Владо Бучковски: Не вярвам в заговори и конспирации

За съжаление, както и сърбите така и македонците не успяха да разберат истинските намерения на албанците. Тези намерения не са в трудовите слоеве на албанското население, а в прикритата пропаганда, базираща се на историческите измислици, че са наследници на илирите и на териториите, върху които се живели. Тези измислици упорито се насаждат в съзнанието на албанците, което те възприемат като чиста монета и никой не може да им го избие от главата, с подтекст, че на тази основа е извършена несправедливост, като родните земи на техните предци илирите били завзети и окупирани от дошлите по-късно на Балканите славяни и други народи. Албанците считат и българите за окупатори, когато са били в района на Западните Балкани. Тази албанска пропаганда не трябва да се подценява, а да й се противодейства активно и с исторически аргументи. Историческата истина е, че до 11 век от н.е. в никой исторически документ не се споменава за албанци на Балканите и никой хроникьор преминал през тези територии не е срещал племе или народ, който да говори албански език. Нека самите албанци да обяснят как за един такъв голям исторически период не е забелязано тяхното присъствие и къде са се намирали през това време. Иначе демографските данни показват, че Албания след края на Втората световна война е била с население от 1,2 милиона, в края на 70-е години около 2,5 милиона, а понастоящем приблизително 3,5 милиона. Данните от първото преброяване в Косово през 1929г. са показвали, че албанците са били около 30% от населението, а понастоящем толкова са сърбите. Тези цифри сочат демографският проблем с албанците или както най-често се споменава като албански фактор в политическия и обществен живот.
До скоро специалистите считаха,че ако избухне Трета световна война причината за това ще е противоречието между атлантическия и евроазиатския начин на производство.Днес стоящите една срещу друга групировки/за съжаление ние май обърнахме палачинката със съгласието на всички”политически” партии/ работят усилено по привличането на народите/пушечното месо/..Те са отправили поглед и усилия в Африка,Близкия изток и някой „непокорни” азиатски страни.Едните укрепват връзките си с „азиатските тигри” и „славянизират” една силна държава по средата а другите „печелят” народите на Африка и Европа.Например около нас те използват непознатото във външнополитически аспект за нас българите понятие „битов тероризъм” Обяснявам: Две съседни страни-А и Б В страната А има много голяма народностна общност от страната Б.Та тези Б жители започават да тормозят основното население на страната А чрез :побой на децата им,съсипване на реколтата им,имотите им и т.нКоренния жител решава да продаде имота си и да се пресели в града на сигурно място-продава имота си .Купува го съседа му .от народността на страната Б..Така за 10 години половината на една съседна на нас страна бе завладяна от нейна съседка.. Хайде стига,че могат да ме осъдят в Страсбург... Това нопишсах отдавна...
Обяснението, че албанците не признават българското малцинство в Албания и го наричат македонско е много елементарно. В бъдеще при евентуален албански натиск върху Македония, или ако се стегне до нейното овладяване или разделяне, албанците да си нямат спорни въпроси с България по повод етническата принадлежност на това население. Просто и ясно. Предишният коментар с примерите А и Б е много интересен и правдоподобен, но малко хора ще го разберат. Логично е ние да не се набутваме в отдалечени райони, там където нямаме интереси, за да не ядем незаслужени шамарите заради други.
И още нещо по въпроса. Албанците се отнасят много ревниво в своите медийни политически рубрики свързано с предоставянето на българско гражданство на техни поданици с българско съзнание за произхода си. От политически аспект те виждат това като „български клин, който се стреми да интегрира официална София дълбоко в македонския въпрос”. Това подсказва, че албанците биха искали България да стои далеч от македонските въпроси, т.е. да заема една пасивна позиция, дори когато става въпрос за население с българско самосъзнание. Албанските твърдят, че районите, от който са получаващите българско гражданство, исторически се характеризирали, според тях, като „предни позиции на средновековната окупация от съседите”. Подчертава се, че Албания не признава българско малцинство в своите райони на Гора, Жупа и Преспа, райони, в които е признато единствено македонско малцинство, като държавата се била ангажирала със зачитане на неговите права. Всяко „клониране на националната идентичност, чрез даването на паспорти”, се твърди в албанския печат, би означавало „съзнателно вмешателство в политиката и усилията за вътрешна интеграция”. По-нататък който иска и трябва може да си направи съответните изводи.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД