Стоян Панчев: Нищо хубаво не чака българските граждани в еврозоната

Стоян Панчев: Нищо хубаво не чака българските граждани в еврозоната

Автор: Стефан Кючуков, "Труд" Следвайте "Гласове" в Телеграм

Европейската централна банка подаде сигнали, че обмисля смяна на политиката и понижение на основните си лихвени проценти. Управляващите в България работят за влизането ни в еврозоната от януари 2025 г., но все още не изпълняваме критерия за инфлацията. С въпроси как решенията на ЕЦБ за лихвите и влизането ни в еврозоната ще се отразят на лихвите по кредитите, гражданите ще имат ли възможност да инвестират парите си в български държавни ценни книжа и дали ще има ръст на инфлацията след влизането ни в еврозоната се обърнахме към икономиста Стоян Панчев.

- Г-н Панчев, най-голям ръст при кредитирането има в отпусканите от банките жилищни заеми. На какво според вас се дължи това?

- Дължи се на първо място на все още добрите условия за отпускане на жилищни кредити, предвид факта, че за разлика от останалата част от Европа у нас няма нарастване на лихвите по ипотечни кредити. Реалните лихвени проценти (т. е. лихвените проценти, каквито ги виждаме, минус инфлацията) са отрицателни, което създава примамливи условия за получаване на кредит. На второ място, разбира се, големият интерес на българите към закупуването на недвижимо имущество. То остава предпочитан актив за спестяване, особено при ниските лихви по депозитите. Поради исторически причини, културата на спестяване у нас е насочена именно към недвижимото имущество като доказал се актив, който запазва и дори увеличава стойността си, въпреки инфлацията, проблемите с банковата система и случаите на политически заграбвания на спестеното през последните 50 и повече години.

- Участниците на капиталовите пазари вече очакват понижение на лихвите от страна на Европейската централна банка. Кога може да стане това и как ще се отрази на лихвите по жилищните заеми в България?

- Спекулира се кога можем да видим намаление на лихвите от страна на ЕЦБ, няма как да знаем с точност, защото и самите централни банкери все още не са взели решението. Моето очакване, имайки предвид настоящите данни за спадаща инфлация в еврозоната, но също и за определени структурни опасности за нови ценови скокове (например около конфликта в Червено море), е за евентуално първо понижение на лихвите през юни месец 2024 г.

За България очакваната посока на лихвите ще е нагоре, като моето предположение е, че ще видим едно „пресрещане“ на растящи български и спадащи европейски лихвени нива в края на годината. Това зависи и в немалка степен от поведението на БНБ. БНБ има нужния инструментариум да влияе върху процеса, но там все още не са наясно дали и как ще го ползват.

- Управителят на БНБ Димитър Радев каза, че може да бъдат предприети мерки за ограничаване кредитите за домакинствата. Какви може да бъдат тези мерки?

- Управителят на БНБ спомена, че обмислят мерки, насочени към кредитополучателя - въвеждане на ограничения, така че да са спазени определени административни ограничения. Например относно обема на отпуснатия кредит спрямо стойността на обезпечението, на поетия кредит към дохода на кредитополучателя и други подобни индикатори. На теория те могат да работят добре, но за съжаление прилагането им е под въпрос, особено когато подготовката на мерките се обяви предварително. БНБ има едновременно и положителен и недотам успешен исторически опит с мерки за ограничаване на кредитния растеж. Например през 2005 г. самото споменаване, че централната банка ще въведе след определена дата ограничителни мерки, доведе до скок в кредитирането от 47% до над 70%. Търговските банки тогава изпревариха регулаторното решение и побързаха да увеличат дейността си преди влизането в сила на мерките, с цел да се вместят предварително в новите ограничения.

Намирам за по-подходяща политиката, която БНБ следваше до един момент през 2023 г., когато затягането на кредитния пазар се случваше чрез обиране на излишната ликвидност при банките. Това се правеше чрез увеличение на задължителните минимални резерви. Смятам, че това е пътят, който и сега трябва да бъде следван.

- Лихвите по потребителските заеми нараснаха в периода откакто ЕЦБ започна да вдига основните си лихви. Как според вас ще се движат лихвите по потребителските заеми през тази година?

- Предвид очаквания от мен тренд на приближаване на лихвените проценти у нас и в еврозоната смятам, че ще продължи тенденцията на увеличаване на лихвите по потребителските кредити. Особено, ако видим и БНБ, която да влезе в ролята си и започне отново да повишава задължителните минимални резерви, както правеше през миналата година. През април 2023 г. БНБ повиши нивото на минималните задължителни резерви от 10% на 12%, което означаваше допълнителни 2 процентни пункта от всички привлечени средства от банките да се депозират в БНБ. Това намалява разполагаемата ликвидност и води до повишаване на лихвите.

- Банковите заеми за бизнеса също поскъпнаха. При понижение на лихвите от страна на ЕЦБ очаквате ли и лихвите по фирмените кредити да бъдат понижени?

- Заемите към бизнеса последваха тренда на лихвите в останалата част от Европа и нараснаха бързо след август 2022 г., а допреди това се движеха заедно с жилищното кредитиране. По последни данни, докато ипотечните кредити са с лихви малко над 2,5%, то тези при фирменото кредитиране вече са над 4%. Съмнявам се, че ще видим понижаване при тях, поне при първоначалното намаляване на лихвите от страна на ЕЦБ. При сегашните стойности лихвите за бизнеса са около нивата на основния лихвен процент на ЕЦБ. Другият важен фактор, който би възпрепятствал намаление на лихвите по фирмените кредити, е общото състояние на бизнес климата на континента. То е еднозначно влошено в последните 12 месеца, включително и вследствие на усилията на ЕЦБ да овладее инфлацията чрез по-високи лихви.

- На какво според вас се дължи ръстът на бързите заеми? Какви хора прибягват до взимането на бързи кредити?

- Наистина ръстът на потребителските кредити, отпуснати от небанкови дружества, надвишава ръста на потребителските кредити като цяло - 19,4% сравнено с 11,5% по последните данни от миналата година. Подобно е съотношението и ако погледнем две години назад. Обяснението за този феномен е, че вероятно заради инфлацията и ръста на лихвените проценти по потребителските кредити, клиентите са се насочили към по-гъвкава и по-бърза алтернатива. Така наречените „бързи кредити“ изпълняват основния си замисъл - да предоставят допълнителна ликвидност в кратък срок. Според проучване от края на миналата година на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, виждаме, че става дума за 25% от българите, които са взимали някога такъв тип бърз кредит. Интересно е, че според същото проучване, 82% от всички клиенти на услугата са взимали до три кредита изобщо и в 90% от случаите покриват задълженията си до 1 година. Тоест не говорим за популярния медиен образ на претоварения и отчаян длъжник, а по-скоро за хора, управляващи успешно своите бюджети.

- Хората със спестявания се надяват банките да вдигнат лихвите по депозитите. Очаквате ли това да стане до края на годината?

- Вече виждаме, че има леко увеличение на лихвите по депозитите и постепенно банките започват да дават сигнали, че имат желание да привличат допълнителен ресурс. Въпросът е, че дори когато го казвам това, говорим за лихви около 1%, което при инфлация от 4-5% представлява поне -3% реална доходност. Не особено примамливо за спестителите. Развитието на лихвите по депозитите ще зависи в голяма степен от достъпа до ликвидност, който имат банките. Ако видим задържане на лихвените нива в еврозоната и работещи мерки от страна на БНБ, можем да очакваме и по-високи лихви по депозитите. Особено едно увеличение на задължителните минимални резерви би довело до увеличение и при доходността на депозитните сметки.

- Как си обяснявате факта, че лихвите по последната емисия държавен дълг са по-високи от лихвите по повечето кредити в страната?

- Наистина необичайно е да имаме по-висока цена на държавния дълг, приеман като възможно най-близо до безрисков, отколкото на потребителските или ипотечните кредити. Най-доброто обяснение за такъв странен феномен е, че двата типа дълг се търгуват на различни пазари. Вече обяснихме, че вътрешният кредитен пазар у нас е свръхликвиден, съответно има изобилие на ресурс, оттам запазваме и ниските лихвени проценти. Емисиите български суверенен дълг се купуват основно от големи външни инвеститори, които имат достъп до американски и други държавни ценни книжа със значително по-високи лихви. За да са конкурентни българските ценни книжа, трябва да предлагат по-висока доходност. Да не забравяме и ролята на валутния борд, който не дава възможност БНБ или политическото ръководство в страната да манипулират (да бутат надолу) доходността на нашите облигации, за разлика от повечето облигации на държави в еврозоната, особено италианските например.

- Възможно ли е да бъдат пуснати държавни ценни книжа за граждани, което ще осигури по-евтино финансиране на бюджета, а на хората ще даде възможност за сигурни инвестиции?

- Първо да кажем, че у нас вече има продукти, чрез които българските спестители и инвеститори могат да купят от по-популярните държавни ценни книжа. Тоест, ако се интересувате от американски, френски или германски облигации, има как да се сдобиете с такива. Новото е, че сме на финалната права, доколкото знам почти вече е разработена тази възможност, българските граждани да купуват директно ценни книжа, емитирани от българското правителство. Всъщност това е част от една тенденция, присъстваща не само у нас, да се търси по-голямо участие на инвеститорите на дребно, точно на пазара за инструменти с фиксирана доходност. Наистина, както вие казвате, това може да спомогне финансирането на бюджета и да даде достъп до по-висока възвръщаемост за самите спестители. Особено, ако говорим при запазване на валутния борд, т. е. невлизане в еврозоната, защото точно бордът гарантира здравето на публичните финанси у нас повече от 25 г. Важно е да отчетем и притеснителната страна на един такъв тренд, а именно, че това е характерна мярка за времена на фискална доминация и дори финансова репресия. Времена, когато държавата трябва да емитира голямо количество дълг при отрицателни реални лихви.

- Правителството работи за влизане в еврозоната от януари 2025 г. Как евентуалното ни влизане в еврозоната ще се отрази на лихвите по кредитите и депозитите?

- Дълго време властваше един мит, разпространяван от организираните про-евро коментатори. Той твърдеше, че заради по-ниския рисков профил на еврозоната, щом влезем, ще видим по-ниски лихви у нас. Това е много елементарно виждане, стъпващо на остаряла и не изцяло вече валидна логика. Доказва го фактът, че в момента България има едни от най-ниските лихви в Европа, без да е член на валутния съюз - тоест има други влияния върху размера на лихвените проценти. Ако правителството реализира своята цел за 2025 г., което не е много вероятно заради неизпълнението с над 4 процентни пункта на инфлационния маастрихтски критерий към момента, то по-вероятно е лихвите да се увеличат заради по-директната връзка с паричната политика на ЕЦБ, която ще бъде установена, ако страна ни стане членка на еврозоната. Всъщност беше разбита и друга популярна заблуда в необразованите про-евро среди, а именно, че левът по някакъв начин бил близнак на еврото и между двете разликата се състои в хартията на банкнотите и името на валутата. Нещо очевидно невярно от самия факт на половината теми, които обсъждаме в това интервю.

- След влизането на Хърватия в еврозоната, за да бъде укротена инфлацията бяха въведени тавани на цените на някои храни. Смятате ли, че управляващите в България трябва да бъдат подготвени за предприемане на такива мерки при влизането ни в еврозоната?

- Напълно вярно, след няколко месеца на инфлационен шок при редица стоки и услуги за масово употреба, започнал веднага след потвърждаване на информацията за влизането на страната в еврозоната, хърватското правителство наложи ценови тавани на 50 основни продукта в опит да овладее скока на цените. Въпреки тези крути мерки, все още Хърватия има около 3 процентни пункта инфлационен диференциал спрямо еворозоната. Такъв диференциал не съществуваше преди влизането във валутния съюз. Също така, страната упорито остава с втората най-висока инфлация в еврозоната, като миналия месец беше втора след Естония (друга страна имала валутен борд, сменила го за евро).

Що се отнася до българските власти, със сигурност трябва да бъдат подготвени не само за краткосрочна инфлация в следствие на „закръгляне“ на цените, но и за такава, идваща по-дългосрочно от премахването на валутния борд, което ще съпровожда влизането в еврозоната. Все пак, аз се надявам, че ще имаме късмет и ще останем максимално дълго извън еврозоната - там нищо хубаво не чака българската икономика и българските граждани.

Стоян Панчев е завършил Софийски университет и University of London. Работил е в Institute of Economic Affairs, London и Института за пазарна икономика, София. Председател на Българско либертарианско общество. Съосновател на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Бил е преподавател в Софийски университет “Св. Климент Охридски”.

Източник: "Труд"

 

 

 

 

Коментари

  • кай

    14 Фев 2024 9:06ч.

    Добре бе, Панчев, прав си за еврозоната, ама твоята дружка от ЕКИП - Вулджев, който също е против приемане на еврото, написа такъв апологетичен материал за Васил Терзиев преди местните избори - че бил истински аристократ, та се питам знае ли при вас дясната ръка какво прави лявата? Не може хем да пропагандираш за кандидата на привържениците на еврото и същевременно да си против влизане в еврозоната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Молле

    14 Фев 2024 9:53ч.

    Те либертарианците са така - все разкрачени и с липса на истинска идентичност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гарга Рош

    14 Фев 2024 10:20ч.

    Либертарианството е секси поза, ама сиренето в тия среди си е евроатлантическо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Boss

    14 Фев 2024 9:57ч.

    Доколкото съм съгласен с него за еврозоната, липсва му истинското обяснение за действията на ЕЦБ по отношение на лихвите. Там ЕЦБ нямаше полезен ход - или вдига лихвите да бори инфлацията (създадена по политически причини и печатане на хартийки), но рискува да фалира всичко по пътя си, или не вдига лихвите за да не товари изнемогващата индустрия, но рискувайки да влезе в свръх инфлация и рецесия. Избраха вдигане на лихви и резултата е, че големите индустриални компании напуснаха Европа за да се спасят. Отвратително е твърдението му, че бързите кредити от небанкови институции се теглят от хора управляващи добре бюджетите си. Шегуваш ли се бе, пич, над 90% от тези кредити се вземат от хазартно зависими, които или няма да бъдат върнати или ще ги върнат стократно - кой загубил апартамент, къща, земя, влога на детето си или спестяванията на родителите си. Истинско добро управление на пари!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, и на мен това с бързите кредити ми избоде очите

    14 Фев 2024 10:18ч.

    "На какво според вас се дължи ръстът на бързите заеми? Какви хора прибягват до взимането на бързи кредити?" Бих казал, че ръстът на бързите кредити има пряка и непосредствена връзка със зачестилите напоследък кокошкарски кражби по нощите по автомобилите. И това е само началото на бурята, която идва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Черпак Манчев

    14 Фев 2024 11:31ч.

    Всички фирми за отпускане на т.нар. "бързи кредити" трябва да бъдат забранени със закон! Кой позволи и узакони лихварството у нас и защо бе направено? На кого са собственост същите? Като си отговорим на тези въпроси, ще си изясним и ситуацията на този пазар. Кредити от тях теглят не само хазартно зависими, а и предимно хора с ниска финансова култура. Теглят и такива, които светят в ярко червено в кредитния регистър и в нормална банка не биха им отпуснали кредит, като последна възможност за "рефинансиране", което рефинансиране не е нищо повече на отлагане на фалита във времето. Ниската финансова култура на българина е основен бич за населението, а "държавата" (нарочно в кавички) прави всичко възможно да стриже и дои същото всекидневно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стотинка

    14 Фев 2024 13:56ч.

    НикитУ Василев и Милен Велчев, правителство на НДСВ и ДПС с министър-председател Симо Горския.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    14 Фев 2024 9:59ч.

    Времето на България изтича и в тази връзка, просто трябва, като първа стъпка, СПЕШНО да се срине уродливата Сглобка, защото в момента истерично се взимат едни от най-пагубните решения за България, чиято цена ще плащат поколения напред!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ./.

    14 Фев 2024 10:02ч.

    Едно е ясно. Ако България влезе в Евро зоната, това ще е краят ни, като суверенна държава. Повече няма да имаме право на никакъв избор за бъдещето на страната. Поне докато ЕС не се разпадне... Просто ще потънем с Титаник, това е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не може да има полза за една държава, когато я натискат ултимативно да заличава Държавната си валута, която Държи Държавата!

    14 Фев 2024 10:05ч.

    Кратък преглед на реалността. "Всяка малка икономика, която е приела еврото, е ЗАТЛАЧЕНА и БЕЗ ПЕРСПЕКТИВИ, което е целта на големия капитал - да смуче от много малки на максимум. ..... Чехия, Дания, Швеция, Полша, Унгария - вървят добре. Не приемат еврото! .... Словакия, Гърция, Словения, Португалия и други малки - или големи драми, или повече не ги чуваме - живеят в килийката, в която им кажат и не мърдат. .......... Валутата има политика на банката и тази политика не е само валутен курс, както се опитват да ни излъжат купени предатели. .... Еврото обслужва само най-големия капитал и останалите губят идентичността и способността да са икономически годни нации! Факт. ........... САЩ желаят да вкарат още държави в мрежата за шарани, която е ЕС. Дори Германия вече в срутена. САЩ извличат всичко, до което се докопат в момента. ВАЛУТАТА Е НАЧИН ЗА ПРИНУДА, ако друг ти я владее. Ако не е твое управлението, тя е като абокат на ръката. ... още ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ извличат всичко, до което достигат в момента

    14 Фев 2024 10:10ч.

    Валутата е начин за принуда, ако друг ти я владее. Ако не е твое управлението, тя е като абокат на ръката. .... Искат да включат ЗАЙЧЕ в кръвоносната система на СЛОН - кръв много, но кръвта стига там, където трябва, само ако имаш пулса, който ти трябва за твоя размер и за оня момент, в който си. Зайчето вече става придатъчна органелка на слона и престава да може да е зайче! И никога няма да стане слон. Това са еврейски инженеринги на обществото, каквито бяха и социалистическите - всички авторство на еврейски изчадия и все финансирани от САЩ. Аз лично смятам, че ЕС и НАТО са инициирани с една и съща идея, по едно и също време. .... още ....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Намирам за по-подходяща политиката ... чрез увеличение на задължителните минимални резерви. Смятам, че това е пътят, който и сега трябва да бъде следван.

    14 Фев 2024 10:15ч.

    Съгласен съм, и как седи въпросът с минималните резерви в еврозоната?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да работим за САЩ, които са даже нация без корен?

    14 Фев 2024 10:19ч.

    Аз лично смятам, че ЕС и НАТО са инициирани с една и съща идея, по едно и също време. Поне за НАТО първият главен секретар на това измислено в САЩ нещо формулира целта му така (има го в интернет): ...... Целта на НАТО е: Русия вън, Германия на колене, САЩ вътре. .......... Моля погледнете новините и кажете не е ли (временно) постигната целта на НАТО? Ха сега кажете като добра ли ви се вижда за развитието на ЕС? ....... Да работим за САЩ, които са даже нация без корен? Това е авантюра с лошо протичане и очакван много лош край. ... още ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моралът прави обществата, не технологиите!

    14 Фев 2024 10:22ч.

    САЩ са държава на хора с рисков манталитет, хора авантюристи. Това е образът на нацията и до неотдавна ги крепеше християнската вяра, която взеха със себе си от майка си Европа. Откакто САЩ СЕ ОТКАЗАХА ОТ ХРИСТИЯНСТВОТО, почна рязко падение - моралът прави обществата, не технологиите. Ето още едно доказателство сега - САЩ. Не бива да приемаме еврото, то днес е капан за скапаняци (хора с капаци) без отговорно политическо лидерство. ... още ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Преди беше трудно да влезеш в ЕС, сега САЩ посочват кой ще влезе! Това е безумие!

    14 Фев 2024 10:28ч.

    Не бива да приемаме еврото, то днес е капан за скапаняци (хора с капаци) без отговорно политическо лидерство! ЕС е свърнал към неофашизъм, хора. Левът работи добре за нас под валутен борд. Авторът на борда даже ни казва ДА НЕ ПРИЕМАМЕ ЕВРОТО СЕГА! Неофашистчета, платени от САщ ни набутват. ... Преди беше трудно да влезеш в ЕС, сега САЩ посочват кой ще влезе! Това е безумие. Това е пълно безумие. Гледам хората да ползват като аргумент: ами като не ти харесва, иди да живееш в Русия!?! ..... На мен ми харесва да живея в България или в Европа и не ми харесва, когато някой СЕ ОПИТВА ДА МЕ ЗАБЛУДИ, кое е добре за мястото, където живея. ... Тук Русия няма много общо, освен че САЩ ни продават газ на тройна цена! Аз искам ЕС чист от фашизъм и суверенен ЕС, не роб на САЩ!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Путя

    14 Фев 2024 10:39ч.

    Като си беден и пропаднал и в Русия на Путин да живееш и с рубли да плащаш пак ще си такъв.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • времето ти изтича, вече не е ваше

    14 Фев 2024 10:42ч.

    Ти си най-излишното нещо тъдява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    14 Фев 2024 10:40ч.

    Левът е единственият остров на спасението в условията на глобална финансова диктатура на ТНК. Приемането на еврото ще бъде тържество на с нищо необезпеченият и недоказал се спекулативен курс на еврото спрямо лева, което автоматично ще доведе до съкращаване на номинала на спестяванията в лева и на заплатите/пенсиите наполовина. такова набутване даже и най-примитивните африкански народи не биха изтраяли. сътресението би довело до национална смърт, дори и ако си позволим лукса да игнорираме голямата битка на символите. Евро в никакъв случай, защото онези, които го прокарат, ще поемат страшно проклятие върху главите си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валутата е начин за принуда, ако друг ти я владее! Абокат на ръката...

    14 Фев 2024 10:43ч.

    Ми това е, това ли иска Българското Народно Събрание, това ли иска Българската Национална Банка?! Валутата е начин за принуда, ако друг ти я владее. Ако не е твое управлението, тя е като абокат на ръката. Искат да включат зайче в кръвоносната система на слон. Зайчето вече става придатъчна органелка на слона и престава да може да е зайче. И никога няма да стане слон. Отличен пример. И верен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Фев 2024 11:17ч.

    "Нищо хубаво не чака българските граждани в еврозоната". А извън нея?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що,

    14 Фев 2024 11:28ч.

    вътре, в еврозоната, ли искаш?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Фев 2024 12:19ч.

    Ъ! Намеквам, че вътре, вънка - се тая.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • O, грешиш

    14 Фев 2024 14:31ч.

    Съвсем не е все тая. Навън имаш теоретична възможност, колкото и малка да е, да избегнеш "нищо хубавото", докато "вътре" си труп в мозъчна смърт и на командно дишане вовеки веков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нюанси на сивото и бялото

    14 Фев 2024 11:36ч.

    Припомняне! През есента на 2022 г. от БНБ към партия Възраждане неоторизирано изтече един стратегически материал, изготвен от специалисти на банката и анализиращ последици от евентуално бъдещо приемане на еврото в България. Това не е било кръжочна самоинициатива, анализът е бил възложен на банката от НС. Материалът не е бил гледан и гласуван от УС на БНБ. Кратко обобщение на анализа: Ползите от еврото са дребни, съмнителни, отделни са неистина и чиста проба пропаганда (животът го доказа на примера на ипотечните), от другата страна РИСКОВЕТЕ и НЕГАТИВИТЕ са огромни и имат потенциал да нанесат неизмерими стратегически щети на страната ни, водещи чак до пълно заличаване на националния ни суверенитет. Не говоря за битовите последици и неудобства, тях също ги има, но за целите на днешното изложение, игнорираме ги! Въпреки наличието на ангажимент и до този момент БНБ не излиза с окончателен и одобрен доклад! Бруталната истина лъсна и тях буквално ги е срам да се подпишат под нещо, което ще бъде агресивна и предателска лъжа. Д. Радев и Ил. Лингорски вече изпиха горчивата чаша на срама, опитвайки се в НС да защитават еврото, в контролирана, клакьорска среда, но без възможност да заглушат напълно гласа на истината! Безпътицата и пълният упадък на морала и добрите нрави на страната, вероятно ще попречат на какъв да е анализ да види бял свят. Оказа се, че заедно с БНБ, екип от икономисти около ИкИнститут на БАН също е подготвял свой официален анализ. В личен разговор с доц. Сарийски, примерно окт. 2022, той ме увери, че анализът е готов и трябва да мине през одобряващия го орган по правилата на Академията, а публикуването би трябвало да стане до края на 2022 г. Да не му направя беля на човека, контактът стана на обществено събитие, нямаме лични или професионални отношения. Целият този процес беше забавен с повече от година! Можем само да си представим на какъв натиск са били подложени авторите. Нямам никаква представа как се съотнасят първоначалният вариант и това, което вече държим връцете си. Да, ето ви новина! Изданието вече е факт и от началото на 2024 г. е в продажба, има го в книжарниците на БАН, срещу старото НС и на ул. Акад. Г. Бончев, бл. 5. Цена 25 лв. Притежавам го, но внимателното прочитане предстои. Категорично се потвърждават старите изводи - дребни, съмнителни и дори глупави "ползи", сериозни стратегически негативи. Твърде вероятно критичният тон да е бил ЗНАЧИТЕЛНО СНИЖЕН! Само си представете как синдромният Кирилчо, с неговия бляскав и убедителен български език, пледира в полза на еврото и убийствено аргументирано , по харвардски, громи левчето! Заглавие на изданието: Еврозоната и икономически перспективи пред България, издание на БАН 2023 г., колектив: Р. Рангелова, Б. Бобева, Г. Сарийски, Д. Златинов, А. Атанасов. В моменти като този, заради истината, чувствам се задължен да направя едно заявление и винаги се придържам към това. На теория и особено при смяна на котвите, отделни правила, обменни съотношения, България би могла да си стои в Борд вовеки. Обаче, в реалния живот нищо не е за вовеки! Българският политически и стопански елит не притежава морала, културата, експертизата за успешно и резултатно управление на страната в условия на свободно плаващ, пазарен валутен курс на лева. Запазването на лева и продължаването на валидноста на Валутния Борд (дори с риск от бъдещо преразглеждане на елементите му), беше незаобиколимо условия за съхраняване на страната ни. Да, но това беше валидно преди седмица! След решението на КС, силово и глупашки, користно и принудено, по чужда поръчка, ще ни вкарат в еврозоната, а там от ложата ще имаме безкрайното удоволствие да наблюдаваме развитието на едно сценично произведение в реално време: Крахът на еврозоната, последван до бърза деструкция и неизбежно разпускане на ЕС. Междувременно всичките резерви ще бъдат усвоени! Това е другата дума за: откраднати, изядени и изпити, профукани. Ще се възпроизвежда вече познатата игра: работата, мизерията, безнадеждността и планините дълг ще бъдат ОБЩЕСТВЕНА ГРИЖА НА ВСИЧКИ, парите, собствеността и властта ще изтекат към джобовете на МАЛЦИНА "ИЗБРАНИ"! Малка част от тях временно ще се скрият по островите, чакайки неизбежното възмездие, а тези, които по неизбежност ще останат тук, надявам се да понесат последствията! Бъдещото съществуване на България е във висша степен съмнително, до състояние на невероятност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    14 Фев 2024 11:49ч.

    Това е от ясно, по-ясно, въпросът е как да накараш глупакът да го проумее ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Фев 2024 14:05ч.

    Сглобката.превърна еврозоната) и Шенген )като политическа цел-маркер за успех. Затова всякакви аргументи няма да бъдат разглеждани. Щото оставането им на власт без трите заявени цели(и конституционната реформа на Пеевски) няма оправдание, освен "лапането". Тъй че с тая конфигурация на силите мнения като горното(дори подкрепено от доклад на БНБ) са само за информация на част от публиката проявяваща интерес.Да се надяваме че няма да покрият инфлационният критерий. Година-две нарастване на цените ще излезе по-евтино в дългосрочен план.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЕЦБ има структура на корпорация

    15 Фев 2024 9:30ч.

    Европейската централна банка има изключителното правомощие да печата евробанкноти. Държавите от еврозоната имат право да секат монети, само след одобрение от ЕЦБ! Въпреки че ЕЦБ се ръководи от европейското право, а не от корпоративното, структурата ѝ наподобява тази на корпорация, поради факта, че ЕЦБ има акционери и капитал. Сред другите функции на ЕЦБ е сътрудничеството с ЕС и други международни партньори. (Уикипедия)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи