Фалитите на американските банки не заплашват българските. Ето защо

Фалитите на американските банки не заплашват българските. Ето защо

Три дни от срива на Silicon Valey Bank и последвалото затваряне на Signature Bank бяха необходими, за да стигнем до логичното притеснение какво се случва и при нас в България. Финансовите журналисти носим особено бреме. Винаги, когато стане нещо по-голямо, към нас се обръщат роднини и приятели с въпроси от сорта: това ще ни засегне ли, да обърнем ли спестяванията си от левове в евро, или от евро в долари? Жилищата ще продължат ли да поскъпват, докъде ще стигне покачването на лихвите? И макар да не сме оракули с кристална топка и невинаги да можем да отговорм, този път може да се каже със сиурност – банковата криза, назряваща в САЩ, не крие пряка заплаха за България и българската банкова система.

15 години след срива на Lehman Brothers българската банкова система е доста по-стабилна, по-слабо зависима от международната среда и по-малко уязвима. Как се стигна дотук?

След като в неделя, 14 септември 2008 г. бе решено, че Lehman Brothers няма да се спасява, понеделникът бе особено потискащ за българските банки. Към този момент те са трансмисия за преотдаване на западни спестявания, набрани през влогове в банките майки на родни клиенти, които плащат по-високи лихви. Практически цяла Източна Европа заема от спестяванията на богатия Запад.

Веднъж в полет от Брюксел към София директорът на една от водещите банки ми разказа как в петък, 12 септември 2008 г., поискали да получат двойно по-голям ресурс за кредитиране у нас, а само три дни по-късно, точно след фалита на Lehman, от централата им съобщили, че скоро ликвидност не трябва да очакват. Страхът източноевропейските банки да не бъдат изоставени от банковите групи майки покачва лихвените проценти и почти замразява кредитирането през есента на 2008 г. Така се стига до „Виенската инициатива“, при която групите потвърждават ангажиментите към дъщерните си банки. А именно, че няма да ги изоставят.

Последвалата рецесия и задълбочаването ѝ в депресия у нас променят коренно нещата. В продъжение на пет години българите се притесняват да харчат и затова натруват сериозни спестявания в банковата система. Процесът продължва през цялото второ десетилетие на този век и към към 2020 г. банковата ни система вече е силно ликвидна с ресурс, привлечен от спестяванията на собствени клиенти, а не от вътрешно групово кредитиране от банките майки.

Минималните задължителни резерви, които Българска народна банка изисква от банките да поддържат, се равняват на 10% от активите им, което е 10 пъти по-високо изискване в сравнение с действащото в еврозоната. Нещо повече, в момента в БНБ частните банки държат и свръхрезерви, което прави 17 милиарда лева заделен ресурс в БНБ (11 милиарда задължителни резерви и 6 милиарда свръхрезерви).

Ликвидността на банковата ни система – парите в брой, високоликвидните ценни книжа и други ликвидни активи, като отношение са двойно по-високи в българската банкова система в сравнение с тези в еврозоната.

Всичко това означава, че контракциите на международната финансова система заплашват нашата в далеч по-малка степен, отколкото преди 15 години.


Добра новина е, че за изминалото десетилетие и половина, българските банки запазиха и профила си, насочен главно към търговско, ипотечно и потребителско кредитиране. Ако родна банка е инвестирала във финтех компания, най-вероятно го е направила не с цел да извлече печалба, а да усвои и внедри разработените технологии в собствената си практика. Инвестициите във високорискови активи, също както в първото десетилетие на века, се оказаха пропусната възможност за родните банки. Пропусната възможност, но и пропуснат риск. Сега, когато всички се питат каква част от стартъпите, финансирани с дълг, ще устоят на високите лихви и колко ще загубят банките в САЩ и еврозоната от такива вложения, българските банки, като цяло отново странят от загубите.

И все пак – трябва ли нещо да ни притеснява

България е отворена икономика и то малка. Поради това е силно завсима от глобалните икономически процеси. Тъй като огромна част от производството ни се изнася, ако търсенето в еврозоната се свие, ние ще пострадаме. А това е силно вероятно защото вместо да наложат изправителни мерки веднага, след като пожара на световната финансова криза угасна, от 2010 и така до 2021 г., правителствата на САЩ и страните от еврозоната налагаха на Федералния резерв и на Европейската централна банка да печатат евтини пари.

Вместо да се предизвикат оздравителни реформи, каквито ние преживяхме след 1997 г., западните правителства продължиха да живеят на заем. Вместо неефективните бизнеси да отпаднат, те продължиха да съществуват, покривайки загубите си с евтин кредит. И да изникват още и още съмнителни бизнес модели. Когато инвестиционен фонд, финансиран със заеми, изкупи дял в даден стартъп, той веднага получава пазарна оценка, но още не е доказал способността си да печели.

Но дойде време, в което централните банки не можеха да бягат от основната си отговорност – да поддържат ценова стабилност. И когато започнаха да вдигат лихвите, за да ограничат инфлацията, първите изревали се оказаха SVB и Signature Bank.

Днес държавният дълг на САЩ е 129% от БВП, което е два пъти повече в сравнение с 2008 г. Общият дълг на еврозоната е 98%, или наполовина повече от 2008-а. И двете стойности отдавна са надминали приемания за здравословен праг от 60%, което означава, че и САЩ, и еврозоната или ще посрещнат новата криза далеч по-слабо подготвени и ще я преживеят далеч по-тежко, или ще намерят начин да пренапишат финансовата теория. Най-вероятно ни очаква нова инфлационна вълна, последвана от глобална рецесия и депресия.

От всичко за нас следва рискът да намалее търсенето на българска нидустриална продукция, да намалее притокът на чуждестранни туристи. До някаква степен и у нас да бъдат загубени работни места.

Чак тогава ще можем да очакваме по-сериозно увеличение на лошите кредити. И ако държавниците ни не направят някоя глупост, можем да очакваме проблемите в България да се проявят със закъснение, но ще ги посрещнем с далеч по-сигурна банкова система от тази преди 15 години.

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

 

Коментари

  • Извод: Запазване на българския лев

    14 Март 2023 13:14ч.

    и никакви по-нататъшни почиви за влизане в капана на Еврозоната. Банковата система на Еврозоната, която е финансово по-нестабилна от българската банкова система.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Огромна част от производството не просто се изнася, а се подаравя на бившата УССР

    14 Март 2023 13:15ч.

    В този ред на мисли, не ни трябват други международни сътресения, за да фалираме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И обратното

    14 Март 2023 13:31ч.

    Не малко ГМО укро-юдо-нацистко зърно - пшеница и слънчоглед се внася в България на дъмпингови цени, финансово подкрепени от Еврогейския ни съюз, което неминуемо ще доведе до фалит на по-слабите български кооперации и дребни зърнопроизведители. От друга страна, вече не знаем какъв хлаб ядем и какво слънчогледово олио ползваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Продуктите, внасяни от УССР не покриват даже разтегливите санитарни норми на ЕС

    14 Март 2023 15:26ч.

    За старите норми по забравения БДС да не говорим

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за България има нов исторически прозорец

    14 Март 2023 13:34ч.

    Решението на всички въпроси пред нас започва с нов геополитически курс на страната, който идва по един напълно естествен път. Към пълното ни разочарование от членството ЕС/НАТО (които не можаха да решат нито една наша национална цел !!!) добавяме изключителните възможности за развитие на икономиката и нови демократични формули за гарантиране на националните интереси и националната сигурност идващи от евразийските пространтсва, БРИКС, и по специално Русия и Китай. Западът изпуска България от мръсните си кървави ръце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За съжаление обаче сме в капан, поробени от колониални господари и вътрешни предатели-еничари като Радев, Кирчо и Кокорчо

    14 Март 2023 15:29ч.

    Само саморазпадането на ЕСОТАН може да ни освободи. Не виждам как може нещо да се промени със средствата на "демокрацията".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не е точно така, има нови процеси и базови условия

    14 Март 2023 16:52ч.

    1.Случаят Афганистан 2. СВО, която на определен етап може да се превърне във военна гаранция за демократичния политически избор на европейските народи в условия на надигащ се фашизъм и дълбока депресия на капитализма. 3. Формулата за многополярния свят е взаимно приемлива и за щатите, и за руснаците и за китайците, но нейното практическо реализиране изисква определена соц.-икономическа обстановка за засегнатите колониални страни, които ще бъдат обекти на подялба; в условия на конфорт те няма да желаят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не е точно така, има нови процеси и базови условия 2

    14 Март 2023 17:32ч.

    в този смисъл, разните там кирчовци, ленки, радевци и прочие са случайно прехвърчащи през бурята мухи.Бойко е по-опасния играч,руснаците требе да го спечелат на всека цена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спасов

    14 Март 2023 13:39ч.

    Пряко не, но историята ще се повтори. Банките ще започнат ударно да затварят кредитни еспозиции на корпоративно ниво, което ще изстреля в космоса просрочията по плащанията. Липсата на ликвидност ще изхвърли моментално по-малките зад борда, а големите ще стагнират. Рязко ще се свие и потребителското кредитиране. Няма български банки приятелю. Това са чужди капитали. Те изпълняват нареждания. А те идват бързо. Не се съмнявай в това. Така беше след Лиман, така и ще е сега. Лекарството ще е същото, но лечението ще продължи по-дълго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @alo

    14 Март 2023 13:43ч.

    Забелязвате ли как евтините пари направиха едни евтини личности? Това са пари, натрупването на които натрупва и това тяхно качество. Колкото са повече парите, толкова и евтиното е с по-голям обем. http://www.onlinerechnik.com/duma/%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СИД

    14 Март 2023 13:53ч.

    Стефчо, теоретично си прав! Ама, на практика, когато финансов министър, анализатори, банки, ЕС, краварите ти казват, че всичко е под контрол и няма страшно - това значи: са си ба мамата! Спасявайте се по единично!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bodar4uk

    14 Март 2023 13:55ч.

    За кой ли път историята с честния спестител, ще се повтори в световен мащаб! И после какво, спестяванията му от хляба за по-добри дни поне на децата и внуците, ще бъдат хвърлени за ликвидността на банките! Колко погубени животи и поколения трябва да са потърпевши, щото да се разберат устоите на тоя мракобесен капитализъм?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всеки, който спестява

    14 Март 2023 13:57ч.

    храни Дълбоката държава..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нищо не може да заплаши българските банки

    14 Март 2023 13:55ч.

    В тях пари няма. Не можеш да загубиш нещо, което нямаш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кои са тези “българските” банки, че не се сещам?

    15 Март 2023 3:52ч.

    Някой може ли да ми посочи една българска банка? Една, не ща повече!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Василева

    14 Март 2023 15:20ч.

    Я пак, 1. кои банки в България са Български и не са свързани като с пъпна връв с банки от ЕС? 2. Колко е експозицията на банки в ЕС чрез държавни ценни книжа на САЩ? Естествено въпросите ми са по скоро реторични (има достатъчно анализ към този момент които рисуват и други сценариии) само повод за размисъл.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • “Българските банки” са като “българските телевизии”

    14 Март 2023 16:36ч.

    Просто няма такива!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цветя и рози

    14 Март 2023 15:29ч.

    "Нашите" банки били стабилни, нямало страшно. Ами като банките-майки отидат в киреча, от къде ще дръпнат първо пари, а? Ко, нье...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За банките им не знам, но в Брейтбарт четох анализ на амер експерти

    14 Март 2023 15:50ч.

    че парите от разните "стимули", помощи и пр неминуемо се отлагат... в сметките на богатите. Бедните ги харчат изцяло, богатите пестят. Времето за пълно преминаване на долара от "субсидии" и "стимули" в сметките на няколкото процента е около 5 години: "The NBER economists estimate it takes five years for the funds to fully trickle up into the bank accounts of the wealthy."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Чен Ун

    14 Март 2023 16:06ч.

    Америка фалира в тоя сайт по 100 пъти на ден. Мислете за децата и внуците си, бе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що тъй днес нищо не можеш да кажеш бе, Кимченце?

    14 Март 2023 17:05ч.

    Да не си трезвен?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    14 Март 2023 18:09ч.

    Фалитите на Българските фирми са заплашени г-не и то много,заради нашите некадърни и крадливи политици.А оттам и националната ни сигурност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фалитите на американските банки не заплашват българските. Ето защо

    14 Март 2023 19:25ч.

    Извод: изтеглете спестяванията от чуждите банки (без ЦКБ и ПИБ)!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Днес държавният дълг на САЩ е 129% от БВП, което е два пъти повече в сравнение с 2008 г.

    14 Март 2023 19:32ч.

    А какъв е дълга на подмандатната на чичо Сам територия благодарение на Боко Тиквата и останалите вътрешни предатели-еничари като Радев, Кирчо и Кокорчо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фараоните са в паника

    15 Март 2023 3:54ч.

    Пирамидата им всеки момент ще рухне. Мумията, която е на власт е в паника

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи