Изследване: Ако България приеме еврото, цените ще растат още по-бързо

Изследване: Ако България приеме еврото, цените ще растат още по-бързо

Автор: Димитър Чобанов, ekipbg.com


Преминаването от валутен борд към конвенционална парична политика (еврото, например) при равни други условия ще допринесе за повишаване на темпа на инфлация в България.


Може да се очаква не само първоначална промяна в цените в резултат от закръгляването, а трайно ускорена инфлация поради промяната на паричния режим.


Във всички държави, приели еврото, се наблюдава конвергенция в ценовото равнище към средното за ЕС (ЕЗ), но такава далеч не е налице по отношение на покупателната способност на доходите.


Вчера Евростат публикува предварителни данни за инфлацията през първия месец на 2022 г. Четирите страни с най-висок скок в ценовото равнище са последните присъединили се към еврозоната – Литва (12,2%), Естония (11,7%), Латвия (7.7%) и Словакия (8,5%). В тези четири страни средногодишния темп на сближаване на цените към средното за ЕС варира от 0,40 (Латвия) до 1,19 (Естония) процентни пункта.

 

Новият доклад на ЕКИП – Еврото: конвергенция, инфлация и задлъжнялост – с автор финансистът Димитър Чобанов, обяснява тази тенденция чрез преглед на последните страни присъединили се към единната валута. Неконвергиралите икономики в еврозоната (тези, които са по-далеч от средните доходни нива в ЕС) изпитват по-висока инфлация вътре в еврозоната.

 

Още две заключения от доклада:

 

Друг резултат от приемането на еврото е нарастването на задлъжнялостта на държавите, като най-честото оправдание за това са кризисните периоди – това се случва в 7 от 8-те държави, включително фискално дисциплинирани по принцип като Литва, Латвия и Естония.


Конвергенцията според покупателната способност на доходите спрямо средната в Европейския съюз се случва при половината от разгледаните 8 икономики. При една от тях показателят се запазва почти непроменен, а при 3 е налице изоставане спрямо ЕС.

 

Пълният текст на изследването можете да намерите тук.

 

 

 

 

 

Коментари

  • бай митю

    11 Фев 2022 17:29ч.

    а, добро утро, нали това е целта, сума съсипници квичаха маса време колко хубаво ще е за народа да го досъсипят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    14 Фев 2022 8:57ч.

    Прав си, бай Митю, така ще стане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жоро

    14 Фев 2022 8:59ч.

    Не само ще растат, то просто ще стане страшно!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Елена

    16 Фев 2022 19:25ч.

    Ако България не влезе в еврозоната какво ще стане ? Пак ще е зле, защото България няма сила да бъде велика държава , няма човешки ресурси, няма природни ресурси, няма ЯО което респектира останалите, няма интелектуалния потенциал да бъде авангард във науки, технологии. Ако махнат валутния борд, моментално България потъва. За това от две злини - по малката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    18 Фев 2022 11:39ч.

    Всъщност всички десни икономисти искат еврото, защото задачата му е да ни вкара в същия капан, в който с двата крака влезе цяла Южна Европа. Първо бизнесът ще се накваси със заеми като плъх в каца вино, после остеритети, депресии, безработица, емиграция. Горко на победените!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи