БНБ крие заключения от проверката на Андрей Гюров

БНБ крие заключения от проверката на Андрей Гюров

Следвайте "Гласове" в Телеграм

В деня, когато се навършиха два месеца, откакто Българска народна банка съобщи, че е започнала проверка за евентуална несъвместимост на подуправителя си Андрей Гюров, ръководител на управление „Емисионно“, потърсих информация какви са резултатите от нея. Отговорите само показаха, че централната банка по-скоро крие нещо и продължава да се подчинява на политически зависимости, въпреки властта, която получи сама да решава проблемите си. 

В края на тази статия ще разкажа за развитието на историята с участието на Андрей Гюров в Изпълнителния съвет на "Продължаваме промяната". Преди това обаче ето факти, които станаха известни през изминалите седмици: 

Според декларацията на Андрей Гюров, подадена пред КПКОНПИ към 9 май 2023 г. (https://register.caciaf.bg/2023/8134EC06-1A62-4D17-9543-6C6DE88759A9149906.xml) подуправителят на БНБ е имал вземане в размер на 85 000 евро (166 000 лв.) по инвестиционен заем, като за правно основание е посочено „Договор за сътрудничество и съвместна дейност“.

Според Търговския регистър г-н Андрей Гюров членува в Управителния съвет на „Балкански- Паница Институт за научни издирвания“. Това може да се случва само с разрешение на Управителния съвет на Българска народна банка, като не е известно да има такова. Още повече, че в устава на неправителствената организация се посочва, че тя може да извършва и стопанска дейност. В същото време законодателството е категорично – според а Ал. 5 на Чл. 12 от Закона за БНБ: „Управителят и подуправителите не могат да извършват друга дейност освен преподавателска или като членове на органите на дружества, в които Българската народна банка има участие, или на международни организации във връзка с дейността й. Те могат да извършват неплатена дейност с единодушно решение на управителния съвет, доколкото не е налице конфликт на интереси“.

По тези теми БНБ е сигнализирана и от народни представители с техни публични изказвания от трибуната на НС и в кореспонденция с БНБ, която твърдят, че са инициирали. 

„Гласове“ получи информация, че има доклад относно обстоятелствата, свързани с Андрей Гюров. Той е изготвен от член на Управителния съвет и Управителният съвет е решил, че документът трябва да се изпрати в Народното събрание като орган по назначението на Андрей Гюров и в КПКОНПИ като компетентен орган, чиято работа е да установява има ли несъвместимости между заемана длъжност и съществуващи обстоятелства. На въпрос има ли такъв доклад, Българска народна банка не потвърди, но и не отрече. 

Нашата информация сочи, че това е втори поред доклад. Първият е бил в подкрепа на г-н Гюров, но Управителният съвет го е отхвърлили и така се стига до втория. По-същество предаването на информацията към НС и КПКОНПИ е измиване на ръцете, защото точно преди година Народното събрание прие промени в Закона за БНБ, които позволяват на Управителния съвет да взима решения от подобно естество. Излиза обаче, че както се казва в комедията „Да, господин министър“ Много неща може да се случат, стига да не се случват за първи път“.

Според информацията на „Гласове“ от решението на Управителния съвет до днес е минала повече от една седмица, но не е ясно КПКОНПИ и Народното събрание да са информирани. За да я потвърдим или отхвърлим, попитахме БНБ: Има ли решение на УС на БНБ за сигнализиране на КПКОНПИ и НС относно обстоятелствата, свързани с г-н Гюров, възлагащо сигналът да се прати от управителя на БНБ г-н Димитър Радев, и то от коя дата е и изпълнено ли е? След двуседмична кореспонденция с БНБ за този въпрос помолихме централната банка да отговори в рамките на четири часа, тъй като става дума за прости въпроси, чийто отговори могат да са „да“ или „не“, но не изискват продължителни справки и съгласувания. 

Ако БНБ твърди, че така поднесена информацията е невярна, винаги може да поиска право на отговор и да уточни фактологията. В противен случай ще излезе, че Централната банка отново се превръща в организация, нехаеща за публичния си образ и съмненията за политически зависимости като в годините, когато се управляваше от Иван Искров. 

Какво мисли СГС за партийната ангажираност на Андрей Гюров

Справка с фирменото дело на „Продължаваме промяната“ в Софийски градски съд показва, че партията е поискала съдът да заличи Гюров като член на изпълнителния съвет с молба, внесена на 8 септември 2023 година, при положение, че той твърди, че е подал оставката си на 26 юли 2023 г., или цели 45 дни по-рано. Също, по закон Андрей Гюров би трябвало да се освободил от позицията си, в 30-дневен срок от избирането му за подуправител на БНБ. Това обаче не трогва неговата партия, която си живее със собствена скорост. В крайна сметка делото за заличаване на Андрей Гюров от Изпълнителния съвет е на 6 октомври 2023 г., а едва на 19 октомври е публикувано решението, с което се допуска заличаването му. 

Попитахме СГС:

Как съдия Чомпалов се е убедил, че оставката на г-н Андрей Гюров като член на Изпълнителния съвет на ПП „Продължаваме промяната“ наистина е подадена на 26 юли 2023 г.?
Има ли нотариална заверка на оставката на г-н Гюров с тази дата?

Отговорът, който получихме е: При допускане на доказателствата, представени от молителя, са съобразени правилата на ГПК и ЗПП, които за конкретните вписвания не предвиждат изисквания за нотариалната проверка на подписите. На въпрос кога се прекратява фактическият статут на г-н Андрей Гюров като член на Изпълнителния съвет на ПП „Продължаваме промяната“, СГС отговориха: „От влизане в сила на решението настъпват и промените, за които са допуснати вписвания или заличавания на обстоятелства“. 

В тази съвкупност отговорите сочат нещо много тревожно – първо, може да се вземе решение за промени в ръководството на политическа партия и те да не станат видими за света през официалните регистри близо три месеца – от оставката на Андрей Гюров на 26 юли до вписването на новия състав на Изпълнителния съвет без него на 19 октомври. Само от партията е зависело кога ще подаде документите, като при наличие на повече мързел, е можело да се забави и повече от 45 дни. При тази несериозност обществото се нуждае от железни гаранции, че макар и със закъснение, работата поне е чиста и няма антидатиране (попълване и подписване на документи със задна дата).

Прехвърляне в КФН

Според няколко независими източника на „Гласове“ Андрей Гюров е сред спряганите имена за председател на Комисията за финансов надзор. Сегашният й председател Бойко Атанасов е с изтекъл мандат от една година. Другото име, което се спряга за председател е Цанко Арабаджиев, който е член на Управителния съвет на Българска банка за развитие и един от тримата й изпълнителни директори. За него е известно, че е в приятелски отношения с Владислав Панев, бивш лидер на коалиционния партньор „Зелено движение“. 

Цанко Арабаджиев е освобождаван от работата си в предишна банка, където е заемал длъжността „анализатор“, на основание чл. 328 от Кодекса на труда – поради „липса на качества“. 

И двете потенциални номинации пасват на последните прищевки на съпредседателя на ПП – Кирил Петков, който поиска следващите назначения в регулаторите да са на политически фигури, за да се знае и коя партия носи отговорност за последствията от избора им. 

 

 

Коментари

  • Тихомир Томов

    19 Дек 2023 19:11ч.

    Тази проверка не би трябвало да отнеме повече от 3 дни ...............................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • отвратен

    19 Дек 2023 19:12ч.

    Настанени са на такива топли местенца, да не са глупави и да си нарушат рахата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дядо Мъдьо

    20 Дек 2023 5:36ч.

    Защо се изненадвате в кочината за пари всичко живо се ебе ние сме държава проститутка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    19 Дек 2023 21:17ч.

    Журналистическо разследване ала Ахчиева. Направо закова. Трима са останали - Карбовски, Волгин и Дачков

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    20 Дек 2023 1:17ч.

    На финала сме!!! Потъваме ?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи