Стефан Янев: България е активен член на НАТО и не може да бъде обект на чужди решения

Стефан Янев: България е активен член на НАТО и не може да бъде обект на чужди решения
България е активен член на НАТО и като такъв не може да бъде обект на чужди решения, заяви за БТА министърът на отбраната Стефан Янев в първото си интервю, след като пое ръководството на МО. Според него българските политици трябва да се научат да действат като субект от гледна точка на необходимостта от защита на националния интерес и неговото прокарване в съзвучие с общия интерес на ниво НАТО. Янев коментира позицията си, публикувана преди дни във Фейсбук, относно евентуално разполагане на допълнителни войски на НАТО на наша територия и уточни, че в нея е изразил лично мнение в качеството му на министър на отбраната. Това не е национална позиция все още и от тази гледна точка не би трябвало да има спекулации, че това е официална позиция на България към този момент, заяви той. 

Снимка: БТА, архив

 

Апелът ми е националната позиция да бъде достатъчно добре аргументирана, съобразена с националния интерес, и разбира се, в съзвучие с общите интереси за колективната сигурност на НАТО, заяви Стефан Янев.  Той подчерта, че имаме нужда от развитие на собствените си способности, като напомни, че като член на НАТО сме поели ангажимент в това отношение. Янев изтъкна, че без да развиваме собствените си способности, няма да сме в състояние да защитим националния си интерес и да отговорим адекватно на това, за което сме призвани - да гарантираме сигурността на българските граждани.



Следва пълният текст на интервюто: 


- Министър Янев, излязохте с позиция във Фейсбук относно евентуално разполагане на допълнителни войски на НАТО в България и Румъния, вече има различни реакции. Съгласувана ли е тя с другите институции? Защо според Вас решение за допълнителни войски на наша територия не би кореспондирало нито със съюзните интереси, нито с националния интерес на България? 
 

- Когато става въпрос за разполагане на войски в нашия регион, нека да говорим все пак за разполагане на войски на НАТО на българска територия. Не съм имал желание и не съм коментирал възможността за разполагане на такива войски на територията на Румъния. Така че да извадим Румъния от уравнението. Това, което съм заявил в моята страница във Фейсбук, е мое лично мнение в качеството ми на министър на отбраната. Това не е национална позиция все още и от тази гледна точка не би трябвало да има спекулации, че това е официална позиция на България към този момент. Това, което съм казал обаче, е именно моето мнение, че преди да се вземе подобно решение, то трябва да бъде достатъчно добре аргументирано. Това е и моят призив - преди подготовката на подобен тип решения да има много точна аргументация, най-малко в няколко посоки. На първо място - от гледна точка на военнотехническите изисквания като военната експертиза, която българските въоръжени сили предоставят, и на второ място - като политическо решение. От гледна точка на политическото решение, моят апел е преди всичко да се открои фактът, че България е член на НАТО. България е активен член на НАТО и като такъв не може да бъде обект на чужди решения, а по-скоро българските политици трябва да се научат, че трябва да действат като субект от гледна точка на необходимостта от защита на националния интерес, от гледна точка на прокарване на този национален интерес в съзвучие с общия интерес на ниво НАТО с оглед на колективната сигурност. Това е моят апел и едно подсещане към българските политици, защото в последните години е създадено усещането, че участието на България в този тип решения е едва ли не някакъв вид "гумен печат" на утвърждаване на чужди решения, взети някъде другаде - дали в Брюксел, дали в други столици - няма значение. Но всъщност апелът ми е националната позиция да бъде достатъчно добре аргументирана, съобразена с националния интерес, и разбира се, в съзвучие с общите интереси за колективната сигурност на НАТО. 

 

От гледна точка на военнотехническия поглед, това, което съм коментирал, е, че ние имаме възможност да развиваме собствения си отбранителен потенциал. Нека забравим клишето, че в рамките на нашите отбранителни способности имаме редица ограничения и затова трябва да разчитаме на НАТО едва ли не за решаване на по-сериозните проблеми. В същото време обаче, пак се връщам на това, че сме член на НАТО и имаме задължение да изграждаме собствени способности, включително и в съзвучие с общите изисквания на Алианса. И през годините сме имали доста негативни тенденции на забавяне изграждането на тези способности. Всъщност нека не забравяме, че всяка криза е и възможност. Дали и как ще се развие тази криза не можем да прогнозираме с точност, но ние можем да използваме тази криза и да заявим ясно - имаме нужда от развитие на собствените си способности. Нека се концентрираме върху това, и след като видим собствените си ограничения, тогава да търсим възможност кой от съюзниците в НАТО би могъл да ни допълва с необходимите способности, които липсват при нас. Но без да развиваме собствените си способности, ние не сме в състояние да защитим националния си интерес и да отговорим адекватно на това, за което сме призвани - да гарантираме сигурността на българските граждани.


- В позицията си посочвате, че можем да увеличим капацитета на собствени национални сили на своя територия в контекста на съюзните възможности за възпиране и отбрана. Как по-конкретно може да стане това?
 

- В конкретика, във военнотехнически подробности, разбира се, не можем да влезем в рамките на едно такова интервю. Но най-общо казано, знаете темата за модернизация, която нееднократно е била повдигана в последните години. Знаете и по какъв начин са се развивали т.нар. големи проекти за модернизация, които през годините са били обществено достояние. Споменавайки трите големи модернизационни проекта за видовете въоръжени сили, по отношение на Военновъздушните сили знаете, че имаме сключен договор за първите осем самолета F-16, и български пилоти вече се обучават на този тип техника. Очаква се и доставка през 2023 г. на първите самолети. По отношение на Военноморските сили, беше подписан договор и вече започна строителството на първия от двата патрулни кораба, които ще бъдат произведени в българска корабостроителница. Не така стои обаче въпросът с проекта на Сухопътните войски, т.нар. проект за придобиване на бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи, респективно на механизирана бригада, която трябва да бъде именно този стълб на българските отбранителни способности, включително и в светлината на тези способности, които би трябвало да работят съвместно с въоръжените сили на страните членки на НАТО. Моят призив е точно там - че държавата, и политическото, и военното ръководство, трябва да се съсредоточи и да даде отговор на тези въпроси - защо не сме в състояние да напредваме бързо по тези проекти. Те са основните, но покрай тях има и много други, които засягат ключови способности - и по отношение на командването и управлението, и по отношение на други осигуряващи дейности за всички видове въоръжени сили, които ще направят армията ни модерна, боеспособна и адекватна от гледна точка на комуникации, командване и управление, съвместно със силите на НАТО.
 

- Поехте ръководството на МО преди броени дни. Какви са първите Ви действия като министър и на какви приоритети ще заложите?
 

- Действително е така. Нека да кажем, че конкретна визия, конкретни решения и начин за действие, като "пътна карта", все още не сме направили. В момента правим анализ на това, което заварваме. Армията и въоръжените сили са един жив организъм и постоянно има динамика. В същото време, като министър на отбраната в коалиционно правителство, аз имам ангажимента да развия точно този сегмент от коалиционното споразумение, който засяга сигурността и отбраната. Вече сме направили първите стъпки, създали сме организация в администрацията на Министерството на отбраната по отношение на този "изходен пътен лист" - какво предвижда коалиционното споразумение да бъде свършено в мандата на правителството. На съответните дирекции и специалистите в МО са поставени задачи. На този етап сме дали възможност те да определят, според техните виждания, какво би могло да се разработи в един подробен план. Това е процес, който ще финализираме в началото на януари следващата година като идея, и в по-късен етап вече като подробен план, "пътна карта", или както решим да го наречем, за това каква е перспективата за развитие на сектора, респективно на въоръжените сили в следващите години.


- Тази година при различни обстоятелства загубихме трима военнослужещи - пилота подп. Валентин Терзиев, офицера от "Военна полиция" - Пловдив старши лейтенант Тодор Манчев и военнослужещ от състава на българския контингент в операция "Алтеа" в Босна и Херцеговина. Защо се стигна до тези инциденти и как да се предотвратят подобни случаи в бъдеще?
 

- Конкретните инциденти и имена не бих искал да коментирам, доколкото все още има разследване и текат процедури. Но нека да отговоря генерално. На първо място армията е държавната институция, която предлага една от рисковите професии на хората в униформа. По принцип професията защитник на Родината предполага, че тези хора влизат в много динамични състояния, които поставят под риск здравето, а понякога и живота им. Ако си припомним, дори и военната клетва съдържа тези думи, че защитата на Родината е на цената на здравето и дори живота на военнослужещия, и ние всички се кълнем в това. От друга страна, наше задължение като ръководство - и политическо, и военно, е да създаваме условия за безопасен труд, за безопасно преминаване на службата, и нашите усилия ще бъдат именно в тази посока - да създаваме тези условия, да създаваме правила, които налагат безопасно използване на оръжие и преминаване на службата. Разбира се, това не гарантира сто процента успеваемост, защото естеството на службата първо е такова, и второ - може да си припомним един друг слоган. Когато провеждаме учения в почти всички наши заповеди и в плановете за ученията, използваме една фраза, че търсим "условия, близки до бойните". А тези условия, достигането на лимита на човешките и техническите възможности, предполагат достигането на някаква граница на риска. Разбира се, това е задължението и на политическото, и на военното ръководство - добре да пресметне тази граница на риска и да осигури именно тази безопасност, но не винаги е възможно и едва ли някой би могъл да каже, че в бъдеще не биха се случвали такива инциденти, за съжаление. 


- Връщайки Ви на тема, която засегнахте вече - каква ще бъде съдбата на модернизационния проект за бойни бронирани машини за Сухопътните войски, който изостава в сравнение с основните проекти на ВВС и ВМС ? 
 

- Според мен съдбата на този проект, аз го определям като основополагащ по отношение на способностите на Българската армия, трябва да бъде решена във възможно най-кратък срок. Разбира се, в пълно съзвучие с българското законодателство, възможностите, които имаме като държава да реагираме най-напред на техническите изисквания, посочени от военната експертиза, и възможностите на различни доставчици, било чужди правителства или компании, които биха могли да изпълнят това, което е предложено като вариант и изисквания от военна гледна точка. Вариантите са много, те са обсъждани и има достатъчно доклади, достатъчно подготвеност на Министерството на отбраната и на Въоръжените сили от гледна точка на този проект, но все пак не се е стигнало до неговото стартиране. Целта ни ще бъде възможно най-скоро да го стартираме, пак повтарям - по възможно най-добрия начин и от законова гледна точка, и от гледна точка на защита на българския икономически интерес за участие на български фирми, ако не в пълното производство, поне в частичното производство и последваща поддръжка на този тип техника.
 

- Бяхте премиер в две последователни служебни правителства, каква е равносметката Ви след тези седем месеца начело на държавата? Кой беше най-трудният Ви момент?
 

- Трудно мога да определя кой беше най-трудният момент. Имаше много трудни моменти. Това бяха две последователни служебни правителства, които управляваха няколко паралелни кризи, освен основното предназначение на всяко служебно правителство - организация на изборите за Народно събрание. Тези кризи не бяха нито леки, нито лесни за управление. Става въпрос за здравната криза, за икономическата криза от гледна точка на завишените цени на енергоносителите и цените на основните суровини. Не беше никак лесно, в крайна сметка - справихме се с много предизвикателства и то благодарение на това, че действахме като отбор, което за мен беше основно предизвикателство, защото съставът и на двете служебни правителства беше от хора с различна история, различен опит, житейски мироглед, политически пристрастия. Но в крайна сметка успяхме да направим екип, успяхме всички заедно да се обединим около важните цели и задачи и постигнахме именно едно относително спокойствие в обществото, че проблемите могат да бъдат решавани и то честно, открито, пред очите на обществото и с неговото участие, със съотвените дискусии и взимане предвид мнението на хората, на различни обществени групи. Защото нека да не забравяме, че това беше един период, в който имаше доста сериозна активност от гледна точка и на стачни действия, и на протести на бизнеса. Но постигнахме именно този баланс - от една страна си свършихме работата по организацията и провеждането на изборите, и от друга страна - в диалог и с протестиращи, и с бизнеса, успяхме да постигнем именно този баланс и подпомагане на бизнеса в критичен момент, така че да бъдат запазени работни места, да бъде запазен социалният елемент при подпомагане на различни хора, засегнати от икономическата криза, от здравната криза. И в крайна сметка показахме, че държавата може да управлява по един прозрачен и лесен за обяснение пред обществото начин. Надявам се, че това именно е и наследството, което оставяме - наследство, което означава, че в момента и обществото, и управлението, администрацията на държавата, са подготвени за подходящи и целесъобразни реформи. Тоест, задачата на новото правителство да започне да гради върху това, което ние постигнахме като служебно правителство, и да прави адекватните реформи, е поставена.
 

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • дреалист

    24 Дек 2021 10:58ч.

    Доживяхме висш български политик да дръзне да говори, че водещо трябва да е опазване на националния интерес, а не да сме гумен печат на Брюксел. ............ Достойна позиция. Браво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само така, г-н Генерал!

    24 Дек 2021 11:11ч.

    Само някой се опита вероломно да вкара чужди войски в България и така да ни направи мишена на ракетите в Крим! Г-н Генерал, уверявам Ви, че народът и българската армия ще Ви подкрепят, а Вие показахте че знаете кога и какво да направите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо главнокомандващия нищо не казва по повод изказването на бившия му служебен министър-председател и настоящ военен министър?

    24 Дек 2021 11:18ч.

    Цитат: "Това, което съм заявил в моята страница във Фейсбук, е мое лично мнение в качеството ми на министър на отбраната. Това не е национална позиция все още и от тази гледна точка не би трябвало да има спекулации, че това е официална позиция на България към този момент". Каква е тази логика - лично мнение в качеството ми на министър на отбраната ? Пълен нонсенс ! Не могат да се говорят такива неща. Ако това ти е личното мнение, подай оставка, пенсионирай се и го изразявай публично колкото си искаш. Ти си министър на отбраната, а като такъв трябва да служиш на постигнатия пълен консенсус, на националната доктрина, че България е член на НАТО и ЕС и като такава изпълнява съюзническите си задължения. И какво е това: "все още" !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    24 Дек 2021 11:26ч.

    българия е в нато и ес без референдум затова първо нац сигурност а след това договорките с нато мен отношенията русия украина не ме интересуват искам мир балканите зона на мира никакви бази диспечерски пунктове и други простотии учения в арктика свят широк има място за всички не стига че ни пуснахте вируса и след това ваксините ами сега ще ме вкарвате в конфликт с русия сащ да се бият с русия в прериите при кравите не тука в родината ми

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дреалист

    24 Дек 2021 11:30ч.

    Друго важно съобщение на Стефан Янев тук е, че България е по-добре да развива СВОЙ военен потенциал, а не да кани чужди войски на своя територия! .................. Браво, Янев!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    24 Дек 2021 11:34ч.

    Браво, бабо Маро! Присъединявам се към становището ти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дреалист

    24 Дек 2021 11:37ч.

    Колегата "Защо", България се управлява от министри. А - да управляваш означава да имаш мнение, собствено. Янев ТРЯБВА да има мнение. Ако НА ТЕБ не ти харесва, можеш да протестираш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо ни е страх ? Или петата ни колона чака поредното освобождение ? Братушките не разбират от покорно умилкване, а от сила.

    24 Дек 2021 11:44ч.

    Защо политическите сили мълчат е не заемат позиция ? Не се ли вижда, че България би пропуснала и безкрайно многото предимства и изгоди от това да разположи на своя територия една истински модерна, въоръжена и обучена батальонна група, която да се влее в нейната собствена отбрана. От такова действие ще последват огромни подобрения в оперативната съвместимост и оперативните способности на Българската армия, да не говорим за развитието на приятелството и доверието както в политически аспект, така и между самите развърнати и собствените български войски. Така общата „алармена“ система на НАТО става реална и от този момент и други държави стават неразривно ангажирани с отбраната на България, като тя повече не е оставена сама на себе си, нито дори за миг. Наистина е трудно да се проумее защо даден министър на отбраната НЕ би искал да укрепи отбраната на собствената си страна. Ние за собствените си интереси ли говорим или за интерсите на друга държава, която активно провежда антибългарска политика - относно Македония, гаври се с нашата история, въоръжава до зъби нашия отдавнашен съперник Сърбия, противодейства на влизането на азерски газ, организира покушения срещу българи, настървено дрънка оръжие в Черно море и други неприятелски действия. България все пак е не просто в какъвто и да е съюз, а в съюз, в който тя се е задължила да подкрепя другите, ако имат нужда. Каква е "страшната" батальонна група ? Основа за изграждането на ББГ е механизираният батальон. За придобиване на необходимите оперативни способности за изпълнение на конкретна мисия батальонът се усилва за временно изпълнение на специфични задачи или за целия период на операцията със сили и средства за разузнаване, огнева поддръжка, инженерна поддръжка, защита от ЯХБЗ, ПВО, специални операции, гражданско-военно сътрудничество, медицинско осигуряване, формирование от военна полиция, екипи за взаимодействие с ВВС, преводачи, административни, логистични и други елементи. България не е Прибалтика, около нас не са само приятелски страни, затова ни е нужна и възпираща сила. А всяка помощ отвън е добре дошла.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българи- бунаци

    24 Дек 2021 12:03ч.

    1941 г Хитлер спаси България от руско анексиране на Черноморието..... ама сега сами ще си забиете руското знаме над къщите! Вижте живота в Крим, това ви очаква!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до Защо ни е страх ?

    24 Дек 2021 12:09ч.

    Защото се подготвя война срещу Сърбия, война срещу Турция и война срещу Русия. И плановете са България да участва реално във всяка една от тези войни. С армията си, с логистика, с икономиката си и т.н. Имаме ли интерес от това? Янев премълчава и изопачава - да не кажа лъже - за много неща. Такъв тип планове се правят не за 1-2 години в бъдещето, а за 10-15 години и повече. Ако някъде вече е взето решението каква да бъде съдбата на Балканите и Централна Европа, никой няма да пита съюзника България, министър-председателя в момента - очевиден парашутист,- нито министъра на отбраната какво му е личното мнение. Който не е с нас е срещу нас, каза Буш-син. По времето, когато НАТО съсипваше арабския свят, всички управляващи в България си мълчаха, гледаха настрани, помагаха, печелиха и се възползваха. Сега дойде нашия ред и затънаха до ушите в лъжи. А то чисто и просто плана е да има тотална дестабилизация на Балканите и Централна Европа - по същия начин както в Сирия камък върху камък не остана. Иди да огледаш каква е ситуацията и в Ирак, и в Йемен, и в Либия, и т.н. - ще ти стане ясно "защо ни е страх". И тука някои камилчета си мислят, че тия войски, кораби и т.н. ще ни носят сигурност, гаранция за мирно бъдеще - т.е. ползи отвсякъде. Хлъц!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    24 Дек 2021 12:17ч.

    Думите на министъра на отбраната,трябва незабавно да влязат в кратуните на "лидерите" от пред последната партия в нс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Масон , не масон...

    24 Дек 2021 12:18ч.

    Вдигам пръст на военния министър... Дано да не е някакъв водевил ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васил Петров

    24 Дек 2021 12:24ч.

    Янев го усуква като килифаревски циганин. От сто кладенци вода вади да се оправдава и нас да омотава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОЕ решение е чуждо?

    24 Дек 2021 12:36ч.

    Да си член на военна организация, но да отказваш да се починиш на командването и?? Ако Путин беше поискал да вкара зелени човеци у нас щяха да изтърчат до Дунав мост с венци и цветя. Когато падна български НАТОвск самолет те изпратиха черната му кутия да я отвори врага. По-големи предатели от шайката около Резидента България не е имала от 30 години. Какво може да се чака от един президент бивш депутат на 14тия конгрес на БКП? Какво може да се очаква от един президент докопал се до президентскя пос с одобрението на Решетников и Путин? Какво може да се чака от председател на БСП избрал кандидата за президент след консултации с човека на Путин в БЪЛГАРИЯ??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да пази Господ от американска авиация, руска окупация и от германска дружба.

    24 Дек 2021 12:41ч.

    Перифраза на тази поговорка. През ВСВ в България влезе 600 000 съветска армия, която безчинстваше и убиваше, даже и партийни членове/цитирам Г.Димитров/ Вместо това нашата 450 000 армия беше пратена да воюва с германците. Когото бяхме насила съветски съюзник и нашата войска беше насочена срещу Гърция и Турция, трябваше да издържим 2-3 часа, докато дойдат братушките. Сега заради един батальон оревахте света, повече трябва да поканим. Поляците дават 2 млрд. за голяма американска база, а ние се дърпаме като циганчета пред инжекция. Поляците са патили и от руснаци и от германци. Само ние не можем да си научим урока ! Спомнете си плана на Чавушоглу за ислямската дъга - Родопи, албанци, бошняци. Русия с една Украйна не може да се оправи, вие тук сте ревнали като за световно за 500-600 американци. Ако няко ни нападне и американците ги няма като щит какво, с близо 20 000 си армия ли ще ги възпрем и размажем? Не може любовта ви към Русия да е толкова голяма, колкото омразата към Отечеството. Защото мнизина от вас, другари, са готови да се бият на руска страна. Като шумкарите. O, sancta simplicitas! Невежество и простотия !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • братът на Иван Георгиев от Попово

    24 Дек 2021 12:44ч.

    Янев е добър офицер и като такъв е научил, че задължението да изпълнява разпорежданията на старшето командване не го освобождава от задължението да мисли със собствената си глава и да има свое мнение. И, най-паче, да поставя националните интереси над всичко. Разбира се, не може да се очаква от същества като "Защо..." на 24.12.2021 в 11:18 да разбират подобен начин на мислене. За тях всеки има право на собствено мнение, стига то да съвпада с това на "началника".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Янев трябвало да има мнение?

    24 Дек 2021 12:46ч.

    Ми да с го има и да си го споделя с жена си на масата. Когато е в кабинета си в Министерството Янев има мнението на държавата, на която е военен министър и член на НАТО. Ако не го е осъзнал до сега да си събира партакешите и да се маха. Не става за военен и ли какъвто и да е министър. Радев също не става за Президент. Продаде се на Москва и дори продължава да говори, като че е член на правителството на Путин, а не държаваен глава на една НАТОвска държава. Радев е срам за мястото, което заема. До 89та година бяпхме срам, като единствената Източноевропейска страна, където ако в Москва пръднеха тука се посираха. Днес и СЕГА нищо не се е променило.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гербераст

    24 Дек 2021 13:21ч.

    Последно Радев на кого е подлога, че вие ге.берастите получихте раздвоение на личността?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    24 Дек 2021 13:23ч.

    Янев вече каквото и да каже, посланието беше изпратено където трябва ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • активен неутралитет

    24 Дек 2021 13:57ч.

    България не е вечен член на H@T0. Конюнктурен външен процес беше попадането ни там. Самата организация имаше огромен вътрешен проблем с легитимността - за какво съществува, целта, съдържателния отговор на въпроса "защо". Ето защо при едно народно допитване моментално членството ни във военната организация би било отхвърлено с голяма активност. Членът Турция си купи С-400. С изместването на света към тихоокеанската сцена, H@T0 става досадно дори за последния си поддръжник - CAЩ, които създават нови военни съюзи на новите места. Оттук нататък пръскането на български пари /от заеми/ за модерни западни оръжия е абсолютно контрапродуктивно, ако нашата армия е под чуждо командване. От друга страна, рисковете пред безопасността на населението при съвременните форми на хибридни войни, почти нямат допирни точки с боеготовността на въоръжените сили. Именно населените места и мирното население понасят колосалните преки загуби и смърт, а военните сили на враждуващите лагери остават невредими в своите бронемашини и радари, а след настъпване на мира получават пенсия. Нашето периферно място в ЕС и военния западен блок ние следва да използваме като залог за нашето национално бъдеще, който можем удачно да изтъргуваме в новата глобална игра - в политически план България непрекъснато трябва да демонстрира своята многовалентност - възможността временно да се асоциира в различни формати, съюзи и платформи, в зависимост от конкретните си нови интереси. В същото време двустранно договаряне с тези страни, от които зависи нещо важно. Погледнато отгоре тази позиция е активен неутралитет без дългосрочно самообричане. Едва когато бъде независима страна, България следва да обезпечи многочислена армия с висока мобилизационна способност на населението, масови средни военни училища за предподготовка на кадровици, собствени военни заводи и прочие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чугун

    24 Дек 2021 16:05ч.

    NATO няма бъдеще, но ние сме майстори да се присламчваме, при това късно, към губещи каузи. Със цялата страст на неофити... Центърът жертвува периферията, когато губи, свива се и се спасява. Русия по същия начин жертвува Варшавския договор и СИВ, сега ще видим САЩ да жертвува Европа, периферията си, а Европа -нас, своята периферия. Единственият шанс на България е финландизация, извънблоково съществуване в неутралитет и неангажираност, плюс инономическа изгода от кръстопътя, на който живеем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Янев вече каквото и да каже, посланието беше изпратено където трябва ;)

    24 Дек 2021 16:13ч.

    Точно така. Целта е постигната! И да перефразираме за "невдяващите": Американци НЕ СА "ДОБРЕ ДОШЛИ" в България, особено пък разни там военни, сенатори и други военолюбци, но не само те!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гражданин

    24 Дек 2021 16:15ч.

    Повече от очевидно е, че ген. Янев има достатъчно информация за случващото се на международната сцена, за разговорите на високо ниво РУСИЯ - САЩ. Явно има и сериозни аналитични умения (за разлика от момчурляците в правителството), които му позволяват да направи съответните изводи. Светът вече не е еднополюсен и само ограничени хора не осъзнават, че Русия и Китай се оформят като изключителни силни центрове. А във вчерашната си реч Путин беше ясен и ултимативен към ... мислещите се за господари на света, но подмина с пренебрежение васалите! Поздравления за позицията на г-н Янев, която се споделя от мнозинството българи! Не искаме чужди войски на българска територия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мунчо спасов

    24 Дек 2021 16:29ч.

    каракачанов почна с налагане на български фирми във военните поръчки. така , че бламираният министър не е първи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мен

    24 Дек 2021 17:20ч.

    Стефан Янев трябваше да е начело на правителството, а вместо това там имаме Остап Бендер канадски. Тук очевидно демокрацията е във вреда на България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пастир на стадото

    24 Дек 2021 18:10ч.

    До: Да пази Господ от американска авиация, руска окупация и от германска дружба. на 24.12.2021 в 12:41 Човече, ти ако мислиш, че САЩ ще те защитят ако Турция нахлуе в България си в заблуда. Напротив, започне ли по-мащабна война където и да е, особено тук, това е зелен светофар за преразпределение на света. Много лесно дори ще ни изтъргуват с Турция. Та, американците да се махат от тук!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прав е генералът

    24 Дек 2021 19:00ч.

    Начело на правителството трябваше да застане стабилен човек като Янев, със сериозен опит и експертиза. Кирчо е лека кавалерия, а министрите му един от друг по невнятни. Еконта щял да построи 10 моста на Дунав и 4 тунела под Стара планина, летище В Русе и да направи БДЖ печелившо. Някой трябва да ги приземи тези хора, пръкнали се от нищото и да ги върне в реалността. Тези бомбастични приказки за инвестиции, иновации и велики проекти, на фона на пандемията и в навечерието на надвисналата над Балканите, Европа и света голяма, недай Боже ядрена война, са просто смешни и жалки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • скептик реалист

    24 Дек 2021 19:02ч.

    Най-много мразя бодряците, още повече “инициативните” амбициозни бодряци. Такива си мислят, че всичко знаят, от всичко разбират и когато се срещнат лице в лице с реалния проблем се оказват напълно безпомощни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво

    24 Дек 2021 20:58ч.

    От университета на Чикаго мислят като Янев. https://www.youtube.com/watch?v=ски акцент ** Искам за знам, защо Кирил Петков няма характерен американски/канадски акцент в английския си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво (линка към Чикаго)

    24 Дек 2021 20:59ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=JrMiSQAGOS4

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какво мислят българите извън България ,трябва и тя да питаме

    24 Дек 2021 22:10ч.

    По тези въпроси трябва да се вземе мнението и на българската диаспора която живее в Украина и най вече в Одеска област. какво мислят нашите братя българи там. Трябва ли България да става плацдарм срещу Русия или трябва да изгоним чуждите войски от българска територия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: "какво мислят българите извън България ,трябва и тя да питаме на 24.12.2021 в 22:10"

    25 Дек 2021 0:09ч.

    Бъргарите в чужбина никой не ги пита и тяхното мнение няма значение. Като дойдат да живеят и работят в България, да допринасят с труда си за нарастването на българския продукт, и да внасят данъци в българския бюджет може да имат право на валидно мнение. Това е - цинично, но справедливо. В противен случай ставаме жертва на Кирчовци закононарушители и Кокорчовци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дядо Кольо

    25 Дек 2021 0:27ч.

    Цар Борис Трети: " България трябва винаги да бъде с Германия, но никога срещу Русия". Казва го на Хитлер и на Рибентроп. Докато е бил жив, нито един български войник не е убит през ВСВ, но това му навлича омразата и от изток, и от запад и му струва живота. Нататък знаете...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • " че България е член на НАТО и ЕС и като такава изпълнява съюзническите си задължения. И какво е това: "все още" !"

    25 Дек 2021 3:06ч.

    Ами България беше и ЧЛЕН НА ФАШИСТКИЯ СЪЮЗ РИМ-БЕРЛИН-ТОКИО, заедно с такива фашистки държави като Румъния, Унгария и Словакия, но за разлика от тях, отказа да изпрати войски срещу СССР и добре, че отказа! Защото ако не беше отказала, днес България щеше да има територията на Княжество България, но без Южна Добруджа! НАТО е НОВИЯТ ФАШИСТКИ СЪЮЗ. Огромна, екзистенциална грешка е членството на Р. България в Новия фашистки съюз нАТО, както и в неговия клонинг за активна военна употреба срещу Русия - "Три морета". Или стоим настрана от безумните напъни на нАТО да разпали война в Източна Европа, а защо не и в цяла Евразия, или горим като свински шутки! Нищо няма да остане от България като държава - нито българско население, нито българска територия. Тук са изчезнали хилядолетните тракийски царства, ще изчезне и 1400 годишната България. Всичко, което имаме ще бъде разпарчетосано от съседните ни държави и наново заселено от други народи. Така е ставало на тези земи и така ще стане отново, ако не си налягаме кирливите парцали и се водим по акъла на враждебниците на България - егоистичните фашизоиди от нАТО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стойчо Георгиев

    25 Дек 2021 14:11ч.

    Драскачите срещу Стефан Янев нямат никакъв шанс.Работили сме в ГЩ "врата срещу врата". Той е един от екипа разработил военната Доктрина на РБългария.Бил е на ръководни длъжности в МО по отбранителната политика и по стратегическото планиране.Има солиден стаж в НАТОвски структури и дипломатически стаж в САЩ. Той не е от най-приказливите хора.За него всяка дума има значение и затова трябва да му се вярва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АЛЕКС БРЕЖНЕВ 3 years ago

    26 Дек 2021 18:52ч.

    Карикатура в румънската преса. За съжаление не е смешна. https://ic.pics.livejournal.com/matveychev_oleg/27303223/12481449/12481449_900.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Вацев: У нас върви битката за почетното звание "Главен американец на България"

    26 Дек 2021 18:53ч.

    Валентин Вацев: На 17.12.2021 г. настъпи геополитическото глобално събитие на века https://www.youtube.com/watch?v=vTBdsbdrCbU&feature=emb_imp_woyt Валентин Вацев: У нас върви битката за почетното звание "Главен американец на България" https://www.youtube.com/watch?v=QmGHU-3xcJQ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българин

    27 Дек 2021 18:27ч.

    Браво! Е намери се и БЪЛГАРИН! Стига с този слугинаж!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Освен това е

    30 Дек 2021 9:56ч.

    и хубав!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След безсмислиците изречени от норвежкия пенсионер Столтеберг, България незабавно трябва да напусне този порочен "съюз"

    31 Дек 2021 2:13ч.

    "I think that in a new strategic concept for NATO, which hopefully will start to develop when we meet at the NATO Leaders meeting later this year, climate change has to play a much more prominent and important role. NATO should do its part to look into how we can reduce emissions from military operations. We know that heavy battle tanks or fighter jets and naval ships, they consume a lot of fossil fuel and emit greenhouse or co2, greenhouse gases, co2, and therefore we do have to look into how we can reduce those emissions by alternative fuels, solar panels, other ways of running our missions." Този човек е бил "Пратеник на ООН по климатичните промени", но в речта си на 4-ти февруари 2021 г. успява да "открие" разлика между пълни синоними (greenhouse or co2)!!! Тоя човек идея си няма за какво говори, освен да повтаря като папагал модерни фрази. Безполезен бюрократ! М/у другото този идивид предлага на танковете да се монтират слънчеви батерии. Като има "облаче ле бяло" танковете ще спрат да поизчакат :-)))) Нямам думи! Разбира се би следвало да се отнясяме с разбиране към някои промени в трезвия разсъдък на хората с напредването на възрастта им, но все пак - в никакъв случай не трябва да имаме нищо общо със "задълбочения анализ" и идеите на подобни "лидери".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи