан още хормон на стреса, който ни събужда и ни подготвя за деня. При тийнейджърите този хормон се освобождава по-късно". Изводът: мозъкът на подрастващите функционира по-добре, когато активността му започва по-късно през деня.

Въпреки че започват с час и 15 минути по-късно, часовете приключват по същото време, както и преди, обяснява директорът Кенет Халгрен. Двама учители поемат уроците, като така учениците научават същите неща, но за по-малко време. От това са доволни и децата, и учителите, и родителите, се казва по-нататък в репортажа на АРД . "Нашите проучвания показват, че не се учи по-малко в резултат от скъсеното време на учебните занятия. А учениците се чувстват много по-добре, което за нас е най-важното в случая", казва училищният директор.

Експериментът в неговото училище е възможен, защото става дума за частно учебно заведение. На държавните училища в Дания не им е позволено да съкращават учебния ден просто така. От тази учебна година обаче няколко държавни училища също изпробват по-късния начален час на часовете.

В началото е имало и притеснени родители, признава училищният директор Кенет Халгрен. Те се опасявали, че тъй като тръгват рано за работа, децата им ще трябва да се оправят сутрин сами за училище. Кенет Халгрен обаче вижда в това нещо положително - според него така подрастващите се учат на самостоятелност.

"Концепцията работи отлично"

Заради всички положителни ефекти от експеримента училището на Кенет Халгрен засега иска да запази концепцията. "Не мога да си представя да се върнем към предишния модел. Новата концепция работи отлично, особено по отношение на това как се чувстват учениците и как взаимодействат помежду си. А това е една от най-важните предпоставки, за да могат да научат нещо", убеден е директорът на училището.

Изглежда, че поне в това датско училище будилниците на тийнейджърите ще продължат да звънят по-късно.

Източник: "Дойче веле"

 

 

 

Коментари

  • Боряна Димитрова от ЛГБТ НПО "Алфа Рисърч"

    12 Sep 2024 8:01ч.

    Има нещо гнило в Дания, още повече ако ти го хвали Дойче веле! В България вече не ядем доматите с колците, за да изпаднем в див възторг!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 12 Sep 2024 8:01ч. Има нещо гнило в Дания, още повече ако ти го хвали Дойче веле! В България вече не ядем доматите с колците, за да изпаднем в див възторг!

    12 Sep 2024 9:07ч.

    Точно! Следващата стъпка е училището да не започва изобщо, за да не се стресират дечицата. То и животът като цяло е доста стресиращ, та западните олигофрени може да бъдат убеждавани, че не си струва да се живее!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Там седят цял ден в училище до 15 ч.

    12 Sep 2024 16:31ч.

    където започват в 9 ч.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Танас

    12 Sep 2024 8:13ч.

    Предлагам да започват по-късно, за сметка на това да си тръгват по-рано. Трябва да се намалят и часовете за сметка на ваканциите. Не е добре и да се изпитват много-много, понеже това ще доведе до допълнителен стрес... Ако искате, да закриваме направо...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • To натам е тръгнало

    12 Sep 2024 9:21ч.

    Но, за всеки случай, все пак може да се остави възможност за дистанционно "обучение", не ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    12 Sep 2024 8:20ч.

    Водещите столични частни училища си правят организацията самостоятелно и не се вълнуват от останалата плява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 12 Sep 2024 8:20ч. Водещите столични частни училища си правят организацията самостоятелно и не се вълнуват от останалата плява.

    12 Sep 2024 9:41ч.

    Хахахахаха, както ни учи Иван Хаджийски най-комични в житейски и несъстояли се в морален план са онези наши съграждани с рустикален произход, които живеят така сякаш не знаят, че на тавана по гредите на селските им бащини къщи бе висят смачканите цървули на бабите и дядовците им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    12 Sep 2024 8:26ч.

    навремето часовете започваха в 7,30...в 7 трябваше да сме в училище, до 7,15 ведрина и влизахме в час готови за учене. И в нашия клас имаше двама-трима изоставащи...сега в класовете има двама-трима учещи, останалите са изоставащи...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 12 Sep 2024 8:26ч. навремето часовете започваха в 7,30...в 7 трябваше да сме в училище, до 7,15 ведрина и влизахме в час готови за учене.

    12 Sep 2024 9:10ч.

    Невероятно, но факт!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, обаче

    12 Sep 2024 13:28ч.

    Учеше се на две смени (много ученици, малко училища), един срок от 7:30, един срок от 13:00 часа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАХА

    12 Sep 2024 8:38ч.

    Тъй-тъй, а кой ще ги заведе в училище в 9:15, когато работното време на родителя е от 8 или 8:30 ?!? А кога ще се учим на трудови навици или то после и на работа ще започват от 9:15 ?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • fiba

    12 Sep 2024 8:50ч.

    Така, така, ще стане като в сръбския виц: "Ама, всяка сряда ли ще работим (учим)"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    12 Sep 2024 8:51ч.

    Що направо не пробват да отменят училището? Сигурен съм, че това ще доведе до още "по-малко стрес и нерви" у децата и съвсем няма да са "стресирани, уморени и намръщени" и така съвсем ще "научават повече"... По-принцип бих предложил по-просто решение - децата да си лягат по-рано, така ще са отпочинали и готови за новия учебен ден и в 08:00. Но за какво им е малко дисплина, важното е всичко да им е "изи" и да са "хепи".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 13-годишната Лина от Копенхаген

    12 Sep 2024 9:00ч.

    дали става за отсичане?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • отдавна

    12 Sep 2024 9:03ч.

    е отсечена

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    12 Sep 2024 9:01ч.

    До хахаха 12 Sep 2024 8:26ч. Точно така беше, бодри и весели в 7 ч. на училище, хем ходехме и с градския транспорт. Единственият проблем беше, че толкова рано не ти се яде, но и на това му се намери колая. А сега искат да ходят по-късно заради дискотеките ли, ми да ходят от 12.00.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    12 Sep 2024 9:13ч.

    Социалистическа мъгла съчетана със сбъркани времена, изветряващи спомени, хахаха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стар кмет до "Нов"-ия

    12 Sep 2024 9:28ч.

    Мъгла наистина има, и то непрогледна, но не социалистическа, а мозъчна мъгла в кратуната ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Както винаги "Нов Кмет" е рудиментарен, стар д*бил!

    12 Sep 2024 13:22ч.

    Отивай да пътешевстваш по света и да си харчиш "огромната, европейска заплата". А не да се*реш под всяка статия дежурно тука, с лаптопа в тоалетната!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соц

    12 Sep 2024 9:41ч.

    Абсолютни глупости. Просто сутрин трябва да се вкара виззарядка за събуждане и повдигане на тонуса. Вонята, която се носи от разложението от мързел, слаба дисциплина и разгонени джендъри от Европа е непоносима.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тука нЕкви страдащи от безсъние психари пишат

    12 Sep 2024 9:45ч.

    Разбира се, че 9,15 ч е оптималния час за човешкия мозък като начало на учене и работа....вие да не се мислите за роботи, или по- скоро роби!?...после мрете от инсулти и инфаркти и затлъстяване, ама да промените това, през пилешките ви мозъци активност никаква нямате, въпреки купищата натрупали се вече научни данни върху работат и физиологията на човешкия мозък...ми ако искате, не спете бе, стойте на работа и училище денонощно ...нормалните хора ще почват в 9.15!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никога никъде нищо хубаво не е дошло от Европа

    12 Sep 2024 10:03ч.

    Трябва да правим обратното на това, което искат народите-паразити.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явор Неделчев

    12 Sep 2024 12:47ч.

    Независимо дали в действителност по-късният начален час оказва положително влияние върху учебния процес, аргументацията изложена в статията е безумна. Пределно ясно е, че щом самите учебни занятия започват час и петнадесет минути по-късно, то и учениците ще стават толкова по-късно спрямо предишния си час на събуждане и съответно по този начин не се компенсира късното отделяне на кортизол, тъй като то пак ще е закъсняло, просто спрямо новия час на събуждане. От друга страна, как се очаква един ученик да се наспи ако училището му започва по-късно - той просто ще си легне по-късно и пак ще спи толкова, колкото и при другите обстоятелства. Времето за спане при учениците е нещо, което се регулира посредством волята им или тази на родителите им, а не с по-късен час на ставане. Завърших тази година и всички мои съученици включително и аз си лягахме значително по-късно, когато бяхме втора смяна. Най-близкият до ума фактор, който би могъл да окаже влияние върху концентрацията и жизнеността на учениците сутрин е обстановката навън - ако е тъмно и студено, умът възприема тези обстоятелства като предполагащи необходимост от сън, съответно липса на мотивация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    12 Sep 2024 12:56ч.

    До Тука нЕкви страдащи от безсъние психари пишат 12 Sep 2024 9:45ч. Преди години в училищата децата учеха на ДВЕ СМЕНИ /ЩОТО БЕШЕ ПЪЛНО С ДЕЦА/ - първите от 7,30 до 12.00 , после хората /помощници, чистачи, байчовци/, всеобщи любимци на децата, почистваха училището за втората смяна, която започваще от 13.30 /не помня точно/. Всички училища в София светеха от чистота, деца, учители, лекари, медицински сестри, директори, зам.-директори всички бяха по местата си. ЗАБЕЛЕЖКА: Не може хората от Цяла България да дойдат в София и да искат детски градини за всички....докато детски градини, училища и болници се рушат в допреди 20 години прекрасните български градове! София не е България , да си бяхте запазили красивите градове, най-красивите и богати на Балканите! Прекрасни писатели, художници, артисти са от т.нар.провинция...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САМО ДА ПИТАМ!

    14 Sep 2024 0:10ч.

    Драги ми ледита и джентълмени, имам новина за вас. Кога и как се събужда човешкият мозък може да прецени САМО лекар. При това не всеки лекар, а само такъв като мен. Невролог. Е, аз съм неврохирург, ама то е пак така. Мозъкът е сложна и все още НЕ напълно позната система. Едно нещо обаче медицината знае със сигурност и то не подлежи на съмнение. Има хора, чиито мозъци работят изключително добре рано сутрин, има такива, които са най- активни след 10. 30 и има една не малка група хора, чиито мозък е най- продуктивен и най- успешен нощем. Това е установено от неврологията много отдавна и е подкрепено от купища научна работа, изследвания и десетилетия опит. Опитвам се да кажа, че това "училището да започва в 9.15" е глупаво генерализиране. В коментарите има доста смислени въпроси. Кой ще ги води тия деца, след като родителите са на работа от час доста преди 9.15? И как тия деца, които постоянно ги разтоварват от ангажименти отговорности, ще се научат да носят отговорност и да изпълняват ангажименти стриктно? Ами няма да се научат. Това е. И само за протокола. Аз съм от хората, чиито мозък работи най- добре нощем. Да, не ми е било никак лесно да отивам в училище в 7.30. В университета в 7. В болницата обикновено преди 6. И преди да стана шеф на клиниката, и сега. Въобще даже не ми е било лесно. Но нали затова имаме воля. За да я упражняваме. Научил съм се. Приспособил съм се. По един много елементарен начин. Да седми клас учих в училището до Народното Събрание. После- в Класическата. През цялото време- особено след като отидох в Класическата- просто ходех пеша на училище. Първото училище беше твърде близо до вкъщи, не се брои. От кооперацията ни на Цар Иван Шишман, през жълтите павета, по Цариградско- тогава бул. Ленин, по улица Йоан Асен II. Всеки Божи ден. В двете посоки. Така хем се движех достатъчно, хем се разхождах, хем се събуждах напълно и се настройвах. Пеша ходех на пиано, на алианс, на плуване, на уроците по биология, химия и латински. Мразех да ставам рано. И сега не обичам. Но се научих. Дисциплинирах се. Мозъкът прави това, което го научиш да прави. Просто е. И от никого не зависи на какво ще го научиш- само от самия теб. Още една тема за размисъл за всички, които все се тревожат за "горките протоварени дечица". В Класическата учехме по цял ден след влизането и следващата година. От 8 до 17. Два часа пауза на обяд. До обяд часовете. След почивката- консултации с преподавателите, четене в библиотеката и писане на домашни. Ами не съм забелязал някой да пострада кой знае колко от тоя режим на работа. Но забелязах друго. Първо, че това ми създаде система на работа, която оцених една при следването на медицина. Защото бях научен да работя в стегнат режим и да свърша максимално за определено време. И второ- в моя випуск от точно сто човека първите 40 сме абсолютни отличници със златни медали от олимпиади по латински, литература и тъй натам. А най- ниският успех в моя випуск е 5, 98. Не са ни щадили кой знае колко, даже хич. Пък на. Станахме хирурзи, архитекти, пилоти, художници, цигулари. Станахме хора. Нищо, че не ходихме на училище на обяд!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи