Говорим ли за системна банкова криза в САЩ?

Говорим ли за системна банкова криза в САЩ?

Автор: Георги Вулджев, Фейсбук

В поста ми за колапса на Silicon Valley Bank в петък споменах и две други банки, които изглеждат под най-голям риск. Едната от тях, Signature Bank, със стойност на активите 118$ милиарда, вече също колабира и регулаторите я затвориха в неделя. Към този момент изглежда все още има голям риск и за други банки. Въпросът е на кой етап вече говорим за системна банкова криза в САЩ?

Властите в САЩ обмислят дали да изплатят всички депозити в тези две банки. Като много сериозен проблем се очертава фактът, че много голяма част от депозитите в тези банки не се вписват в прага до $250,000, под който всички депозити са държавно гарантирани от Federal Deposit Insurance Corporation. Повечето от депозитите, които не са гарантирани са на малки фирми, основно стартъпи.

Ако тези депозити бъдат изтрити поради колапса на тези банки, това може да доведе до тежък срив на стартъп екосистемата в Силициевата долина, масова загуба на работни места, и съответно скок в безработицата.

Намесата на държавата да гарантира тези депозити на този етап е на практика bailout за депозиторите, НЕ Е bailout за банките. Двете неща е важно да не се бъркат. Ако що се касае банките може да имаме някаква критика по отношение на това как са управлявали риска (особено лихвения риск) в портфейлите си, няма как да обвиняваме за това депозиторите.

Да не говорим, че в сърцевината на проблема стои не друг, а самата централна банка на САЩ - ФЕД. Паричната ѝ политика в рамките на малко над година се обърна на 180 градуса и то по изключително агресивен и изненадващ за банките и бизнеса начин.

Когато през пролетта и лятото на 2021 някои икономисти вече идентифицирахме видими инфлационни рискове, от ФЕД на всяка една пресконференция повтаряха, че инфлацията е "преходна" и няма причина лихвите да се вдигат. Съответно, ФЕД продължава да изкупува държавни ценни книжа, което бута цените им нагоре, което от своя страна стимулира покупките на държавни ценни книжа от частни финансови институции - банки особено.

Изведнъж обаче инфлацията спря да е "преходна" и ФЕД започна да затяга паричната си политика с най-резкия темп в историята. Лихвите по ДЦК рязко скочиха, а цените им паднаха (защото ФЕД рязко забави купуването си). В рамките на месеци банките в САЩ натрупаха огромни нереализирани загуби по своите баланси пълни с държавни облигации, чиято стойност се срива. Защото са издадени преди затягането на паричната политика, и съответно плащат много по-ниски лихви отколкото облигациите издадени през последната година. Вижте графиката долу, за да видите за какъв мащаб загуби говорим.

Това е актив, който в настоящите финансови условия НИКОЙ не иска да купи. Една много голяма торба с финансови лайна (извинете френския ми). Разбира се, можем да спорим дали тези банки не е трябвало да могат сами да осъзнаят, че инфлацията не е "преходна" и в един момент много скоро ФЕД ще вдигне лихвите, и то рязко. Но няма спор, че водещата отговорност е при самата централна банка и нейната непостоянна парична политика.

Фундаменталната грешка, разбира се е, че ФЕД въобще толкова агресивно се меси във финансовата система и икономическите процеси в която и да е посока. Първо идва проблемът с огромното печатане на пари с цел притискане на цената на риска (лихвите) надолу, за да се "стимулират" финансовите пазари и икономическата активност. Това обаче стимулира и нещо друго - инфлацията. Недостигът на ликвидност и финансовите загуби, които следват за банки и бизнеси при последващото вдигане на лихвите са естествено следствие на печатането и инфлационния натиск, който то причинява. Boom and bust.

Самият аз не съм убеден, че малки ИТ фирми в САЩ трябва да бъдат заличени, защото ФЕД прави глупости. Затова съм раздвоен по казуса с евентуалното държавно гарантиране на депозитите на тези бизнеси. Принципно съм против такива мерки, защото капитализмът не работи така - всеки пазарен участник трябва да си понася грешките. Ако обаче тези "грешки" не са направени от самите частни бизнеси, а са естественото последствие на паричната политика на централната банка?

Казусът въобще не е толкова ясен, колкото изглежда на пръв поглед.

 

 

Коментари

  • "защото ФЕД прави глупости"

    13 Март 2023 11:06ч.

    Дали са глупости или планирани целенасочени действия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • човекът ти е отговорил по определен начин

    13 Март 2023 11:26ч.

    "Казусът въобще не е толкова ясен, колкото изглежда на пръв поглед."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изглежда сложно, но всъщност е много просто и ефективно

    13 Март 2023 11:09ч.

    Когато банкоматите спрат да пускат зелено и супермаркетите хлопнат кепенците, улиците и гетата ще пламнат, холивуд ще се превъплъти, всеки дебил ще приложи уменията и знанията, придобити от филмите, а полицаите ще се барикадират някъде и ще ядат консерви.Десетки милиони единици оръжия ще започнат да си разменят справедливост ... И всичко ще си дойде на мястото... В екологията се нарича Процес на самоочистка. Международната общност и ООН само да вземат контрола на атомния арсенал, други грижи никакви...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нямам търпение

    13 Март 2023 13:10ч.

    Като знам колко лесно е за обикновения човек да се снабди с оръжия там, чакам с нетърпение да настане революцията в САЩ. Нямам търпение да видя как техните политици ще последват съдбата на Каддафи и Саддам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По улиците този път ще има противотанкови и зенитни оръжия отклонени от УССР

    13 Март 2023 14:58ч.

    Полицията няма да може да се справя, ще трябва да се намеси националната гвардия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаирсъзин

    13 Март 2023 11:14ч.

    Драги ми авторе, "натиснатите" лихви и печатането на пари отгледаха най-уродливите стартъпи, в т.ч. и основно в ИТ и технологичния сектор. Перспективата на този сектор беше ясна още преди две години - няма да оцелее балона. Непосредствено го следва и сектора на зелената енергия. Сиреч, проблема не са трежъритата и доходността, ерго цената им. Особено за портфейлите държани до падеж. Истинският проблем е структурен и касае прекаленият оптимизъм по отношение доходността, а и жизнеността на стартъпи и технологии. Религията винаги има цена, дойде време да се плати.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чичопей

    13 Март 2023 11:27ч.

    Напълно си прав! 100 плюса от мене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Противник на свободния свят

    13 Март 2023 15:25ч.

    И от мене още 100 плюса. Никак не са сложни нещата, ако всяко нещо се нарича с името му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Понятие си нямате от ИТ-бранша!

    13 Март 2023 16:21ч.

    Не трябва да има малки фирми - те са гъвкави, там се трупат много знания и умения, там хората стават финансово независими и не можеш да ги водиш за носа като послушнофо стадо! И трябва да ги няма! Както 90-те затриха малките машиностроителни, зега дойде реда на ИТ! Под ножа! Само мастодонти от рода на гугъл и фейса, дето са на къса каишка на службите! Ей са това иде реч, а вие пак си дрънкайте!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • gogo

    13 Март 2023 16:59ч.

    Ако си малко, но идейно ИТ, няма как да те затрият. Ако си някакво измислено старт ъпче, което няма гениална идея, а само се прави на модерно, без конкретна добавена стойност и цели да събере т.н. свободен капитал- много ясно че ще затвори. Топъл въздух не се яде

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Financial

    14 Март 2023 9:24ч.

    От първа ръка да те светна за реалностите в Америка. Т.н. малки фирми са също толкова порочно заченати, структурирани и управлявани, както и Гугъл и Фейса. Това е брак заченат в грях между лика-прилика инвеститор и инвестиран. Всички са плод на venture capital (VC), което ги прави всичко друго, но не гъвкави и независими. Да сравняваш машиностроене (истински стратегически отрасъл с добавена стойност) и IT виртуални лапачи на напечатани пари с практически никакъв реален принос в икономиката е аматьорски смешно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ, от позицията си на хегемон, фактически 100 г. след гибелта на Османската империя, направиха опит да възстановят робски статуси като "раята" и "ангарията" върху васалното европейско население

    13 Март 2023 11:31ч.

    Имайте предвид, че причините, факторите, корелативите, не трябва да ги търсим само върху полето на икономиката. Тук действа вече нещо невъобразимо по-сложно и мрежово. Подкрепено от народната поговорка: "Катурне ли се един път колата, пътища много"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • эхото

    13 Март 2023 11:43ч.

    Извинете, кога банките на САЩ са станали руски, че започнаха да фалират толкова главоломно? Нали това беше целта на въпросните санкционни пакети въведени срещу тази нищожна регионална държава Русия, завряна в ъгъла от великите мозъци управляващи САЩ в момента? Най-сетне мечтата на Обама се сбъдна. Благодарение на пълзящия по самолетните стълбички, Русия най-накрая фалира. Ще бъдем ли синергични с дневния ред на САЩ? Аз мисля, че трябва солидарно и по братски да поемем всички позитиви, които ни носи синергията с големия брат. Но най-първо нека убием лева.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • еврозоната на здрача

    13 Март 2023 11:47ч.

    Не само го убиваме, но и - по заповед на елита от назначенци - отиваме на война, за да умрем за США.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    13 Март 2023 11:47ч.

    След като прочетох внимателно статията и коментарите, ми стана ясно, че нищо не ми е ясно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами

    13 Март 2023 12:49ч.

    Не става само с ядене, трябва и акъл!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сбогом САЩ

    13 Март 2023 12:49ч.

    Амин!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    13 Март 2023 14:55ч.

    Не, говорим за умишлен срив на банковата система... Ватикана още миналата година си прибра парите в своите си банки, още тогава разбрах, че ще гърмят банки. Все пак CBDC не се прокарва ей така от нищото ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Делта

    13 Март 2023 15:00ч.

    А Хампарцумян какво казва по въпроса?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Казва:

    13 Март 2023 15:18ч.

    - Купувайте американски държавни облигации и влизате в еврозоната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    13 Март 2023 17:03ч.

    Kвот са му наредили и за квот са му платили, това казва. Банките са на свръх печалба, от такива като него. Плащаш на политици да прокарат закони, после дереш народа, но го убеждаваш, че има свободен пазар. Я си сметни банковите такси за 1 година и виж колко са, бас държа че са над 100 лв....ей така от въздуха. Всяко теглене на каса е 4 лв. внасяне също, банкомат 50 ст., превод 1лв.... Но си задължен да ги ползваш. Аз нямам нищо против да ми плащат заплатата на ръка, но след като е забранено, то тогава трябва да е безплатно. Чудя се още на хора, които си държат пари в банката......по-добре изхвърляй всеки ден по 20 лв от прозореца, поне да си доставиш някакъв кеф или да помогнеш на тоя, който ще ги вземе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Financial

    14 Март 2023 9:15ч.

    Автора е прав с изключение на това, дали start-up са нещо, което трябва да се спасява. Не, не трябва и не трябва да се третират преференциално спрямо всички други депозитари. Имайте предвид и друго важно, а това е профила на трите банки. Едната е част от venture capital компания с високорисков инвестиционен капитал. Втората е крипто хъб. Третата е бутикова банка за клиенти с високи доходи. Това не са типичните търговски банки, затова засега място за драматизации няма. По-скоро го отнасят най-лошо управляваните нишови и високорискови институции, като страничен ефект на една тотално погрешна и обречена финансова политика на федерално ниво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи