Драмата "Опенхаймер" спечели седем награди "Оскар"

Драмата "Опенхаймер" спечели седем награди "Оскар"

Драмата за създателя на атомната бомба "Опенхаймер" на режисьора Кристофър Нолан спечели седем награди "Оскар", включително и водещата за най-добър филм, съобщиха световните осведомителни агенции.

Останалите категории, в които "Опенхаймер" се наложи на наградите "Оскар", са за най-добър режисьор - Кристофър Нолан, най-добър актьор - Килиън Мърфи, актьор в поддържаща роля - Робърт Дауни Младши, оригинална музика, операторско майсторство, монтаж. 

"Това е най-вълнуващото приключение, екзалтиращо и творчески пълноценно, което сте ми дал възможност да преживея през последните 20 години. Дължа Ви повече, отколкото мога да кажа", каза Килиън Мърфи, обръщайки се към режисьора Кристофър Нолан и продуцента Ема Томас, приемайки статуетката.

Робърт Дауни-младши след връчването на неговия "Оскар" за най-добър актьор в поддържаща роля

Тричасова историческа драма за науката и политиката "Опенхаймер" се превърна в неочакван касов хит през лятото и събра почти 100 милиона щатски долара приходи в киносалоните, като получи и отлична оценка от критиката.

Съперници на "Опенхаймер" в категорията за най-добър филм бяха "Барби", "Американска литература", "Анатомия на едно падане", "Заседналите" (The Holdovers), "Убийците на цветната луна", "Маестро", "Минали животи", "Клети създания" и "Зона на интерес".

Това е първата продукция на Кристофър Нолан с награда "Оскар" за най-добър филм. Той преди това е печелил признание от критиката с трилогията "Батман в началото",  "Черният рицар", "Черният рицар: Възраждане", "Престиж", "Генезис", "Мементо" и други филми. Това е и първият му "Оскар" за най-добър режисьор. Приемайки златната си статуетка, Нолан отбеляза, че филмовият бизнес е на един век и продължава да се развива.

Наградата за най-добра актриса получи Ема Стоун за ролята в "Клети създания", а за най добра актриса в поддържаща роля -  Давайн Джой Рандолф от "Останалите".

Ема Стоун затвърди статута си на любимка на Холивуд, след като спечели втори "Оскар" за най-добра актриса, този път за превъплъщението си в женска версия на Франкенщайн във филма "Клети създания" на режисьора Йоргос Лантимос. 35-годишната американка победи смятаната от мнозина за фаворитка Лили Гладстоун ("Убийците на цветната луна"), за да се присъедини към затворения кръг от актриси, които са печелили два пъти най-високото отличие. С двата си "Оскар"-а Ема Стоун се нарежда до легенди като Мерил Стрийп, Джейн Фонда и Джоди Фостър.

От сцената Стоун направи емоционално обръщение към гръцкия режисьор на "Клети създания" Йоргос Лантимос, казвайки, че ще му бъде "вечно признателна". Първия си "Оскар" за главна женска роля американката спечели през 2017 г. за превъплъщението си в образа на млада актриса в търсене на слава в La La Land на Деймън Шазел. Във филма тя си партнираше с Райън Гослинг, който тази година беше номиниран за ролята си на Кен в блокбастъра "Барби". 
       
В "Клети създания" Ема Стоун играе Бела Бакстър - жена, отнела живота си и върната към него от луд учен. Той имплантира в нея мозъка на бебето, което е носила. Като дете, попаднало в тялото на възрастен, това необикновено създание открива хилядите удоволствия на живота, без свян и предразсъдъци. Това е възможност за Ема Стоун да изиграе радостно-регресивна роля: Бела има ненаситен апетит за секс, яде известни португалски сладкиши до повръщане, танцува лудешки... Нейната еманципация обаче се сблъсква с мъжете, неуморно съблазнявани от нейния неконформизъм и жадуващи да я притежават.
       
Филмът "Клети създания", на който тя е и продуцент, затвърждава сътрудничеството на Ема Стоун с Йоргос Лантимос. Актрисата и режисьорът се запознават през 2015 г. и изглежда откриват един в друг сродна творческа душа. В друг филм на гръцкия кинодеец - "Фаворитката", Стоун е амбициозна, съблазнителна прислужница в двора на английската кралица Анна. Ролята й носи номинация за "Оскар" за най-добра поддържаща актриса през 2019 г. През декември Лантимос каза за в. "Гардиън", че Ема Стоун е "невероятна актриса", която се интересува както от малки проекти, така и от холивудски блокбастъри. Творческото дуо е заснело и късометражен филм и вече работи по два други проекта.

Съперникът на "Опенхаймер" по зрителски интерес "Барби" спечели само една награда "Оскар" - за оригиналната песен на Били Айлиш и брат ѝ Финиъс О'Конъл. 

Давайн Джой Рандолф спечели "Оскар" за най-добра поддържаща женска роля за изпълнението си на скърбящата майка Мери Ламб в драмата "Останалите", предаде Ройтерс.

Рандолф излезе на сцената в блестяща светлосиня рокля и разказа как е започнала да учи пеене, но впоследствие майка ѝ я е убедила да се прехвърли в театрална школа. "Толкова дълго време винаги съм искала да бъда различна, а сега осъзнавам, че просто трябваше да бъда себе си", каза Рандолф.

Макар това да е първият "Оскар" за чернокожата американска актриса, тя получи редица награди за ролята си във филма "Останалите", включително "Златен глобус", Изборът на критиците" и БАФТА.

Наградата за най-добър оригинален сценарий получи "Анатомия на едно падане", а за адаптиран сценарий - "Американска литература".

Наградата за най-добър международен филм спечели драмата за Холокоста "Зона на интерес" на режисьора Джонатан Глейзър от Великобритания, а за най-добър документален филм - "20 дни в Мариупол" за войната в Украйна. 

"Момчето и чаплата" спечели наградата "Оскар" за най-добър анимационен филм.

Водещ на 96-ата церемония за наградите "Оскар" в театър "Долби" в Лос Анджелис беше Джими Кимъл.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Коментари

  • Зодия Прасе

    11 Март 2024 8:54ч.

    Интересно, че драмата "Алцхаймер" с дедо Джо в главната роля въобще не е бил номиниран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    11 Март 2024 10:36ч.

    Защото щеше да вземе всички награди, включително за анимация, за бейби-хорър филм, най-оригинално и тотално представяне на войната като мир, за най-добри каскади- падане с велосипед, по стълби, за най-оригинални импровизирани и безсмислени реплики, и т.н....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Март 2024 17:14ч.

    Драмата е била в Хирошима и Нагазаки, а в Белия дом са си наливали шампанско !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политшоу на Пентагона

    18 Март 2024 11:41ч.

    Като олимпиадите и вс.друго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сако и Ванцети

    11 Март 2024 9:58ч.

    "Опенхаймер" е типичен блокбъстър за плиткоумни американци. В него "науката" е НУЛА ! Няма наука, защото публиката отвъд Океана не може да смели такава информация. Затова е акцентирано върху психологическите терзания на героя /Опенхаймер/, и там са всичките усилия на актьорския екип. Ако чакате по-задълбочен анализ на техническата одисея за създаването на атомната бомба, забравете. При голяма предварителна психическа подготовка, филмът е гледаем. Еднократно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    11 Март 2024 10:23ч.

    Нито голяма, нито малка, нито голяма подготовка ще си осигуря! За мен холивуд е умряла работа, едно от "остриетата" за въздействие и управление на света от страна на отиващия си хегемон! Нищо произведено в холивуд и околностите не заслужава една буква обяснения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    11 Март 2024 11:32ч.

    E не е съвсем така. Филмът съвсем не е лош. Освен това показват разни чичковци, известни от читанката по физика, като чичко Бор, чичко Хайзенберг, чичко Айнщайн, чичко Ферми, чичко Раби, чико Бете, чичко Телър, чичко Файнмън и др.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Съвсем не е лош" срещу "обра оскарите

    11 Март 2024 17:00ч.

    Бегай бързо в кочината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • как няма да обере Оскарите

    11 Март 2024 19:50ч.

    показва как американци освобождават Освиенцим. Оскарите може да обере, стига върху историята да се изсере.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    11 Март 2024 10:41ч.

    Събитие на американската пропаганда- търговска реклама на американския ерзац "културен" филмов продукт, заместващ човешкото с образи на фалшиви герои.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аззззз

    11 Март 2024 11:01ч.

    драмата диарияхаймер спечели десет оскара

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    12 Март 2024 11:39ч.

    Кой свестен, почитащ Господа и уважаващ себе си човек отделя изобщо и една секунда за тия повръщни, рекламирани чрез холивуд. Светът на Истинското Кино е пълен със шедьоври. Например сърбо-хърватския филм "Извънредно положение". Ще се задавите от смях, докато плачете! Какви оскари, по дяволите!?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • `ardafon

    12 Март 2024 14:10ч.

    Не си правете труда да го гледате! Загуба на време е. Подходящ е обаче за сън в киносалон защото няма рязки звукови амплитуди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много критик, много ценител

    16 Март 2024 14:02ч.

    На един науката в игрален филм му е малко, гаче ли в един филм могат да съберат физиката и математиката, небходими за направата на... на каквото и да е, всъщност... Друг е отрекъл Холивуд тотално... Частично вярно, годишно бройката на тамошните филми, които си заслужава да се гледат, се събират на пръстите на едната ми ръка. Но ги има. И точно затова би трябвало да се радваме, че вече не помня откога, най-накрая е награден стойностен филм. Не че изборът е голям, но все пак. Гледайте го, няма да изгубите. Като цяло ситуацията ми напомня за вица с бабата с колекция от филми за ценители и внука, дето ги изтрил.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Lindentown

    16 Март 2024 15:38ч.

    "Опенхаймър" очаквано триумфира и събра основните награди. С едно изключение - на поддържаща женска роля, където спечели Да'Вайн Рудолф. Няма Опенхаймър Кити (ролята на съпругата, която изпълняваше Емили Блънт), така както няма Барби без Кен (по думите на Райън Гослинг). В тоя смисъл силната игра на Емили Блънт не бе достатъчна, за да и се присъди заслужен Оскар, и връх взе политическата коректност - трябваше просто да се даде награда на представител на малцинствата. Особено след като Ема Стоун се очерта фаворит за "Оскар" пред Лили Гладстоун ("Убийците на цветната луна"), която има индиански произход и също бе спрягана за носител на наградата за основна женска роля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • цгфсж

    18 Март 2024 0:10ч.

    Изключително скучен и безсмислен филм. Чиста загуба на време. Възможно е да заспите докато го гледате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи