Foreign Policy: Най-лошият енергиен кошмар за Европа се превръща в реалност

Foreign Policy: Най-лошият енергиен кошмар за Европа се превръща в реалност

Приемната станция за газопровода "Северен поток 2" край Любмин, Германия

Европа губи битката с енергийната криза: недостигът на газ се превърна в реална заплаха. За това пише колумнистът Кристина Лу в статия за Foreign Policy, цитирана от 3e-news.net.

Постепенното спиране на руските енергийни доставки се превърна в удар по енергийната сигурност на Европа. Регионът едва се справя с една от най-тежките според експертите енергийни кризи, която може да се задълбочи още повече.

Това е най-сериозната енергийна криза в Европа, каза Алекс Мантън, експерт по световните газови пазари от консултантската компания Rapidan Energy Group. „Европа наистина е заплашена от недостиг на газ в момент, когато той ще е по-необходим всичко, тоест в най-студеното време на годината. И добавя, че цените вече удрят рекорди.

„В Европа увеличението им почти десет пъти надхвърля ръст на на цените в САЩ, достигайки  почти 50 долара за милион британски топлинни единици. Това са прекомерно високи цени на газа, но към днешна дата няма реален изход от тази ситуация“, каза Мантън.

В статията се подчертава, че спирането за планов ремонт на газопровода "Северен поток" шокира властите на страните от ЕС. И въпреки факта, че ремонтните дейности, според плана, трябва да продължат само десет дни, цяла Европа е замръзнала в очакване какво ще реши Русия: да възобнови или не доставката на природен газ.

Ако проблемът с енерносителите се затегне, то тази зима ще е много трудна, предупреждават анализатори, а през зимата европейците трябва да очакват нормиране на газа, затваряне на предприятия и дори силна деорганизация на икономиката.

Според мнението на генералния директор на RBC Capital Markets Хелима Крофт, в Европа може да настъпи „зима на недоволството“.

Foreign Policy отбелязва, че на континента вече се наблюдава вълна на стачки – семействата се борят да свържат двата края под бремето на високите разходи за живот и инфлационния натиск. Подобно недоволство се отразява косвено на енергийния пазар. Така в Норвегия, която е на второ място по доставка на газ за ЕС след Русия, през миналата седмица имаше масови стачки в нефтената и газовата индустрия. Те принудиха компаниите да спрат производството и ударната вълна от тези събития заля Европа.

Изданието подчертава, че на ЕС се налага да води дълга и тежка битка, отърсвайки се от руския газ.

Европейският съюз би искал да прекъсне енергийните доставки от Русия, но експертите предупреждават, че има вероятност той да остане в капана на кризата, докато не създаде инфраструктура за засилване на енергийната си независимост. Това обаче може да отнеме години.

Един от изходите е за осигуряване на  доставките на газ от САЩ. За приемът му обаче са необходими нови терминали, чието изграждане ще отнеме много време.

Енергийният експерт Джеймс Хендерсън от Оксфордския институт за енергийни изследвания смята, че за Европа ще бъде много трудно да се откаже от зависимостта си от руския газ. Той е уверен, че това може да се случи само след три-пет години. Изпълнението на газови проекти отнема време, така че този проблем "все още няма как да изчезне".

А докато това продължава, европейските лидери ще продължат да търсят енергийни ресурси, опитвайки се да осигурят достатъчни доставки. Те могат само да се надяват на мека зима. Крофт предупреждава, че най-лошият сценарий е, когато хората са изправени пред избор през зимата: да купуват храна или да отопляват домовете си.

В понеделник, 11 юли, Русия напълно спря работата на главния газопровод "Северен поток", който доставя гориво за Европа. Планово ремонтните дейности по него ще продължат до 21 юли. Това събитие провокира "газова паника" сред европейците: в края на краищата, на фона на недостига на газ и непосилните цени за него, домакинствата в региона рискуват да останат без отопление през зимата, а химическите и фармацевтичните компании в ЕС вече са в предупреждение, че няма достатъчно гориво и производствените обеми ще трябва да бъдат намалени.

Източник: 3e-news.net 

Със съкращения, по Foreign Policy

 

Коментари

  • софиянец

    14 Юли 2022 18:22ч.

    много мило от фп, мяза на дежурният в резервата, детообяснява на г-н индианеца, че ще го бесят утре, ултра-демократично!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първи генерални изводи от провала

    14 Юли 2022 18:57ч.

    Идиотията на Запада произхожда от сляпо доктринерство и фатална зависимост от американския сатрап. Едното води към поуката, че твърдата идеология всякога е пълен боклук, а второто - че англосаксите никога не са си губили времето да утвърждават излишен хуманизъм, въпреки красивите медийни врътки за консумиращи масова информация балъци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Юли 2022 18:57ч.

    Ся, уж на Запад сички са ноо умни, завършили са Харварди, Станфорди и разни други Оксфорди, а така се набутаха в л@*ната, както никога не съм си мислил, че е възможно изобщо. Като хохлите се набутаха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Юли 2022 19:00ч.

    Всеки ден ги гледам, повечето ухилени, сякаш им белят яйце, радостни, щастливи по своему. А положението се повишава. За туй се искало време, онова не искало време, но щяло да отнеме години. Ми да, дами, господа и други 53-вида, всичко се измерва с времето. Времето е единствената независима променлива на всички видове процеси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Юли 2022 19:06ч.

    Никой няма да ви чака, да си накъдрите терминалите, да се "отърсите" от зависимостта от руския газ. То газа добре, ами ако Жужо спре и нефта? Отиде ви химията! Отиде ви дизелът и бензинецът. Не ми го побира главата - как бе, умници, се прекарахте така, сами, бодро, с радост, с пламък в очите? Как?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ф. тътчев

    14 Юли 2022 19:14ч.

    Единствено оня, зад когото се проявява Живият Бог, може да предизвиква едновременно такава голяма любов и дотолкова огромна омраза. Западът, разбира се, така и ще си умре без да го разбере.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поправка

    14 Юли 2022 19:14ч.

    *Ф. Тютчев

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задунајска уфсъ с евразијски манталитет

    14 Юли 2022 19:51ч.

    беше лесно да пренебрегват предупрежденијата за работа с монополист, но последствијата дошли...освен това когато Украјна беше предвидена да бъде отписана като транзитна за руски газ, това беше далечен проблем... тој рускијат газ бил евтин и сигурен, да?...със закъснение в Германија започнаха да стројат терминали за сгъстен газ, един ште е готов тази зима

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • darkaveng

    14 Юли 2022 21:17ч.

    Украинче, баце, что дириш у този сайт? Не си за тука - бегай у казионните - там ще хванат декиш брътвежит ти! Анадънму?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами от 1969 г, откак с Вили Брандт (ако се не лъжа)

    14 Юли 2022 21:53ч.

    почна сътрудничество СССР-Германия, "газ-тръби" и пр, до 2013 когато НАТО реално завладя Украина чрез преврат, Европа нямаше проблеми с Русия - с газ, нефт, алуминий и пр и пр. Но г-н Столтенберг рече: Путин не иска нато, ние ще му дадем двойна доза НАТО. Е....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • футуролог

    14 Юли 2022 20:40ч.

    Брюксел е затиснат от англоамериканския ботуш и няма мърдане. Лошото е че България е затисната от същия ботуш. Онези откачалки в Брюксел ако кихнат , в България се нас.рат. Роби, кво да ги правиш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не приеха първото предложение на руснаците което исторически винаги е най-доброто.

    14 Юли 2022 21:22ч.

    Вместо да погледнат сериозно на руските притеснения, те отказаха високомерно дори да ги разгледат и отговорят (вече) писмено. На срещата в Мюнхен вместо да припомнят на Зеленски договора за неразпространение на ядреното оръжие, те му ръкопляскаха след като го поиска за Украйна. Какво още трябваше да чака Русия, не персонално Путин който се е клел да я защитава?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сатанюга

    15 Юли 2022 16:47ч.

    Това не е "криза" на доставките, и няма общо със сблъсъците със средна интензивност в Донбас. СВО на Путин е ПРЕТЕКСТ ! Газовата криза е елемент от План 2030 , планът за депопулация на сатанистите! Заедно с газовата криза в същия план елементи са - лъжата К 19 , локдауните, избиването на хора с иРНК , сега и "зърнения дефицит". Отделни пъзели на общата картина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Закриване на западната пишман "цивилизация"

    17 Юли 2022 20:40ч.

    500 годишната инфекция на сляпото черво на историята, известно още като "Европа" се пукна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи