Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска в замяна на помощ

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска в замяна на помощ

Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че страната му е готова да приеме "инвестиции от американски компании" по отношение на местните редкоземни минерали, до които президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска достъп в замяна на американска помощ.Франс прес обобщава с какви количества от критичните суровини разполага Украйна. Според Американското геоложко дружество (USGS) САЩ зависят от вноса на определени критично важни минерали, сред които и редкоземни. Китай е водещият производител на подобни минерали. Украйна твърди, че притежава в ограничени количества, в шест зони на страната, химичния елемент берилий (принадлежащ към алкалоземните метали - бел. ред.), а ЕК описа Украйна като "потенциален източник на повече от двадесет жизненоважни суровини", допълва АФП.

Украинското издание "Форбс" изчисли през 2023 г., че ресурсите от редкоземни минерали на Украйна възлизат на 111 милиарда тона, на стойност 14,8 трилиона долара, главно от находищата на въглища и желязна руда в страната. Повече от 70 на сто от тези ресурси обаче се намират в регионите Донецк и Луганск, частично контролирани от Русия, както и в Днепропетровска област, към която армията на Москва приближава.

Американският ежедневник "Вашингтон поуст" оцени през август 2022 г. запасите от редкоземни минерали на Украйна на 26 трилиона долара, почти половината от които са в райони, които сега са под руски контрол.

Търсенето на литий, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически превозни средства, процъфтява. Украйна разполага с 33 милиона тона литий, на стойност 38 милиарда долара, изчислява през 2023 г. украинското издание "Форбс". От друга страна, руската армия настъпва бързо до голямо находище на литий в района на Донецк и е поела контрола над находището на метала в Крута Балка, Запорожка област.

Украйна е сред първите десет държави в света по отношение на доказани запаси от титанови руди, като страната е източник на 7 на сто от световното производство на метала, използван в космическата техника и електрониката, обяви Киев в своя инвестиционна презентация през 2022 г. До 2023 г. САЩ са внесли над 95 на сто от нужния им титан, сочат данни на Американското геоложко дружество.

Украинското правителство обяви, че страната е една от първите пет държави в света по запаси от графит, притежаваща около 19 милиона тона от ценната суровина. Преди нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. производството на графит в страната е възлизало на 10 000 тона годишно, по данни на Американското геоложко дружество, но вследствие на войната е спаднало с 95 на сто през 2023 г.

До 2023 г. САЩ са внесли целия нужен на страната графит. Той има различни индустриални приложения, включително и за производството на батерии за електрически превозни средства.

През 2022 г. Украйна е на десето място в света по производство на желязо, сочат данни в годишна публикация (World Mining Data) за производството на 65 минерални суровини, обхващаща 168 страни. Преди руската инвазия, Украйна беше петият по големина износител на желязна руда в света, като стойността възлизаше на  6,8 милиарда долара през 2021 г., по данни на в. "Киев Поуст".

Украйна притежава също и значителни запаси и на други критични суровини, включително уран, манган, живак и галий, допълва АФП. Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски обяви вчера, че планът за победа на Киев над Русия включва инвестиции в (разработването на находищата на -бел. ред.) редкоземните метали на страната. Изказването на Зеленски последва среща с генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, съобщи Укринформ.

От важно икономическо значение за плана за победа са инвестициите в редкоземните минерали в Украйна, каза Зеленски. "Ние сме отворени към факта, че тези ресурси могат да бъдат разработени с нашите партньори, които ни помагат да защитим територията си и да отблъснем врага", заяви украинският държавен глава. По думите му, ако тези находища останат под руски контрол, има заплаха други държави, сред които Иран и Северна Корея, да получат достъп до тях.


Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Su38

    06 Фев 2025 9:00ч.

    Уф... Тъпотия. Рудата е само част от производствения цикъл. Въпросът е, кой произвежда рафинираните вещесва. Дали пак не е Китай? И кво, американците ще вземат рудара5, ще давате оръжие за нея, после ще плащат на китайците да им преработят рудата? Тоя чува ли се какво говори? Или иска да създава илюзията, че има какво да предложи за удължение на войната, белким някой дойде да победи руснаците вместо него? Надежди говежди... Както и на нашите трубадури тук ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Американофобията ви взема патологични размери

    09 Фев 2025 9:14ч.

    Какво искате да кажете ? Че САЩ не могат да преработват руди, че нямат флотационни съоръжения и т.н. ? Това че САЩ ползват обогатени продукти от Китай, защото Е ПО-ЕВТИНО (трудът на жълтите е в пъти по-евтин) не значи че процесите не могат да се правят в САЩ или друга западна страна ! Просто ще струва по-скъпо. Веднъж завинаги трябва да излезете от щампите на марксизЪма-ленинизЪма. В САЩ за последните 2-3 десетилетия е съхранена ФИЗИЧЕСКИ почти цялата производствена база, тежката индустрия. Просто заводите са затворили врати, консервирани са, производствата са изнесени в Азия за по-евтино, но това не значи че АКО СЕ НАЛОЖИ не могат да се върнат в САЩ ! Могат , и та за кратко време от няколко месеца. Би имало сътресения по веригите, би имало съществено поскъпване на продуктите. Но е ФИЗИЧЕСКИ осъществимо и реалистично. Капитализмът не търпи празно място, не търпи дефицити. Походът на Тръмп към протекционизъм, наказателни мита за вноса, сваляне на данъци и лихви, говори че се върви точно в тази посока. Голяма част от реалните производства ще се върнат в САЩ. В Европа ще има същият процес, малко по-късно. Битът ще става по-скъп, качеството на продуктите ще се повишава. Китайските боклуци ще намалят...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • цоика

    06 Фев 2025 9:04ч.

    Да така помага америка. Направиха им майдан, набутаха ги да мрат като мухи. Дадоха им заеми за 500 милиарда долара, които не могат да върнат никога. Сега им искат подземните богатства. Добре че е Владимир Путин че иначе щяха да ги ограбят без проблем. Сега обаче Русия взе всичко и американските мухльовци ще трябва да пият една студена вода. Останаха и без пари и без кражба. А в Палестина има находище на газ. От 2 дни САЩ искат да изселят палестинците и да вземат района. Сеща ли се някои защо го правят??? Каквото си харесат го крадат а на туземците им говорят за демокрация. Слава Богу на Русия тези номера няма да минат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схванахме казваш американската логика

    06 Фев 2025 9:12ч.

    и номерата им вече не минават. А парите са най-дребният кахър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лазар Ъ

    06 Фев 2025 9:27ч.

    Само донякъде си прав Цоика. Нито един американец няма да пуснат да влезе и инвестира в Газа. Всички ще бъдат пак чифути. Само будалкат света, че краварите щели да вземат Газа. Ще я вземат за Биби и ционистите. А Дончо е малоумен слуга на ционистите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    06 Фев 2025 9:08ч.

    Гладна оранжева кокошка редкоземно минерално просо сънува.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Едно рядко щастие ще получат янките

    06 Фев 2025 9:18ч.

    не знам за какво им е, там и без друго е пълно с него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не се доверявайте на това кой какво казал пред медиите, а мислете и проверявайте

    06 Фев 2025 9:42ч.

    Цялата работа е, че Китай му спря износа на такива редки руди, а Русия му спря урана. Всичкото това са празни приказки от 1001 нощ. Никой няма да организира добив на редкоземни метали в условията на война, нито ще инвестира в нещо подобно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РедкиМетали

    06 Фев 2025 9:43ч.

    То така се добиват редки метали! https://youtu.be/7d4GjqT4TbU

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долна центаджийска измет

    06 Фев 2025 9:50ч.

    Къде ви е литийното находище,укропитеци ? Още ли не сте си го отвоювали от "севернокорейците" 😁😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    06 Фев 2025 11:01ч.

    трай бе ибрик не къпан, марш в кофата на лепило хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    06 Фев 2025 11:23ч.

    До 11:01 - не се обаждай откъм контейнера,отрепка смрадлива - къде ви е находището бе,ибрикчия пропаднал? Днес ще изкараш ли за тубичката,лепилар гнусен хахахахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    06 Фев 2025 10:57ч.

    Държава воюва или за да придобие нещо, или за да съхрани това дето има. За какво се бият украинците?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • зомби апокалипсис

    06 Фев 2025 10:59ч.

    За какво се бият жежко зомбираните идиоти? И те не знаят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    06 Фев 2025 11:11ч.

    "Кои са редкоземните минерали". Има разлика между минерал и руда. Става дума за руди. Литий е метал и се съдържа в камъни, литий на гръцки е камък. От изброените, само графита е минерал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    06 Фев 2025 11:14ч.

    То за Дончо няма да остане много. По-малко от 30%. Но освен суровините, там са и най-плодородните черноземи в Европа. Бляк, уайт, ред рок - пият ена студена вода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    06 Фев 2025 11:32ч.

    Идеята е, какво ще остане за украинците. Обработвавемата земя продадоха, ако продадат и подземните богатства, какво ще им остане и за какво се бият.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точен

    06 Фев 2025 16:14ч.

    Ще им останат сланината, наркоманизираните тъпанари и проституиращите укроамазонки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    09 Фев 2025 20:46ч.

    Спомням си казус по време на соца. Вестник в Сливен съобщава, че е открита минерална вода и се изграждат минерални бани на 28 клм. от Сливен. Несъществена подробност -почти в центъра на Ямбол.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    09 Фев 2025 20:43ч.

    """"Могат , и та за кратко време от няколко месеца. Би имало сътресения по веригите, би имало съществено поскъпване на продуктите. Но е ФИЗИЧЕСКИ осъществимо и реалистично.""" Ахъм! И ще бачка на машините #кой? Там вече става съвсем реалистично! Инфлуенсърките? Уволнените ЦРУшници? 30 години викаш консервирани! Дръпаш синджира, пуска вода и лайната заминали! Ееехх между мениджър и менажерия има бая разлика, ама - кой да знае.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи