Стоян Панчев: Влизане в еврозоната през настоящето десетилетие ще доведе България до "гръцки сценарий"

Стоян Панчев: Влизане в еврозоната през настоящето десетилетие ще доведе България до "гръцки сценарий"

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Не трябва да бързаме за влизане в еврозоната през настоящето десетилетие. Няма обективна причина да махнем отлично работещия валутен борд, особено докато страната ни продължава да изостава по измерители като доходи, размер на икономиката и стандарт на живот. Преждевременното влизане в еврозоната води до по-високи цени, до проблеми с фискалната политика, и до загуба на опционалност при прилагане на макрополитики. Това казва в интервю за Стефан Кючуков, "Труд" икономистът от ЕКИП Стоян Панчев.

Според него липсата на редовно правителство не се отразява на икономиката в краткросрочен план. Бизнесът работи и без държавата, често въпреки нея. Проблемът е, че поверените на властта сектори, особено тези с проблеми в тях, продължават да функционират все по-зле, а инвестициите, които също са се оказали отговорност на държавата, не се реализират. Т.е. не виждаме идеи за подобрение на здравната или пенсионната системи, не се строи инфраструктура, големи проблеми се замитат под килима.

- Г-н Панчев, след като от Националния статистически институт обявиха инфлацията за месец юли имаме ли шанс да влезем в еврозоната от средата на следващата година?

- Ако става въпрос за влизане в еврозоната през 2025 г. това е почти невъзможно. Редовният конвергентен доклад на ЕК и ЕЦБ показа преди два месеца, че не изпълняваме Маастрихтските критерии и това трябваше да е краят на разговора по темата. Чуват се идеи от различни места за искане на извънреден доклад, който евентуално да позволи влизане не от месец януари, а например от средата на следващата година, но това е изключително екзотична идея, досега не е имало подобен случай. От друга страна, добре споменавате инфлацията според последните данни ние продължаваме да не изпълняваме инфлационния критерий, дупката между нашата инфлация и нужната за покриване на изискването е 1,5 процентни пункта, т.е. дори и да има извънреден доклад, той ще даде същите резултати. И не на последно място, изискването за влизането в еврозоната е изпълнение на критериите на устойчива база. С други думи, ако в един месец покрием инфлационния критерий, това няма да е достатъчно. Трябва да се демонстрира продължително във времето изпълнение на изискванията.

- Трябва ли да бързаме да влезем в еврозоната? Парламентът задължи правителството, ако изпълним критериите за членство, да поиска въвеждане на еврото от 1 юли 2025 г. Удачно ли е влизане в еврозоната от средата на годината?

- Не трябва да бързаме за влизане в еврозоната. И имам предвид не през 2025 г., а изобщо през настоящето десетилетие. Няма обективна причина да махнем отлично работещия валутен борд, особено докато страната ни продължава да изостава по измерители като доходи, размер на икономиката и стандарт на живот. Преждевременното влизане в еврозоната води до по-високи цени, до проблеми с фискалната политика, и до загуба на опционалност при прилагане на макрополитики. Особено вредно е това постоянно изместване на целевата дата, първо с една година напред, вече и с шест месеца. Показва пълна невъзможност от страна на правителството да поставя и преследва реални цели и да води политика в стопанската сфера. 

- Управляващите са си поставили влизането в еврозоната като съществен приоритет. Но какъв ще бъде ефектът от въвеждане на еврото за обикновения гражданин? Какво се случи в Хърватия след въвеждане на еврото?

- Основно негативен ще е ефектът за потребителите. Редица изследвания и опитът на новоприети страни-членки показват увеличение на цените в следствие на закръглянето при превалутиране. Ефектът в Хърватия от момента, в който стана ясно, че страна ще е член на еврозоната, е от около 2-3 процентни пункта допълнителен диференциал спрямо средната инфлация за валутния съюз. Премиерът на страната обяви, че ситуацията е много сериозна и въведе редица административни тавани за цените на основни стоки, в опит да се овладее ръстът в магазините. У нас ще има още един допълнителен, дългосрочен инфлационен импулс, който беше доказан от доц. Димитър Чобанов, а именно следствието от преминаване от валутен борд към евро, което ще увеличи паричното предлагане по линия на спад в минималните задължителни резерви на банките и възможността на централната банка да купува държавни ценни книжа. Този ефект ще е по-голям от превалутирането и по-дългосрочен. По-дългосрочно ще видим и разиграване на наша версия на т.нар. „гръцки сценарий“ – лесно взимане на дългове, което качва съотношението на заеми към БВП и структурно ограничава ръста на икономиката. С нисък ръст на икономиката няма как да видим и високи доходи или пенсии.

- Липсата на редовно правителство отразява ли се на икономиката на страната?

- В краткосрочен план няма особени стопански ефект, произлизащи от липсата на редовно правителство. Бизнесът работи и без държавата, често въпреки нея. Проблемът е, че поверените на властта сектори, особено тези с проблеми в тях, продължават да функционират все по-зле, а инвестициите, които също са се оказали отговорност на държавата, не се реализират. Т.е. не виждаме идеи за подобрение на здравната или пенсионната системи, не се строи инфраструктура, големи проблеми се замитат под килима. Чакат легитимно редовно правителство, което евентуално може да мисли за тях. Допълнително, и без това късият хоризонт на политиците става още по-къс, не говорим за четири годишен мандат, в който да се правят планове, а за 2-3 месеца, в които се организират избори и се печелят краткосрочни точки пред избирателите.

- Как си обяснявате големия спад на чуждите инвестиции, отчитан от БНБ?

- След кризата от 2008 г. основната част от преките чуждестранни инвестиции у нас идваха през финансовия сектор. В последните години имаше политика на задържане на печалбите конкретно при банките. Изглежда тази политика се е обърнала и вече рекордните печалби на сектора се връщат при майките, знаем че четири от най-големите банки са чуждестранни. Оттам произлиза ефектът, видим през последното отчитане. Цялото това стъпва и на едни общ спад на инвестициите след Голямата рецесия.

- Износът на страната намалява заради проблемите в икономиките на страните от Западна Европа. На какво се дължи отчитания ръст на брутния вътрешен продукт?

- Данните от второто тримесечие на тази година показаха ускорен ръст на БВП до 2%, основно воден от потреблението. Инфлационният импулс след средата на 2021 г. доведе през последните две години до настигащ скок в доходите, който заедно с разгарящия се кредитен бум, водят и до по-високо потребление, успяващо да компенсира спада в износа. Инвестициите също допринасят с годишен ръст от 6% на гърба на споменатия бърз кредитен растеж.

- Как върви изпълнението на държавния бюджет, ще завършим ли годината с бюджетен дефицит под 3% от брутния вътрешен продукт?

- Данните от юли месец показват, че салдото по консолидираната фискална програма е на дефицит от 1 млрд. лв. (или половин процент от БВП). Основното изоставане е при неданъчните приходи. При следенето на бюджета от външни наблюдатели винаги има елемент на „черна кутия“, работим с много по-малко информация от служителите на Министерство на финансите, но ако се продължи с това темпо е напълно възможно да надминем 3-те процента дефицит. По този начин да бъде задействана процедурата по свърхдефицит от страна на Европейската комисия и формално да не изпълним и втори Маастрихтски критерий. Разбира се, всички знаем за стария трик от последните десетина години, дефицитът да стане напълно ясен, чак декември, чрез финални решения на Министерски съвет. 

- В сегашната политическа ситуация основната работа по подготовката на бюджета за 2025 г. трябва да бъде свършена от служебния кабинет. Според Вас какви политики трябва да бъдат заложени в бюджета за следващата година?

- Да кажем като начало, че техническата работа по бюджета вече е започнала в министерства, здравна каса и др. И то по начина, който всички знаем, бюджет като миналата година, но с известни малки промени. В случая това е и най-адекватно, защото служебният кабинет няма мандат да залага нови политики – все пак зад него не стои мнозинство в Народното събрание. В този смисъл, бюджетната процедура ще е много интересна, можем да видим сериозни корекции, ако след изборите отново нямаме ясно мнозинство, както ми се вижда най-вероятно. Що се отнася до какво да бъде заложено, трябва като първа стъпка да се спрат някои идеи от различни политически сили, за които чуваме в кулоарите. Не трябва да се мисли за увеличаване на данъци или осигуровки, не трябва да се бърза за влизане в еврозоната, не трябва да се залагат резки увеличение в разходите. В същото време, добре ще е да се затворят няколко дупки от времето на Ковид 19 пандемията – например намаленото ДДС за ресторанти. Трябва в най-скорошен порядък да се приемат изменения в Закона за корпоративно подоходно облагане, които да коригират погрешното имплементиране у нас на глобалния корпоративен данък като се включат облекченията за съществена стопанска дейност и изключението за дребни случаи. Препоръчвам да се актуализира номинала на ваучерите за храна до 300 лв., политика с малък бюджетен отпечатък, но голям позитивен ефект за работещите и потреблението. Всички тези не изискват тежки политически мнозинства, а са по-скоро разумни малки корекции. По мащабно, отвъд бюджетът за 2025 г., трябва да се направи сериозен макроикономически анализ на състоянието на глобалната икономика и съответно мястото на България в нея. Продължаваме да оперираме на автопилот, все едно е 2004 г. или 2014 г., нещата са сериозно променени оттогава.

- Смятате ли, че е добра идея въвеждането на прогресивно данъчно облагане на доходите?

- Смятам, че въвеждането на прогресивно данъчно облагане е много лоша идея. Както и по въпроса с валутния борд и еврозоната, не съществува добър аргумент какъв е смисълът на подобна промяна. На първо място, едно евентуално увеличение на процентната вноска за хората с по-високи доходи ще натовари основно средната класа и особено най-изрядните платци в тази група – всички останали ще потърсят и намерят начин за избягване на облагането, увеличавайки по този начин сивата икономика. От друга страна, това допълнително ще натовари данъчно секторът на услугите с висока добавен стойност, които вече са под натиск от увеличение на максималния осигурителен доход и на глобалния корпоративен данък. Данъчният експерт Пламен Донев убедително показа чрез свой анализ, че България вече е държавата с най-висока данъчна тежест за сектора на услугите. Колко още ще товарим тази част от икономиката и защо? А ако случайно някой мисли, че прогресивното данъчно облагане ще засегне най-богатите или т.нар. олигарси, значи няма никаква представа как точно са изкарали парите си тези хора, а и какви са възможностите на модерните офшорни дестинации.

- За дълъг период от време доходността на универсалните пенсионни фондове е по-ниска от инфлацията. При положение, че вноските в тези фондове губят покупателната си способност обосновано ли е съществуването на такива фондове?

- Най-новият актюерски доклад на НОИ за пореден път демонстрира, че държавното обществено осигуряване е в ужасяващо финансово състояние, което само ще се влошава в следващите десетилетия. Между другото, ние от ЕКИП предупредихме за такова развитие още през 2018 г. Причините са ясни – разходопокривна система, която по дизайн разчита на малко пенсионери и много работещи, които да ги издържат. Очевидно живеем в съвсем различен свят от този модел. За да се приспособим към сегашната стопанска и демографска обстановка, няма как да премахнем капиталонатрупващите фондове, които трябва да са основа на нов тип пенсиониране, при което работещите се грижат за собствените си старини. Сега, казвайки всичко това, трябва да отчетем, че определено може да намерим казуси с фондовете от втория стълб – доходност, защита от политическо посегателство, качество на инвестициите. Спомняме си през 2022 г. какво се случи с доходността при срива в цените на държавните ценни книжа, които са основен актив за тези фондове. Всички тези теми трябва да бъдат подробно проверени и изследвани, затова аз призовавам за специална комисия, която да се нагърби с пълен преглед на работата на универсалните пенсионни фондове и да предложи не само констатация, но и конкретни промени. С уговорката, че бих участвал в такава, но че идеята е почти невъзможна при сегашната политическа обстановка, където хоризонтът на планиране дори не и четири години, а месеци, когато трябва да е десетки години напред.

- Парламентът реши да бъдат давани компенсации на фирмите за цени на тока над 180 лв. за мегават час, но за да стартира механизма чакаме одобрение от Европейската комисия. При това положение разумно ли е домакинствата да излизат на свободния пазар на ток и за тях да няма таван на цената?

- На първо време смятам, че излизането на домакинствата на свободния пазар е неправилно по принцип. За съжаление тук зад идеята да поставим един пазар на реални пазарни начала се крие план домакинствата да понасят цената на т.нар. „зелен преход“ и свързаното с редица политически решения увеличение на цените. След като енергетиката остава доминантно под държавен контрол, включително и мощностите произвеждащи най-евтино електричество, няма смисъл от подобни груби доходно-регресивни решения. На второ, наистина е лицемерно да създаваш „социална държава“ за бизнеса, докато се подготвяш да увеличиш цените за битовите потребители. Разбирам извънредното въвеждане на мерки при ситуации, произтичащи от външни фактори на европейските пазари, но поставянето на твърд таван за цената на електроенергията е дългосрочно вредна за нашата индустрия. Изобщо енергетиката е също един сектор, където прибързаното въвеждане на „европейски реформи“ създава нови проблеми отгоре на вече съществуващите и допълнително усложнява ситуацията. Още една сфера, където е крайно време да се търси дългосрочно решение, а не да се правят временни кръпки. От Ковид-19 пандемията тече един процес на константа борба за даване и вземане на привилегии, което изкривява все повече обществени системи и политизира ненужно икономиката.

Стоян Панчев е завършил Софийски университет и University of London. Работил е в Institute of Economic Affairs, London и Института за пазарна икономика, София. Председател на Българско либертарианско общество. Съосновател на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Бил е преподавател в Софийски университет “Св. Климент Охридски”.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • Няма да има къде да влизаме

    05 Sep 2024 9:49ч.

    Нашите гниди искат само резерва на борда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Крадците на ф-ки и реактори са одобрили

    05 Sep 2024 10:34ч.

    И следващия ни грабеж с Еврото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    05 Sep 2024 10:44ч.

    от тебе специално няма какво да се вземе освен пари една циганска баница.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стоян Панчев: Влизане в еврозоната през настоящето десетилетие ще доведе България до "гръцки сценарий"

    05 Sep 2024 9:52ч.

    Всъщност, може би, това да е търсеният ефект...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    05 Sep 2024 10:12ч.

    Говорете прости неща, за да стреснете простите хорица, които не умеят да мислят, ала благодарение на които се произвежда цялата тор, на която се крепи растежът на растението (нагоре по социалните етажи). Кажете им самата простичка истина: влизането в еврозоната означава двойно обедняване при тоя спекулативно фиксиран курс на лева спрямо еврото. Това означава двойно по-малко пари в спестовните ви сметки, двойно по-ниски заплати, за сметка на същите цени на стоки и услуги от определена дата нататък. Стига сте им говорели за инфлации и разни други периферни показатели, които не разбират дълбоко даже и икономистите. Примерът на Хърватия е достатъчно красноречив - набутване. Преди това не-то на гърците при опита за грекзит през 2015 г. също трябва да ни говори за какво става дума. Еврото е токсично и в икономически план, и като унищожител на националното ни достойнство и гордост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фингуру

    05 Sep 2024 10:37ч.

    Тъй, тъй, ама ние вече половината инфлация на тия 100% вече я изпапкахме. Т.е. ние сме с единия крак в еврозоната - основно откъм разходи и ако няма ускорен растеж на доходите ще има ускорени сериозни политически проблеми напр. със спиране на цели системи, защото хората, от които зависят, просто ще емигрират, тъй като не излиза сметката. Има системен ценови диференциал и солидни обещания, които няма как да се изпълнят в сивата зона към еврозоната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Цветан Христов д.и.

    09 Sep 2024 15:28ч.

    Пишете глупости, каквито са в главите на хора, дето нямат даже базисни икономически знания. Една достоверно твърдение няма в този пасквил на малоумен за малоумни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Sep 2024 10:15ч.

    От 5 години пиша същото. Авторът е пропуснал да напомни, че няколко страни с висок стандарт - Дания, Швеция, Полща, Чехия, Румъния го усуква ... и др. не искат и да чуят за евро като официална валута. Освен това пада валутният ни борд, процедурата е майката си трака и пр. Онази вечер попаднах на филм за Гърция, екскурзоводът каза, че от приемането на еврото доходът му е паднал наполовина....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • днес сме 5-и

    05 Sep 2024 10:28ч.

    Приемане и прилагане на консенсус за еврото днес, в условието на разпад на цялата глобална икономико-финансова система, означава вярност към Вашингтонския консенсус, който, очевидно за всички, се руши. Това означава смешката да си купуваш частна фабрика на 8 септември, което си е признак за недалновидност и набутване отвсякъде. Днес, който иска да демагогства, натрисайки ни токсичното евро, трябва преди това да изравни курса на лева спрямо еврото до пропорция 1:1. Всичко останало е зверска демагогия, прикриваща пладнешко мутренско/магураджийско ограбване на народеца ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фингуру

    05 Sep 2024 10:40ч.

    1:1 е минимум! Даже по-скоро 0.60 стотинки за евро. Редно е преди да станем ортаци в дълговете с другите европейски народи, първо да си ги нетираме през курса на валутата. Но да кажем, че и на 1:1 съм съгласен, но този измислен курс от 1.95583 е тотална бутафория.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фингуру

    05 Sep 2024 10:32ч.

    Това "Разбира се, всички знаем за стария трик от последните десетина години, дефицитът да стане напълно ясен, чак декември, чрез финални решения на Министерски съвет" е изключително вредна практика, доказваща редица конспиративни теории, че теорията няма нищо общо с практиката, защото в крайна сметка се тупа чувала колкото може с едно политическо решение. Това "Препоръчвам да се актуализира номинала на ваучерите за храна до 300 лв., политика с малък бюджетен отпечатък" това си е чисто лобиране за прокарване на дигиталното евро, чрез електронни ваучери (CBDC). Просто Панчев е особено некомпетентен по темата. За пенсионния модел е напълно достатъчно да се премахне тавана на осигуряване и да се затегне контролът. Който иска и може, нека мине на контракторски договори. Останалите - без таван на максималния осигурителен доход. В разходо-покривна система това ще катализира много бързо промени в правилната посока. За Ковид ДДСто съм напълно съгласен. За тока също. Но там големия проблем е СО2. Защо например само се вдигат цените заради СО2, а не спадат на индустрии, които всъщност поглъщат СО2, като циментопроизводството?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДАНС

    05 Sep 2024 10:43ч.

    Проблема е, че еврото не го искат хора, които нямат и 5 лева в джоба както и откровени русофили, които мразят откровено запада и искат България извън ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жалко малцинство се опитва да ни пробутва административни директивки, за да си узакони награбеното

    05 Sep 2024 10:56ч.

    Проблемът е, че си много ограничен индивид, който не вижда по-далеч от джоба си. И на всичкото отгоре си въобразяваш, че някой ти е длъжен с нещо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фингуру

    05 Sep 2024 11:00ч.

    Проблема е, че тия дето го искат не просто нямат 5 лева в джоба, ами са до гуша в кредити, с надежди инфлацията да им ги изплати. Иначе, нямаме против еврото, но не и при тези условия. Курса на влизане в еврозоната не трябва да е повече от 1:1, а най-справедливо 0.60 лв за евро. Иначе не.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    05 Sep 2024 12:20ч.

    София има нужда от сухопътен Шенген и еврото, а останалата територия не е интересна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    05 Sep 2024 11:11ч.

    В настоящата икономическа и политическа ситуация в света и особено в Европа трябва или да си пълен идиот,или да си се продал на врага на държавата си за да се откажеш от националната си валута.Може би е добре да припомним,че по време на кризата гърците обсъждаха да се върнат отново към драхмата,а това щеше да е удар по еврото,и тогава европейските началници се разбързаха със спасителния си план.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фингуру

    05 Sep 2024 13:56ч.

    Мда, след това си назначиха премиер, бивш кадър на Голдман Сакс, а бившия фин. министър, който лазеше по нервите на Сорос, го побиха малко на площада, но пусти му професор не се изплаши и продължи да злослови срещу международния еврейски заговор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • комисионните - наши, плащанията - ваши

    05 Sep 2024 11:15ч.

    Валутният резерв - наш, дълговата спирала - ваша. Перките - наши, тоците - ваши. Искрено наша: Ваксина фон дер Лайен Зеленосделкова, пожизнен Ес Ес райхскомисар

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    05 Sep 2024 11:29ч.

    ЕС е потъващ кораб. Влизането на България в еврозоната има толкова смисъл и ползи за БГ колкото започването на война на Украйна срещу Русия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • депутати българофоби

    05 Sep 2024 12:34ч.

    Евроатлантическото мнозинство на Мутрата, Шиши и простоКиро ни доведоха до катастрофа, но това изобщо не ги впечатлява, те искат изобщо да ни няма като народ и държава и правят всичко възможно за това. Вместо да работят за хората, които живеят не само в мизерия, но и са лишени от правото да имат вода, те приемат усилено с мнозинството си закони за евро, дарения за украйна, милиарди за хартиени самолети и опасни за живота Страйкъри.....гонене до дупка и съд за геноцид на българския народ и национално предателство, няма да са първите, нито последните престъпници облечени във власт да получат присъдата от суверена!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Sep 2024 14:16ч.

    До ДАНС 05 Sep 2024 10:43ч. Можеш ли да четеш, скапан трол? Гражданите на Швеция и Дания ли нямат по 5 лева /2,5 евро/ в джоба?! Грам мозък нямате, дращите врели-некипели! Баси и трагедията от неграмотни елементи не сполетя.... А за ползата от ЕС в този му вид четем на 5 езика, пък и резултатите се виждат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    05 Sep 2024 14:17ч.

    ......неграмотни елементи НИ сполетя.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задължителен народен съд

    07 Sep 2024 23:26ч.

    Престъпниците депутати да имат пред вид, че рано или късно ще им се търси отговорност и ще трябва да отговарят пред суверена за национално предателство и открита война със собствения си народ. Това са безмилостни и жестоки хора, които нямат капка състрадание към сънародниците си, които са ограбесни и окрадени от политиците и мафиотите във властта, които изчезват с бърза скорост, които са лишени даже от правото да имат вода, но тези идиоти от НС бързат да ни сложат примката на шията с приемане на еврото и с клаузата за нищо не значещия въздушен Шенген да ни залеят с убийци мигранти от тези, които ги канят да прииждат, но не ги желаят в собствените си страни

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е краят

    08 Sep 2024 6:06ч.

    Швеция, Швейцария, Дания, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Румъния, Полша, Чехия, Унгария са извън еврозоната. Великобритания след "черната сряда" в ERM, изобщо не влезе в еврозоната, докато беше член на ЕС. Полза от унищожаването на български лев и падане на ВБорд имат политици, падат бариери за теглене на заеми. Представете си ГЕРБ, ДПС и ППДБ теглят безразборно заеми. Да си спомним 2015 и заем на Горанов в полза на кредиторите. Територията ще фалира по-скоропостижно от Гърция. Освобождава се част от резерв, който ще бъде похарчен от обръчите от фирми на ДПС, ГЕРБ и др. Печелят банки пада праг на резерви при бъдещи финансови кризи, отново българите са ощетени. Обръчите от фирми на властта, от превалутиране. Загубите от превалутиране банките ще компенсират с повишаване на такси за българите. Но печалбите от превалутиране няма да намалят цените или увеличат заплати на служители, отиват в джобовете на собствениците. За 5 милиона българи ще е Ад, спекулативна инфлация, повишаване такси банки, поемане солидарно дългове на други даржави, фонд помощ Украйна на ЕС. Най-страшното е Цифровото евро и блокиране на сметки в реално време. Не искаш неизпитана ваксина за детето си, блокират сметки. Протестираш срещу ЛГБТ обучение, блокират сметки като в Гърция и Канада. И да не забравяме кои лобират за Еврозона ГЕРБ и СДС-главните виновници, вкарали ни в ERM2 безусловно, за разлика от Дания, подписала споразумение, че ще влезе в еврозона, когато счете за необходимо. Но кога ли ГЕРБ са защитавали българският народ. Да си развалят евроатлантическият рахатлък. Да не говорим за псевдореферендумите на ГЕРБ с подменени въпроси,като Белене. Останалите заподозрени за унищожаване лев: ДПС, ПП и ДБ. Но те не са български партии и "проекти",.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фингуру

    09 Sep 2024 9:54ч.

    Само една забележка имам: парите от валутния резерв ВЕЧЕ са похарчени, както и дългове. Механизмът е следния: трупат се дългове за големи проекти със съответните подставени фирми, напр. магистрали и други. При влизане в еврозоната, с освободения ресурс от валутния резерв се покриват въпросните дългове, нетират се. Без уговорки. По този начин, ние реално плащаме корупционните врътки, чрез парите "спестени" от дълголетната ни валутна стабилност във валутен борд. По принцип, може да се преговаря за корекция на курса в наша полза, т.е. 1.5 лв за евро или дори повече - 1 лв за евро с този резерв, но Бойко Борисов прие закон, че не трябва курса да е различен от 1.95583, под изкуствено създадена суматоха, въпреки, че в ЕРМ2 е предвидено да има free float на лева в коридор от ±15%. Т.е. Бойко активно работи за фирмите които са на път да изплюскат целият валутен резерв по борда, че и отгоре.. и всичко в полза на еврозоната, разбира се. Бойко не е единствен в това надлъгване. Асен Василев същи е активен участник. Всички разчитат, че дълговете, които трупат ще се прехвърлят и преразпределят инфлационно и безболезнено върху всички. Цялата работа много прилича на онази с ПИБ, но десетки/стотици пъти по-голяма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи