Д-р Семерджиев: Търговци на лекарства използват юристи и фармацевти, за да оценяват лекарите. Не е сериозно това

Д-р Семерджиев: Търговци на лекарства използват юристи и фармацевти, за да оценяват лекарите. Не е сериозно това

Доживяхме Даниел Вълчев – декан на юридическия факултет и маг.-фармацевт Асена Сербезова да оценяват работата на лекарите и здравната система на форум спонсориран от паралелните търговци на лекарства, за да упражнявали „мек натиск“ за реформи.

Все се надявах, че поне ще се облегнат на актуални и точни данни, защото за изводите и разсъжденията им нямам съмнения – те не са по мярата на тяхното образование и квалификация, но и на данни не случих. Нещо повече – казаха, че в здравната система не се събирали достатъчно данни и били разхвърляни.

Редно беше да знаят, че данните в здравеопазването са изключително много в сравнение с всички други сектори и че няма как да не са разхвърляни защото се генерират от 13 934 лечебни заведения – юридически лица и 26 051 физически лица – лекари в извънболничния сектор, както и от още 372 юридически лица в болничния сектор. Всички те осъществяват над 60 млн. прегледи и изследвания годишно, които описват, агрегират и отчитат в структурите на МЗ, НЗОК, НСИ и към частните възложители на медицинска помощ.

Лансираха и вечното клише, че не се правила профилактика в България, че лекарите не вършили необходимото и целите на системата не били правилни.

Благодаря, нямаше нужда, не са ви верни нито данните, нито изводите. Занимавайте се с лекарствата – там имате и интерес, а здравеопазването оставете на тези, които са учили и специализирали в тази материя.

И само за да илюстрирам колко се разминават с реалността ще дам малко официална информация за фамозната профилактика, дето все не им е достатъчна защото просто познанията им са недостатъчни, данните също.

Започвам с факта, че всеки работещ българин е осигурен от своя работодател чрез договори със Служби по трудова медицина, които извършват колосално количество профилактични прегледи ежегодно. Впоследствие дават препоръки за оздравяване на работната среда и за последващи прегледи, ако установят проблем при профилактиката.

Отделно от тях всички работодатели, които сключват колективни здравни застраховки за служителите си също им предоставят профилактичен пакет, при това ежегодно и с натрупване на данните.

МЗ изпълнява 14 национални програми, по които има редица дейности свързани със скрининг, първична и вторична профилактика.

И накрая НЗОК, която договорира профилактични пакети и програми за здравноосигурените лица, чрез които доставя съответните дейности както следва:

През 2022 г. 78,34% от ЗОЛ от 7 до 18 години са се обърнали към ОПЛ за извършване на годишен профилактичен преглед, при изискуем по програмата един преглед годишно. От здравноосигурените над 18 години над 40% също са се обърнали към ОПЛ за профилактичен преглед. Това са изключително високи числа в сравнение с много други здравни системи.

В допълнение и пак с цел профилактика на социалнозначими заболявания при здравноосигурени над 18 години, ОПЛ формира групи от лица с рискови фактори за развитие на заболяване, като резултатите от профилактичния преглед се отразяват в „Карта за оценка на рискови фактори за развитие на заболяване“. През 2022 г. броят на отчетените карти за оценка на рискови фактори за развитие на заболяване за ЗОЛ, на които е извършен профилактичен преглед е 2 220 638. В резултат на извършените профилактични прегледи са формирани и групи от лица с риск за развитие на злокачествено новообразувание на шийката на матката - 10 710 души; злокачествено новообразувание на млечната жлеза - 38 903 души; злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната област - 17 811 души; злокачествено новообразувание на простатата - 714 души.

През 2022 г. броят на лицата включени в регистър „Диспансерно наблюдение“, където се осъществява активно издирване, наблюдение, профилактика и лечение при ОПЛ е 1 750 602. Средният брой на отчетените диспансерни прегледи на едно диспансеризирано лице е 2,46 прегледа от изискуеми четири прегледа за календарна година т.е. над 50%. Най-голям брой диспансеризирани при ОПЛ са за „Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата“ - 482 537 и „Болести на органите на кръвообращението“ - 1 680 742.

По програма „Майчино здравеопазване“, изпълнявана от ОПЛ през 2022 г. са извършени 2 198 прегледа на 1 755 бременни като трябва да се има предвид, че по-голямата част от бременните се наблюдават от лекари - специалисти по „Акушерство и гинекология“.

Диспансерно наблюдение се осъществява и от лекари-специалисти в ЛЗ за СИМП:

Общо отчетените диспансерни прегледи в рамките на алгоритъма по диспансерно наблюдение през 2022 г. средно за страната са 1,12 прегледа на един диспансеризиран в СИМП. За периода класовете болести по МКБ 10 най-голям брой диспансеризирани от лекар специалист са: „Болести на дихателната система“ – 195 636 и „Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата“ – 108 843.

По програма „Детско здравеопазване“, осъществявана от лекари специалисти по „Педиатрия“ общо отчетените профилактични дейности на ЗОЛ до 18-годишна възраст през 2022 г. са 45 629 прегледа.

Средната стойност на показателя за страната „Брой профилактични прегледи на 1 ЗОЛ от 0 до 18 години по програма „Детско здравеопазване“ в СИМП е 3,8%, но при ОПЛ от 0 до 7 години е над 90%.

През 2022 г. по програма „Майчино здравеопазване“ за наблюдение на бременни жени с нормална и рискова бременност от лекар-специалист по акушерство и гинекология са отчетени общо 301 007 профилактични прегледа на 64 639 бременни (36 941 първични и 264 066 вторични). В по-голямата част от страната, бременните жени избират да бъдат наблюдавани от специалисти по „Акушерство и гинекология“ и само в някои региони, където е затруднен достъпът до специализирана медицинска помощ, наблюдението се извършва от ОПЛ.

Резюмирам с едно изречение – здравеопазването не е лъжица за всяка уста, нашият принцип е „ако не можеш да помогнеш поне не вреди“!

Това е и молбата ми към юристите и фармацевтите – концентрирайте се в областта на специфичните си познания, където несъмнено имате капацитет.

Направете си правната реформа, направете нещо полезно и във фармацевтичния сектор, където частните ви интереси не следва да са водещи пред обществения, а здравния сектор оставете на други, които пък имат своите познания и опит, за да помогнат, а не да вредят.

Невежеството вреди, заблудите също!

 

Коментари

  • онуфри

    07 Окт 2023 11:57ч.

    Все едно инженерите да бъдат оценявани от доставчиците на алуминиеви профили или от производителите на гайки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    07 Окт 2023 13:34ч.

    А сериозно ли е зъболекар в качеството си на министър на здравеопазването да пробута здравните заведения за търговски дружества?! Целта на всяко търговско дружество е да печели, зъболекарю, не да лекува! Голяма работа бяхте ти и началникът ти, дето се смотава по селските си къщи и дето дрънка, че сега се живее по-добре...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бла-бла-бла

    09 Окт 2023 7:16ч.

    Бла-бла,трала-ла. Профилактика и мрежа от здравеопазване имаше по Тошово време -училищни и заводски лекари и зъболекари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи