Любен Чаталов: Доброто кино умря някъде през 80-те години

Любен Чаталов: Доброто кино умря някъде през 80-те години

Доброто кино умря някъде през 80-те години на миналия век, каза в интервю за БТА обичаният български актьор Любен Чаталов. „Вече се правят филми, в които да се свърши историята, да бъде гледана и веднага след това забравена, защото идва следващата“, обясни актьорът. 

За радост обаче през последните години е започнало да се обръща все повече внимание на филмите - български класики. „Радвам се, че младите започнаха да гледат и харесват филми на режисьори като Въло Радев и Бинка Желязкова. Хората гледат и харесват филмите и си казват: "Ама той бил хубав филм", но за съжаление вече няма кой да им го покаже и да им обясни“, смята Чаталов.

Любен Чаталов разкри, че е станал случайно актьор. В средата на 70-те години на ХХ век той заедно с Иван Иванов, също вече обичан актьор, започнали работа в метеорологичната служба на софийското летище. Там, обаче, работел и техният приятел Слави, който няколко години кандидатствал във ВИТИЗ, но все не го приемали. От слушане на репетициите му, Иван Иванов и Любен Чаталов наизустили всички етюди. Накрая Слави ги навил да кандидатстват заедно с него, на шега. Минали първи кръг, минали втори, трети, четвърти кръг и все чакали да ги скъсат. „Все успокоявах Иван, че накрая ще видят, че за нищо не ставаме, и ще ни пуснат да си ходим“. Те, обаче, ги приемат. „Останахме да следваме, защото преценихме, че е по-добре да си студент, отколкото да работиш. Все щяха да видят, че за нищо не ставаме и да ни изгонят. Във втори курс обаче Иван Иванов засне „Всичко е любов“, аз пък заснех „Игра на любов“ и като тръгна… чак до днес…“

Той е категоричен, че няма филм, който да заема специално място в живота му. „Всичките са ми дечица. Не мога да кажа, че не обичам това, защото е леко куцичко като роля. Но то ми е детенце, аз съм го „родил“. Не може да не го обичаш“, смята актьорът.

Както БТА писа по време на десетото юбилейно издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино Любен Чаталов беше отличен със специалната награда за цялостен принос в киното. Отличието му беше връчено по време на официалното откриване на кинофестивала. По традиция актьорът откри своя звезда в Алеята на липите и засади свое липово дръвче.

Актьорът  е роден на 24 февруари 1950 г. в София. През 1978 г. завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“. Дебютът му е във филма „Бумеранг“ от 1979 г., но голямата му популярност идва с ролите му във филмите „Адаптация“ (1979), „Игра на любов“ (1980), сериалът „Записки по българските въстания“ (1976 - 1980), „Голямото нощно къпане“ (1980), „Лавина“ (1982) и много други.

Любен Чаталов продължава да се снима активно и днес във филми като „Чичо Коледа“ (2021) и „Като за последно“ (2021). През дългогодишния си творчески път е заставал на снимачната площадка за поредния филм или телевизионен сериал около 100 пъти.

Член е на Съюза на артистите в България и на Съюза на българските филмови дейци, а Стената на славата през Театър 199 в София пази негови отпечатъци и специален шарж.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

 

Коментари

  • Мери

    15 Юни 2023 17:10ч.

    Г-н Чаталов е прав. Макар и млади, деца и ученици, гледахме всички филми до 1989 г. Помня всички артисти поименно, бяха перфектни. Да не ги изреждам. 30 години нищо и половина,, гледаш по една минута и си отвратен. Опитах се онази вечер да гледам един филм по БНТ, няма да му кажа името да не ме изтрият, помия отвсякъде. Не си струва коментарът нататък. Жалко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    15 Юни 2023 18:15ч.

    Кой е филмът, че ми стана интересно? Иначе и вносното кино западна, особено след 2014-15 г. Предпочитам да гледам филмите от 80те, или 90те, отколкото тазгодишните блокбъстъри...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мани, мани

    15 Юни 2023 18:23ч.

    Гледах един от ония “великите филми” от онова време със бат Стефчо. Умрях от срам! Голяма простотия! “Дами канят” или нещо такова. Че и Коканова там се е набутала. Ужас!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ценител

    15 Юни 2023 18:29ч.

    ако коментарът ти не е плоска провокация, е доста плосък, шъ знайш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпрос на вкус и култура

    15 Юни 2023 19:23ч.

    Киното от 70 -тте и 80 -тте на миналия век бе събитие с неизмеримо влияние в човешката култура! Велики режисьори и артисти! С мъка се прощаваме с тях сега! Българското кино от онова време ,въпреки идеологическата обремененост в някои случаи , създаде ненадминати и незабравими произведения ! Киното в наше време просто ми изглежда нелепо - като повечето рекламни клипове !Жалко ,но така мисля!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Д.Колева

    16 Юни 2023 12:20ч.

    Много отрицателно мнение имам за бълг кино през социализЪма."Дами канят" е велик пример за това.Но,то си има обяснение.Същото се отнася и за литературата.Кой от соцавторите може да се съизмери с Вазов,Е.Пелин или Йовков???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Д.Колева когато

    16 Юни 2023 20:36ч.

    нищо не разбираш, ти нищо не разбираш. Точка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обяснението е, че сравнявате ябълки и круши,

    16 Юни 2023 20:53ч.

    и компетентно установявате, че те имат различен вкус. Комедиите винаги са били актуални посредством злободневни за времето си теми, именно затова няма вечни комедии, още от "Облаците" на Аристофан със Сократ като осмиван персонаж. Как се връзва тя с представата за Сократ като велик философ? Никак, защото комедията не се занимава със сериозни теми иначе ще стане трагедия, затова хората отиват да се посмеят, не да се замислят дълбоко. А Вазов, Елин Пелин и Йовков описват свят който много отдавна го няма, а това което има сега, няма нищо общо с него. И за много хора живели тогава, описаното от тези автори не го е имало, но поне им е било разбираемо какво се описва и за какво става дума, така се е получавало художествено въздействие. Сега не се получава по този начин, защото няма сетивен спомен за това време. Така е било винаги, например Толстой във "Война и мир" включва рода на майка си, само променя Волконски на Болконски. Сега в центъра на Москва още стои богатата къща на Волконски, дори собственик й беше бившата жена на Путин. Всеки писател е силен в описанието на това в което е бил въвлечен, а когато нямаш добър повод да си го спомняш, колко ще ти се описва и кой ще те чете после? До това се свежда въпроса: Какво искаме да запомним от преживяното, щом се срамуваме от него? Може би само, че срамът беше по-малък от този който преживяваме сега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Людмил

    17 Юни 2023 10:39ч.

    Павел Вежинов, например! Чувал ли си, глупендър!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отврат

    15 Юни 2023 18:27ч.

    Днешните филми са само за убийства, зомбита, вампири, разчленени трупове, серийни убийци и сексуални извращения. Няма филм без педали и лезбийки. Повече от половината актьори задължително са негри. Актьорите стават все по-грозни, диалозите все по-тъпи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еха

    15 Юни 2023 18:29ч.

    Чатала доста набляга на ракийката. Много се е сбабичосал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    15 Юни 2023 19:28ч.

    До Куци Коньов 15 Юни 2023 15:15ч. "Грешници"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Филибар

    15 Юни 2023 23:42ч.

    Носталгията по старото кино я има,живи сме още,а ДАМИ КАНЯТ е класика.За един пишещ тук коментирам............бъдете здрави

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Филибар

    15 Юни 2023 23:43ч.

    Носталгията по старото кино я има,живи сме още,а ДАМИ КАНЯТ е класика.За един пишещ тук коментирам............бъдете здрави

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Филибар

    15 Юни 2023 23:52ч.

    Носталгията по старото кино я има,живи сме още,а ДАМИ КАНЯТ е класика.За един пишещ тук коментирам............бъдете здрави

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • медиен експерт

    16 Юни 2023 2:24ч.

    Помним и гледаме хубавото българско кино.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Black Sea Tea Party

    16 Юни 2023 11:05ч.

    Магазините са пълни с банани, тоалетна хартия и кренвирши, а столичните гении пак реват, че никой не се интересува от шедьоврите им. Ха-ха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изключително некадърен

    16 Юни 2023 12:30ч.

    сериал, неприятни "артисти" като смития Дарин и онази светулка с несменяемото кафяво яке, всичко е мудно, Милошев е зяпнал за пари с това разтягане на времето с епизоди простотии, избягали кученца и размисли за дс плюс фъфлещия певец, не му зная името. А, и оная миловидната с якенцето и раничката е бахти навлекът. Вечно битата и онази прокурорка с наклонената глава не стават за нищо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що така се е скапал тоз екс хубавец

    16 Юни 2023 13:40ч.

    на нищо е заприличал,явно е прекалявал доста с люта ичкия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    17 Юни 2023 22:50ч.

    Защото старостта на никого не прощава.Когато станеш на неговите години /ако имаш късмет,че нещо са вдигнали мерника на човечеството/ си спомни какво си написал и се погледни в огледалото.Умник!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митенце,по отношение на годините

    19 Юни 2023 13:22ч.

    скромната ми персона е батко на този бивш хубавец и колчем се погледна в огледалото намирам че годините дават отпечатък но слава на оня,там горе,все още съм далеч от тази развалина!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • P.S,мисля че тук е по важно

    19 Юни 2023 13:29ч.

    какво е изрекъл Чатала но не и скапания му вид!Един не лош актьор на социалистическото кино доби кураж да огледа настоящето българско “кино” и си каза своето скромно мнение!Няма лошо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • плевенски

    16 Юни 2023 23:24ч.

    Днешното е киноиндустрия, а не киноизкуство. Като храната ни - безвкусна химия в лъскава опаковка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бети

    17 Юни 2023 23:19ч.

    От тогава изчезнаха и музиката, и литературата, и човешните отношения заедно с нормалната здравословна храна. След това започна езрац живот за двукракия добитък наречен Homo Sapiens. Това е предсказано още през 1968 година в доклада на John Doe (Iron Mountain Report) - има го в Google...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи