Молдовски вариант на разкола в православието: защо Санду се нуждае от това

Молдовски вариант на разкола в православието: защо Санду се нуждае от това

Архиепископ Маркел

Силен религиозен скандал избухна в Молдова в навечерието на Великден. Властите на страната на два пъти провалиха пътуването до Йерусалим за Благодатния огън на един от уважаваните йерарси на Православната църква на Молдова, архиепископът на Балти и Фалещи Маркел. Граничните служители подложиха свещеника на допълнителна проверка на летището, като върнаха паспорта му едва след излитането на самолета. Това обаче е само един епизод от войната, която се води в Молдова срещу Православната църква на Молдова. В страна, в която според преброяването от 2024 г. 95% от населението изповядва православието, съобщава кор. на ТАСС в Кишинев. 

Обясненията на властите за обиска на свещеника изглеждаха нелепи. Първоначално граничната полиция се опита да прехвърли вината за прекъсването на пътуването върху него - твърди се, че Маркел не е пристигнал на летището три часа преди заминаването, както се изисква поради наскоро въведените повишени мерки за сигурност тук, и не са имали време да извършат допълнителна проверка на вещите му. Духовникът нарече тези твърдения "лъжи" и, за да се опита да излети отново за Благодатния огън, пристигна на летището четири часа преди полета. Той разказа на журналистите, които го чакаха на летището, че по пътя полицията многократно проверявала колата му и за да заобиколи тези препятствия, трябвало да сменя колите четири пъти. Но отново не успя да излети - този път граничните служители обясниха действията си с необходимостта от още една допълнителна проверка. След нея на архиепископа е даден протокол, в който се казва, че у него не е открито нищо подозрително, но причината за отказа да му бъде разрешено да напусне страната така и не е обяснена.

Разочарованият Маркъл каза, напускайки летището, че въпреки действията на властите, Благодатният огън все пак ще бъде доставен в Молдова от друга група свещеници от Молдовската митрополия, които са отлетели за Йерусалим по-рано. Така в нощта на Великден в Кишинев се очакваха два огъня от Светите земи, които трябваше да бъдат доставени от делегации на различни православни структури - Православната църква на Молдова и Бесарабската митрополия.

Новият кръг от конфронтация последва началото на конфликта в Украйна. За разлика от президента Мая Санду и нейната управляваща Партия на действие и солидарност, които подкрепят Киев, Православната църква на Молдова не направи никакви ясни изявления, призоваващи за мир в съседната страна. Властите се възползваха от това, като обявиха курс към скъсване с Русия, влизане на страната в ЕС и сближаване със съседна Румъния. По тяхна инициатива проправителствените медии започнаха да представят Молдовската митрополия като заплаха за сигурността на страната, а нейните свещеници като „агенти на руското влияние“.

Коментари

  • Срещу Православието е битката,

    24 Апр 2025 11:51ч.

    по всякакви начини и с всякакви средства. Да няма после, отново и отново, рев: - А нас за какво?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александър Еленков

    24 Апр 2025 13:05ч.

    Аз мисля, че борбата е за територия - между Западната цивилизация и бъдещата Православна цивилизация /по Хънтингтън, "Сблъсъкът на цивилизациите" - книга, която на времето възприех като политическа фантастика/.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи