Около Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд (HFPA), която присъжда наградите "Златен глобус", отново пламна скандал и този път, изглежда, тя няма да може да излезе суха от водата. NBC отказва да излъчи церемонията по награждаването през 2022 г., Netflix и Amazon вече не искат да си сътрудничат с нея, Скарлет Йохансон призова за бойкот на Златните глобуси, Том Круз и Марк Ръфало набързо върнаха наградите си в знак на протест, а кризисните мениджъри, неотдавна бяха наети, за да извадят Асоциацията от кризата, повдигнаха рамене и напуснаха.
И всичко това поради факта, че в асоциацията няма чернокожи членове, или по-точно, това беше последната капка.
Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд имаше достатъчно проблеми и без нея и това не беше тайна за никого. Последният скандал със Златните глобуси започна след публикация в "Лос Анджелис Таймс" на 21 февруари, седмица преди церемонията. В статията се разказваше за иска на норвежка журналистка, която обвини асоциацията в корупция и я нарече затворена организация, която не приема нови членове заради интересите си. Тя отбеляза, че Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд приема скъпи подаръци от студия и актьори в замяна на номинации и награди. Искът беше отхвърлен, но въпросите към Асоциацията останаха. Освен това в репортажа се каза това, за което вече всички се досещаха: в състава ѝ няма нито един чернокож журналист. „Глобусите“ обикновено много внимателно прикриват своя състав, той не може да бъде открит в публичното пространство, но рано или късно тайната трябва да стане явна. Няколко дни преди наградата благотворителната организация Time's up, създадена след изобличаванео на Харви Уайнстийн, призова за бойкот на Златните глобуси.
В отговор на всички тези обвинения, по време на церемонията президентът на Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд Али Сар се разкая пред публиката и призна, че асоциацията се нуждае от чернокожи журналисти и обновяване на състава си като цяло. След това асоциацията излезе с изявление, в което обеща да преразгледа своя устав, правилата за приемане на нови членове, да наеме експерт, който да помогне за справяне с проблемите на приобщаването и расовото многообразие, а също така да приеме до 13 чернокожи членове (в асоциацията има общо около 90 журналисти). Това никак не убеди Холивуд. На всичкото отгоре
бившият президент на асоциацията Филип Бърк по някаква причина нарече организацията Black Lives Matter расистка.
Той беше изгонен набързо от Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд, но утайката остана: наскоро наетите антикризисни консултанти напуснаха, пиар компанията, работеща за Златните глобуси, започна да мисли за план за прекратяване на отношенията, Netflix публикува отворено писмо, изразяващо недоверие към "новата политика" на асоциацията, последваха изявления от Amazon и холивудски звезди.
Независимо от това, Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд не се предава. В понеделник тя публикува подробни планове за своята реорганизация: ангажира се да приеме 20 нови членове до август и да увеличи броя на членовете с един и половина пъти в рамките на 18 месеца; да създаде независим орган, който да наблюдава работата на съвета на директорите (той също ще бъде реформиран и актуализиран); да наеме независим консултант по „разнообразието, равенството и приобщаването“; да приеме нови правила, регулиращи конфликти на интереси; да актуализира състава на комисията, която отговаря за приемането на нови членове и контрол на съществуващите.
Асоциацията е създадена през 1943 г., за да осигури на чуждестранните журналисти достъп до Холивуд. Година по-късно тя учредява собствена награда, която по-късно заема подобаващо място в т. нар. сезон на наградите и стана неразделна част от нея. Златните глобуси се провеждат точно преди Оскарите и са отличен плацдарм за филмов маркетинг.
Съставът на номинираните в множество категории на наградата, не само за кино, но и за телевизия, винаги е повдигал много въпроси. Всъщност всичко тук е напълно разбираемо: в замяна на номинации и награди студията водят членовете на асоциацията на пресконференции с частни самолети, настаняват ги в петзвездни хотели, дават им скъпи подаръци и осигуряват ексклузивен достъп до холивудските звезди. Схемата за корупция е проста и непретенциозна, като филмите на Майкъл Бей: вие ни давате награди и място под слънце, ние на вас - каквото ви душа иска.
Затова номинациите не се дават на тези, които са казали нещо ново в киното, а на тези, които най-добре са ухажвали членовете на Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд.
Още в статия през 1996 г. журналистката от "Вашингтон Пост" Шарън Ваксман пише, че „уютната връзка на Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд със студията и звездите, на които тя раздава награди, както и съмнителните журналистически заслуги на нейните членове, е тайна, която всички в Холивуд знаят отдавна". И това беше преди 25 години! През това време бяха публикувани още няколко уличаващи статии, но абсолютно нищо не се е променило. През 2016 г. водещият на церемонията Рики Джървейс нарече "Златния глобус" „безполезна награда“, парче метал, което приятни възрастни и объркани журналисти искат да ти предадат лично, за да могат да те срещнат и да си направят селфи“. Тогава всички се смяха, знаейки добре, че това е истина.
Въпреки това, дори в Холивуд, който обича да си затваря очите за различни видове несправедливост, мудните и заметени под килима скандали достигат точка на кипене. Така беше с Харви Уайнстийн през 2017 г., за когото всички знаеха, но си мълчаха, така се случи и със "Златния глобус". Към обвиненията в расизъм могат да се добавят
систематично женомразство, корупция, непрозрачност, укриване на данъци и откровена мания за звезди и слава.
Единственият начин асоциацията да поправи собствените си грешки е да се разпусне напълно и дори Холивуд изведнъж да се нуждае от мнението на чуждестранни журналисти, може да се създаде нова организация с нова харта, която да отговаря на съвременните стандарти и изисквания.
Кризата на "Златния глобус" е поредният тревожен сигнал за многобройните филмови награди, които с годините имат все по-малко значение. Разбира се, Американската киноакадемия, която решава съдбата на Оскарите, далеч не е толкова безсрамна като Асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд и се старае да предвиди промени в индустрията, вместо да запушва пробойни, когато корабът потъне. Но рекордно ниските рейтинги на Оскарите тази година са показателни, че дори и най-престижните награди са се превърнали изключително във вътрешна програма на индустрията, от която никой друг не се интересува. Наличието/отсъствието на "Оскар" прави ли филма по-добър или по-лош? Съвсем не. Подобрява ли способността на режисьорите и продуцентите да получават финансиране за бъдещите си проекти? Несъмнено да. "Оскар" винаги е бил знак за качество на филма - зрителите са по-склонни да гледат филми, получили тази престижна награда, макар и само за да бъдат в течение на събитията. Изглежда обаче, че публиката все по-малко се интересува да гледа как някои неразбираеми чичовци и лели решават съдбата на филми, излезли през миналата година. Пандемията лиши тези събития от обичайния им блясък и патос и разкри истинското им лице, което изглежда уморено и объркано в един нов свят, където красивите фигурки най-накрая започват да се превръщат в това, което всъщност са: парче презрян метал.
Превод "Гласове"