"Форин полиси": САЩ планират да се изтеглят от Сирия и да направят подарък на "Ислямска държава"

"Форин полиси": САЩ планират да се изтеглят от Сирия и да направят подарък на "Ислямска държава"

Автор: Чарлз Листър, foreignpolicy.com Следвайте "Гласове" в Телеграм

„Ислямска държава“ възвърна силата си, а администрацията на Байдън може без да иска да ѝ даде нов тласък

След бруталната атака на Хамас над Израел на 7 октомври и последвалата я израелска военна кампания в Ивицата Газа, напрежението и военните действия в Близкия Изток достигнаха трескава фаза. И при разгръщането на тази комплексна регионална криза не би трябвало да е изненадващо, че администрацията на Байдън преразглежда военните си приоритети в региона.

Трябва обаче да е повод за сериозно безпокойство фактът, че това може да означава пълно изтегляне на американските войски от Сирия. И въпреки че засега не е взето категорично решение за изтегляне, четири източника от Държавния департамент и министерство на отбраната съобщават, че Белият дом вече не инвестира в поддържането на тази мисия, която смята за ненужна. В момента текат активни вътрешни обсъждания, които да определят как и кога да се случи изтеглянето.

Извън катастрофалния ефект, който изтеглянето ще има върху влиянието на САЩ и съюзниците върху неразрешената и силно изменчива криза в Сирия, то ще бъде и подарък за „Ислямска държава“. Макар да е значително отслабена, групировката на практика е в готовност за възстановяване в Сирия, ако ѝ се даде пространство да го направи.

Безпрецедентната международна интервенция, предприета през 2014 г. от Съединените щати и над 80 партньорски страни за победа над така наречената териториална държава на терористичните групировки, беше забележително успешна, като последната част от територията в Сирия беше освободена в началото на 2019 година.

В Ирак също „Ислямска държава“ беше почти изчезнала, деградирала до такава степен, че през 2023 г. осъществяваше само по около девет атаки на месец, намалели от 850 на месец през 2014 година.

Но ситуацията в съседна Сирия е по-сложна. Със своите приблизително 900 военнослужещи на терен и заедно с местните си партньори, Сирийските демократични сили, САЩ играят решаваща роля в удържането и отслабването на продължаващите размирици от страна на „Ислямска държава“ в североизточна Сирия.

Но заплахата остава. Рано на 16 януари „Ислямска държава“ започна ракетна атака над управляван от Сирийските демократични сили затвор, в който са държани над 5 хиляди бойци от „Ислямска държава“, като нападението предизвика масов опит за бягство.

Въпреки че тази операция бе в крайна сметка осуетена, американските части играят изключителна роля и за стабилизирането на региона, в който 10 хиляди калени в битка бойци на „Ислямска държава“ са задържани в над 20 импровизирани затвори, а други 50 хиляди свързани с тях жени и деца са държани в охранявани лагери. Както централното командване на САЩ нееднократно предупреждава, държането на армията на „Ислямска държава“ „на изчакване“, а „следващото ѝ поколение“ обезвредено, е от жизненоважен интерес за националната сигурност на Съединените щати.

Докато американските части и партньорите им от Сирийските демократични сили успяват да възпрепятстват възстановяването на „Ислямска държава“ в североизточната част на Сирия, ситуацията на запад е далеч по-тревожна – от другата страна на река Ефрат, където сирийският режим упражнява контрол, поне на хартия.

В този огромен район на пустинята „Ислямска държава“ е ангажирана с бавното си, но методично възстановяване, възползвайки се от безразличието на режима и от неговата неспособност да се справи с флуидна размирническа група в пустинята. През последните няколко години терористичната група също така възстанови оперативното си присъствие в управляваната от режима Дераа в южна Сирия и чувствително разшири мащаба, обхвата и сложността на своите операции в централната част на пустинята, временно завземайки заселени територии, заграбвайки и държейки газови съоръжения и упражнявайки значителен натиск около стратегическия град Палмира.

В източна и централна Сирия сенчестото влияние на „Ислямска държава“ се завърна. Групата поднови сложните си операции по изнудване, изтръгвайки така наречения данък от всички – от лекари и магазинери, до фермери и шофьори на камион. С нарастваща интензивност „Ислямска държава“ им налага изнудване, въз основа на получена информация за потоците от приходи на местния бизнес. Само в някои случаи се издават подпечатани от „Ислямска държава“ разписки, а при поискване на такива се изпращат заплахи по мобилните телефони, както и на роднини.

Голяма част от тези дейности в началото бяха фокусирани върху селските райони на Сирия, но сега в градските и в много от селските райони „Ислямска държава“ все по-често се възприема като управляваща сила в сянка. Тези по-незабележими дейности може и да не правят медийни заглавия, но те са основната съставна част на устойчивия и дълбоко вкоренен терористичен бунт.

През последните няколко години „Ислямска държава“ умишлено прикрива нивото си на опериране в Сирия, последователно избирайки да не поема отговорност за атаки, които е извършила. Предизвикана обаче от войната на Израел срещу Хамас в Газа, „Ислямска държава“ за първи път започна да разкрива пред всички степента на възстановяването си в Сирия. ИДИЛ процъфтява благодарение на хаоса и несигурността, а в Близкия Изток те изобщо не са в недостиг през тези дни.

Като част от провежданата из целия свят кампания на групировката „да ги убиваме, където и да ги намерим“, групировката извърши и пое отговорността за 35 атаки в седем от четиринайсетте провинции на Сирия през първите 10 дни на 2024 г., които бяха част от общо 100 техни атаки по целия свят. И макар „Ислямска държава“ да остава далеч от това, което беше през 2013 и 2014 г., групировката запазва своите тревожещи възможности, голяма увереност и новопридобито чувство за динамика. Войната в Газа и спираловидно разрастващите се регионални кризи наливат масло в огъня и създават възможности за терористичната група да използва ситуацията за собствена изгода.

Освен това набезите на „Ислямска държава“ за сплашване и нападенията започват да изплащат дивиденти в централна Сирия, където духът на милициите на местния режим е в упадък. Из цялата сирийска част на Бадия, или Централната пустиня, „Ислямска държава“ отделя специално внимание на атаките си срещу силите за сигурност на режима по ключови пътни артерии и извън обширната мрежа от петролни и газови съоръжения в региона. Мащабите и сложността на тези атаки се увеличиха чувствително през 2023 г., както и техните срокове. Според Проекта за борба с екстремизма само през 2023 г. „Ислямска държава“ е извършила най-малко 212 нападения в Централния пустинен регион на Сирия, убивайки поне 502 души. С увеличаването на тайните заплахи и явните атаки се появяват и доклади за зачестили случаи на дезертиране от военните редици на режима.

И ако силите на САЩ не могат да направят много, за да променят активността на „Ислямска държава“ в контролираните от режима територии на Сирия, американските войски са лепилото, което крепи единственото значимо предизвикателство срещу „Ислямска държава“ в рамките на една трета от сирийската територия. Изчезне ли това лепило, сериозните размирици в Сирия ще бъдат гарантирани, а преминаването на дестабилизиращото им влияние в Ирак ще е сигурно.

В много отношения Ирак е ключов, тъй като водената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“ е ефективно базирана на иракска земя. Но на фона на безпрецедентните военни действия между иранските проксита и американските сили в Ирак, включващи ответни удари на САЩ към Багдад, както и произведени в Иран балистични ракети, които обстрелват американските войски на иракска територия, напрежението в иракската политическа система бързо се покачва и тя се опитва да принуди американските войски да се изтеглят от страната.

Иракският премиер-министър Мохамед Шиа ал-Судани сега публично настоява за американско изтегляне от страната му, но има някаква надежда, че военното присъствие на САЩ в Иракски Кюрдистан ще може да поддържа операции за противодействие на „Ислямска държава“, включително и в съседна Сирия. Вероятно това обяснява защо през последните седмици иранските проксита толкова често взимат на прицел силите на САЩ, разположени на международното летище Ербил.

Но преместването на координацията на действията срещу „Ислямска държава“ от Багдад в Ербил ще създаде собствени усложнения, изостряйки вътрешно-кюрдските напрежения между регионалното правителство на Масуд Барзани и свързаната с ПКК администрация на Сирийските демократични сили в североизточна Сирия, което вероятно ще доведе до нежелателна турска намеса. Окуражени от чувството за победа в самия Ирак, Иран и неговите проксита в този сценарий несъмнено ще изострят атаките си срещу американските войски в Сирия, също целейки тяхното изтегляне.

Като цяло, събитията от октомври насам поставиха американското разполагане в североизточна Сирия под гореща заплаха, от която произтекоха и сегашните вътрешни обсъждания за изтегляне от Сирия. Предвид катастрофалните последици от прибързаното изтегляне от Афганистан през 2021 г. и предстоящите избори в САЩ по-късно тази година, е трудно да се разбере защо администрацията на Байдън би обмисляла изтегляне от Сирия. Независимо как бъде проведено подобно изтегляне, то ще предизвика хаос и бърз скок на терористичните заплахи. Но не може да се отрече ясното усещане в политическите кръгове, че такова се обмисля активно и че се приема като в крайна сметка неизбежно.

Членове на правителството на САЩ активно предлагат споразумение за сътрудничество между Сирийските демократични сили и режима на Сирия срещу „Ислямска държава“ като възможен път за американско изтегляне. Това би било не само феноменално благодеяние за „Ислямска държава“, но и нещо невъзможно само по себе си. Част от Сирийските демократи може и да имат периодични контакти с режима на Асад, но те далеч не са естествени съюзници. Режимът никога няма да позволи на демократичните сили да оцелеят, а Турция ще направи всичко възможно да убие каквото е останало от тях.
Последният път, когато „Ислямска държава“ се надигна в Сирия, през 2014 г., това трансформира международната сигурност по дълбоко негативен начин. Ако изтеглянето на САЩ предизвика завръщане на хаоса на „Ислямска държава“, ние ще изпаднем в позицията на обикновени наблюдатели, неспособни да се върнем в района, тъй като той ще бъде поставен под контрола на долен режим и неговите руски и ирански съюзници.

Чарлз Листър е старши научен сътрудник и директор на програмите „Сирия“ и „Контратероризъм и екстремизъм“ в Института за Близкия Изток

Източник: foreignpolicy.com

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

 

Коментари

  • баба мара

    26 Яну 2024 9:05ч.

    сащ какво дирят изобщо в суверенна държава кои проблеми решиха освен да крадат нефта на страната да се махат защото заради тях са всичките конфликти в този раион

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    26 Яну 2024 13:15ч.

    Как какво, освен да крадат нефт, пазят Ислямска държава да не ѝ се случи нещо лошо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    26 Яну 2024 19:52ч.

    просто няма пари за командированите .....................................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ са все по-нежелани навсякъде

    26 Яну 2024 9:22ч.

    Напротив. Докато САЩ са там, вероятността от възраждането на ИД е огромна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Този смешен плач

    26 Яну 2024 9:33ч.

    изглежда като натиск САЩ да не напускат Сирия, въпреки зачестилите напоследък атаки върху техните бази, основно от Ирак. А това как смелите 900 щатски воини пазели Сирия от ИД заслужава най-малкото умиление, реалността е точно обратната - САЩ пазят ИД от Сирия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • r3v0lv3r

    26 Яну 2024 9:45ч.

    САЩ бяха тези, които разбиха ИДИЛ в Сирия, на Асад и руснаците те не им пречиха и ги бяха оставили да си правят каквото искат. Естествено руснаците веднага се хвърлиха да обясняват, че именно те са унищожили ИДИЛ, но истината излезе на яве.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @r3v0lv3r 26 Яну 2024 9:45ч.

    26 Яну 2024 9:50ч.

    що не отидеш в Сирия и да ги разкажеш на местните тия небивалици?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    26 Яну 2024 9:57ч.

    Ислямска държава = ЦРУ (+МИ6). Аксиома.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • r3v0lv3r

    26 Яну 2024 10:17ч.

    Когато ти отидеш и питаш кюрдите и техните съюзници, които освободиха градовете, контролирани от ИДИЛ. https://www.jstor.org/stable/resrep21138.10?seq=4

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • въпрос с понижена трудност

    26 Яну 2024 11:28ч.

    Револвер, толкова ли си тъп или просто обичаш да се правиш на палячо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    26 Яну 2024 12:01ч.

    Пистолетче, явно лоботомията ти е била успешна...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • r3v0lv3r

    26 Яну 2024 12:40ч.

    Какви въпроси, ти не си способен да измислиш въпрос, камо ли да определиш с каква трудност е. Не са ми промили достатъчно, за да не търся алтернативни източници и да не вярвам сляпо на всичко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    26 Яну 2024 15:50ч.

    Да, толкова хубаво ги "освободиха" от ИДИЛ, че чак от "Амнести" написаха "ода" за техните "геройства": https://raqqa.amnesty.org/briefing.html А въпросът "Кой създаде ИДИЛ?", явно не е от значение. Важното е да хвалим "героите", които помагат за това " 50 хиляди жени и деца да са държани в охранявани лагери", без съд и присъда. Което изобщо не е престъпление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Опак човек

    26 Яну 2024 15:59ч.

    САЩ направиха подарък на ИДИЛ като им даде Сирия. В суверената държава беше останал само Дамаския вилает свободен. Всички останали райони бяха почернели от ислямска държава. Режеха главите както на обикновените хора, така и на митрополитите на Алепо и др. Добре че дойдоха руснаците да се балансират силите. Тогава, виждайки, че се провалят плановете, американците завикаха, дръжте лошите и се направиха на добри. Но си оставиха войниците в Дел Е'Зор, където са кладенците. Най-тъмна роля изиграха белите каски, прикрити агенти на ИД. Хора, призовавам всички да помним!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    26 Яну 2024 16:23ч.

    Точно така. Те така разбиха и талибаните в Афганистан, че после избягаха насрани. И в Сомалия през 1993г. по същия начин се осраха. И Ирак ги гони след като разбиха държавата. И природата ги изми от Науру. И така нататък, това ги чака отсега нататък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Керпеден

    26 Яну 2024 10:59ч.

    САЩ ще се изтеглят и от Ирак и от Сирия. Няма перспектива тяхното присъствие. Непрекъснато ракетни обстрели на базите. Вместо това САЩ чрез ЦРУ ще захранят ИДИЛ с кинти и оръжие за атаки и нестабилност, особено срущу Руския корпус на Средиземно море. Това разкрива КГБ и го оповестява чрез СМИ! Байдън вече е дал съответни указания...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MMN

    26 Яну 2024 11:01ч.

    Ето така се пренаписва историята, драги мои. Цяла статия за Сирия и Ислямска Държава, от реномирано издание, без НИТО ВЕДНЪЖ да се спомене Русия. С такива анализи, после се чудят "от къде им е дошло".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Остатъците ат Ислямска държава съществуват само и благодарение на САЩ, които и ги създадоха, подобно на фашисткия режим в бившата УССР

    26 Яну 2024 11:18ч.

    Да си прибират гарнизоните от базите, докато още могат, щото после ще им се налага да се правят, че бази не е имало.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    26 Яну 2024 11:58ч.

    Прав им път, крива им пътечка на САЩ... Скоро ще им се наложи да се оттеглят отвсякъде. Ще им отеснее светът…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Текстът е пълен фалш

    26 Яну 2024 12:15ч.

    САЩ и Ислямска Държава са двете страни на една и съща монета. ИД е създадена и съществува за да оправдае американското военно присъствие. А то им за главна цел КРАЖБАТА на местния петрол. Фактът че се готвят да бягат и да аутсорснат изцяло дейността си на ИДИЛ показва, че американците разбират само езика на силата. Избабаниха им консулството в Ербил, и подвиха опашчица. Това за модел на Путин !?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ нямат никакъв принос за разгрома на ИД

    26 Яну 2024 12:18ч.

    Единствената им цел бе да установят контрол над нефтените кладенци в северната част на Сирия. ИД няма да се засили, кюрдите ще загубят. Турция ще разгроми позициите не кюрдите и Асад ще възстанови контрол над цяла Сирия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разбира се че нямат принос

    26 Яну 2024 12:48ч.

    Когато при Обама започнаха въздушните атаки над Сирия, целеха само войските на Асад , но не и на ИДИЛ. Не американците , а руснаците помогнаха на правителствените сили да отблъснат ИД пред Дамаск, и после да ги изблъскат на изток. Американците гледаха единствено как да се намърдат в североизточните райони с петролните полета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    26 Яну 2024 15:28ч.

    Материала е силно манипулативен. След изтеглянето им деиствията са съвсем обикновенни. Сирия ще си прибере кладенците които ще и носят доходи.Армията и вече е достатъчно сериозна за да се справи с разни "демократични"опозиций.Руските сили са ясни,нека не пропускаме Иран,така,че идил или каквото е там нямат шанс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    27 Яну 2024 0:28ч.

    Идил ги спонсорират от сащ, автора пише глупости, идеята е идил да заемат мястото на сащ в сирия, за това намеква, ама даже и за това няма кинти, грозна картина, живи да ги оплачеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антон Сираков

    27 Яну 2024 3:00ч.

    Хора, не пропускайте етническия елемент, той е дори по-важен от петрола. Навсякъде, където се проявяваха ИДИЛ нападаха православни църкви и джамии, никъде не посегнаха на синагоги. Познайте защо!?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи