Доклад на МАЕ: Световната електрическа мрежа не може да поеме огромния брой възобновяеми източници

Доклад на МАЕ: Световната електрическа мрежа не може да поеме огромния брой възобновяеми източници

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Капацитетът на електрическата мрежа, наличен по света, не е в крак с бързия растеж на технологиите за „чиста енергия“, което вероятно излага на риск климатичните цели на правителствата, според доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

За да се постигнат климатичните цели, определени от световните правителства, повече от 80 милиона километра електрически мрежи трябва да бъдат добавени или ремонтирани до 2040 г., което е „еквивалентът на цялата съществуваща глобална мрежа“, според доклада на МАЕ от 7 октомври.

Въпреки че „електрификацията и внедряването на възобновяеми енергийни източници набират скорост“, съществува риск преходът към чиста енергия да спре поради липсата на „адекватни мрежи за свързване на новото електроснабдяване с търсенето“.

„Най-малко 3 000 гигавата (GW) проекти за възобновяема енергия, от които 1 500 GW са в напреднал стадий, чакат на опашки за свързване към мрежата – еквивалентно на пет пъти количеството слънчеви фотоволтаични и вятърни мощности, добавени през 2022 г.“, се отбелязва в доклада.

„Това показва, че мрежите се превръщат в пречка за прехода към нетни нулеви емисии“, констатира МАЕ.

Докато инвестициите във възобновяема енергия като слънчева и вятърна енергия, електрически превозни средства и термопомпи „се увеличават бързо“ – почти удвоявайки се от 2010 г. насам – инвестициите в електрически мрежи остават „статични“ на около 300 милиарда долара годишно, се казва в доклада.

Парижкото споразумение за климата от 2015 г. постави за цел да се задържи глобалното увеличение на средната температура до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Забавянето в създаването на необходимата електрическа мрежа може да попречи на тази цел, се казва в доклада.

МАЕ представи сценарий – „Случай на забавяне на мрежата“, при който модернизацията на съществуващите електрически мрежи и изграждането на нови мрежи не се случват своевременно. В такава ситуация ще има 58 гигатона допълнителни емисии на CO2 от енергийния сектор в сравнение със ситуация, при която се постигат националните цели в областта на климата.

„Това е еквивалентно на общите емисии на CO2 в световния енергиен сектор от последните четири години. Това също така би означавало, че глобалното дългосрочно повишаване на температурата ще надхвърли 1,5 градуса по Целзий, с 40% вероятност да надхвърли 2 градуса по Целзий“, се казва в съобщението.

Докато докладът на МАЕ предлага засилване на инфраструктурата на електрическите мрежи, за да се осъществи преходът към зелена енергия, подобни опити за преход могат да застрашат надеждността на мрежата.

В Съединените щати много оператори на електроенергия заеха позиция срещу строгите правила за емисиите на парникови газове, наложени на сектора за производство на електроенергия от администрацията на Байдън в опита й да прокара възобновяемата енергия.

В изявление от 8 август група независими системни оператори и регионални преносни организации предупредиха Агенцията за опазване на околната среда на САЩ, че предложените от агенцията разпоредби за емисиите в енергийния сектор „имат потенциал да повлияят съществено и неблагоприятно на електрическата надеждност“.

Множество правила за емисиите на CO2 и десетилетия усилия за ограничаване на изкопаемите горива доведоха до „пенсионирането“ на въглищните и газовите електроцентрали с по-бързи темпове от инсталирането на слънчеви и вятърни съоръжения.

Тъй като вятърът и слънчевата енергия зависят от времето, липсват надеждни резервни източници, което поражда опасения за потенциален недостиг на електроенергия, заяви групата.

Проблем с електрическата мрежа на САЩ

В интервю за EpochTV по-рано този месец енергийният анализатор Дейвид Блекмън нарече проблема с електрическата мрежа в Съединените щати „огромен проблем“.

„И това е много по-голямо, отколкото хората знаят, защото в момента имаме криза в доставките на електрически трансформатори за нашата електрическа мрежа“, каза той. „Трансформаторите са неразделна част от всеки електроенергиен проект в Америка – всъщност по света – и са в голям недостиг. Отнема до четири години за нови доставки на тези трансформатори. Запасите са много ниски“.

„И, знаете ли, не можете да разширите мрежата, ако нямате оборудването, с което да го направите. Федералното правителство не прави нищо, за да реши този проблем“.

През март IEEE Spectrum, издание на Института на инженерите по електротехника и електроника, публикува доклад за прехода към електромобили, който подчерта няколко от предизвикателствата при подготовката на мрежата за електрическа икономика.

Разходите за трансформатори са скочили до 20 000 долара всеки, се казва в доклада. Тъй като може да са необходими по-големи трансформатори за поддръжка на електромобили, много от 180-те милиона електрически стълба в Америка също ще трябва да бъдат заменени, което допълнително ще увеличи разходите.

Подобренията и подмяната на 8 000 блока за производство на електроенергия в мрежата и 600 000 мили от електропроводи за променлив ток, както и 70 000 подстанции за поддръжка на увеличената възобновяема енергия и съхранение на батерии, се очаква да струват повече от 2,5 трилиона долара до 2035 г.

В доклада на МАЕ агенцията отбелязва, че модернизирането на мрежовата инфраструктура е процес, който отнема много време. Новата мрежова инфраструктура често отнема от 5 до 15 години, за да се планира, разреши и завърши.

За разлика от нея, проектите за възобновяема енергия могат да бъдат завършени само за 1 до 5 години. Той също така посочи, че инвестициите в мрежата ще трябва да се удвоят до 2030 г. от сегашните нива до повече от 600 милиарда долара годишно.

Освен това, докато докладът на МАЕ представя възобновяемата енергия като действие в полза на климата, такива енергийни проекти могат да създадат сериозни рискове от замърсяване.

Например, докато в момента има повече от 500 милиона слънчеви панели в Съединените щати, десетки милиони слънчеви панели се очаква да бъдат добавени през следващите години. Междувременно нищо не е направено, за да стане индустрията напълно рециклируема, поставяйки въпроса за безопасното изхвърляне на панелите.

Токсичните химикали в слънчевите панели включват кадмиев телурид, олово, хексафлуоретан и др. В допълнение, силициевият тетрахлорид, химикал, създаден като страничен продукт от производството на слънчеви панели, може да причини силно дразнене и изгаряния на кожата и очите.

Изхвърлянето на отпадъци от слънчеви панели в депата представлява дългосрочен риск за околната среда, тъй като токсичните минерали и метали могат да попаднат в почвата и да я замърсят.

Източник: obektivno.bg

 

 

Коментари

  • Грета Тинтин Т.

    22 Окт 2023 8:33ч.

    how dare u

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смислов

    22 Окт 2023 9:00ч.

    Глупостите на едно зелено лоби, за да си уреди милионерския живот. И откъде накъде са сигурни за причинно - следствената връзка между парниковите газове и изменението на климата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    22 Окт 2023 9:19ч.

    Кво става с пясъка от Сахара, дето го карат със самолети, ежедневно?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "преходът към чиста енергия"

    22 Окт 2023 10:19ч.

    Е евфимизъм. Зад този каламбур се крие много просто и глобално зловещо нещо - ДЕПОПУЛАЦИЯ ! Кой ви е казал, че световната енергийна мрежа ще се разпадне, и правителствата ЩЕ НАПРАВЯТ НЕЩО /?/ за да не се разпадне ? Да виждате такива мерки някъде ? Не виждате и няма да видите, защото РАЗПАДЪТ Е ПЛАНИРАН ! Сривът на световната енергийна система /по-бърз в Европа, по-отложен на Изток и в Северна Америка/ е програмиран от сатанистите и е основен момент в плана за ДЕПОПУЛАЦИЯ ! Как да се съкратят най-ефективно няколко милиарда човеци ? Лишете ги от икономики, лишете ги от нормална храна - да ядат хлебарки ! Набодете ги задължително с токсини, представени като ваксини ! Поливайте ги от небето с аерозоли /кемтрейлси/ ! Облъчвайте ги с ненужните им 5G и 6G , обяснявайки им колко нужни са им тези мрежи !... Но най-бързия резултат, в най-кратки срокове - лишете ги от горива ! Заливайте ги денонощно с басните за "климатичните промени" и как не трябва да си карат колите за да спасят планетата... И понеже все пак не всички са дебили и продължават да си карат колите, нормалните коли - не електрическите говна, вдигнете им цените на горивата до небесата ! Как ? С какво оправдание ? Разпалете войни там, от където идват горивата !!! Русия, Близкият Изток ...!!! Ако не е достатъчно, ще се разпалят и още войни - например ще се атакува Иран и ще се затвори Ормузкия Пролив, всички сатанистки опции са на масата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баце????

    22 Окт 2023 11:00ч.

    Мили баце????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    22 Окт 2023 18:47ч.

    "Токсичните химикали в слънчевите панели включват кадмиев телурид, олово, хексафлуоретан и др. В допълнение, силициевият тетрахлорид, химикал, създаден като страничен продукт от производството на слънчеви панели, може да причини силно дразнене и изгаряния на кожата и очите." Отделно за ветрогенераторите - те повече пречат на природата, отколкото парниковите газове. Защо? Защото пречат на фауната - всичко на тая планета е скачено, измениш една брънка от веригата-получаваш ефекта на пеперудата. Заради парковете с перки се наруши пътят на милиони прелетни птици. Това от своя страна ще наруши хабитатите на други видове и т..н....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    22 Окт 2023 11:00ч.

    Няма никакъв проблем в това, че световната електрическа мрежа не може да поеме огромния брой възобновяеми източници. Решението е до всеки перкогенератор да се изгради още една перка, която да се задвижва от генерираната електроенергия и да прави вятър. Ефектът ще е двоен - хем ще има повече въртящи се перки, хем ще има вятър. Какво да правим с този вятър ли? Ще изградим огромни паркове за сушене на чаршафи и бельо! Представете си само - необятни бели поля от басми и балдахини! Това не е зелен преход - това е направо бял преход.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    22 Окт 2023 18:51ч.

    Ква чиста енергия, кви 5 лева? Китай ограничава износа на графит - основен компонент на батериите на ел. колите. 90% от производството на графит е китайско. Естествен вече почти не остана, затова за по-евтино се прави вече синтетичен. Скоро не се ли намери алтернатива на тези батерии, ел. колите ще останат на трупчета пред блока.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    22 Окт 2023 19:01ч.

    И какво правим сега, като няма достатъчно мед за изграждане на нови огромни електроразпределителни мрежи?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще го вземем от русняците като контрибуция

    23 Окт 2023 8:39ч.

    Само да ги победим първо! Слава Украина

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рис

    24 Окт 2023 11:41ч.

    МАЕ просто се опитва да привлече внимание към собствен проект, ползвайки енергетиката като популярна тема. Няма такова нещо като "световна електрическа мрежа". Има само конвенция за свързване, по-скоро технологична, отколкото силова. Много по-важни са локалните преносни мрежи от типа на нашия електрически пръстен. Добре, че навремето е имало мислещи държавници, за да го направят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    24 Окт 2023 15:33ч.

    Доклада казва че цената на медта и алуминия ще скочат. А ние сме харизали три находища на мед (всяко се води средно по размер) за грошове от концесия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи