Друга Русия е възможна: Кремъл в крайна сметка ще се измори от зависимостта си от Китай

Друга Русия е възможна: Кремъл в крайна сметка ще се измори от зависимостта си от Китай

Автори: Дмитрий Алперович и Сергей Радченко, Foreign Affairs

Тъй като войната на руския президент Владимир Путин срещу Украйна се проточва и пренарежда глобалната геополитика, Съединените щати трябва да преразгледат и ревизират своята дългосрочна стратегия спрямо Русия. Основният фокус на тази стратегия, кояго не се различава от оригиналната стратегия за сдържане по времето на ерата на Студената война, формулирана от Джордж Кенан в това списание преди 75 години, трябва отново да бъде стратегия на „търпеливо, но твърдо и бдително въздържане спрямо руските експанзивни тенденции“.

По време на Студената война Съединените щати се стремяха да спрат експанзионистичните импулси на Съветския съюз, без да участват в пряка военна конфронтация, изчаквайки неестествения съветски режим в Москва да рухне. Днес целта за въздържане спрямо Русия е различна, тъй като би било наивно да се очаква Русия да се разпадне, както направи Съветският съюз. Както самият Кенан признава, „Съветският съюз няма да издържи, но Русия ще продължи да съществува“.

Вместо това, Съединените щати трябва да работят усърдно, за да възпират руския експанзионизъм в Европа и другаде, докато руското ръководство – било то сегашното, било някое бъдещо повторение – осъзнае, че неговите разрушителни имперски тенденции го водят към мрачното бъдеще да стане васал на Китай . Все по-откъсната от Запада, Москва ще стане зависима от Пекин като търговски партньор и ключов международен защитник, но тази връзка ще бъде не между равни, а между молител и благодетел. Подобно съобразяване със зависимостта му от Китай може да накара Кремъл да преосмисли стремежа си към злонамерени антизападни политики и да ограничи своята агресивност.

Съединените щати не трябва да си правят илюзии, че подобна трансформация ще доведе до приятелски отношения с Русия, още по-малко до антикитайски съюз, или че промяна в поведението на Русия ще настъпи бързо. Всъщност може да минат години, преди руските лидери да заемат по-малко конфронтационна позиция спрямо Запада. Малко вероятно е Русия някога да се интегрира в западната общност. Нито пък е вероятно Русия някога да пожертва отношенията си с Китай за по-топли връзки със Съединените щати и Европа. Съединените щати ще трябва да приемат съществените разлики между основните ценности и дългосрочни интереси на Русия и тези на Запада, като подкрепата за правата на човека и демократичното управление.

Независимо от това, Кремъл може в крайна сметка да заключи, че политиката на равнопоставеност –поддържане на продуктивни връзки както с Китай, така и със Запада - е в негов най-добър интерес. Възможна е друга Русия, с по-балансирана външна политика, която избягва тесни връзки с Китай или Запада, която зачита териториалната цялост на други държави и която се придържа към международните си правни задължения. Съединените щати трябва да бъдат търпеливи и готови да изчакат Русия да разбере, че няма много да спечели от бъдещето на раболепна зависимост от Китай.

Патова ситуация и васалство

Шест месеца след като Русия нахлу в Украйна, бъдещият ход на войната остава несигурен. Докато Путин не успя да постигне смяна на режима в Киев, Русия успя да заграби около една пета от Украйна. Украинската армия надхвърли всички очаквания, но може да не е в състояние бързо и напълно да върне назад постиженията на Русия и в краткосрочен план изглежда все по-вероятна патова ситуация. Контролът на Русия над Източна Украйна никога не може да бъде напълно сигурен. Помислете например, че на Съветския съюз отне повече от десетилетие, за да потуши украинския бунт, след като възстанови контрола си над Украйна в края на Втората световна война. Нито пък териториите, окупирани от Русия, ще се възстановят напълно от икономическата разруха, причинена от войната. Москва няма пари да възроди опустошените територии, които е завладяла, но вероятно все пак ще се опита да го направи, изразходвайки оскъдни ресурси.

Русия ще осъзнае, че няма много да спечели от едно бъдещо подчинение на Китай.

Изправена пред все по-силната организация НАТО, който скоро ще добави Швеция и Финландия като членове, Русия ще бъде принудена да харчи още повече за своите военни, изтощавайки хазната си и ще бъде принудена да се откаже от социални услуги, инфраструктура, наука и образование. Имперските злополуки на Путин със заграбване на земя ще направят Русия по-бедно, по-тъжно, по-репресивно, по-несигурно и в крайна сметка по-малко привлекателно място за живеене. Дори Путин да си проправи път към нещо, което може да нарече краткосрочна победа в Украйна, той вече е загубил Русия в дългосрочен план. Ако западните санкции останат, руската икономика ще стагнира и ще изсъхне, увеличавайки зависимостта си от Пекин, перспектива, на която малцина в Москва се радват.

Русия вече започна да пренасочва износа си на енергия и минерални ресурси от враждебните европейски пазари към Китай. Руските потребители ще разчитат все повече на китайския внос, за да заменят западните продукти, които вече не са достъпни. Юанът, китайската валута, сега играе основна роля в транзакциите на Московската фондова борса, роля, която ще става все по-голяма. На практика стабилността на руската икономика ще се основава на инжектиране на китайски пари и стоки, динамика, която ще позволи на Пекин да има голямо влияние върху Москва.

При тези обстоятелства Съединените щати трябва да продължат да изграждат способностите на украинската армия, като същевременно поддържат и засилват санкциите срещу Русия, включително контрол върху износа на важни технологии, от които Русия се нуждае и има затруднен достъп до тях, като например полупроводниците. Тези мерки биха помогнали да се поддържат украинските военни усилия, като същевременно отслабват Русия, но те не представляват дългосрочна стратегия. За да проправят пътя за бъдеща необвързана Русия, Съединените щати трябва да избегнат ескалацията в Украйна, да предотвратят пълната дестабилизация на Русия и да осигурят на Москва алтернатива на опасната й прекомерна зависимост от Пекин.

Дългата игра

Докато войната в Украйна продължава, основният приоритет за Съединените щати и техните съюзници в НАТО беше – и ще остане – предотвратяването на всякакъв вид ескалация, която би довела до пряк конфликт между НАТО и Русия. НАТО многократно и мъдро сигнализира на Русия желанието си да избегне сблъсък за Украйна, а Съединените щати проявяват търпение и въздържане. Това е причината НАТО да се противопостави на молбите на Киев да наложи забранена за полети зона над Украйна, което би рискувало пилотите на изтребители на НАТО да участват във въздушен бой с руските сили.

И все пак и Русия, и НАТО непрекъснато изпитват червените линии на другия. Западът става все по-смел и все по-ангажиран в конфликта, предоставяйки критична разузнавателна информация, която украинците са използвали, за да атакуват руски кораби и други стратегически цели. Съюзниците от НАТО също предоставиха на Украйна модерни оръжия, като високомобилни артилерийски ракетни системи, които украинската армия използва, за да нанесе сериозни щети на руските складове за боеприпаси и бази далеч зад фронтовите линии. Досега съюзниците са преценили правилно, че Путин, след като е загубил приблизително 20 до 30 процента от бойните си сили, не е в позиция да ескалира конфликта, и докато може да избегне публична загуба на имиджа си, то малко вероятно е да отвърне агресивно на западните доставки на оръжия и разузнаване за Украйна.

Но пряко участие на силите на НАТО по въздух, земя или в Черно море близо до Украйна би било различна история. Подобни дейности биха могли да накарат руски командир на бойното поле да предприеме действие, което води до смъртта или нараняването на персонала на НАТО. Този резултат би провокирал отговор от страна на НАТО, като потенциално би поставил началото на цикъл на ескалация, който в най-лошия случай може да завърши с ядрен конфликт. Подобен сценарий трябва да се избягва на всяка цена.

Друг резултат, който Съединените щати трябва да се стараят да избегнат, е пълният разпад на Русия. Съединените щати трябва да продължат да наказват Путин за войната в Украйна, но не трябва да изпускат от поглед факта, че дестабилизирането на Русия или дори разпадането на Русия, както призовават някои коментатори, не е в техен интерес. По време на края на Студената война президентът Джордж Х. У. Буш се тревожеше за разпадането на Съветския съюз, не защото Съветският съюз си струваше да бъде запазен, а защото разпадането на голяма ядрена сила рискуваше отприщването на свободни ядрени оръжия и производни материали, стимулирайки разпространението на ядрени оръжия сред държави-наследници и насърчаване на появата на нови терористични и организирани престъпни мрежи. Четири десетилетия по-късно тези рискове остават. Разпадането на Русия може да доведе до кървав граждански конфликт, който може да дестабилизира Евразия за години напред.

Вероятността от народен бунт в Русия остава ниска, тъй като властта на Путин, подкрепена от добре финансиран апарат за вътрешни репресии, изглежда сигурна както винаги. Въпреки че намалиха руската икономическа мощ, санкциите, наложени досега на Русия, не са причинили нещо подобно на опустошението и унижението, които руснаците претърпяха през 90-те години по време на икономическата криза, предизвикана от разпадането на Съветския съюз. Но опитът показва, че сегашният вид на спокойствие може да е подвеждащ. Американските власти може да не знаят пълния обхват на предателството, което може да се случи във вътрешния кръг на Путин, нито пък могат да предскажат какъв хаос може да настъпи, след като всемогъщият автократ започне да отслабва хватката си. Евентуалното напускане на Путин, доброволно или по друг начин, вероятно ще бъде последвано от ожесточена борба за власт, много подобна на тази, която е последвала смъртта на Сталин през 1953 г. Без значение кой ще заеме неговото място, националистическата и реваншистка политика на Путин вероятно ще бъде продължена след като той си отиде , точно както Никита Хрушчов продължи и дори засили конфронтационната антизападна политика на Сталин, което в крайна сметка доведе до кубинската ракетна криза през 1962 г.

Съединените щати трябва да провят внимателни стъпки, отчитайки, че икономическият срив и политическият хаос са лош фон за изграждане на либерални политики. Не трябва да се разглежда появата на либерална демократична държавност в една пост-Путинова Русия като историческа неизбежност. Миналото тежи тежко върху Русия не само в смисъл, че руските репресивни институции притежават забележителна издръжливост, но и поради постоянния конформизъм и политическо безразличие на руския народ, на когото Съединените щати някога наивно възлагаха големи надежди за демократична трансформация на Русия . Съединените щати не могат да позволят очакванията за евентуална демократизация в Русия да формират основата на тяхната дългосрочна политика. Осъществяването на истинска руска демокрация е работа за самия руски народ и способността на Вашингтон да повлияе на такъв резултат винаги е била и ще остане изключително ограничена.

Разединена Русия

През последните 30 години станахме свидетели на провала на Русия да акустира на Запад. За разлика от Германия и Япония, които се успешно намериха място в западния ред, след като бяха победени по време на Втората световна война, Русия отказа да се примири с намаления си постсъветски статус. Съединените щати се опитаха да задоволят непреодолимото желание на Москва да бъде уважавана, като поканиха Русия да се присъедини към клуба на развитите нации Г-7 (впоследствие тя бе изхвърлена) и създадоха съвместен съвет НАТО-Русия. И все пак Русия продължава с различни свои оплаквания, поддавайки се на токсичния национализъм и империализъм. Въпреки това политиците на САЩ трябва да продължат да проучват начини за ускоряване на появата на по-малко войнствена Русия, ако не за друго, то за да намалят напрежението между двете най-големи ядрени държави, като същевременно затруднят Китай да се възползва от слабостта на Русия. Москва и Вашингтон имат интерес да има Русия, която да не е подчинена на Китай. Съединените щати трябва да насърчават руснаците поне да си представят бъдеще, в което Русия е влиятелен, независим играч на глобалната сцена, който се стреми да съжителства мирно и изгодно със Запада. Русия и Западът са еднакво заинтересовани в създаването на Русия, която не е китайски васал или молител, а нейният потенциален неутралитет– нейната необвързаност в настоящата стратегическа конкуренция с Китай – е може би най-големият морков, който Съединените щати могат да предложат. Посланията на САЩ към Русия трябва да затвърдят това, което руският политически елит вече знае, че е истина: че Китай просто се грижи за собствените си интереси и че вижда Русия само като инструмент за постигането им.

Западът вероятно ще бъде подпомогнат в тази задача от самия Китай. Всъщност Пекин вече започна да води трудна сделка с Москва, като се възползва например от отчаяната нужда на Русия да продава енергия, за да договори значителни отстъпки. В миналото Китай толерираше независимите отношения на Русия с Индия и Виетнам и неохотно уважаваше значителната роля на Кремъл в Централна Азия. Но тъй като Китай започва да разбира огромния си лост за влияние върху Русия, тя ще се стреми да оформя руската външна политика по начини, които служат на собствените  й интереси. Подобна жестока китайска политика ще даде на руската политическа върхушка достатъчно основания да преосмисли закоренялата си враждебност към Запада. Москва в крайна сметка ще признае, че може да разшири международното си влияние и да увеличи влиянието си върху други сили (включително Китай), като ограничи агресивните си пориви в Европа.

По ирония на съдбата Русия можеше да си осигури бъдеще, в което да съжителства мирно със Запада, ако не бяха последните имперски планове на Путин. Вместо това неговата агресия в Украйна направи задачата на Русия – и на Съединените щати – много по-трудна. Но все още има възможност за коригиране на безсмислените и престъпни грешки на Путин, дори ако Русия трябва първо да бъде наказана. Тя трябва да реши дали иска да продължи да живее в гневна изолация. Но Вашингтон може да напомни на Москва, че има и други възможности, ако Русия прояви истински интерес за коригиране на своите разрушителни и саморазрушителни наклонности. Докато дойде този ден, Съединените щати трябва да се сдържат пред най-лошото поведение на Русия и да изчакат приливът да се обърне.

 

Превод за "Гласове": Георги Ванчев

Източник: Foreign Affairs

 

 

Коментари

  • поредният либерален пропаганден фантазъм

    03 Sep 2022 8:56ч.

    Не знам дали ще се измори от тази т.нар. зависимост от Китай, ала се измори от западната намеса в руската икономика, затова и днес помита боклука стратегически. Защото това си беше наистина колосално мъчение - страна с наистина колосални възможности, да бъде сведена до износител на суровини за някакви никакъвци само защото те си имали удобна агентура в руската полит-икономическа власт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    03 Sep 2022 9:06ч.

    Ха ха. Гроздето е кисело. Трябваше да се мисли преди 30 години и да се строят равнопоставени отношения с Русия зачитайки естествените и интереси. Но каквото било било.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Чен Ун

    03 Sep 2022 10:27ч.

    Със загубилия студената война не може да има равноправни отношения, бе Мунчо. То оттам идва трагедията на мужиците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    03 Sep 2022 10:47ч.

    Кой те излъга че Студената е изгубена? СССР пусна по лайстната тъпия Запад, а сега гледай съира...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • майор Майор

    03 Sep 2022 9:22ч.

    Много приказки с нулево съдържанше. Дойде време за секс. Лошото е, че пак сме от страната на булката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    03 Sep 2022 9:39ч.

    Авторите си позволяват манипулативно и невярно представяне на фактите и цитират нерелвантни мнения. Тъй като се позовават на Джордгж Кенан, трябва да напомним че скоро след "дългата телеграма" Кенан се отказва от предложената в нея политика на САЩ към СССР и става критик на американската външна политика такава, каквто самият той я е предложил.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    03 Sep 2022 9:39ч.

    Нещо повече, що се отнася до разширяването на НАТО и отношението на Русия към това ("Русия продължава с различни свои оплаквания" казват авторите), Кенан предупреди че това разширяване е съдбоносна грешка. Може сами да се убедите: https://www.nytimes.com/1997/02/05/opinion/a-fateful-error.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Последната пропагандна плетка,

    03 Sep 2022 9:45ч.

    Или детска радост за наивници, при това с фалшива доза загриженост - как, видите ли, Русия се оплита в зависимости от Китай!! Твърде елементарно, и отчайващо праволинейно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соросоидни автори

    03 Sep 2022 9:51ч.

    Авторите са руски соросета и с това всичко е казано. Нещо като българските "харвардци", що се отнася до компетентността.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Геофизик

    03 Sep 2022 10:13ч.

    "Гласове", защо публикувате такива пасквили? Ако целта ви е да представяте друга гледна точка просто не я постигате. Единствено дразните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Чен Ун

    03 Sep 2022 10:25ч.

    Православен Иран, суровинен придатък на Китай, това е бъдещето на Матушката ви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това явно те кефи,

    04 Sep 2022 22:05ч.

    И ти си имаш своите натрапчивости и фантазии, еле това за православния Иран, Ама, за да не ти е пълен кефът, ще напомним, че САЩ е сериозен кредитополучател от Китай. Всеки елит си отива така от сцената – не разбира, че му се случава, та САЩ ще трябва в някакйв момент да се издължават и както ставя ясно вече на слепите, печатаните пари са като в играта "Монополи", ще трябва да са реални.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все едно слушам Бойко Борисов

    03 Sep 2022 10:28ч.

    Авторът е нагъл, циничен простак!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bodar4uk

    03 Sep 2022 10:49ч.

    И като се умори Русия от Фашингтонсите глупости, може да реши да се отмори в Аляска .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    03 Sep 2022 10:49ч.

    Ако Русия е зависима от Китай за нещо, то какво да говорим за Западащата цивилизация, чието цяло производство е там, а добре знаем какви лакоми консуматори са. Сега спират ресурси от Русия и стоки от Китай. ДОБРЕ ДОШЛИ В ПЪРВОБИТНИЯ СТРО БОКЛУЦИ!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    03 Sep 2022 10:53ч.

    Матрялът е особено интересен с това, че съдържа пълен набор от клишета - стари и нови, които ще влизат и вече влизат в употреба от соросоидните образувания и индивидууми. В мен възникна въпросът - към кого е насочено тва писание, очевидно имащо претенцията да е аналитично изследване. Коя публика е жадувала да види и да прочете нещо такова?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДАЛИ НАИСТИНА СА ТОЛКОВА ГЛУПАВИ ТЕЗИ "АНАЛИЗАТОРИ"?

    03 Sep 2022 10:54ч.

    "През последните 30 години станахме свидетели на провала на Русия да акустира на Запад. За разлика от Германия и Япония, които се успешно намериха място в западния ред," Русия днес е свободна, Германия и Япония са васали, като Германия е тотално подложена на унищожение. Само американци могат да вярват на подобни "анализи".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ММ93

    03 Sep 2022 11:07ч.

    Аналитичната ценност на тази статия е равна на НУЛА !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    03 Sep 2022 11:56ч.

    Русия има много земи, а Китай и Индия много хора. Въпрос на време е мужиците да станат васали на азиатските гиганти

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • менте проклето

    03 Sep 2022 11:58ч.

    Начеса ли си крастата? Пред0ложение до модератор - този крадец на никове използва форума да си прави чекии тъдява. Трийте го веднага, знаете кой е истинският ЗИП.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И по-любезно казано

    03 Sep 2022 13:45ч.

    Аман от тая пръдня МунчоТикваМутраМайнаНаблюдател, тая стара дама с космата брадавица на гушката. Седесарски шут в задника, но с футболна обувка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колко време й даваш на Русия?

    04 Sep 2022 22:08ч.

    Довърши си мисълта, де, че иначе прилича на приказки в Ганковото кафене. "Бъди американец!" обича да казви хаджи Смион.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • клишета до ушета

    03 Sep 2022 11:57ч.

    Такива статии са безсмислени като душевно болните козяшки тролове - пречат, рушат, навикват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВВВВВВВВВ

    03 Sep 2022 12:05ч.

    Загуба ва време е прочитането на тази статия. Мнооого далеч от реалността.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    03 Sep 2022 12:35ч.

    Интересна е съпоставката между този матрял и анализът на Джефри Сакс (още стои на сайта). Единият пълен с клишета, манипулацийки, другият - стегнат, фактологичен и логичен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    03 Sep 2022 12:39ч.

    Статията действително е писана от соросоидни тъпанари. Поантата - Русия - васал на Китай. Безмерно тъпо. Много ги боли от такъв съюз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    03 Sep 2022 12:56ч.

    Що, САЩ измори ли се? ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много добре, чудесна статия.

    03 Sep 2022 13:15ч.

    Време беше “Гласове” да се погрижи и за интелигентните си читатели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • trezven

    03 Sep 2022 13:23ч.

    Статията е много интересна за анализ от психологическа гледна точка. Авторът си се представя в ролята на умник, който дава мъдри съвети на САЩ, които, от своя страна, също са се въобразили на демиурзи в световните дела. Ама свърши тая! Правилата вече ще са други и други ще командерят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Резюме на писанието на двамцата автори, срам за Foreign Affairs

    03 Sep 2022 13:36ч.

    Като не можем каквото искаме, да искаме каквото можем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • In memory of Al Rosenbaum

    03 Sep 2022 13:41ч.

    "..доктор Мойша АЛПЕРОВИЧ, Регельман, Гилл, Гоффманн, Львович - что ни лекарь то еврей..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    03 Sep 2022 14:39ч.

    Матушката е 10 пъти по малка от Китай и продава само суровини. За колко време жълтите ще я превърнат в колония ? До 10 г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    03 Sep 2022 19:33ч.

    САЩ даже и суровини не продават, продават едни услуги. Кога станаха колония на Китай, помниш ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поморийски

    03 Sep 2022 14:54ч.

    Скоро не бях чел толкова жалка статийка, излъчваща отчаяние, глупащина и безсилна юдейска злоба. Добре е, че Гласове са я публикували. Тази тъпанарска линия "Как да скараме Москва с Пекин" се пробутва отдавна. Но как може да очакват да се случи, щом и двете страни са обявени ОФИЦИАЛНО за врагове?! Бааааси отчаяните идиоти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поморийски

    03 Sep 2022 15:03ч.

    Ако възможният избор е "Васал на Китай или ликвидация от САЩ", ясно е решението. Има и трети избор: "Дружба и сътрудничество с Китай и заедно на нож със САЩ и НАТО". Ами принудени са, налага се да оцеляват по този начин! Израелците и ционистите се подрискват, предвиждайки какво ги чака след краха на янките и всинца са ръгнали срещу Москва и Путин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • авторите

    03 Sep 2022 15:06ч.

    родени в Русия американски мекеренца

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MMN

    03 Sep 2022 16:40ч.

    Сладки западни сказки. ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Несериозни приказки

    03 Sep 2022 18:51ч.

    вместо да тръгнат по пътя на консерватизма за да съхранят колкото се може по-дълго хегемонията си, както Тръмп правеше, те избраха либерализма и конфронтацията, сега било каквото било, Бай-бай прекрасен свят на евтина енергия и храни, добре дошли в глупостта и мизерията. Изглежда сме орисани да сме с тези които откачат, като Германия, СССР и сега Западът като цяло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи