Владо Бучковски: Не вярвам в заговори и конспирации

Владо Бучковски: Не вярвам в заговори и конспирации
Аз не вярвам в сценарии и теории за заговор. Това е само плод на обективните обстоятелства, в които се намира Македония. Много бързо забравихме, че през 2001 година имахме война. И за съжаление – не научихме уроците. В общество като македонското, в мултиетническо общество, всеки ден трябва да се работи за изграждането на доверие. Така бившият македонски премиер Владо Бучковски коментира причините за ескалацията на насилието в Македония.
<p>В понеделник десетки младежи бяха задържани заради хулигански прояви по време на протест в Скопие. Размириците бяха провокирани от убийството на петима македонци до Железарското езеро. Убийството беше предшествано от серия от сбивания между младежи в автобуси на градския транспорт през последните месеци.<br /><br />&ldquo;Обективно стагнацията в евро-атлантическите интеграции увеличава фрустрацията и апатията. И вместо да се отвори перспектива, особено за младите хора, очевидно преобладава омразата и нетърпимостта, която кулминираше със серия от сбивания и инциденти. А сега, за съжаление, поръчителите на убийството до Железарското езеро се опитват и това престъпление да долее масло на вече лошите междуетнически отношения&rdquo;, заяви Бучковски в интервю пред OFFNews.<br /><br />Бившият македонски премиер не смята, че има &ldquo;някаква специална война или някакъв специален сценарий против Македония&rdquo;. Голямото предизвикателство за институциите и за МВР е да открият бързо извършителите (на убийството до Железарското езеро &ndash; б.р.), за да не се появяват всички тези спекулации. Колкото по-дълго трае разследването, толкова по-дълго ще слушаме какво ли не, казва Бучковски.<br /><br />Във вторник новинарски сайтове на албански език разпространиха съобщение на неизвестната досега &bdquo;Армия за освобождение на окупираните албански земи&ldquo;, в което организацията заплашва &ldquo;славомакедонските полицейски и военни структури&rdquo;.<br /><br />На 16 април SETimes информира, че паравоенната Албанска национална армия (АНА) е предупредила САЩ, ЕС, НАТО и ООН, че ще се намеси в Косово, както и в Западна Македония и южната част на Сърбия, за да защити албанците от екстремизъм.<br /><br />Според Бучковски обаче обстоятелствата в региона не са такива, каквито бяха през 2001-а.<br />&ldquo;Убеден съм, че дестабилизацията на Македония не е в интерес на албанците, тя заплашва и онези позитивни тенденции, които се наблюдаваха около независимостта на Косово&rdquo;, заяви той.<br /><br />Според бившия македонски премиер &ldquo;реално в Македония, но и в региона е нужна стабилизация&rdquo;.<br /><br />Ако Македония не излезе от задънената улица, в която влязохме след гръцкото вето (за членство в НАТО) в Букурещ през 2008-а, ще има все повече прояви на национализъм и нетърпимост. Затова ни е нужно отключване на тези интеграции, за да се проветри малко простора, казва Владо Бучковски</p>

Коментари

  • Балканджи Йово

    21 Апр 2012 4:32ч.

    За съжаление, както и сърбите така и македонците не успяха да разберат истинските намерения на албанците. Тези намерения не са в трудовите слоеве на албанското население, а в прикритата пропаганда, базираща се на историческите измислици, че са наследници на илирите и на териториите, върху които се живели. Тези измислици упорито се насаждат в съзнанието на албанците, което те възприемат като чиста монета и никой не може да им го избие от главата, с подтекст, че на тази основа е извършена несправедливост, като родните земи на техните предци илирите били завзети и окупирани от дошлите по-късно на Балканите славяни и други народи. Албанците считат и българите за окупатори, когато са били в района на Западните Балкани. Тази албанска пропаганда не трябва да се подценява, а да й се противодейства активно и с исторически аргументи. Историческата истина е, че до 11 век от н.е. в никой исторически документ не се споменава за албанци на Балканите и никой хроникьор преминал през тези територии не е срещал племе или народ, който да говори албански език. Нека самите албанци да обяснят как за един такъв голям исторически период не е забелязано тяхното присъствие и къде са се намирали през това време. Иначе демографските данни показват, че Албания след края на Втората световна война е била с население от 1,2 милиона, в края на 70-е години около 2,5 милиона, а понастоящем приблизително 3,5 милиона. Данните от първото преброяване в Косово през 1929г. са показвали, че албанците са били около 30% от населението, а понастоящем толкова са сърбите. Тези цифри сочат демографският проблем с албанците или както най-често се споменава като албански фактор в политическия и обществен живот.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дядо Йоцо

    22 Апр 2012 0:37ч.

    До скоро специалистите считаха,че ако избухне Трета световна война причината за това ще е противоречието между атлантическия и евроазиатския начин на производство.Днес стоящите една срещу друга групировки/за съжаление ние май обърнахме палачинката със съгласието на всички”политически” партии/ работят усилено по привличането на народите/пушечното месо/..Те са отправили поглед и усилия в Африка,Близкия изток и някой „непокорни” азиатски страни.Едните укрепват връзките си с „азиатските тигри” и „славянизират” една силна държава по средата а другите „печелят” народите на Африка и Европа.Например около нас те използват непознатото във външнополитически аспект за нас българите понятие „битов тероризъм” Обяснявам: Две съседни страни-А и Б В страната А има много голяма народностна общност от страната Б.Та тези Б жители започават да тормозят основното население на страната А чрез :побой на децата им,съсипване на реколтата им,имотите им и т.нКоренния жител решава да продаде имота си и да се пресели в града на сигурно място-продава имота си .Купува го съседа му .от народността на страната Б..Така за 10 години половината на една съседна на нас страна бе завладяна от нейна съседка.. Хайде стига,че могат да ме осъдят в Страсбург... Това нопишсах отдавна...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    22 Апр 2012 4:14ч.

    Обяснението, че албанците не признават българското малцинство в Албания и го наричат македонско е много елементарно. В бъдеще при евентуален албански натиск върху Македония, или ако се стегне до нейното овладяване или разделяне, албанците да си нямат спорни въпроси с България по повод етническата принадлежност на това население. Просто и ясно. Предишният коментар с примерите А и Б е много интересен и правдоподобен, но малко хора ще го разберат. Логично е ние да не се набутваме в отдалечени райони, там където нямаме интереси, за да не ядем незаслужени шамарите заради други.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ??

    24 Апр 2012 5:52ч.

    И още нещо по въпроса. Албанците се отнасят много ревниво в своите медийни политически рубрики свързано с предоставянето на българско гражданство на техни поданици с българско съзнание за произхода си. От политически аспект те виждат това като „български клин, който се стреми да интегрира официална София дълбоко в македонския въпрос”. Това подсказва, че албанците биха искали България да стои далеч от македонските въпроси, т.е. да заема една пасивна позиция, дори когато става въпрос за население с българско самосъзнание. Албанските твърдят, че районите, от който са получаващите българско гражданство, исторически се характеризирали, според тях, като „предни позиции на средновековната окупация от съседите”. Подчертава се, че Албания не признава българско малцинство в своите райони на Гора, Жупа и Преспа, райони, в които е признато единствено македонско малцинство, като държавата се била ангажирала със зачитане на неговите права. Всяко „клониране на националната идентичност, чрез даването на паспорти”, се твърди в албанския печат, би означавало „съзнателно вмешателство в политиката и усилията за вътрешна интеграция”. По-нататък който иска и трябва може да си направи съответните изводи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи