"Галъп ": 77% от българите смятат, че страната не се управлява според волята на народа

"Галъп ": 77% от българите смятат, че страната не се управлява според волята на народа

Двама от всеки петима запитани по света се съгласяват в една или друга степен с мнението, че страната им се управлява според волята на народа. Повече от половината от респондентите обаче не се съгласяват. Когато става дума за избори резултатите са малко по-оптимистични - около половината от участниците в изследването по света по-скоро се съгласяват или даже съвсем се съгласяват, че като цяло изборите в тяхната страна са свободни и честни, а малко над 40% не се съгласяват. Това показва последното глобално изследване "Гласът на хората". Проведено е от световната Асоциация "Галъп интернешънъл" в навечерието на 2022 г.

Изследването за демокрацията покрива 45 държави по света и около 42 000 пълнолетни граждани - които представляват около две трети от световното население. Данните са от времето преди войната в Украйна, но са принципно актуални - доколкото засягат фундаментални въпроси. А и доколкото в много страни, особено в Украйна и Русия, войната означава и извънредно състояние на масовото съзнание, то меродавни за традиционните обществени нагласи в тези страни са именно данните от времената преди военните действия, коментират от "Галъп интернешънъл".

Демократичност в управлението по света

42% от изследваните в световен мащаб са по-скоро съгласни или силно съгласни, че държавата им се управлява според волята на народа. Повече от половината от респондентите обаче не считат управлението си за достатъчно демократично. Делът на тези, които не могат да преценят дали държавата им се управлява демократично, е минимален.

Снимка: GALLUP International

Нагласите по този въпрос по света изглежда са се запазили в сравнение с предишната вълна на изследването година по-рано. Индия и Азия (особено източните части на континента) изпъкват сред регионите и големите държави с най-голяма увереност, че управлението им е според волята на хората. 64% от респондентите в Индия и малко над половината от изследваните в Източна Азия са съгласни или силно съгласни, че страната им се управлява по волята на народа.

Най-изразено недоволство от демократичността на управлението на регионално ниво и ниво големи нации изразяват хората в Русия, но също в Европа, САЩ и Латинска Америка.

Както е споменавано и преди в анализите на изследванията "Гласът на хората", открива се значителна разлика в обществените очаквания за демокрацията, в праговете на поносимост, в степента на лоялност на отговорите към властта и т.н. Разликите между обществата са огромни - те се определят от различни културни особености, политическата система, историята, текущата политическа ситуация. Тези условия биха могли да повлияят на степента, в която различните общества са склонни да критикуват своите управления.

Снимка: GALLUP International

Хората във Виетнам (84% там са съгласни или силно съгласни, че страната им се управлява по волята на народа), Гана (81%), Азербайджан (77%), Албания (76%) и Косово (73%) най-ентусиазирано свидетелстват за демократична природа на управлението в държавите си.

Обратно, гражданите на Босна и Херцеговина (92% там са несъгласни или силно несъгласни, когато стана дума, че страната им се управлява според народната воля), Румъния (80%), България (77%), Колумбия и Нигерия (и в двете държави 76%) и Украйна (73%) са най-критични към демократичността на управлението в своите държави. Данните са от времето преди войната.

Снимка: GALLUP International

Свободни и честни избори

Малко над половината от изследваните по света смятат, че изборите в тяхната държава са свободни и честни. 43% са на обратното мнение, а 5% не могат да формират мнение.

Снимка: GALLUP International

Най-удовлетворени от свободата и честността на изборите в държавата си са хората в Гана (85% там са съгласни или твърдо съгласни, че изборите са свободни и честни), Азербайджан (78%), Индонезия и Виетнам (77% и на двете места), Косово (76%) и Чехия (75%).

Хората в Босна и Херцеговина (90% са несъгласни или твърдо несъгласни с твърдението, че изборите са свободни и честни), Нигерия (82%), Албания (70%), Колумбия (67%), България, Ирак и Румъния (65% във всяка от страните) изразяват в най-голяма степен загриженост относно изборите в своята държава.

Снимка: GALLUP International

Индексът "Гласът на хората", разработен от световната Асоциация "Галъп интернешънъл" комбинира обществените нагласи към двете твърдения "Държавата ми се управлява според волята на народа" и "Като цяло, изборите в моята страна са свободни и честни" и така отразява обществените възприятия по ключови демократични ценности.

Снимка: GALLUP International

Според Индекса, 34% от изследваните по света намират, че живеят в условия на силна демокрация - гласът на хората там се самовъзприема като силен. т.е. мнозина са едновременно съгласни, че страната им се управлява по волята на народа и че изборите са свободни и честни.

35% от изследваните по света живеят в условия на слаба демокрация - където, според обществените възприятия нито изборите са честни, нито управлението се възприема като демократично, т.е. гласът на хората е слаб. Една четвърт от запитаните живеят в държава, в която поне едно от условията за силна демокрация не е осъществено, т.е. статусът е смесен.

Снимка: GALLUP International
 

Къде сме ние?

Множеството избори през миналата година не са оставили българите с впечатлението за повече демокрация, показва анализът на "Галъп интернешънъл".

Българите традиционно са скептични към своите управления. В равносметка за отминалия наскоро бурен период на политическа нестабилност 17% изказват съгласие с твърдението "Страната ми се управлява според волята на народа", а 77% отговарят отрицателно.

Населението ни по традиция e сред най-критичните по отношение на демократичната природа на управлението си като цяло. В сравнение с предишната вълна на изследване нагласите по този показател по-скоро се запазват и изглеждат дори по-критични. Следващото издание на изследването - след няколко месеца - ще покаже дали 2022 г. досега е донесла промяна в тези принципни нагласи.

Снимка: GALLUP International

Що се отнася до усещането за свободни и честни избори оценката на българите изглежда е по-благосклонна, макар и отново обществото ни да е сред най-критичните. 22% от запитаните смятат, че изборите у нас са свободни и честни, а 65% са на обратното мнение.

Снимка: GALLUP International

Така и по двата индикатора страната ни се оказва по-скоро в дъното на класацията, изразявайки неудовлетворение както от изборите, така и от самия принципен характер на упражняването на властта у нас.

Изглежда, че недоволството от управление, което не се ръководи в достатъчна степен от волята на народа, е сравнително по-силно изразено в източните страни от ЕС, с които страната ни показва сходни резултати. Отношението към начина на провеждане на избори у нас обаче е видимо по-негативно на фона на ЕС като цяло, а и на държавите от източната част на Съюза, които обикновено са с близки до нашите нагласи.

Следва все пак да се добави, че проведените три поредни парламентарни избори в нашата страна миналата година, съпроводени от неколкократни промени в Изборния кодекс вероятно са оказали допълнително влияние за негативните нагласи у нас.

Снимка: GALLUP International

Но и без политическата нестабилност в страната ни през 2021 г., Индексът на демокрацията на "Галъп интернешънъл" традиционно отрежда позиция на страната ни в по-скоро негативния край на скалата. Тази година 13% от българите смятат, че живеем в условия на силна демокрация, за 12% страната ни не отговаря на едно от условията за демократичност, а близо две трети намират нивото на демокрацията у нас за слабо.

 

Източник: dnes.dir.bg

 

 

 

Коментари

  • Чувал съм от професионалисти-социолози

    06 Юни 2022 13:42ч.

    "на чашка", че си имат един постоянен "репрезентативен пул" от 1008 ли, 989 ли човека, все същите, и си ги питат... от години. Ако умре някой, влиза познат. Както в ловна дружинка на времето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    06 Юни 2022 13:51ч.

    Че кой пита стадото?То е да стригане. Затова през всеки няколко века трябва да има глави на кол, в кошницата на гилотината или народен съд с куршум да им държи влага на такива като от 1989 насам.Аз ще съм доброволец...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    06 Юни 2022 13:54ч.

    Не съм садист а много добронамерен мъж на над средна възраст.Но това което тия изроди сториха с Отечеството ,ме тика към садизъм. Ще ги избивам като мухи. Само да дойде моментът.Жена ми знае че заминавам-само да дойде моментът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галъп да го духа

    06 Юни 2022 14:18ч.

    94% смятат така, по други анкети в социалните мрежи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това ще е вярно, ако

    06 Юни 2022 16:04ч.

    само 6% поддържат Кирето. За жалост, май че са повече... Все още. Въпреки сричането, запъванията и ежедневните лъжи някой хора си го харесват. Просто така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Teofano

    06 Юни 2022 15:00ч.

    Всички нормални хора знаят , че управлението и народът са съвсем различни неща. Българите имат жилав корен и за това колкото и да се мъчат да ги изтръгнат от мястото наречено България , не могат. Повече от 600 години се опитват да подменят коренното население със присадки /циганизации, турцизации/, но земята българска си държи на стопаните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само трябва да създавамо повече деца, това е

    06 Юни 2022 16:43ч.

    Много се покрусих когато през 2017 г. изсъхна Старият Бряст в Сливен. Казваха - връстник на България бил... И само с едни европейски парици го посякоха по проект!!! уж да естетизират пешеходната зона... Сега около сухия дънер са поникнали около 20 красиви издънки, брястчета... Явно е жилав коренът му... Но отсега накъде? Кой да ни роди повече деца?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    06 Юни 2022 15:09ч.

    Волята на народа няма нищо общо с кирчовци, кокорчовци и прочие персони!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban Бегло впечатление

    06 Юни 2022 15:30ч.

    Показаните резултати ще са с голяма корелация с % ваксинирани за ковид19.Поне при България и Босна и Херцеговина е така.Ще наблюдавам първия бунт къде ще се случи.Ако е в държава с ниско доверие във власта значи има реално изследване

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без имена

    06 Юни 2022 15:30ч.

    Що ги няма Унгария и Беларус?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов

    06 Юни 2022 16:08ч.

    Трудно западната демокрация ще ни счупи дебелите балкански кратуни,видели и преживели какво ли не!То май и на нея ще и видим сметката,както е тръгнало.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Надявайте се с приказки да промените нещо

    06 Юни 2022 16:20ч.

    Докато не вдигнем оръжие така ще е. Няма да има оправия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    06 Юни 2022 16:50ч.

    от 1878 си избираме цървули да ни управляват и винаги на грешната страна в резултат на 9 септ 44 българия е 111 000 кв км и 7 милиона

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никога не сме ги избирали

    07 Юни 2022 10:47ч.

    винаги Великите сили са ни ги натрисали купените мекерета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Румен Ралчев

    06 Юни 2022 16:58ч.

    Аз ще кажа на братята в Германия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо с тази снимка от Главната на Пловдив?

    06 Юни 2022 19:30ч.

    Пловдивчани на са ви на акъла. Да бяхте сложили на Копейкин махалата. Или къщата с партийните пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • без да шикалкавим

    06 Юни 2022 21:00ч.

    Страна ни е колония! Нямаме никакъв суверенитет! Нямаме и никаква демокрация! Другите народи ни се присмиват! Няма дори крайслери! Скоро няма да има и хамбургери!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уравнението на Билл "INNOVATING TO ZERO"

    07 Юни 2022 9:00ч.

    През 2008 ГЕйтс говори в лекция за климата и показва Уравнение: P (population/население) х S ( service per kapita) х E ( energy per service) х CO2 -- значи, Co2 въглеродният двуокис, който руши климата, зависи от броя на населението, което използва сервизи, които струват енергия, която отделя СО2, който води до глобално прегряване (global warming)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уравнението на Билл "INNOVATING TO ZERO" 0

    07 Юни 2022 9:01ч.

    Видеото в тубата се намира лесно по заглавието

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е и, духайте му го

    07 Юни 2022 10:50ч.

    на БГейтс уравнението, додето ви спре въздуха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи