Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Социологически агенции в Украйна регистрират увеличение на броя на гражданите, които са готови на компромис с Русия. Засега те не са мнозинство, но местните медии вече подготвят населението за предстоящото, пише в материал на РИА Новости.
Глас народен - глас Божи
Според КМИС 70% от украинците смятат, че Зеленски, който загуби легитимността си след 21 май, трябва да остане държавен глава до края на военното положение. На обратното мнение са 22% от анкетираните. В същото време 56% напълно или частично одобряват дейността на президента. През септември този процент е бил 77%, посочват социолозите.
Освен това анкетираните са помолени да посочат коя дума и израз описва по-добре отношението им към Зеленски. "Ентусиазъм" е предпочетен само от 8%, 18 на сто предпочитат "симпатия", а 29 - "не могат да кажат нищо лошо".
"Неутрално" и "очакване" - съответно 14 и 7%. "Не бих могъл да кажа нищо добро" са предпочели 8%, а "антипатия" и "отвращение" - по 5 на сто. 4% от анкетираните са се затруднили да отговорят.
Също така стана ясно, че ако изборите бяха проведени през май, както изисква законът, фаворитите щяха да бъдат двама: Зеленски и бившият ръководител на украинските въоръжени сили и британски посланик Валерий Залужний. И двамата щяха да съберат по 27% на първия тур.
Руското разузнаване: САЩ смятат Залужни за подходящ заместник на Зеленски
Преди месец лоялната на властите KMIS обобщи резултатите от петгодишното управление на Зеленски. Според проучванията през 2019 г. той се е ползвал с доверието на 80% от населението, но към февруари 2022 г. този показател е спаднал до 37%. След това рейтингът скочи до 90% и отново тръгна надолу. През декември 2023 г. - 77%, през февруари 2024 г. - 64%, а през май - 56%.
Управляващата партия "Слуга на народа" се представя много по-зле. Повече от половината респонденти (55%) оценяват работата ѝ на по-скоро зле или много зле. Други 31% са неутрални, а само седем процента са привърженици.
Поглед в бъдещето
Според KMIS 58% от украинците са съгласни, че властите не трябва да правят компромиси с Русия. За сравнение, през май 2022 г. такива хора са били 80 на сто. Сега в подкрепа на преговорите са 30%. В същото време само 34% частично или напълно подкрепят новия закон за мобилизацията. Против него са били 52%, а 14% не са пожелали да споделят мнението си.
Съветникът на руския президент Владимир Медински, председателят на Комитета на Държавната дума по международните въпроси Леонид Слуцки и турският президент Реджеп Тайип Ердоган преди началото на руско-украинските преговори в двореца Долмабахче в Истанбул
Друга социологическа агенция "Рейтинг", отбеляза, че 5% от украинците вярват в победа на Русия. Около 45% не виждат предимство за нито една от страните. Същият брой вярват, че Украйна ще победи.
Освен това мнозинството от поддръжниците на "победа над Москва" са над 60-годишни, докато във възрастовата група до 35 години - малцинство от 40 процента. Въпреки че преди две години беше точно обратното.
35% от анкетираните не са против замразяване на конфликта и отказ от присъединяване към НАТО и Европейския съюз.
Украинският седмичник "Зеркало недели" попита читателите си дали биха се съгласили на териториални отстъпки, за да се сложи край на военните действия. Броят на положителните отговори е 41%.
Разговори между Русия и Украйна в двореца Долмабахче в Истанбул
"Сигурни ли сме, че можем да постигнем границите от 1991 г.? Сигурни ли сме, че това е възможно? Сигурни ли сме, че сме готови да жертваме не стотици хиляди, а милиони хора в борбата за тези територии? Сигурни ли сме, че украинските власти са отговорни за ситуацията в страната?" , пита украинският политолог Костянтин Бондаренко във връзка с проучването.
Той предупреждава, че отговорите на тези въпроси могат да бъдат квалифицирани като държавна измяна. И подчертава: официален Киев гради стратегията си върху лозунги, а не върху реалността.
Ветрове на промяната
Рейтингът на Зеленски пада най-вече заради неизпълнените обещания, казва Владимир Жарихин, заместник-ръководител на Института на страните от ОНД. Преди пет години той продължаваше да повтаря: да победим корупцията и да прекратим войната в Донбас. Резултатът е очевиден. Властите не могат да пренебрегват нарастващия брой на тези, които не са против преговорите с Москва.
Знамето на ЕС, поставено във Върховната рада на Украйна
"Мнозина все още смятат, че "Западът ще помогне". Макар че след срещата на върха в Швейцария вероятно те са по-малко. Ако привържениците на мира на всяка цена в Украйна станат мнозинство, ръководството на страните от НАТО все пак ще попречи на това. Нещо подобно вече се случва и в някои държави от ЕС: европейците не искат да антагонизират Русия, но правителствата им не ги слушат", подчертава експертът.
Денис Денисов от Финансовия университет към правителството на Русия посочва огромната умора на украинското общество от военните действия. "Хората осъзнават, че управляващият елит не изпълнява ангажиментите си. Дори местните медии пишат за това. Почти всеки ден се случва нещо, което го потвърждава", отбелязва той.
Ръководителят на Пентагона на САЩ Лойд Остин на среща на Контактната група за Украйна в централата на НАТО в Брюксел
Но мнението на населението е второстепенно на фона на волята на САЩ. "Вашингтон е заинтересован от продължаването на конфликта. Това е политика на "сдържане на Русия". Украинската социология изобщо не интересува никого на Запад ", заключава Денисов.
Според експертите нежеланието на Запада да прекрати конфронтацията води до това, че режимът на Зеленски се превръща в тоталитарен. А Киев е готов грубо да потуши антивоенните настроения на украинците - дори ако те станат преобладаващи.
Източник: ria.ru